Kiedy spałaś

Autor:

Liz Lawler

Średnia: 4.1 Ilość ocen: 9
Darmowy fragment:
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Format
135x205 mm
Rok wydania
2021
Wydawnictwo
Ilość stron
368
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 22,43 zł
Nasza cena: 25,94 zł 39,90 zł Taniej o: 35%

"Kiedy spałaś” wydarzyły się rzeczy, o których oprócz ciebie nikt nie wie. Opowiadasz, ale nikt ci nie wierzy - nie masz żadnego dowodu. Jesteś bezradna, pozostawiona sama sobie.

Kobieta, doktor Alex Taylor, budzi się unieruchomiona na stole operacyjnym. Została przywieziona tu po wypadku, któremu uległa. Nad nią pochyla się mężczyzna w masce chirurgicznej i z narzędziami w ręku. Nie jest lekarzem, za to spokojnie i metodycznie mówi jej, co zamierza jej zrobić. Przerażona Alex nie zdąży nawet zawołać po pomoc, gdyż zostaje jej podana kolejna dawka znieczulenia.

Kiedy jest już po zabiegu, kobieta otoczona przez swoich kolegów z pracy - prawdziwych lekarzy ii pielęgniarki, opowiada im, co się wydarzyło i zgłasza atak i gwałt policji. Nikt jej nie wierzy, bo nie ma śladów na jej ciele. Mimo drobnych poszlak nie może niczego wykazać. Nawet jej chłopak pozostaje sceptyczny wobec jej opowieści. Już sama Alex zastanawia się, czy nie postradała zmysłów. Te wątpliwości trwają, dopóki nie spotka kolejnej ofiary...

Przeczytaj darmowy fragment książki


O autorce

"Kiedy spałaś”, debiut Liz Lawler, to wstrząsający psychologiczny thriller, który porusza problem dyskryminowania głosu kobiet. Autorka, urodzona w Kent w Wielkiej Brytanii i częściowo wychowana w Dublinie, zanim została dyrektorem pięciogwiazdkowego hotelu, pracowała przez 20 lat jako pielęgniarka. Jej przejście z życia szpitalnego do hotelu było stosunkowo łatwe, ponieważ używała tego samego powitania zarówno wobec pacjenta, jak i gościa hotelowego: "Dzień dobry. Dobrze spałeś?". Udana powieść zapoczątkowała karierę pisarska Liz Lawler.

Recenzje (9)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Hej, hej 🖐🏻

  Czytaliście w swoim życiu jakiś dobry debiut, który trzymał Was w napięciu do samego końca?

  Ja tak! 😁 I to nie jeden! Tym razem też miałam przyjemność czytać świetny debiut, po którym nie mogę dojść do siebie 🙈

  ⭐RECENZJA⭐

  Doktor Alex Taylor zostaje okrutnie skrzywdzona. Jednak nikt jej nie wierzy. Badania niczego nie wykazują, nie ma żadnych śladów, nic nie ma. Lekarka zaczyna swoją walkę, walkę o udowodnienie tego, że mówi prawda. Lecz z czasem staje się to jeszcze bardziej trudne, bo ofiar jest coraz więcej i więcej. Czy Alex zdoła przekonać wszystkich, że mówi prawdę?

  💉

  Debiut literacki? Serio? Ta powieść była tak dobra, że szok! Nie spodziewałam się, że aż tak mnie pochłonie i wywoła we mnie tyle reakcji. Pisarka wprowadza nas w bardzo ciekawą, a zarazem szokującą historię. Nigdy wcześniej nie czytałam thrilleru medycznego. Bohaterka w tej powieści zostaje skrzywdzona w bardzo okrutny sposób, lecz nikt w to nie wierzy. Wszyscy myślą, że zamiast ofiarą, za którą się uważa, jest sprawcą tego całego okrucieństwa wokół siebie. Dlatego za wszelką cenę chce udowodnić, że jest niewinna i to, co pamięta jak przez mgłę, jest prawdą. Czy są ludzie, którzy potrafią tak skutecznie manipulować innymi ludźmi, dowodami, żeby się tylko wybielić, a innych pogrążyć? W tej lekturze pokazane jest, że tak. Doktor Alex naprawdę ma przewalone i gdy czytałam tę lekturę, było mi jej szkoda. Ciągle miała pod górkę, ciągle ktoś wmawiał jej, że kłamie. Powiem Wam, że ta książka cały czas "siedzi" mi w głowie i nie mogę się po niej otrząsnąć. Pisarka lekkością języka i wspaniałym stylem spowodowała, że lekturę "połknęłam" i teraz czuję pustkę. Dostałam tutaj wiele emocji, wiele wrażeń i wiele niewiadomych, ale właśnie dzięki temu ta powieść jest jeszcze lepsza! Ten szok, niedowierzanie, znaki zapytania. Fabuła poprowadzona jest bardzo intrygująco, momentami czuć nutkę grozy. Długo zastanawiałam się, kto stoi za tym wszystkim, lecz poległam. Koniec zrobił mi papkę z mózgu 🤯 Ja wiedziałam, że ludzie są popaprani, ale żeby aż tak? 😅

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  1 komentarz. Skomentuj
 2. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Czy wyobrażacie sobie, że zostajecie napadnięci, jednak nikt Wam nie wierzy? Wszyscy próbują Wam wmówić, że to urojenia, reakcja na stres. A ktoś cały czas czycha na Wasze życie.

  Doktor Alex Taylor budzi się na stole operacyjnym. Początkowo myśli, że uległa jakiemuś wypadkowi. Jednak szybko orientuje się, że osoba, która chowa się za maską chirurgiczną, chce jej zrobić krzywdę.

  Kiedy budzi się po raz kolejny, jest na oddziale ratunkowym. Zgłasza porwanie i gwałt. Jednak policja nie daje wiary jej niesamowitej historii. Na ciele Alex nie ma dowodów napadu.

  Przyjaciele, koledzy z pracy i partner próbują jej wmówić, że to jej wyobraźnia. Reakcja na stresującą pracę lub skutek uderzenia w głowę.

  Jednak giną kolejne kobiety. Czy za ich śmiercią stoi ta sama osoba, która zaatakowała Alex? A może to ona sama za wszystkim stoi?

  Książka jest wciągająca i czyta się jednym tchem. Od początku czuć napiętą atmosferę.

  Nie wiadomo czy wydarzenia są prawdziwe czy wymyślone przez bohaterkę.

  Dużym plusem dla mnie jest akcja rozgrywająca się w szpitalu. Jestem fanką thrillerów medycznych.

  Historię poznajemy z perspektywy Alex oraz dwójki policjantów, którzy próbują rozwikłać tę zagadkę. Rozdziały są krótkie.

  Moim zdaniem jest to bardzo udany thriller psychologiczny. Pokazuje jak łatwo kogoś zmanipulować. I jak pochopnie można wyciągnąć wnioski. Alex w końcu sama już nie wie czy to co ją spotkało wydarzyło się naprawdę.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Swego czasu bardzo popularne były thrillery medyczne. W ich pisaniu przodowali tacy autorzy jak np. Sebastian Fitzek. Tymczasem nadchodzi czas na wydany w ostatnim czasie debiut autorstwa Liz Lawler. Mowa o ,,Kiedy spałaś". Skąd pomysł na takie poprowadzenie fabuły? Okazuje się, że Lawler przez ponad 20 lat była pielęgniarką, obecnie mieszka z mężem w Bath. Tam też dzieje się akcja dramatycznego losu lekarki Alex Taylor. Kobieta budzi się z wrażeniem, że była przetrzymywana siłą na stole operacyjnym, a dodatkowo mężczyzna w masce chirurgicznej chciał ją skrzywdzić.

  Niestety, ani posterunkowa Laura Best, do której trafia sprawa, ani narzeczony kobiety Patrick Ford nie wierzą w jej zapewnienia. Uważają, że jako lekarka jest narażona na szczególnie duże ryzyko, więc z pewnością to wytwór jej wyobraźni, a nie prawdziwy prześladowca czyha na jej życie... Nieoczekiwanie jednak giną kolejne kobiety. Czy Alex będzie kolejną z nich?

  Muszę przyznać, że bardzo przyjemnie spędziłam czas z tą historią. Nie spodziewałam się, że to debiut literacki, ponieważ zarówno fabuła, jak i postaci są niezwykle przemyślane. Poznajemy wspomnianą już Alex, kobietę oddaną swojej pracy, która przed kilkunastoma wydarzeniami doznała traumatycznego przeżycia. O faktach dowiadujemy się stosunkowo późno, co działa na korzyść, że pisarka nie zdradza wszystkiego zbyt wcześnie. Patrick zaś jest oddanym weterynarzem, którzy nie do końca dowierza w wersję przedstawioną przez ukochaną. Czy taki związek ma rację bytu? Tym bardziej, że na horyzoncie pojawiają się nowi adoratorzy.

  ,,Kiedy spałaś" to fantastycznie napisany thriller medyczny, z którym spędzisz niesamowicie pasjonujący czas, nie mogąc oderwać się od lektury. Autorka wodzi czytelnika za nos, podsuwając mu mylne tropy. Praktycznie do przedstawienia prawdziwego sprawcy nie spodziewałam się, że rozwiązanie zagadki okaże się takim zaskoczeniem. Jednym słowem, jeśli jeszcze nie znasz debiutanckiej powieści Liz Lawler, koniecznie daj jej szansę i zapamiętaj to nazwisko na przyszłość. Jestem przekonana, że odniesie światowy sukces, czego serdecznie jej życzę.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Kiedy spałaś" to książka z potencjałem, który według mnie nie został do końca wykorzystany.

  Doktor Alex Taylor budzi się unieruchomiona na stole operacyjnym. Człowiek, którego po ubiorze można uznać za lekarza, chce ją skrzywdzić. Zostaje ponownie uśpiona. Gdy znaleziona przy szpitalu dochodzi do siebie, zgłasza napaść, ale nikt jej nie wierzy. Uznają, że ma wstrząśnienie mózgu, później problemy psychiczne. Kolejne wydarzenia wskazują na to, że ofiar napastnika jest więcej. Alex jest tego pewna.

  Tak jak wspomniałam, fabuła ma potencjał. Z początkiem historii czuć dreszcz przerażenia, niepokoju, tajemniczości, chłodu. Co więcej, czuć również zawód i samotność kobiety, gdy wszyscy myślą, że postradała rozum. I teraz coś się psuje. Kobieta przechodzi traumę, jej spokojne życie wywraca się do góry nogami, nikt jej nie wierzy, a ona nagle skłania się ku uczuciom sercowym i widzi w swoim koledze po fachu kandydata na romans/miłość. Nagle go zauważa po trudnych wydarzeniach. Przyjaciółka, która rozgaduje na prawo i lewo kolegom z pracy i partnerowi Alex co się z nią dzieje, to też nie przyjaciółka, a mimo to kobieta jej wybacza. Nie wiem, mnie to jakoś po prostu nie kupiło 🤷 Pewne sytuacje po prostu nie pasowały mi do tej książki 🤷 Gdyby była poprowadzona w trochę innym kierunku myślę, że bardziej by do mnie przemówiła. Oczywiście to jest moja ocena, moje spostrzeżenia i nie mam nic przeciwko, gdy ktoś uzna inaczej 🙂

  Zbliżając się ku końcowi powraca nuta dreszczu, który towarzyszył nam na początku. Czy mnie satysfakcjonuje taki koniec? Myślę, że tak. Nie będę zdradzała więcej, ponieważ nie chcę zdradzać kto, po co, dlaczego.

  Książkę czytało mi się szybko. Widać, że autorka zna się na medycynie (była pielęgniarką), ponieważ można to wyczuć w opisach przy scenach w szpitalu.

  Czy polecam? Tak. Warto się przekonać na własnej skórze, czy ta książka jest dla Was 🙂

  Muszę jeszcze zaznaczyć, że książka niesie ważne przesłanie, które autorka chce przekazać. Głos kobiet nadal rzadko jest brany pod uwagę. Jesteśmy uważane za słabe, kłamliwe i możemy miewać urojenia, a w mniemaniu niektórych słowo "nie" znaczy "tak", co doprowadza do tragedii kobiet na szeroką skalę.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Super Recenzent
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Jest to debiut autorki, która pisząc go chciała przekazać nam problem dyskryminacji kobiet. Ze względu na to iż pracowała jako pielęgniarka, świat medyczny wykorzystała w książce.

  Alex Taylor to lekarka, która budzi się na stole operacyjnym. Jest powiązana, a nad nią stoi lekarz ukryty za maską chirurgiczną. Jest przerażona.

  Czuje, że chce zrobić jej krzywdę. On w sposób metodyczny mówi co będzie jej robił. Alex próbuje krzyczeć. Jednak dostaje kolejną dawkę znieczulenia i traci świadomość. Po przebudzeniu w innym miejscu zgłasza atak i gwałt. Z braku śladów na jej ciele policja jej nie wierzy. Wszystko wskazuje na nieszczęśliwy wypadek. Alex zostaje z tym sama. Jednak pojawiają się kolejne ofiary. Śledztwo nabiera tępa. Kto tak naprawdę stoi za tym wszystkim? Czy to osoba, która robi to dla zabawy czy ktoś komu podpadły te osoby?

  Od samego początku książka wciąga. Jest tajemnica, zagadkowy lekarz, porywacz. Alex, która traci świadomość, coś pamięta, czegoś nie. Nic nie trzyma się kupy, a do tego policja jej nie wierzy. Chcemy wraz z nią poznać prawdę. Niestety z kolejnymi stronami robi się coraz bardziej dziwnie. Duża ilość postaci, przeskakiwanie pomiędzy nimi. Momentami nie byłam pewna kto jest kim. Mialam wrażenie, że autorka chciała do książki wcisnąć wszystko co tylko może. Mnogość wątków niby spójnych, a jednak nie potrzebnych.

  Książkę polecam, ponieważ sama historia jest ciekawa. Rozwiązanie jakich sporo, ale trudno, aby przy takim ogromie książek się one nie powtarzały

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 4 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Liz Lawler
 • Wydawnictwo Kobiece
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2021
 • Ilość stron: 368
 • Format: 135x205 mm
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788366718951
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: Don't Wake up
 • Tłumacz: Zbigniew Kościuk
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788366718951
 • EAN: 9788366718951
 • Wymiary: 13.5x20.5cm
Warto zwrócić uwagę na...
The Feed. Kto czuwa, kiedy śpisz 4/5 Nasza cena:
26,74 zł 36,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

The Feed. Kto czuwa, kiedy śpisz

Feed był dla nich wszystkim. Miliony połączeń dostępnych dla każdego w dowolnym momencie. Łącząca wszystkich baza danych, rozmów, uczuć i relacji. Wiedza i rozrywka z całego świata na wyciągnięcie ręki. Uczucia rodziców, myśli przyjaciół i pragnienia partnerów, które można poznać w ułamku sekundy....
Noc, kiedy umarła 4/5 Nasza cena:
26,64 zł 37,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Noc, kiedy umarła

To był najszczęśliwszy dzień w jej życiu. Co więc sprawiło, że skoczyła?   W noc swojego ślubu Evie Bradley rzuca się z urwiska. Jej ciała nigdy nie odnaleziono. Czy zabrało je morze? Wśród wielu pytań zadawanych w związku z tą tajemniczą śmiercią jedno powtarzane jest przez wszystkich: DLACZEGO?...
Kiedy płaczą świerszcze 5/5 Nasza cena:
26,87 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kiedy płaczą świerszcze

— Dlaczego one płaczą? Annie zastanowiła się przez chwilę. — Ponieważ wiedzą. — Co wiedzą? — zapytałem. Spojrzała na mnie, jak gdyby to było zupełnie oczywiste… Po śmierci ukochanej żony pogrążony w żalu Reese postanawia odciąć się od świata. Porzuca pracę i przyjaciół, aby pod zmienionym imieniem...
Kiedy ciebie nie ma 4/5 Nasza cena:
23,65 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kiedy ciebie nie ma

Miała piętnaście lat i była ukochaną córką swojej matki. Miała przed sobą całe życie. I nagle, w mgnieniu oka, Ellie zniknęła. Po dziesięciu latach Laurel wciąż nie straciła nadziei, że znajdzie Ellie. I wtedy spotyka czarującego, charyzmatycznego nieznajomego, który robi na niej piorunujące...
Kiedy nadejdą dobre wieści 5/5 Nasza cena:
33,24 zł 35,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kiedy nadejdą dobre wieści

Upalny letni dzień. Rodzina Joanny Mason wybiera się na leniwą przechadzkę wiejską ścieżką. Za chwilę życie Joanny zmieni się na zawsze... Trzydzieści lat później, noc. Były prywatny detektyw Jackson Brodie jedzie zatłoczonym pociągiem. Pogrążony w myślach nie przeczuwa, że jego podróż zostanie...
Kiedy atena odwraca wzrok wyd. 2 0/5 Nasza cena:
23,03 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kiedy atena odwraca wzrok wyd. 2

Jesień, 430 r. p.n.e. Kiedy wojska Spartan przerywają oblężenie, zaczyna się prawdziwa wojna. Leochares musi powstrzymać pozbawionego skrupułów spartańskiego szpiega, zanim ten zniszczy Ateny od środka. Początkowo Leochares nie docenia w pełni zagrożenia. Kiedy jednak jeden z podejrzanych zostaje...
Kiedy wszystkie dziewczyny odejdą wyd. 2 0/5 Nasza cena:
25,87 zł 39,80 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kiedy wszystkie dziewczyny odejdą wyd. 2

Są kłamstwa, które skrywamy, namiętności, którym ulegamy, i przeszkody, które pokonujemy, byleby tylko poznać prawdę…   Charlotte i Jocelyn to siostry i zupełne przeciwieństwa. Charlotte – ostrożna i odpowiedzialna, nie ma ochoty na przygody, zwłaszcza po bolesnym rozstaniu z narzeczonym. Jocelyn –...
Audiobook CD MP3 Kiedy ucichnie muzyka 0/5 Nasza cena:
32,31 zł 35,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook CD MP3 Kiedy ucichnie muzyka

Na odległej wiejskiej drodze znaleziono ciało młodej dziewczyny. Dowody wskazują, że zanim pobito ją na śmierć, została odurzona, wykorzystana seksualnie i wyrzucana z pędzącej furgonetki. Podczas gdy komisarz Annie Cabbot bada okoliczności brutalnego przestępstwa, którego ofiarą padła...
Kiedy ucichnie muzyka 0/5 Nasza cena:
25,08 zł 38,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kiedy ucichnie muzyka

Na odleglej wiejskiej drodze znaleziono ciało młodej dziewczyny. Dowody wskazują, że zanim pobito ją na śmierć, została odurzona, wykorzystana seksualnie i wyrzucana z pędzącej furgonetki. Podczas gdy komisarz Annie Cabbot bada okoliczności brutalnego przestępstwa, którego ofiarą padła...
Kiedy zapadła cisza 5/5 Nasza cena:
33,50 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kiedy zapadła cisza

Kiedy zapadła cisza to niezwykła powieść kryminalna dziennikarza Jessego Balla, niejednokrotnie porównywana do Procesu Franza Kafki. Japonia, 1977 rok. Z małego miasteczka w niewyjaśnionych okolicznościach znika kilku mieszkańców. Władze są bezradne do czasu, gdy na policję wpływa zeznanie...
Lockdown 5/5 Nasza cena:
20,00 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Lockdown

72 godziny w Warszawie ogarniętej chaosem. W zdominowanej przez pandemię rzeczywistości zdeterminowana matka złamie każdą zasadę, żeby ocalić życie dziecka. Olga ma wszystko. Miliony na koncie, wielki dom, firmę oraz córkę, którą kocha nad życie. Za miesiąc otworzy swój najnowszy biznes –...
Pakiet: Stażystka, Obserwatorka 5/5 Nasza cena:
61,66 zł 64,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pakiet: Stażystka, Obserwatorka

Wciągające powieści domestic noir autorki bestsellerów Alicji Sinickiej W pakiecie znajdują się dwie książki: „Stażystka” W tej firmie nic nie jest takie, jakim się wydaje… Klaudia dostaje pracę w firmie Marka Skalskiego. Charyzmatyczny szef bardzo ją pociąga, i to z wzajemnością, mimo że ma swoją...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula