Moce Wikingów. Świat wczesnośredniowiecznych Skandynawów

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2016
Wydawnictwo
Ilość stron
354
Nasza cena: 37,57 zł 49,90 zł Taniej o: 25%

Zafascynowała cię historia Ragnara Lothbroka i jego bliskich? Chcesz poznać bliżej kulturę i historię Wikingów? Ich historia, kultura i wierzenia dzięki serialom, filmom i licznym książkom przeżywają prawdziwy renesans. Twardzi, szaleni, niepokonani wojownicy z Północy, są jednocześnie pełni tajemnic i mistycyzmu. Ponieważ nie pozostawili po sobie niewiele źródeł pisanych, oprócz run, znajdujących się np. na nagrobkach oraz sag (spisanych już po zakończeniu epoki ich podbojów), wciąż tak naprawdę niewiele wiemy o ich wierzeniach oraz kulturze.

Ten świat przybliża nam profesor Władysław Duczko. Jest on uznanym badaczem kultury Wikingów, która zajmuje się się od wielu lat. Zaczynał od archeologii powszechnej, a później kontynuował badania w Szwecji, zajmując się historią sztuki oraz archeologią skandynawską. Prowadziła badania na terenach wikińskiej osady Birka oraz w słynnej Uppsali. Jest autorem ponad 90 publikacji dotyczących Skandynawii z okresu wczesnego Średniowiecza oraz stosunków pomiędzy Skandynawami oraz Słowianami.

Autor książki "Moce Wikingów. Świat wczesnośredniowiecznych Skandynawów" wprowadza nas w tajemniczy świat Wikingów. Analizując artefakty, pozostałe po licznych wikińskich społecznościach w całej Europie, pokazuje on, jak kształtowało się myślenie tych wojowników, jaka była ich kultura czy obyczaje np. pogrzebowe. Wikingowie kojarzą nam się głównie z wojną i podbojami - ale jak wyglądała ich codzienność? Autor pokazuje ją nam niezwykle ciekawie - zawsze punktem wyjścia są waśnie przedmioty należący niegdyś do przedstawicieli tego ludu. Dzięki nim możemy wejść do środka wikińskiego świata - poprzez artefakty, te rytualne, jak i codziennego użytku. To przedmioty pokazują nam nie tylko status posiadacza, ale i pozwalają analizować stosunki społeczne, znaczenie religii oraz podziały społeczeństwa. To przedmioty pokazują jak w kulturze Wikingów dbano o urodę, jak jedzono, jak handlowano. To przedmioty wreszcie, przywiezione z licznych łupieżczych wypraw, piszą historię Wikingów i ich podbojów, od Brytanii aż po wybrzeża Ameryki Północnej.

Wyjątkowym urozmaiceniem książki są również liczne zdjęcia skarbów ze zbiorów skandynawskich instytucji - figury,monety, biżuteria, rzeźby, zawieszki czy naczynia przybliżają nas do zapomnianego świata wyjątkowych wojowników.

Książka prof. Duczki, to pierwszy tom z cyklu "Wikińska Europa". Ci którzy z przyjemnością sięgają po przystępnie i ciekawie napisane opracowania historyczne, na pewno chętnie sięgną po inne pozycje z kolekcji "Europa Barbarzyńców", w ramach której ukazuje się seria.
Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Moce Wikingów. Świat i zaświaty wczesnośredniowiecznych Skandynanów to kolejna książka dokumentalna o epoce Wikingów, która fascynuje mnie od jakiegoś czasu. Nie wiem, skąd się wzięła moja fascynacja, ale może powinnam przeprowadzić się do Skandynawii? Nawet te niskie temperatury mnie jakoś specjalnie nie przerażają… Choć spotkanie typowego Wikinga byłoby raczej ciężkim zadaniem, tak ich przodków na pewno bym przyuważyła! W końcu takiej mocy nie można się wyrzec. Najeźdźcy z Północy kolonizowali nie tylko kraje chrześcijańskiego Zachodu, ale także wieloetnicznego Wschodu. A dzięki czemu odnieśli takie powodzenie? Cóż, oni wierzyli, że dzięki mocy zesłanej im przez bogów…

  Władysław Duczko w pierwszym tomie Mocy Wikingów skupia się przede wszystkim na kulturze Wikingów, ich wierzeniach i życiu społecznym. Oczywiście nie mógł pozostać obojętny na ich podboje i wyprawy, ale nie da się ukryć, że wszystko to składa się na całość, jaką stanowi ta społeczność. W książce tej nie brakuje również uzupełniających rycin czy zdjęć, które prezentują wszystko to, o czym autor napomina w tekście. Otrzymujemy zatem niezwykle obrazowe wyjaśnienie wszystkich poruszanych tutaj tematów, tym bardziej, że Duczko posługuje się naprawdę plastycznym i przyjemnym w odbiorze językiem. Mimo że jest to książka typowo dokumentalna, to styl autora jest naprawdę przejrzysty i w pełni zrozumiały.

  W książce tej spotkałam się ze sporą ilością nowych informacji, których nie raz poszukiwałam w literaturze tego typu. Mimo że nie jestem wielkim znawcą tego tematu i mam jeszcze małą wiedzę dotyczącą Wikingów, to chętnie ją rozszerzam. W mediach najczęściej porusza się motyw najazdów i ich podbojów, ale zapomina się o ich religii, kulturze czy życiu codziennym. Władysław Duczko postanowił się skupić przede wszystkim na tym i nie stroni od przytaczania różnych przykładów, opisywania symboli czy też prezentowaniu biżuterii i przesądów z nią związanych. Być może nie znajdujemy tutaj ogromu informacji na temat samej religii, ale też nie do końca o to tutaj chodzi. Uwielbiam mitologię nordycką i opowieści o bogach Asgardu, ale wydaje mi się, że w tym przypadku autor miał inne przesłanie.

  Poruszana tutaj tematyka skupia się na skarbach zdobywanych przez Wikingów, na biżuterii, która jak się okazuje miała spore znaczenie, na handlu i prestiżu, jaki osiągnęła ta społeczność. Nie da się ukryć, że to głównie mężczyźni stanowili siłę napędową wszystkich działań, ale rola kobiet nie była ograniczana. Pojawia się też kilka informacji o różnych kultach i obrzędach, które stanowiły nieodłączny element tej kultury. Książka jest wydana w bardzo przemyślany i logiczny sposób, jest w pełni przejrzysta i przyjemna dla oka.

  Moce Wikingów to rzetelna pozycja, po którą powinien sięgnąć każdy fan historii i najeźdźców z Północy, bo z pewnością się nie zawiedzie. Władysław Duczko zna się na rzeczy, o czym świadczy jego wykształcenie, ale także szeroka i bogata bibliografia, która przyczyniła się do powstania tej książki. Jestem usatysfakcjonowana lekturą i chętnie sięgnę po kolejny tom, który ma się skupiać na władzy i sztuce wczesnośredniowiecznych Wikingów, a Wam serdecznie polecam twórczość Władysława Duczko!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Wszędzie tam, gdzie Skandynawowie zatrzymywali się na dłuższy czas, archeolodzy znajdują materialne ślady ich obecności. Jest ona jeszcze bardziej widoczna, jeżeli razem z wojownikami przybywały kobiety."

  Świetnie odnalazłam się w książce, wiele dowiedziałam się, a czytanie sprawiło mi ogromną przyjemność. Pochłonęło mnie spojrzenie na wczesnośredniowieczne czasy, nie tylko dlatego, że jestem mocno zainteresowana tematyką opisywaną w publikacji, ale również z powodu bardzo przejrzystego i przekonującego stylu pisania autora. Znakomicie przybliżona tematyka epoki wikingów, ich kultury, sfery duchowej, stylu życia, wydźwięku czterech twórczych i niszczących wieków. Profesjonalnie przedstawiona, bez przytłaczania specjalistycznymi terminami, wyjaśniona z wielką pasją, wzbogacona licznymi zdjęciami i ilustracjami. Szkoda było kończyć tę niesamowitą podróż, dlatego z niecierpliwością wyczekuję drugiego, mam nadzieję, że równie angażującego tomu.

  Wikingowie, piraci, grabieżcy, doskonali najemnicy wojenni, ale też odkrywcy nieznanych światów, kupcy przyczyniający się do rozkwitu gospodarek, ludzie Północy wpływający na przemiany strukturalne społeczeństw i królestw, twórcy miast, a nawet państw. Wierzyli w wielu bogów i w inne nadprzyrodzone istoty, mieli silne poczucie hierarchiczności i własnej wartości, a także świadomość dominacji przeszłości nad ich życiem. Jakże ciekawie było czytać o odnalezionych przedmiotach wikingów, a zwłaszcza różnorodnej biżuterii ukazującej dynamikę życia, trendy artystyczne, wykorzystywane techniki tworzenia, formy i motywy. Ozdoby jako wyznacznik prestiżu społecznego, wyznawanej idei religijnej, przynależności do grupy społecznej, etnicznej, oraz niezwykle fascynujący magiczny sposób myślenia dawnych mieszkańców Północy.

  Przypisywane przedmiotom moce, w tym także związane z magią ochronną amulety i talizmany, skarby zakopywane w ziemi, jako element kultu przodków i ich dziedzictwa, przedmioty składane do mogił, należące do tradycji, będące swoistym kapitałem rodowym, manifestacją mentalności, wyobrażeń i mitologicznych wierzeń. Przyznam, że bardzo ciekawie było na to wszystko spojrzeć z punktu widzenia znalezisk archeologii, zrozumienia wikińskiej odrębności w postrzeganiu i pojmowaniu świata, silnego przywiązania do przeszłości, kulturalnych odniesień, skupienia wokół czołowych rodów, obrazu wspólnot wikińskich, skonfliktowanych, przesiąkniętych zemstą i morderstwami. Mobilni wikingowie, dla których migracja stała się instrumentem rozwiązywania problemów społecznych, politycznych i populacyjnych, wciąż będą zachwycać swoją historią.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Wikingowie od zawsze goszczą w naszej świadomości. Fascynują nie tylko poważanych historyków, czy archeologów, ale i zwykłych ludzi, którzy obrali sobie za cel zebrać wiedzę o tych Władcach Północy, w jednym miejscu. Nie bez znaczenia jest także niezwykle obszerna bibliografia o tym ludzie, ale istotne są także liczny filmy, seriale, czy nawet komiksy. Utrwalił się w nas przez to, obraz brutalnego półgłówka w hełmie z wielkimi rogami, którego jedyną rozrywką jest rabunek i gwałt, albo te dwie rzeczy jednocześnie. A rzecz wyglądała zupełnie inaczej. Być może nie był to lud miłujący pokój, ale prawda o nich jest o wiele bardziej skomplikowana.

  Niezwykle ważne dla nich było to, gdzie znajdą się po swojej śmierci i czy czeka ich nagroda, czy raczej jakaś potworna kara. Ich wierzenia na ten temat są niezwykle skomplikowane i złożone. Lud, który kojarzy się nam tylko z podbojami, zapewne nie stworzył by tak ciekawego świata, a raczej zaświatów.

  I właśnie autor, z zawodu archeolog, postanowił nam przybliżyć w niniejszej publikacji Wikingów i ich wierzenia. Wierzyli niezłomnie, że ich powodzenie zalezą od mocy które zsyłają na nich bogowie. Porażka również mogła mieć z tym wiele wspólnego, kiedy jakiś bóg postanowił się rozgniewać na delikwenta. Właśnie ten lud wierzył w magiczną moc biżuterii, której określony skład mógł chronić, a nawet obronić posiadacza.Statki płynące na tamten świat, niezliczone relikwie, złośliwe gady i dobre duchy. I o wiele więcej,

  Ciekawa publikacja, którą przeczytałem z zainteresowaniem. Poszerza naszą wiedzę, jednak nie czyni tego w sposób nachalny. Autor, jawi się tutaj jako gawędziarz który przedstawia nam fascynujący obraz ludu. Ludy Północy, który potrafił rozgromić najpotężniejsze armie i zająć nowe tereny. Jawili się jako nieustraszeni wojownicy, gotowi na każde poświęcenie. Ich moc leżała w wierze, która miała znaczenie w każdym aspekcie ich życia czy dokonaniach. Polecam, zachęcam do lektury.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Wołynianki. Mieszkanki Wołynia Tułaczki po PRL 4/5 Nasza cena:
35,91 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wołynianki. Mieszkanki Wołynia Tułaczki po PRL

Książka Piotra Jaźwińskiego, zabiera nas do PRLu. Autor wspomina swoją rodzinę, a dokładnie rzecz biorąc Wołynianki: swoją babcię, mamę i ciocię. Narracja książki rozpoczyna się w 1939 roku ucieczką z Wołynia, a następnie przenosi się do lat 1959-68 do czasów gomułkowskiej małej stabilizacji. To...
Marek Trela. Moje konie, moje życie 5/5 Nasza cena:
44,91 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Marek Trela. Moje konie, moje życie

Marek Trela przez prawie czterdzieści lat pracy w państwowej Stadninie Koni w Janowie Podlaskim najpierw otaczał opieką weterynaryjną takie końskie sławy czystej krwi arabskiej, jak Bandola, Parma, Etruria czy Eukaliptus, a następnie wyhodował blisko tysiąc koni, w tym wiele czempionów, spośród...
Pod Pogańskim Sztandarem 0/5 Nasza cena:
44,91 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pod Pogańskim Sztandarem

Wojny na lądzie i morzu, pirackie najazdy, łupieżcze wyprawy - tak wyglądał dzień powszedni Słowian połabskich, najżarliwszych pogan Środkowej Europy. Walczyli ze wszystkimi sąsiadami: prącymi na wschód Niemcami, duńskimi i norweskimi wikingami, wojami polskiego księcia Mieszka I. Pod pogańskim...
Budrewicz. Dżentelmen w podróży 0/5 Nasza cena:
40,41 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Budrewicz. Dżentelmen w podróży

Oto książka o Olgierdzie Budrewiczu - harcerzu, sportowcu, żołnierzu AK, powstańcu warszawskim. Dziennikarzu, reportażyście, fotografie, filmowcu, pisarzu, varsavianiście i niedoszłym prawniku. Wreszcie o podróżniku, który - jak głosi tytuł jednej z jego książek - był wszędzie. A także o autorze...
Fenomen husarii 0/5 Nasza cena:
44,91 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Fenomen husarii

Husaria to jazda, która w powszechnej świadomości Polaków kojarzy się z czymś niezwyczajnym, niepospolitym, czymś co łączy w sobie cechy potęgi i piękna. To coś, co zachwyca i wywołuje dumę. Aby w pełni zrozumieć fenomen najsłynniejszego polskiego rycerstwa Radosław Sikora opisuje kluczowe elementy...
Podwieczorki u Lucyfera 0/5 Nasza cena:
44,91 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Podwieczorki u Lucyfera

Zapraszamy do jedynej w swoim rodzaju, szczerej do bólu rozmowy Stalina z Hitlerem.Mesdames et Messieurs, drodzy przyjaciele, za chwilę pojawią się przed wami nasi niezwykli honorowi goście. Niegdyś przyjaciele, później śmiertelni wrogowie, obaj stworzyli na swój własny sposób ziemskie inferno dla...
Era lotnictwa wojskowego 0/5 Nasza cena:
62,10 zł 69,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Era lotnictwa wojskowego

Lotnictwo kształtowało w dużej mierze przebieg działań zbrojnych w XX wieku. Martin van Creveld w sposób niezwykle żywy, używając swojego doskonałego stylu pisarskiego, opisuje historyczny rozwój doktryn, strategii i technologii wraz z kampaniami wojennymi na przestrzeni ponad 100 lat. Prowadzi go...
Herosi mitów germańskich. Sigurd bohater północy 0/5 Nasza cena:
44,91 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Herosi mitów germańskich. Sigurd bohater północy

Herosi ze starogermańskich opowieści zabijali potwory, pokonywali wrogów, zdobywali skarby i piękne kobiety. Żyli w świecie wielorękich olbrzymów, podstępnych karłów, gigantycznych węży, bezlitosnych wiedźm, widzących przyszłość wieszczów. Losem wszystkich tych niezwykłych istot rządziło...
Wielka wyprawa księcia Racibora 0/5 Nasza cena:
44,91 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wielka wyprawa księcia Racibora

Stulecia XI i XII obfitowały w krwawe walki między skandynawskimi Wikingami a słowiańskimi wiciędzami, w których Słowianie często byli górą nad swymi zamorskimi sąsiadami. Jednym z najbardziej spektakularnych zwycięstw było zdobycie miasta sławnego ze zjazdów skandynawskich władców i z...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula