Poruszające, a zarazem zastanawiające artykuły ks. Józefa Tischnera. Sięgnij do tekstów, które odwołują się do tematów wciąż aktualnych, a niekiedy mocno kontrowersyjnych.
"Kot pilnujący myszy" to zbiór artykułów autorstwa księdza Józefa Tischnera, które napisał w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Niektóre z nich są publikowane w formacie książkowym po raz pierwszy. Tematy, na jakie wypowiada się w nich Tischner, są stale obecne w polskiej rzeczywistości. Wśród nich znajduje się chociażby kwestia, jaką rolę powinien pełnić Kościół w państwie demokracyjnym, czyli w naszym obecnym społeczeństwie, wraz ze wskazaniem słabych punktów takiego ustroju politycznego. Autor zastanawia się także nad bardzo aktualnym problemem: jakie jest miejsce Polski w Europie. W niektórych artykułach Tischner wyraźnie polemizuje z ideologią Radia Maryja, a w innym swoim tekście wyjaśnia, dlaczego zależało mu na żołnierzach z oddziału Józefa Kurasia Ognia. Na uwagę Czytelnika zasługuje również rozmowa przeprowadzona z Jackiem Kuroniem, dotycząca trudnego tematu aborcji.
Józef Stanisław Tischner, posługujący się pseudonimami: "Wawrzek Chowaniec", "Molinista", "Jegomość Józek" oraz "Józek Szkolny", był polskim prezbiterem katolickim oraz filozofem. Urodził się 12 marca 1931 roku w Starym Sączu, zmarł natomiast 28 czerwca 2000 roku w Krakowie. Był kawalerem Orderu Orła Białego. Tischner był również filozofem. Napisał dwa dzieła, w których zawarł własną, oryginalną filozofię: "Filozofia Dramatu" oraz "Spór o istnienie człowieka". Jego książka "Historia filozofii po góralsku" doczekała się wyróżnienia w postaci Nagrody "Krakowska Książka Miesiąca".
Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii chrześcijaństwo
