Kirke

Średnia: 4.4 Ilość ocen: 28
Wysyłka w:
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
416
Rok wydania
2018
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 31,32 zł
Nasza cena: 30,89 zł 42,90 zł Taniej o: 28%


Mitologiczna opowieść o Kirke, która zdaje się nie pasować ani do bogów, ani do śmiertelników. Czy piękna kobieta zdoła odnaleźć swoje miejsce?

Kirke, którą znamy z mitologii, jest córką Heliosa, boga Słońca oraz Perseidy, jednej z nimf. W opowieści snutej przez Madeline Miller, tytułowa bohaterka nie potrafi odnaleźć się w świecie bogów i zawsze pozostaje na uboczu. To dlatego, że choć piękna, nie posiada ich boskiego wyglądu, a wszyscy mieszkańcy Olimpu uważają ją za kogoś gorszego od siebie. Dziewczyna dopiero z czasem odkrywa drzemiące w niej moce, jednak nie jest jej dane cieszyć się nimi zbyt długo, ponieważ natychmiast zostaje wygnana na wyspę Ajai. Tam poznaje bliżej śmiertelników i z czasem zaczyna odczuwać z nimi szczególną więź. Ponadto, rozwija swoje magiczne zdolności.

Na swojej drodze spotyka różne osoby i mityczne stworzenia. Wśród nich można wymienić chociażby Medeę, Minotaura, Odyseusza, Dedala i Ikara. Z czasem nie będzie miała innego wyjścia, jak postanowić, która część w niej jest bardziej dominująca: ta ludzka, czy ta boska. Czy podejmie trafną decyzję? Czy zostanie zaakceptowana przez jedną ze stron?

Madeline Miller jest amerykańską powieściopisarką. Po ukończeniu filologii klasycznej na Uniwersytecie Browna pracowała jako nauczycielka greki oraz łaciny w klasach licealnych. Dopiero później w pełni poświęciła się pisaniu. Debiutowała powieścią zatytułowaną "Achilles. W pułapce przeznaczenia". Została wyróżniona nagrodą Orange, którą przyznaje się najlepszym z pisarek anglojęzycznych. Większość jej książek została przetłumaczona na blisko trzydzieści języków.

Czytaj całość

Recenzje (28)
 1. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-08-20
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Kim naprawdę jest Kirke...?

  "MATKA - WIEDŹMA - BOGINI - KREATORKA - NISZCZYCIELKA - POTWÓR - KOBIETA - WYRZUTEK"

  Sięgając po tą książkę miałam mgliste pojęcie co do tej postaci - wiedziałam tylko, że zamieniała żeglarzy w świnie, ale dlaczego...? I skąd się to wzięło...? - NIE WIEDZIAŁAM ...

  W dodatku szata graficzna książki posiadała jakąś tajemną moc i szeptała do mnie otwórz mnie, przeczytaj, zatop się w treści :). Po kilku stronach nie umiałam się od niej oderwać. To jak zaczynamy nową przygodę...?

  Tym razem wśród bogów mitologicznych, poznajemy ich sekrety, ale najbardziej życiorys Kirke. Jak na boginię była odludkiem z bardzo niską samooceną, wyśmiewaną przez rodzeństwo i matkę. Twierdzili, że jest słaba, bez mocy i w dodatku brakowało jej urody, odbiegała od potężnych bogów z którymi żyła. To skazywało ją na samotność i cierpienie, a przecież chciała tylko kochać i być kochaną. Gdy narodził się jej młodszy brat przelała na niego swoje uczucia, rodzeństwo spędzało bardzo dużo czasu ze sobą, ale szczęście nie trwało długo, bo brat dorósł opuścił Kirkę nie zabierając jej do jego nowego królestwa. Znowu została skazana na samotność i tylko swoje towarzystwo.

  Czy w tym okresie Kirke popełniła błędy nieodwracalne w skutkach - owszem za swoje czyny została skazana i wygnana na wyspę Ajaja... bez wsparcia bogów. Dopiero tam bogini odżyła, poznała swoje moce i nie była przez nikogo osądzana. To tutaj na tej wyspie zamieniła żeglarzy w świnie z wyjątkiem jednego Odyseusza. Na jego prośbę odmieniła jego załogę w ludzi. Odyseusz spędził z Kirkę sporo czasu, ale musiał wrócić do wojny trojańskiej, żony i syna. Z tego związku narodził się Telegonos i Kirkę nigdy nie miała zostać sama - jakże się myliła, bo tym sposobem sprowadziła na wyspę gniew Ateny - chciała nawet zgładzić dziecko, ale Kirkę zaparła się w sobie i odprawiła czary, żeby Atena nie miała wstępu na jej wyspę, ale na malca czekały inne niebezpieczeństwa - rośliny, zwierzęta, urwiska, a Telegonos był krnąbrnym maluchem. Chciał być wszędzie, wiecznie płakał. Kirkę przez długie lata męczyła się z wychowaniem syna. Opowiadała mu barwne opowieści o ojcu zachowując tajemnice o prawdziwej naturze Odyseusza. Telegonos myślał, że ojciec jest bohaterem i chciał go poznać - zbudował łódź i wyruszył na poszukiwanie swojego taty. Czy te zdarzenie doprowadzi do kolejnej tragedii...? I jakie będą tego tego konsekwencje..?

  Zdradzę tylko, że na wyspie pojawią się nowe osoby. Czy Kirkę będzie zachwycona tym faktem...? Na początku NIE...!!!, ale z czasem przybycie gości da Kirkę dużo do myślenia i będzie chciała naprawić swoje błędy z przeszłości...!!!

  Czy jej się to uda...? Czy znajdzie miłość...??? Czy zażegna konflikt z Ateną, oraz z innymi bogami...? Czy opuści swoją wyspę...?

  Fani mitologii greckiej powiedzą, że ta książka to " odgrzane kotlety" i nic nowego nie wniosła. Dla mnie to była baśń, która mnie OCZAROWAŁA. W bardzo fajny sposób w historie Kirke zostały wplecione motywy mitologiczne takie jak - róg obfitości, Minotaur, Prometeusz, Dedal i Ikar, czy Iliada i wojna Trojańska. opisane w sposób prosty zrozumiały, a zarazem ciekawy i intrygujący.

  Kto wie...? może Kirkę rzuciła na mnie czary i byłam narzędziem w jej ręku, by historia jej życia została przekazana i opowiedziana jeszcze raz ... może... ??? Czy Ty chcesz poznać POTĘŻNĄ MOC KIRKĘ...? PRZECZYTASZ...!!! to przekonasz się na własnej skórze:) Ja polecam :)

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-06-20
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Madeline Miller urodziła się w Bostonie, a dorastała w Nowym Jorku i Filadelfii. Studiowała łacinę i grekę, jest wielbicielką i znawczynią Szekspira. Ukończyła Uniwersytet Browna, gdzie zdobyła dyplom licencjacki, a potem magisterski z filologii klasycznej. Studiowała także nauki społeczne na uniwersytecie w Chicago i dramaturgię na Yale, gdzie skupiała się na scenicznych adaptacjach utworów antycznych. Od piętnastu lat uczy w liceum i prowadzi zajęcia teatralne. Mieszka w Pensylwanii z mężem i dwójką dzieci [skrócony opis pochodzi z okładki].

  W rodzinie bogów i tytanów na świat przychodzi Kirke, córka boga słońca Heliosa i okeanidy Perseidy. Jednak Kirke nie jest podobna do nikogo ze swojej boskiej rodziny – ma skrzeczący głos śmiertelniczki, jej boskość ogranicza się jedynie do nieśmiertelności, a ona sama nigdy nie przejawiała magicznych zdolności. Odrzucona, niekochana i poniżana próbuje odciąć się od własnej rodziny i na własną rękę szukać szczęścia. W ten sposób odkrywa swoje czarodziejskie moce… Niestety to nie podoba się bogom i tytanom, zostaje więc skazana na wygnanie. To jednak nie przeszkadza jej w kształtowaniu swoich umiejętności, aż w końcu niepozorna i wyśmiewana Kirke staje się zagrożeniem nawet dla bogów. Czy zapragnie zemsty?

  Madeline Miller stworzyła powieść całkowicie zanurzoną w mitologii. Wraz z Kirke spotykamy i poznajemy wiele postaci, które znamy m.in. z lat szkolnych – Scyllę, Odyseusza, Dedala i Ikara, Atenę, Apolla, Minotaura, i wielu innych. Dzięki temu przenosimy się do całkowicie innego świata, w którym poznajemy sfabularyzowaną i podkoloryzowaną zapewne mitologię. Przedstawiony świat wciąga nas całkowicie, przygody bohaterów pełne są wrażeń i emocji, a Kirke zdecydowanie da się lubić. To bogini, która mimo wszystko jest bardzo ludzka, doświadcza wielu przykrości ze strony rodziny, co pokazuje, że nie ważne kim jesteśmy – zawsze możemy czuć się nikim lub kimś gorszym. Jednak Kirke się nie poddaje i walczy o swoją godność, czym zadziwia nie tylko bogów.

  Czytanie fantastyki to zdecydowanie niesamowita przygoda! Dzięki lekturze tej książki przyglądałam się narodzinom Minotaura, odwiedziłam pałac Heliosa, przepływałam obok jaskini Scylli i czarowałam wraz z Kirke. Ta książka wiele też uczy – miłość warta jest poświęceń, bo dla niej zrobimy wszystko; nie można się poddawać i dać poniżać, bo najważniejsze jest bycie sobą, nigdy nie przestawajmy też marzyć.

  Zdecydowanie zakochałam się w tej książce, nie tylko w jej pięknej szacie graficznej, ale również w samej historii. To były niesamowicie spędzone dwa dni, podczas których przeniosłam się do boskiego i magicznego świata, pełnego zawiści i niebezpieczeństw! Polecam każdemu.

  Dziękuję Wydawnictwu Albatros za egzemplarz.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-09-25
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Ta książka to moje tegoroczne pozytywne zaskoczenie. Sięgnęłam po nią, ponieważ zachwyciła mnie jej okładka i obwoluta oraz zaciekawiło to, że czerpie ona z mitologii greckiej, którą uwielbiam. Jest pięknie wydana, ale i sama treść jest bardzo dobra. Historia półbogini Kirke, czarownicy, silnej kobiety i matki gotowej do każdego poświecenia, oczarowała mnie i wciągnęła na długie godziny. Nie ma w tej powieści wiele akcji, za to jej język, opisy i nawiązania do innych mitów są bardzo interesujące. Warto poznać tę książkę! ;)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-09-25
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Podobno nie ocenia się ksiązki po okładce, jednak w przypadku „Kirke” zasada ta została przeze mnie złamana. Bo przecież obwoluta i okładka to małe dzieła sztuki.

  Madeline Miller za bohaterkę obrała sobie Kirke, postać dotąd marginalizowaną.

  Kirke nie miała w swym boskim życiu łatwo. Jako córce Heliosa postawiono jej zdecydowanie wyższe standardy. Tymczasem tytanka nie była wystarczająco ładna, nie mogła pochwalić się mocami, a do tego głos śmiertelniczki. To wszystko spowodowało że traktowano ja jako kogoś gorszego sortu, była pogardzana w boskiej społeczności, nieakceptowana i wyszydzana przez rodzeństwo, matkę aż wreszcie odrzucona przez samego ojca, którego zasady zdecydowanie różniły się od systemu wartości młodej bogini.

  Pragnąc akceptacji i miłości doznaje bolesnego odtrącenia. Zawód miłosny i upokorzenie pobudza w niej chęć zemsty za co ostatecznie zostaje zesłana na wyspę Ajaja, której nie może opuszczać. To co miało być dla niej karą, okazuje się wybawieniem, Circe tam własnie dojrzewa, odkrywa kim jest i osiąga pełnie swoich czarodziejskich mocy.

  Historia urzekła mnie niemal od pierwszej strony. Szczególnie spodobało mi się zastosowanie narracji pierwszoosobowej, opowieść stala się swoista autobiografią tytanki. Dzięki temu zabiegowi książka nabrała osobistego i emocjonalnego wymiaru, a my możemy lepiej poznać uczucia i świat wewnętrzny bogini. Dzieki sposobowi opowiadania i magicznemu klimatowi ksiązke czyta się płynnie. Miller świetnie połączyła najważniejsze wątki poruszane w mitologii, uzupełniając luki w historiach, tak by zachować spójność.

  Na naszych oczach powstaje Scylla, uczestniczymy w procesie Prometeusza, jesteśmy świadkami narodzin Minotaura, rozmawiamy z Dedalem i tęsknimy za Itaką z Odysem.

  Autorka wyrażnie zaznaczyła granicę na lini bogowie-ludzie. Dysonans ukazał bogów jako bezwzględnych, łaknących ofiar, pozbawionych empatii i traktujących ludzi jak zabawki. Ludzie zaś to smiertelne ale jednoczesnie ciekawe świata, odważne i uczuciowe istoty. Kirke pasuje bardziej do tej drugiej grupy. Ludzie tym samym zyskali dzięki niej swojego odpowiednika. Popełniającego błędy, odrzuconego, samotnego ale wciąż próbującego, walczacego o godność, nie pragnącego hołdów i wreszcie stawiającego na swoim.

  Autorka nie boi się obnażać wad i słabości bogów i herosów ukazując ich ludzką twarz, szczególnie w pamięć zapada Odyseusz z niemożnością odnalezienia się w spokojnej rzeczywistości Itaki-klasycznym stresem pourazowym.

  Sama postac Kirke to nie lada inspiracja. To bohaterka z niezwykłym chartem ducha i odwagą, z podniesioną głową stawia czoła konsekwencjom swoich błędów. Ma w sobie wielkie pokłady miłości której tak jej odmawiano. To właśnie miłośc do syna zdeterminowała ją do walki. Jest w niej tyle samo sprzeczności co w świecie bogów i ludzi. Silna ale wrażliwa, pałająca chęcia zemsty ale i wybaczająca, wreszcie nieśmiertelna ale marząca o śmiertelności. I o tym włsnie jest ta ksiązka o poszukiwaniu tożsamości w okrutnym ale i majestatycznym świecie bogów. O przemianie, nauce pokory i cierpliwości, o dylematach natury moralnej i własnej definicji szczęścia.

  To była wspaniała, niezapomniana i intrygująca czytelnicza podróż po mitologicznym świecie bogów, ludzi, herosów i innych legendarnych stworzeń. Mimo że porusza znana tematykę to jednocześnie wnosi powiem świeżości, mimo iż mamy do czynienia z rettelingiem. Opis nawoływał „Daj jej się oczarować”i dałam dzięki epatującej z stron pasji. Ksiązka nie jest jednak dla wszystkich jeśli ktos nie lubi mitologii, która nadaje ton całej historii, to ta pozycja nie przypadnie mu do gusty, ale dla całej reszty to obowiązkowa pozycja na półce. A prezentuje się tam pięknie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Super Recenzent
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu 2019-02-12
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Szata graficzna Kirke jest gratką dla każdej okładkowej sroki, w tym także dla mnie! Te cudeńko charakteryzuje się niebywałą dbałością o szczegóły estetyczne. Wiecie co... rozkoszowałam się tą książką, ale jednocześnie mam pewien niedosyt, może spodziewałam się czegoś innego, mniej mitologicznego. Chwilami książka była nudna i trochę mi się ciągnęła, nie ukrywam tez, że czyta się ją powoli. Nie można jej jednak zarzucić, że w piękny sposób autorce udało się uchwycić piękno książkowego świata, ale chwilami było tego aż za dużo więc obrazowo, ale nadmiernie. Szkoda mi było małej Kirke, którą mogę opisać jako niewinnie wielbiącą ojca i poniżaną przez matkę i rodzeństwo. Na początku ciężko jest też połapać się ze wszystkimi postaciami, ale z kolejnymi rozdziałami jest już łatwiej, pomaga też opis postaci z tyłu książki no i wiedza wyniesiona ze szkoły dotycząca mitologii. Mitologie bardzo lubiłam w szkole więc i w tej książce nawet się odnalazłam. Na drodze Kirke staje bardzo dużo postaci, które mniej lub bardziej są nam znane z lekcji języka polskiego - Dedalem czy Odyseuszem. Oczywiście wszystko kręci się wokół miłości, a rozpoczyna pragnieniem Kirke do przemiany śmiertelnego rybaka Glaukosa w boga godnego jej ręki. Jednak Kirke to tylko bezradna nimfa, która podejmuje jedną bezmyślną decyzję za drugą, ale nie można jej obwiniać, przecież robiła to w imię miłości. Cierniowa ścieżka życia prowadzi ją do poznania prawdy o samej sobie - że jest czarownicą. Nie podobało mi się to, że Kirke, władając takimi umiejętnościami podąża za miłostkami i emocjami kierując się naiwnością. Wiem, że to samotność popychała ją do takich wyborów a nie innych, zmuszało ją do tego pragnienie chociaż chwilowego uczucia i tego, że jest się potrzebnym. Bowiem samotność mogłoby być drugim imieniem Kirke, a każda nowa obecność w jej życiu była chwilowa i bolesna. Dopiero na koniec książki zrozumiałam, że nie jest to zwykła historia o życiu bogini Kirke, ale że ma głębszy sens. Doceniamy tylko to o czym wiemy, że nie trwa wiecznie. Niestety, często o tym zapominamy, biorąc wszystkie relacje za pewnik... Podejrzewam, że ta pozycja przypadnie do gustu tylko tym, którzy chociaż trochę odnajdują się w mitologii i tej specyficznej magii tych historii.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 23 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Madeleine Miller
 • Wydawnictwo Albatros
 • Oprawa: Twarda
 • Rok wydania: 2018
 • Ilość stron: 416
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788381253048
 • Język: polski
 • Podtytuł: Daj się jej oczarować
 • Tłumacz: Korombel Paweł
 • ISBN: 9788381253048
 • EAN: 9788381253048
 • Wymiary: 15.0x21.0x3.2 cm
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula