Dżentelmen w Moskwie

Autor:

Amor Towles

Średnia: 4.9 Ilość ocen: 8
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2017
Ilość stron
560
Wydawnictwo
Nasza cena: 34,14 zł 49,90 zł Taniej o: 32%

"Dżentelmen w Moskwie" to barwna opowieść o przyjaźni i zawiści. O tym, że niezależnie od okoliczności warto być przyzwoitym i postępować według zasad.

Lubisz powieści obyczajowe z historią w tle? Fascynują Cię dzieje narodu rosyjskiego? Z chęcią sięgasz po dzieła Bułhakowa, Dostojewskiego czy Sołżenicyna? Przeczytaj koniecznie "Dżentelmena w Moskwie" Amora Towlesa.

Akcja powieści rozpoczyna się w 1922 roku i rozgrywa na przestrzeni ponad trzydziestu lat. Głównym bohaterem jest hrabia Aleksander Iljicz Rostow, który zajmował luksusowy przestronny apartament w jednym z najbardziej ekskluzywnych hoteli w Moskwie - Metropolu. Hrabia miał nieszczęście napisać z pozoru niewinny wiersz, zatytułowany "Gdzie on teraz jest?", który jednak nie przypadł do gustu władzom budowanego właśnie Związku Radzieckiego. Rostow zostaje wezwany przed oblicze Komisji Nadzwyczajnej Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych i skazany przez bolszewicki sąd na dożywotni areszt domowy - musi zamieszkać w niewielkim pokoju na poddaszu hotelu. Jeśli kiedykolwiek opuści Metropol - zostanie rozstrzelany.

Pozbawiony majątku i wszystkiego, co dotychczas świadczyło o jego statusie - wyjść do opery, teatru, restauracji, spotkań towarzyskich, a nawet zwyczajnych spacerów ulicami miasta - doskonale odnajduje się w nowej rzeczywistości. Z pomocą przychodzi mu obsługa hotelu, goście hotelowi, a nade wszystko dziewięcioletnia Nina, która posiada uniwersalny klucz do wszystkich pomieszczeń Metropolu. Bystra i spostrzegawcza dziewczynka pokazuje Rostowowi świat z innej perspektywy i wywraca go do góry nogami.

"Dżentelmen w Moskwie" to opowieść o tym, że największe bogactwo nosimy w sobie i nikt nie jest w stanie nam go zabrać. Powieść jest niezwykle interesująca pod względem historyczno-literackim. Napisana pięknym językiem, charakteryzuje się wyrazistą kreacją bohaterów. Hrabia przedstawiony jest jako dżentelmen z krwi i kości, człowiek inteligentny, obyty i wykształcony, pozytywnie podchodzący do życia, roztaczający wokół niesamowity urok oraz zarażający uśmiechem i optymizmem gości i obsługę hotelu. Mimo znacznego ograniczenia wolności i pozbawienia możliwości uczestnictwa w życiu kulturalnym Moskwy, główny bohater okazuje się doskonałym obserwatorem zmieniającej się rzeczywistości, która stanowi historyczne tło utworu. Równie wyraziste, co hrabia Rostow, są postaci drugoplanowe. Wszystko to sprawia, że powieść czyta się bardzo dobrze.

Jeśli spodobał Ci się sposób narracji "Dżentelmena w Moskwie", może zainteresujesz się również powieścią, która przyniosła Amorowi Towlesowi popularność i uznanie - ksiażka "Dobre wychowanie", przeniesie Cię do Nowego Jorku lat trzydziestych XX wieku, gdzie zdarzają się zarówno romantyczne miłości, jak i niebezpieczne związki.
Recenzje (8)
 1. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  6 z 7 osób uznało recenzję za przydatną

  Świat, wbrew pozorom, to coś bardzo osobistego, a jego wielkość bywa bardzo względna zależnie od okoliczności i duszy człowieka, który go postrzega.

  Są tacy, którzy swoją miałkością i małostkowością potrafią doprowadzić do kurczenia się wszystkiego wokół nich. Są tacy, którzy mają dusze tak wielkie i pojemne, że potrafią umieścić wszechświat na kilku metrach kwadratowych celi więziennej albo w pokoiku na poddaszu.

  Przestrzeń bywa zmienna, nie zawsze, nie wszędzie, ale w hotelu Metropol w Moskwie na pewno. Sam ten hotel to wszechświat, w którym będzie musiał żyć hrabia Rostow skazany i nie skazany, uwięziony, choć w pewnym sensie wolny, pozbawiony wszystkiego co dotychczas stanowiło jego życie, musi odnaleźć jakiś sens. Wykształcony, obyty, mądry, hrabia jest człowiekiem, który wzbudza powszechny szacunek, ponieważ tego szacunku nie żąda. Po prostu nań zasługuje.

  Lewituje w tym klaustrofobicznym świecie jak ktoś, kto nie przynależy ani tu, ani tam. Nie zabito go, ale pozbawiono życia.

  Rosja carska i Rosja radziecka to zupełnie różne światy, oba krwiożercze i okrutne, ale każdy w inny sposób. On żyje w obu, łączy je. Spaja. W tej bańce mydlanej, jaką jest hotel Metropol, oddzielony, choć nie całkowicie, od szaleństwa ogarniającego Rosję i świat.

  Wewnątrz, z pomocą Niny, rezolutnej dziewięciolatki poznaje to, co dotychczas nigdy nie było jego udziałem. Hotel od drugiej strony. Od podszewki. Jego drobne tajemnice i wielkie sekrety... Miejsca ukryte przed gośćmi. Miejsca tajemne. To rozszerza jego świat i pomaga mu przetrwać. W rzeczywistości, w której przyjaźń bywa bezcenna, a jedyną prawdziwą walutą jest uczciwość, ON sam pewnego dnia odpłaci się Ninie za jej bezcenną pomoc.

  Hotelowy świat, klaustrofobiczny i zamknięty, kilkadziesiąt lat zakazu wychodzenia z hotelu i życie wśród obcych, którzy powoli stają się przyjaciółmi, mozolne, ciągłe krążenie po schodach, korytarzach pokojach i restauracjach to tło dla rozważań na wszelkie tematy, to genialna intelektualna uczta, od pierwszego przecinka, po ostatnią kropkę wypełniona sztuką, literaturą, filozofią i nauką.

  To wspaniałe cytaty, żartobliwe przytoczenia, adekwatne odniesienia do wielkich twórców i ich niezniszczalnych dzieł ducha i sztuki.

  Rzadko spotyka się powieść tak erudycyjną, a równocześnie tak przystępną i lekką. Jest w niej jakiś nieokreślony duch Sołżenicyna i jego „Oddziału chorych na raka”, bo i tu, i tam autor pokazuje ludzkie postawy wobec rzeczywistości, przemian i tragedii, i tu, i tam jest coś w rodzaju dumniej pokory i pogodzenia się z tym, co odchodzi i z tym, co nadchodzi nieubłaganie. To obraz prawdziwej życiowej mądrości ukazany na tle tragicznych losów jednostki, narodu i świata.

  W książce wyczuwa się też ducha Bułhakowa punktującego absurdy i rosyjską pokrętną duszę, a także małość i głupotę niektórych wielkich tych, którzy już są u władzy i tych, którzy im sekundują.

  Ta książka jest jak utwór symfoniczny zapisany słowami. Miejscami nostalgiczny, rzewny, miejscami mocny, wręcz grzmiący, ale całość, mimo trudnego tematu, jest pozornie leciutka jak piórko, pogodna i elegancka, pod spodem jednak pełna goryczy i słona od łez. Czaruje zapachami restauracyjnych uczt i więziennej tęsknoty za kawałkiem chleba. To echo dawnej świetności zbrukane przaśnością byle jakiego świata, ale i pean na temat wielkości człowieka i jego wewnętrznego bogactwa.

  Książka napisana przepięknym językiem i łatwa, i trudna zarazem, cudownie inteligentna, mądra, erudycyjna. Pełna wiedzy ogólnej i wiedzy życiowej, a wątek fabularny tak niezwykły, że zupełnie nie przypomina żadnej innej przeczytanej przeze mnie książki, a zaręczam czytam dużo. Ta książka pokazuje, że można wciąż napisać coś nowego, świeżego, wręcz niezwykłego. Polecam z całego serducha!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Lubię sięgać po lekkie książki. Takie, przez które się płynie i które bez problemu można czytać w zatłoczonym (i jakże głośnym!) metrze. Które są o stokroć przyjemniejsze od moich akademickich podręczników i przynajmniej o połowę od nich skromniejsze objętościowo.

  Wiecie, co jeszcze lubię? Stawiać przed sobą nowe wyzwania. Wychodzić poza strefę własnego komfortu. Dlatego też, gdy tylko mam chwilkę wolnego, uwielbiam sięgać po książki, po które niekoniecznie sięgam na co dzień i które wymagają nieco zaangażowania. Takie, które może nie są łatwe, przyjemne i szybkie w czytaniu, ale które okazują się czymś znacznie więcej niż ładną tylko okładką.

  Czy "Dżentelmen w Moskwie" znanego z "Dobrego wychowania" Towlesa okazał się być jedną z takich powieści...?

  O, z pewnością.

  Wiersz.

  Jeden, nawet niespecjalnie długi, wiersz.

  Czy może pomóc, zaszkodzić albo w jakikolwiek sposób wpłynąć na czyjekolwiek losy?

  Okazuje się, że może.

  Wystarczył jeden tylko wiersz, by hrabia Rostow skazany został na areszt domowy i zmuszony do zamiany swego luksusowego apartamentu na skromny pokoik na poddaszu. Zostaje "byłym człowiekiem", traci większość swych materialnych dóbr, a przy okazji spotyka całą masę ludzi, którzy w różny sposób odcisną piętno na jego życiu.

  Rostow bowiem się nie załamuje i z klasą - jak na dżentelmena przystało - udowadnia, że to nie bogactwo i status społeczny świadczą o wnętrzu człowieka, ale to, co kryje w swoim sercu.

  „Powieść pełna przygód, romansów, uśmiechów losu i żartów”, twierdził The Wall Street Journal. "Wspaniała pod każdym względem, pełna uroku, życiowej mądrości i filozoficznej zadumy", wtórował Kirkus Reviews. Do tego ponoć "od dnia premiery ciągle znajduje się na liście bestsellerów New York Timesa"... Czytając takie rekomendacje nie można pozostać obojętnym i trzeba, po prostu trzeba, skonfrontować je z rzeczywistością. Dlatego - choć przecież zwykle nie czytuję książek z akcją osadzoną w Rosji - z wielką chęcią sięgnęłam po najnowszą powieść Towlesa.

  I...

  Tak. To naprawdę było dobre.

  I niezwykłe.

  I bardzo, bardzo wyjątkowe.

  Pierwsze sto pięćdziesiąt stron było istną drogą przez mękę. Za nic nie byłam w stanie poczuć kreślonej piórem Towlesa Rosji, ciągle myliłam bohaterów (dzięki niebiosom za fantastyczne przypisy!) i dosłownie nic nie było tym, czego się spodziewałam i czego oczekiwałam. Było dziwnie sztywno, nieco chaotycznie i troszkę bezosobowo. Hrabia Rostow, pierwszoplanowy przecież bohater, nie wzbudzał we mnie absolutnie żadnych uczuć, a jego losy intrygowały równie mocno, co śpiący na poduszce kot. I kiedy byłam o krok od odłożenia - czy też prędzej rzucenia - tej książki w najciemniejszy kąt mojego domu (i mojej pamięci), stało się... coś dziwnego. Pojawiła się Anna, później Zofia i cała historia ruszyła z kopyta. Rostow okazał się nie nudnym hrabią z przestarzałymi poglądami, a uroczym, pełnym ciepła człowiekiem, który służy i dobrą radą, i pomocną dłonią. Towles ukazał nam kilkadziesiąt lat z jego życia, w tle przemycając fakty i najważniejsze wydarzenia z dziejów Rosji, dając nam przy tym nad wyraz subtelną i jakże przecież pouczającą lekcję historii. Niektóre opisy i anegdotki bywały co prawda przydługie, jednak autor nadrabiał je świetnym wyczuciem i poczuciem humoru, więc - nie wiem jak Wy - ale ja wybaczam ;)

  Nie jest to książka, którą przeczytacie w przerwie między jednym, a drugim serialem i uprzedzam, że może Was troszkę wymęczyć, ale z czystym serduchem i z pełną świadomością deklaruję, że warto po nią sięgnąć. Odetchnijcie głęboko i dajcie się porwać tej niezwykłej historii.

  Jestem pewna, że nie pożałujecie ;)

  Jeśli tylko lubicie klimatyczne opowieści z odrobiną historii w tle, jeśli choć na moment chcecie przenieść się w inne, pełne przepychu, czasy i jeśli tak bardzo brak Wam docenianych dawniej wartości, śmiało sięgajcie po "Dżentelmena w Moskwie" Amora Towlesa. To naprawdę wyjątkowa opowieść, którą warto poznać i którą warto się rozkoszować ;)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  To wspaniała, piękna książka, pełna spokoju, refleksji, uroku, elokwencji i humoru. Jest ciekawie napisana, ogromna przyjemność

  z czytania, jestem nią zauroczona. To wszystko sprawia, że wrócę do niej za jakiś czas, a wszystkich zachęcam do tak wartościowej i ciekawej literatury

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Zaczęłam czytać książkę podczas długiego pobytu z córką w szpitalu. Nie żałuję i cieszę się, że jeszcze jej nie skończyłam. Znakomicie odrywa od rzeczywistości. Obraz Moskwy lat 20. i późniejszych przekazany oszczędnie, ale trafnie. Główny bohater to typowy przedstawiciel swojej klasy, potrafiący żyć też ascetycznie. Powieść czyta się lekko, chociaż bez znajomości podstaw historii będzie dla czytelnika niezrozumiała. Ale o taką ignorancję miłośników książek nie posądzam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  *** [Adres usunięty] ***

  "Aleksandrze Iljiczu Rostowie, biorąc pod uwagę wasze

  zeznania, możemy jedynie uznać, że chwacki duch, który

  napisał wiersz "Gdzie ON teraz jest?", uległ nieodwracalnemu

  zepsuciu właściwemu swojej klasie i stwarza teraz zagrożenie

  dla tych samych ideałów, które niegdyś wyznawał.

  W związku z tym bylibyśmy skłonni wyprowadzić was z tej

  sali i postawić pod murem. Na wyższych szczeblach partii

  są jednak tacy, którzy zaliczają was do bohaterów przedrewolucyjnej

  sprawy. Dlatego w opinii tej komisji powinniście

  wrócić do hotelu, w którym tak wam się podoba. Pamiętajcie

  jednak: jeśli jeszcze kiedykolwiek wychylicie nos z Metropolu,

  zostaniecie zastrzeleni. Następna sprawa."

  I w taki oto sposób zaczyna się właśnie ta niesamowita historia. Opowieść, która pozwoli Wam jeszcze przez chwilę poczuć magię przeszłości, ten jedyny i niepowtarzalny sentyment do Rosji znanej Wam z takich klasyków jak "Proces" Franza Kafki czy "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa. Mi z całą pewnością lektura tej oryginalnej i jedynej w swoim rodzaju na dzisiejszym rynku wydawniczym (zalanym romansami, kryminałami czy New Adult) powieści, dała szansę powrotu do szkoły - przez te kilka wrześniowych dni, kiedy zatopiłam się w lekturze? Przeniosłam się w czasy młodości (tak, tak, nastolatką to ja już z całą pewnością nie jestem) i przyznam się bez bicia - to była niesamowita przygoda i przyjemność zarazem.

  ***

  Zanim jednak uciekniecie z krzykiem, bojąc się, że przyszłam do Was z jakąś mega nudną lekturą szkolną, pozwólcie mi coś wyjaśnić. To nie jest lektura szkolna. Ale jeśli zapytalibyście mnie o moje własne, subiektywne zdanie? To w swoim czasie nie miałabym nic przeciwko temu, żeby była. Mówię zupełnie poważnie. Ta powieść to coś zupełnie wyjątkowego - chwyta za serce, pozwala się uśmiechnąć pod nosem, ale również zaśmiać się, czy otrzeć łzę wzruszenia. Towles stworzył coś naprawdę jedynego w swoim rodzaju.

  ***

  Co zatem stało się z hrabią Rostowem, po tym jak został skazany na wieczne "posiedzenie" w hotelu Metropol? Otóż Aleksander Iljicz musiał zamienić przestronny apartament w tymże hotelu, nota bene najbardziej ekskluzywnym w Moskwie, na maleńki pokój na poddaszu. I to dożywotnio. Rostow pozbawiony wszystkiego, na co do tej pory składało się jego życie - wyjść do teatru, restauracji, spotkań towarzyskich, czy zwykłych spacerów ulicami miasta - musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. I o dziwo udaje mu się to w sposób wręcz znakomity. Z pomocą przychodzą mu wierni przyjaciele, pewna mała dziewczynka oraz piękna aktorka, którzy sprawią, że życie w niewoli? Niczym nie będzie się różniło od życia poza hotelem. Hrabia wielokrotnie udowodni, że bez względu na okoliczności? Warto być człowiekiem uczciwym i prawym, wiernym swoim ideałom. Po prostu przyzwoitym. Bo prawda jest taka? Że największe bogactwo każdy z nas nosi w sobie i tego nikt i nic nie jest w stanie nam odebrać. Nigdy.

  "Człowiek niedoceniony przez przyjaciela ma pewne powody

  do urazy - wszak przyjaciele powinni przeceniać nasze zdolności.

  Powinni mieć wygórowane zdanie na temat naszej siły moralnej,

  naszej wrażliwości estetycznej i naszych możliwości intelektualnych."

  Jeśli czytacie książki dla czegoś więcej niż kolejna recenzja? Jeśli czytacie je nie dlatego, że wszyscy inni to robią? Jeśli książka to dla was coś więcej niż element bookstagramowej czy blogowej przygody? Jeśli w książce szukacie piękna klasycznej literatury? Jeśli chcecie choć na chwilę wejść do tego niesamowitego świata, o którym mam wrażenie, że kompletnie zapomnieliśmy w tym szaleńczym biegu jakim jest nasze życie? To jest to książka dla Was. Ja wiem, że do "Dżentelmena w Moskwie" wrócę jeszcze nie raz i nie dwa, z kubkiem gorącej herbaty i słonymi paluszkami. Delektując się słowami, zamykając oczy i wyobrażając sobie wnętrze Bojarskiej czy gabinet Rostowa, do którego dostać można się wyłącznie poprzez szafę. Ja odkładam książkę na półkę biblioteczki wierząc, że jeśli zdecydujecie się po nią sięgnąć? To zakochacie się w niej podobnie, jak ja. Miłej lektury! :)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 3 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Amor Towles
 • Wydawnictwo Znak
 • Oprawa: Twarda
 • Rok wydania: 2017
 • Ilość stron: 560
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788324037537
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: A Gentleman in Moscow
 • Tłumacz: Anna Gralak
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788324037537
 • EAN: 9788324037537
 • Wymiary: 15.3x20.9x3.3 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Billy i Miniputki 0/5 Nasza cena:
25,42 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Billy i Miniputki

Po raz pierwszy w Polsce!Ostatnia książka autora Charliego i fabryki czekolady.Mały Billy bardzo się nudzi, bo mama zabrania mu wszystkiego, co ciekawe. Chłopiec wyrusza jednak do pobliskiego lasu, gdzie czeka na niego straszny potwór, a także niespodziewani nowi znajomi: lud malutkich stworzeń,...
Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-1957 0/5 Nasza cena:
50,92 zł 59,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-1957

Marzec 1953. Umiera Stalin.Marzec 1956. Umiera Bierut.Z mroków stalinizmu wyłania się nowy porządek.Ale nie o tym jest ta książka.Jest o zwykłych ludziach sprzed sześciu dekad. O Polakach, którzy pragnęli odrobiny normalności po latach terroru. O wyglądaniu zza „żelaznej kurtyny”. Jest też o...
Wędrówki w krainę filozofów 0/5 Nasza cena:
25,42 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wędrówki w krainę filozofów

„Nie ma dla człowieka większego niebezpieczeństwa niż bezmyślność”.Czy Sokrates, Platon, Mistrz Eckhart, Kartezjusz, Kierkegaard i inni to tylko nazwiska w historii filozofii, czy raczej zawsze aktualni nauczyciele myślenia? Ks. Józef Tischner w Wędrówkach w krainę filozofów pokazuje, że z nauką...
Na nieludzkiej ziemi 4/5 Nasza cena:
38,17 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Na nieludzkiej ziemi

Klasyka literatury światowej XX wieku.„Na nieludzkiej ziemi to mrożąca krew w żyłach relacja z życia i śmierci w gułagu. Napisał ją obdarzony niezwykłym zmysłem obserwacji, wielkim talentem i wyjątkową wrażliwością artysta. Książka Józefa Czapskiego to klasyk, który należy stawiać obok Archipelagu...
Józef Piłsudski 1867-1935 0/5 Nasza cena:
57,53 zł 79,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Józef Piłsudski 1867-1935

Józef Piłsudski odbył długą drogę z Zułowa przez syberyjskie zesłanie, ruch socjalistyczny, Legiony, Magdeburg, Belweder, Sulejówek i znowu Belweder do królewskich grobów na Wawelu. Był wielką indywidualnością i odcisnął co niewielu jest dane swe piętno na kilku dziesięcioleciach dziejów Polski....
Niksy 5/5 Nasza cena:
46,67 zł 54,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Niksy

Oto historia niezwykła: zabawna, a jednocześnie przejmująco smutna; gorzka, a jednak dająca nadzieję. Co jest groźniejsze? Wirtualne stwory czy demony we własnej głowie?Są momenty w życiu człowieka, które zapadają w pamięć jako te kluczowe i najważniejsze. Dlatego wspominając je widzimy przed...
Sekrety piękna. Sposoby na urodę, makijaż i pewność siebie 0/5 Nasza cena:
42,42 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sekrety piękna. Sposoby na urodę, makijaż i pewność siebie

Praca nad urodą, makijażem, stylem, sylwetką czy charakterem wymaga czasu i praktyki, ale jeśli mamy wystarczająco dużo chęci, można dojść do perfekcji. W osiągnięciu perfekcji pomoże Ci właśnie ten przewodnik po dobrym stylu! Może wydaje Ci się, że pod żadnym pozorem nie nauczysz się blendować...
Wiedźmy 5/5 Nasza cena:
27,97 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wiedźmy

Książka autora Charliego i fabryki czekolady Wiedźmy z bajek noszą zawsze głupawe czarne kapelusze, czarne peleryny i latają na miotłach. Ta historia nie jest jednak bajeczką. Opowie wam o PRAWDZIWYCH WIEDŹMACH. Ubierają się całkiem normalnie i wyglądem przypominają zwykłe kobiety. Mieszkają w...
Bogini tańca 5/5 Nasza cena:
38,17 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Bogini tańca

Bronisława Niżyńska dorastała w cieniu brata. Choć oboje byli cudownymi dziećmi baletu, to jego okrzyknięto legendą. To jego nazywano „Bogiem tańca”. Bronia godziła się na bycie „tą drugą”. Jednak do czasu… "Bogini tańca" to wyjątkowa opowieść o kobiecie, która dotarła na szczyt wbrew wszystkiemu i...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula