Co mówią zwłoki. Opowieści antropologa sądowego

Autor:

Sue Black

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
3-5 dni + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
404
Rok wydania
2019
Nasza cena: 27,69 zł 39,90 zł Taniej o: 31%

Co powiedzą innym twoje zwłoki, kiedy ciebie już nie będzie?

Sue Black jest profesorem anatomii i antropologii sądowej na Uniwersytecie w Dundee i od wielu lat spotyka się z tragicznymi przypadkami ludzkiej śmierci. Brała udział m.in. w wyjaśnianiu zagadek zbiorowych mordów w Kosowie, ustalaniu tożsamości setek tysięcy ludzi, którzy zginęli podczas tsunami w Tajlandii, i w największych śledztwach kryminalnych naszych czasów.

Ofiary morderstw, katastrof czy nieszczęśliwych wypadków nie mogą już same opowiedzieć, co im się przytrafiło. Ale ich zwłoki owszem. W zaciszu swojego laboratorium, podczas wielogodzinnej pracy, autorka wysłuchuje historii opowiadanych przez ludzkie szczątki i za pomocą nauki odkrywa ich historię.

Książka "Co mówią zwłoki?" to barwne, trochę makabryczne, a trochę zabawne wspomnienia wyjątkowej kobiety, specjalistki w swojej dziedzinie. Sue Black pokazuje w niej czytelnikowi wiele oblicz śmierci, a także to, jak istotną rolę pełni w dzisiejszym świecie antropologia sądowa i jak ogromny jest jej wpływ na odczytywanie przeszłości.

Olbrzymia wiedza, dowcip i lekkie pióro autorki sprawiają, że "Co mówią zwłoki?" czyta się jak dobrą powieść kryminalną.


Fragment książki

Bardzo często usunięcie ciała z miejsca zbrodni staje się palącą potrzebą, sprawca bowiem za wszelką cenę pragnie się od niego zdystansować - w sensie dołownym. Wymaga to jednak znlezienia rozwiązań kilku praktycznych trudności. Pytania się mnożą. Czy można bezpiecznie przenieść ciało w całości? Jeśli nie, to w jaki sposób je pociąć Jakich narzędzi użyć? W co zapakować poszczególne kawałki? Bo diabelnie ciekną, wierzcie mi. Jak dużego pojemnika potrzeba? Kiedy je przenieść? Czy ktoś może to zobaczyć? Przecież wszędzie pełno jest kamer telewizji przemysłowej, poza tym może się napatoczyć jakiś przechodzień. Jakiego środka transportu użyć? Dokąd się udać? Jak pozbyć się ciała w miejsc docelowym? Czy uda się zrobić to o własnych siłach?


Opinie o książce

W tej książce każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie, zarówno czytelnik ciekawy rzetelnej wiedzy, jak i łowca sensacji, a nawet miłośnik głębokich esejów filozoficznych. Więcej, nawet fachowiec z pięćdziesięcioletnim stażem (to znaczy ja), czytając książkę Sue Black, czegoś nawet się dowiedział (zdradzę, że chodzi o mało znany przepis na płyn konserwujący Thiele'a). Gorąco polecam!

Prof. Tadeusz Dobosz, Katedra Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, jeden z pionierów polskiej genatyki sądowej

NA takie książki czekam! Co mówią zwłoki to nie tylko fascynujące spojrzenie na pracę antropologa sądowego, lecz także podróż przez różne oblicza śmierci. To jedna z najlepszych publikacji literatury faktu, jaką miałam okazję przeczytać. Polecam każdemu, kto interesuje się kryminalistyką.

Mariola Kłodawska, Youtube "Kartoteka"

Recenzje (5)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Sue Black urodziła się i żyje w Szkocji z mężem i 3 córkami. Otrzymała tytuł ‘Dama’, angielski tytuł szlachecki. Jej wkład w dziedzinę antropologii jest ogromny! Pomogła wielu ludziom odnaleźć szczątki bliskich, przyczyniła się do skazania wielu zbrodniarzy. Identyfikowała zwłoki w Kosowie po wojnie z końca XX wieku, w Tajlandii po katastrofie tsunami z 2004 roku. Wprowadziła w Brytanii procedury DVI (identyfikacji ofiar katastrofy) i opracowała system identyfikacji pedofilów na podstawie rozkład żył dłoni. Wprowadziła nowy system trwałego przechowywania zwłok do celów naukowych. Mogłabym jeszcze dalej wymieniać, ale wiecie o co chodzi ;) Ta książka jednak nie jest książką pochwalną, to raczej rozważania na temat życia i śmierci, roli śmierci w życiu człowieka i wspomnień z nią związanych. Znajdziemy tu wiele prywatnych rozmyślań i doświadczeń, którymi Black się dzieli z czytelnikiem. Wszystko to jest napisane lekkim piórem, książkę czyta się wyśmienicie, nawet w momentach czysto naukowych. Wiele się z niej dowiedziałam, śmiałam się, płakałam, złościłam i nie dowierzałam. Myślę, że wszyscy Ci, którzy choć trochę interesują się kryminologią, biologią człowieka i są skorzy do przemyśleń, będą z książki zadowoleni.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka napisana z humorem. Czyta się ja bardzo dobrze. I szybko. Pomimo dużej ilości książek przeczytanych przeze mnie w tej tematyce to właśnie pare nowych rzeczy już odkryłam w tej książce.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Śmierć, nieodłączna towarzyszka życia każdego człowieka na ziemi. Zwykle kojarzy nam się jedynie z negatywnymi emocjami i skojarzeniami. To ta kostucha z kosą w ręku, która przynosi łzy, smutek i ból, ale także światło nadziei na spokój, brak cierpienia, lepsze życie po drugiej stronie. Motyw śmierci jest bardzo popularny w literaturze, świecie filmu, kulturze ogólnie. O śmierci mówi także Sue Black, profesor anatomii i antropologii sądowej na Uniwersytecie w Dundee, w swojej książce "Co mówią zwłoki". O różnych obliczach śmierci, a także o tajnikach swojej pracy, czyli antropologii sądowej.

  "Co mówią zwłoki" jest bardzo ciekawą pozycją dla tych wszystkich, których intryguje kryminalistyka, antropologia czy chcą przełamać tabu, jakim jest temat śmierci i poznać jej inne oblicze, by oswoić swój strach przed damą w czarnym kapturze na głowie.

  Pozycja ta podzielona jest na 13 rozdziałów, z których każdy okraszony jest cytatem i fotografią. Każdy z nich traktuje o czym innym. I tak autorka odsłania przed nami sekrety i ciekawostki ze swej profesji, ale także opowiada nam o swoim życiu. Dzięki tej książce dowiesz się jak cennym darem dla nauki i studentów, chcących uczyć się, by zostać jak najlepszymi lekarzami, patologami czy antropologami, jest ludzkie ciało po śmierci; jak po strukturze i składzie włosów czy paznokci można określić gdzie dany człowiek przebywał, w jakiej części świata; jak na podstawie samego szkieletu antropolodzy są w stanie określić płeć, wiek, pochodzenie badanych szczątków, by ułatwić pracę śledczych, a także przynieść ulgę i ukojenie w bólu rodzinie zaginionego/ofiary; autorka przybliża nam różne sprawy: zaginięcia, morderstwa, ofiary zbrodni wojennych w Kosowie czy ofiary tsunami, przy których współpracowała jako antropolog, są to bardzo trudne i poruszające sprawy, o których bardzo ciężko się czyta, w oczach stają łzy, czytając o tak brutalnym i niekiedy krwawym przerwaniu ludzkiego życia; przeczytasz tu także o kilku sposobach rozczłonkowywania ludzkiego ciała ! (nie czytajcie tego przy jedzeniu) i o wielu innych zaskakujących rzeczach, np. jak oddzielić życie zawodowe od prywatnego będąc antropologiem by nie zwariować ani nie popaść w pułapkę stresu pourazowego; jak dokonać identyfikacji po układzie żył na dłoniach czy poznasz mało znany przepis na płyn konserwujący zwłoki Thiele'a !

  "Co mówią zwłoki" to bardzo ciekawa pozycja z kręgu literatury faktu. Przybliża czytelnikowi pracę antropologa, a najważniejsze mówi wprost, bez ogródek o śmierci, która w naszych czasach nadal jest tematem tabu. Sue Black pisze w ciekawy sposób, przystępny, nie zarzuca czytelnika fachowym słownictwem, opowiada tak, że książkę czyta się szybko, jak dobry kryminał. Pozycja ta nie oszczędzi nam wzruszeń, odruchów wymiotnych, ale i zaintrygowania i zaciekawienia. Na dodatek jest bardzo fajnie wydana, ten papier ! marzenie każdego książkoholika 😍. Myślę, że nie tylko fani seriali kryminalnych typu Bones, Partnerki, CSI, czy kryminalistyki znajdą coś w tej książce dla siebie. Trzeba być otwartym na nowe tematy, informacje, dziedziny życia, a w tym przypadku śmierci. Polecam i memento mori ! 😉

  Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Feeria. ❤

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Kryminalistyka, kryminologia, patologia... Czy tej tematyki kiedyś będę miała dość? Nie wiem. Na razie chłonę jak gąbka wszystko, co tylko zostaje wydane. I nawet jeśli informacje zawarte w każdej pozycji się powielają i niewiele nowego się dowiaduję to sama zmiana stylu kolejnego autora zazwyczaj mi wystarczy tak samo, jak ubranie w inne słowa tej samej rzeczy. Jeśli to się zmieni trzeba będzie szukać nowości lub zmienić dziedzinę zainteresowania. Na razie jednak czekam na tego typu pozycje z ogromną niecierpliwością.

  Co powiedzą innym moje zwłoki, kiedy mnie już nie będzie?

  Dzięki Sue Black, która jest profesorem anatomii i antropologii sądowej na Uniwersytecie w Dundee i od wielu lat spotyka się z tragicznymi przypadkami ludzkiej śmierci mogłam się tego dowiedzieć. Ofiary morderstw, katastrof, nieszczęśliwych wypadków, a nawet samotnej śmierci w domu lub poza nim nie odpowiedzą nam na pytania, co się stało, kto im to zrobił, jak do tego doszło... Jednak ich ciała owszem. W zaciszu laboratorium medycznego można odpowiedzieć na prawie każe pytanie jeśli tylko ma się ludzkie zwłoki czy choćby ich szczątki.

  Autorka w barwny, czasami śmieszny, a czasami makabryczny sposób odkrywa przed nami tajemnice śmierci, anatomii ludzkiego ciała, ale także takie ciekawostki jak sposoby pochówku i jego ekologia, zmiana mentalności w ludziach czy wpływ tatuaży, czy układu żył w organizmie. To te ostatnie rzeczy zaciekawiły mnie najbardziej.

  Sue Black uświadamia nam jak ważna w dzisiejszych czasach jest antropologia sądowa i jak ogromny ma wpływ na odczytywanie ostatnich chwil życia czy przyczyn śmierci. Prócz tego autorka postawiła na coś zupełnie innego niż w większości tego typu pozycji. Nie opierała się na jednostkowych przypadkach medycznych lecz w sporej części na swojej rodzinie, na własnych emocjach oraz rozważaniach na temat śmierci.

  Mimo tego, ze wszystko to brzmi niezwykle ciekawie i intrygująco to muszę przyznać, że dawno się tak nie wynudziłam czytając tego typu książkę. Dla mnie to bardziej pewnego rodzaju autobiografia Sue niż książka o antropologii. Zawiodłam się, bo nie po to sięgam po książkę tego rodzaju by czytać o wspomnieniach z dzieciństwa autorki. Tak naprawdę dopiero pod koniec książka zainteresowała mnie tak naprawdę mocno i przeczytałam ją z zainteresowaniem. Ta pierwsza połowa znudziła i zirytowała mnie dość mocno i cieszę się, że chociaż dalsza część uratowała moje wrażenia i czas, który poświęciłam tej książce. Nie zniechęcam do niej, ale jeśli chcesz przeczytać konkretną książkę antropologiczna to znajdziesz wiele innych i przede wszystkim lepszych, ciekawszych i intrygujących pozycji.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Chociaż chwilami faktycznie czułam się lekko znudzona zbyt intensywnymi rozważaniami autorki, tak mimo wszystko uważam, że ta książka jest naprawdę dobrą pozycją, która pozwala dostrzec różne oblicza i ujęcia poruszanego tematu. Nie brakuje tutaj dziwacznych ciekawostek i prezentacji pracy antropologa sądowego, a ja wciąż nie mogę uwierzyć, ile rzeczy można odczytać z pojedynczej kości! To chyba ten aspekt, który nigdy nie przestanie mnie zadziwiać.

  Cała recenzja: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Sue Black
 • Wydawnictwo Feeria Science
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2019
 • Ilość stron: 404
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788366380141
 • Język: polski
 • Podtytuł: Opowieści antropologa sądowego
 • Oryginalny tytuł: All That Remains: A Life in Death
 • Tłumacz: Wawrzyński Adam
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788366380141
 • EAN: 9788366380141
 • Wymiary: 14.5x20 cm
Warto zwrócić uwagę na...
eBook Co mówią zwłoki. Opowieści antropologa sądowego mobi epub 0/5 Nasza cena:
29,67 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Co mówią zwłoki. Opowieści antropologa sądowego mobi epub

Co powiedzą innym twoje zwłoki, kiedy ciebie już nie będzie? Sue Black jest profesorem anatomii i antropologii sądowej na Uniwersytecie w Dundee i od wielu lat spotyka się z tragicznymi przypadkami ludzkiej śmierci. Brała udział m.in. w wyjaśnianiu zagadek zbiorowych mordów w Kosowie, ustalaniu...
Wszechświat i ja 0/5 Nasza cena:
29,67 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wszechświat i ja

Jak wygląda wszechświat? Jak i dlaczego poruszają się galaktyki i wybuchają supernowe? Zdawałoby się, że nauka dostarcza nam twardej wiedzy na ten temat w odróżnieniu od intuicyjnych wyobrażeń, jakie można mieć o świecie i kosmosie. Tymczasem to, co „wiemy” w sensie naukowym… jest często tylko...
eBook Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje mobi epub 0/5 Nasza cena:
27,97 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje mobi epub

„Coś umownie jest słodkie, coś umownie gorzkie, coś gorące, coś kolorowe – ale naprawdę są tylko atomy i pustka”. (Sextus Empiricus, Adversus mathematicos, VIII, 135 (tłum. R. G. Bury Against the Professors), (Loeb Classical Library, 1989). Ta książka stanowi transmisję na żywo z trwających...
eBook Mózg. Podręcznik użytkownika mobi epub 0/5 Nasza cena:
27,97 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Mózg. Podręcznik użytkownika mobi epub

Oto mózgowa wiedza w pigułce - instrukcja opracowana z myślą o tobie na produkt, którego... gwarancja niestety nie obejmuje! Czy wiesz, że w swojej głowie masz "urządzenie", które w każdej sekundzie może wykonywać do 38 milionów operacji i że właśnie dzięki niemu podejmujesz nawet 35 tysięcy...
eBook W czym grzyby są lepsze od ciebie? pdf 0/5 Nasza cena:
29,67 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook W czym grzyby są lepsze od ciebie? pdf

Czy wiesz, że grzyby potrafią polować? Że doprowadzają do skazania zabójcy? Że niektóre osobniki żyją nawet kilka tysięcy lat? Że biorąc do ręki ledwie gram gleby, podnosisz również sznury grzybniowe długości większej niż wysokość wieża Eiffla? Możliwe, że nie masz o tym wszystkim pojęcia, bo...
eBook Dziwne przypadki ludzkiego mózgu mobi epub 0/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Dziwne przypadki ludzkiego mózgu mobi epub

Naprawdę dziwne są przypadki ludzkiego mózgu, fascynujące i straszne jednocześnie, a w ujęciu Sama Keana stają się wciągające niczym najlepszy kryminał! Bo opowieści o tym, co kryło się w koronowanych i prezydenckich głowach oraz głowach zwykłych śmiertelników, którzy mimo woli zapisali się na...
eBook Czy słonie dają klapsy? mobi epub 0/5 Nasza cena:
27,97 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Czy słonie dają klapsy? mobi epub

Lekarz weterynarii i popularyzatorka wiedzy przyrodniczej Marta Alicja Trzeciak z pasją odsłania kulisy niezwykłego świata zwierząt, przy okazji rozprawiając się z mitami na temat rodzicielstwa. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym: - czy zwierzęta karzą swoje dzieci, - czy matka jest z...
eBook Happy Mózg. Skąd bierze się szczęście i co mózgowi do tego mobi epub 0/5 Nasza cena:
29,67 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Happy Mózg. Skąd bierze się szczęście i co mózgowi do tego mobi epub

Pieniądze nie dają szczęścia. Władza nie daje szczęścia. Czekolada nie daje szczęścia. No to co w końcu je daje? Neurobiolog Dean Burnett postanowił zgłębić temat, jak i gdzie szczęście rodzi się w naszym mózgu. Jego odpowiedzi mogą zaś niejednego zadziwić, a nawet rozbawić do łez. - Czy...
eBook Pióra. Ewolucja cudu natury mobi epub 0/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Pióra. Ewolucja cudu natury mobi epub

Po lekturze tej książki nigdy już nie przejdziesz obojętnie obok zwykłego ptasiego pióra.   - Jak to się dzieje, że pingwiny nie zamarzają w morzach aż gęstych od lodowego paku? - Dzięki czemu kormorany mogą schodzić pod wodę na głębokość bliską wysokości dziesięciopiętrowego wieżowca? - Co...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula