Niepowtarzalna szansa, by poznać Czechy oraz ich kulturę i historię od innej strony niż zwykle. Bo tak jak Mariusz Szczygieł o Czechach nie pisze nikt.
Nowe wydanie zbioru felietonów "Láska nebeská" pozwala spojrzeć na okupowaną i powojenną Pragę przez tajemnicze okno w atelier wielkiego artysty, który w Polsce wciąż nie jest wystarczająco znany.
"Láska nebeská" to obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego czechofila. Książka zawiera felietony Mariusza Szczygła, drukowane w "Magazynie Świątecznym" "Gazety Wyborczej" jako luźne wariacje na temat klasyki czeskiej literatury, oraz portrety wielkich postaci z historii Czech i Czechosłowacji. Nierzadko są to bohaterowie zaskakujący z ich zwyczajami i dziwactwami.
Nowe wydanie książki przynosi opowieść o jeszcze jednym takim człowieku - Josefie Sudku. Nazywany "poetą Pragi" wielki artysta w czasie I wojny światowej stracił rękę, co nie przeszkodziło mu dokumentować na niezwykłych zdjęciach otaczającą go rzeczywistość. Symbolem jego uważnego patrzenia na ukochane miasto stało się okno w pracowni, które przez 14 lat fotografował niemal codziennie w czasie II wojny światowej i już po niej.
Choć do dziś pozostaje inspiracją dla wielu artystów na całym świecie, to w Polsce wciąż nie jest wystarczająco dobrze znany. Dotąd jego zdjęcia ukazywały się w naszym kraju tylko w katalogach wystaw. Teraz czytelnicy mogą je poznać jako ilustracje zamieszczone w książce "Láska nebeská".
O autorze
Mariusz Szczygieł jest dziennikarzem od trzech dekad związanym z "Gazetą Wyborczą", reportażystą i pisarzem. Autor licznych książek o Czechach i laureat nagród dziennikarskich oraz literackich. Za zbiór reportaży "Gottland" otrzymał w 2009 roku Europejską Nagrodę Książkową. Za tom "Nie ma" został w 2019 roku nagrodzony Nagrodą Literacką "Nike". Dziennikarz Roku 2013 w Polsce w konkursie Grand Press.
