"Bibliotekarka z Auschwitz" to przepiękna i poruszająca opowieść o odwadze, poświęceniu i magii literatury. Historia oparta została na przeżyciach więźniarki Oświęcimia, Dity Kraus.
Ma czternaście lat, a na przedramieniu nosi wytatuowany numer 73 305. Nazywa się Dita Kraus. Do obozu Auschwitz-Birkenau trafiła wraz z transportem więźniów z getta w Teresinie. Wraz z matką i ojcem jest w tak zwanym obozie rodzinnym - to jedyne miejsce w Auschwitz, gdzie rodzice i dzieci mogą przebywać razem. Jest jednak wyjątkowe także pod innym względem: to tu prowadzona jest tajna edukacja młodych więźniów. Szkolne tablice i zeszyty są niewidzialne, lekcje wygłaszane szeptem, a przerwy w lekcjach wyznaczane przez kolejne brutalne rewizje. Działa również biblioteka, składająca się z ośmiu sfatygowanych książek – skarbu cenniejszego od złota. To właśnie Dita trzyma pieczę nad tą najmniejszą biblioteką świata, przenosi książki z baraku do baraku, udostępniając je kolejnym więźniom. Nieustannie pamięta o tym, że gdyby schwytano ją na gorącym uczynku, jej los byłby przesądzony...
"Bibliotekarka z Auschwitz" to opowieść, która na zawsze już zagości w myślach czytelnika - nie tylko dlatego, że powstała w oparciu o prawdziwe przeżycia młodej, czeskiej więźniarki obozu oświęcimskiego. Losy wielu ofiar nazistowskiego terroru są gotowym materiałem literackim, tutaj mamy jednak do czynienia z czymś absolutnie wyjątkowym. Czternastoletnia zaledwie dziewczyna wykazuje się heroiczną odwagą i poświęceniem, aby ocalić dla innych ludzi magię literatury. W piekle obozowej rzeczywistości możliwość zagłębienia się w świat literackich bohaterów była nieoceniona. Pozwalała pamiętać o tym, że gdzieś tam, za ogrodzeniem, jest inny świat. I że zawsze warto mieć nadzieję na lepsze jutro.
Opinie o książce
Głęboko poruszająca opowieść o odwadze wykuwanej w strachu, nadziei, która nie gaśnie nawet podczas najczarniejszego mroku, i ocalającej mocy literatury. To książka warta polecenia tak samo jak "Noc" Eliego Wiesela czy "Dziennik" Anny Frank. Raz przeczytana, na zawsze zapadnie w pamięć.
"School Library Journal"
Podobnie jak "Złodziejka książek" Markusa Zusaka jest to złożona powieść o dojrzewaniu, gwarantująca pełną emocji lekturę. Ważna jako cenne świadectwo epoki Holokaustu.
"Booklist"
O autorze
Antonio G. Iturbe to hiszpański pisarz i dziennikarz. Jest wicedyrektorem znanej gazety "Qué Leer". Pisze zarówno książki dla dorosłych, jak i dla dzieci. Ogromną popularność przyniosła mu seria z inspektorem Cito. "Bibliotekarka z Auschwitz" to kolejny bestseller autora. Książka ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Literackiego.