Czarne Miasto

Książka
33,99 zł
Outlet
15,75 zł
Audiobook
22,44 zł
od 29,99 zł

Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Wydawnictwo:Lira Publishing Sp. z o.o.
Oprawa:Twarda
Rok wydania:2020
Ilość stron:316
Opis

"Czarne Miasto" może okazać się jednym z najważniejszych debiutów tego roku. Niesamowita powieść o losach śląskiej rodziny utrzymana w konwencji realizmu magicznego.

Gdzieś, pośród ulic Czarnego Miasta, zagubione jest mieszkanie Wandy. Jest ogromne, ale choć całkowicie wypełniają je meble i wspomnienia, kobieta nie czuje się tu ani dobrze, ani w pełni bezpiecznie. Jej mąż, Zdzisiek, zginął przed laty w kopalni. Było to tego strasznego dnia zaćmienia. Ludzie, którzy szukali schronienia w naprędce budowanych korytarzach, ginęli pod zwałami czarnego gruzu. Wanda nadal nie może otrząsnąć się po tej tragedii. Jej córki próbują żyć normalnie, lecz wyjazd do Białego Miasta okazał się nie do końca skutecznym lekarstwem. Nadal dręczą je wspomnienia. Nadal wraca do nich koszmar sprzed lat.

"Czarne Miasto" Marty Knopik trudno sklasyfikować. Zresztą nie wydaje się to sprawą absolutnie konieczną, choć warto pokusić się o jakieś porównania dla wygody przyszłego czytelnika. To książka zupełnie inna od tych, które wypełniają większość księgarnianych półek. Balansuje na pograniczu tego, co realne i tego, co realności się wymyka. Utkana jest z czarów, wspomnień, ulotnych przeżyć i tajemnic zaklętych często w na pozór zwyczajnych przedmiotach. Możemy tu więc mówić o realizmie magicznym, jak w przypadku "Stu lat samotności" Marqueza czy jednej z najwspanialszych powieści Olgi Tokarczuk, "Prawiek i inne czasy". Marta Knopik stworzyła jednak opowieść unikatową i w pełni własną. "Czarne Miasto" czyta się znakomicie i z prawdziwą przyjemnością błądzić można po meandrach tej wielowarstwowej prozy.


O książce

Czarne Miasto wciąga i ugniata bohaterów, pożera ich metaforycznie... To może być debiut literacki sezonu!

Wojciech Dutka, pisarz


O autorce

Marta Knopik jest absolwentką filologii polskiej. Pasjonuje się teatrem, filmem i rzecz jasna literaturą. Jest autorką scenariuszy publikowanych na portalu Teatroteka Szkolna. Uwielbia podróże, zwłaszcza zaś wycieczki rowerowe i wysokogórskie wyprawy. Nurkowanie na rafie koralowej to jedno z jej najpiękniejszych wspomnień, do którego lubi wracać, i to nie tylko w marzeniach. Jej debiutancka powieść z miejsca zaczęła zbierać bardzo pochlebne recenzje.

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii literatura piękna polska

Szczegóły
  • Autor: Marta Knopik
  • Wydawnictwo Lira Publishing Sp. z o.o.
  • Oprawa: Twarda
  • Rok wydania: 2020
  • Ilość stron: 316
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788366503076
  • Język: polski
  • Nr wydania: 1
  • ISBN: 9788366503076
  • EAN: 9788366503076
  • Wymiary: 14x20.5 cm
  • Dane producenta: Lira Publishing Sp. z o.o., al. Jana Chrystiana Szucha 11 lok. 30, 00-580 Warszawa, Polska, wojciech.jannasz@wydawnictwolira.pl, tel. 697185729
Recenzje książki Czarne Miasto (11)
  1. taniaksiazka.pl
    Początkujący Recenzent
    Ocena:
    3/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Julia G. w dniu 2023-07-15
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    Tematyka Śląska jest bliska mojemu sercu, ponieważ mój kochany Tata jest emerytowanym górnikiem. Po książce spodziewałam się realistycznego przedstawienia codzienności mieszkańców miasta, książka jest jednak poprowadzona jak bajka od pierwszych stron. Mamy tutaj historię rodzinną przeplataną wątkami z miejscowych legend. Historia ta ma w sobie dużo smutku, porusza problem radzenia sobie ze stratą i mówi o tym, jak nieprzepracowane traumy, problemy z przeszłości ciągną się za człowiekiem, nie pozwalając mu ruszyć dalej.

    Postacie, szczególnie te drugoplanowe są do bólu stereotypowe. Mam tutaj na myśli szczególnie koleżanki Wandy - jedna ubiera się na biało i mówi wciąż o dobrych proszkach do prania białego, druga jest fanatyczką gotowania i rozmawia tylko o nowych przepisach, które znalazła. Dialogi tak nienaturalne również pozostawiają wiele do życzenia

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  2. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    4/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Ilona W. w dniu 2021-05-03
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    Gdzieś na Śląsku w Czarnym Mieście mieszka małżeństwo z dwiema córkami- Bianką i Belindą. Gdy Zdzisiek ginie w kopalni, Wanda kompletnie traci chęć do życia. Jej córki postanawiają wyjechać do Białego Miasta i tam na nowo ułożyć sobie życie. Wanda zostaje sama w wielkim mieszkaniu pełnym wspomnień i duchów przeszłości.

    "Czarne miasto" to książka inna niż wszystkie. To opowieść o rodzinie, o przeżywaniu żałoby po stracie bliskiej osoby a przede wszystkim o miłości i nadziei. Już od samego początku książka intryguje czytelnika. Ciężko jest przyporządkować ją do jednego gatunku, to po proatu piękna i magiczna opowieść, która mnie zachwyciła. Jestem pod ogromnym wrażeniem kunsztu pisarskiego Marty Knopik. To była niezwykła przyjemność dać się oczarować tej powieści. Cieszę się, że jestem w posiadaniu kolejnej części, od razu zabieram się do czytania.

    Polecam

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  3. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Kryminał Na T. w dniu 2020-12-18
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    „Czarne Miasto” to debiut literacki Marty Knopik. Na pierwszy rzut oka książka wyróżnia się piękną, minimalistyczną okładką i wydaniem w twardej oprawie. Środek jednak jest równie wart uwagi. To opowieść z pogranicza literatury pięknej, baśni i fantastyki. Tu świat realny przeplata się z tym magicznym, tym symbolicznym, pełnym warstw i ukrytych znaczeń. Mam wrażenie, że po pierwszej lekturze nie odkryłam nawet połowy tego, co ta książka sobą niesie. Pozornie jest to zbiór opowieści z różnych okresów funkcjonowania Czarnego Miasta. Są tu opowieści ‘dawno, dawno temu’, są tak jakby bajki i te bardziej współczesne, pasujące do aktualnych czasów historie. Im więcej o książce myślę tym więcej znaczeń i tematów, które porusza, do mnie przychodzi. Dużo znajdziemy tu o naszym aktualnym życiu, o pogoni za karierą, za ładnym życiem. Te jednak niezmiennie wiąże się z problemami, różnicami w społeczeństwie, podziale klasowym i chorobami cywilizacyjnymi jak np. depresja. Wiele jest o życiu dawnym, o tym, co wtedy było ważne. To kontrast pomiędzy Czarnym Miastem a Miastem Białym. W historiach znajdziemy też sporo ciekawych myśli o emocjach trudnych, takich jak samotność, tęsknota, żałoba. Mam też wrażenie, że ten tytuł to dopiero początek historii, a i zapowiedź na okładce, mówiąca że jest to pierwszy tom opowieści o Czarnym Mieście, mnie w tym odczuciu utwierdza. Na pewno jest to lektura dla tych, którzy lubią powieści nieoczywiste, niosące wiele znaczeń, warte uwagi i zastanowienia. Ja na pewno sięgnę po tom drugi, a i może skuszę się na ponowną lekturę pierwszego.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  4. taniaksiazka.pl
    Super Recenzent
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Marta D. w dniu 2020-09-09
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    Czasem szczęście jest ulotną chwilą, która wstrzykuje w nasze serce dawkę chęci, motywacji i spełnienia. Nic jednak nie trwa wiecznie i pewna rodzina szybko się o tym przekonała, kiedy nagle zawalił się cały ich świat...

    *

    Dopiero po pewnym czasie, już po tym jak skończyłam czytać "Czarna miasto" uświadomiłam sobie to, czego w trakcie lektury nie mogłam zrozumieć a co chwilami wręcz budziło we mnie sprzeczności. Jest tu wiele metafor, wiele odniesień do życiowych tragedii i niekoniecznie to, co wydaje się być nierealne, kłóci się z rzeczywistością. Marta Knopik po prostu wprowadziła kilka niesamowitych i niecodziennych elementów do swojej powieści, które po dłuższym namyśle nabierają sensu. Przedstawiona jest tutaj ogromną rozpacz, niezmierzony ból straty i rodzina, która w żaden sposób nie mogła poskładać się z powrotem w jedną całość. Bo coś się wydarzyło, bo czegoś zabrakło, a czegoś było zbyt wiele. Nie jest proste powstać, gdy cały świat zniknął, zamknął się za drzwiami i nie chce wpuścić do siebie tego, kogo żałość sięga ponad chmury. Autorka każdą ze swoich bohaterek wykreowała w osobny, niepowtarzalny sposób, któremu nie mogę nic zarzucić. Co działo się w Czarnym mieście, w Czarnym mieście pozostało. Niejedna rodzina przeżywa za ścianą swoje tragedie, upadki, nie każdy potrafi udźwignąć ten bagaż bólu. To jednak nigdy nie oznacza końca, jeśli na to nie pozwolimy. Ja z lektury byłam ogromnie zadowolona, choć wyryła małą dziurkę w moim sercu swoim zakończeniem. Zabolało. Doceniam pracę włożoną w to, by w dość minimalistyczny sposób przekazać tak wiele. Choć dotarło to do mnie dopiero po pewnym czasie. Każdy fakt po kolei zaczął mieć dla mnie osobne znaczenie, każda wzmianka nabrała mocy.

    Jeśli potrzebujecie czegoś, co zostanie na dłużej - ależ proszę, ze mną napewno została właśnie ta książka. Prosta a jednocześnie z taką głębią...

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  5. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Katarzyna R. w dniu 2020-07-13
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    "Czarne miasto" autorstwa @martaknopik jest książką dość specyficzną i jedyną w swoim rodzaju. Z pewnością znajdzie ona swoich zagorzałych zwolenników, jak i zdecydowanych przeciwników. Ja zaliczam się do pierwszej grupy. Historia opisana przez autorkę wciągnęła mnie bez reszty, oplatając swoimi tajemniczymi, baśniowymi mackami. Książka traktuje o rodzinie Bobrów - Wandzie oraz jej dwóch córkach Biance oraz Belindzie, mieszkających w Czarnym Mieście na Śląsku. Mąż Wandy zginął w kopalni, a jej córki po latach wyjechały do Białego Miasta. Wanda jest kobietą, której trudno poradzić sobie w nowej rzeczywistości, w której się znalazła. Zatopiona w książkach wiedzie dość smutne i samotne życie. Aż w pewnym momencie lektury dzieje się coś, czego nie sposób było się domyślić. Coś co sprawia, że doznajemy niezłego szoku. Co to takiego? Tego Wam oczywiście nie zdradzę. Tak jak napisałam na początku - książka jest dość specyficzna. Dla mnie okazała się jednocześnie piękną, nostalgiczną, tajemniczą, nieco baśniową i mega klimatyczną opowieścią. Autorka posługuje się w niej cudnym językiem, który totalnie mnie zauroczył. W książce występuje wiele nawiązań do mitologii słowiańskiej, a całość pochłania bez reszty i potrafi nieźle zadziałać na wyobraźnię. Musicie sprawdzić to sami. Polecam!

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula