Kenia. Hakuna Kurudi

Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Seria: Biblioteka Poznaj Świat
Wydawnictwo: Bernardinum
Oprawa: Twarda
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 200
Opis
"Książka ta jest zadedykowana wszystkim tym, których pasją jest podróżowanie, lecz wciąż brakuje im wiary w siebie."

Afryka do dziś ma swoje tajemnice i stanowi wyzwanie dla każdego reportera. Z jednej strony coraz bardziej nowoczesna i podążająca za cywilizacją, z drugiej wciąż pozostająca w tyle.

Paula Anna Gierak, w wieku dwudziestu dwóch lat, odważyła się wyjechać samemu do Kenii, a następnie wydała książkę "Kenia. Hakuna Kurundi", w której zawarła wszystkie swoje spostrzeżenia z podróży.

Ta decyzja zmieniła jej życie. Po prostu kupiła bilet i poleciała pomimo sprzeciwu najbliższych. Chciała nie tylko poznać, ale przede wszystkim zrozumieć Kenię - rozmawiała więc z ludźmi odkrywając dzień po dniu całą prawdę o Czarnym Lądzie. To tam, wiedziona intuicją, odnalazła swoje przeznaczenie. Chociaż teraz wie, że już nigdy tam nie wróci.

"Nie tylko najwygodniej, ale i najuczciwiej jest powiedzieć: stało się i już. Najważniejsze jest to, że się tam znalazłam i to, jak ta podróż zmieniła moje życie."

Kiedy wyjeżdżała, nie miała ani pieniędzy, ani doświadczenia w dalekich podróżach, szczególnie tego typu. Zabrała ze sobą za to ciężki plecak, marzenia i odwagę.

Jaka jest Kenia? To barwny targ w Mombasie, ryżowa masa zwana ugali i kąpiel w Oceanie Indyjskim. Czas się tam nie liczy, nawet środki transportu nie mają stałych godzin odjazdu. Piękne krajobrazy, po których bez ograniczeń poruszają się zwierzęta, np. żyrafy i zebry. Ludzie, którzy oferują swoją pomoc nie oczekując niczego w zamian. Z drugiej strony ludzie, którzy chcą wydusić z przyjezdnego wszystkie pieniądze oraz przestępcy. Zawsze przeładowane busy. Autorka spisuje swoje wspomnienia i nowe doświadczenia, które pozwalają nam poczuć klimat tego miejsca oraz tworzą jeden spójny obraz.

Publikacja nie zawiera w sobie historii Kenii czy też podręcznikowej wiedzy na temat tego kraju. Paula w sposób prosty opisuje swoje spostrzeżenia i na naszych oczach poznaje samą siebie. Książka motywuje, aby odważyć się i pójść za głosem serca tak jak autorka.

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii literatura podróżnicza lub z serii Biblioteka Poznaj Świat

Czy książka "Kenia. Hakuna Kurudi" to klasyczny przewodnik turystyczny?

Książka "Kenia. Hakuna Kurudi" nie jest typowym przewodnikiem, lecz osobistą relacją z samotnej wyprawy młodej autorki. Paula Anna Gierak skupia się na emocjach, przełamywaniu własnych barier oraz autentycznych spotkaniach z mieszkańcami Afryki. Czytelnik znajdzie tu opisy codzienności w Nairobi i Mombasie, widziane oczami dwudziestodwuletniej kobiety podróżującej z plecakiem. To idealna lektura dla osób szukających inspiracji do wyjścia ze strefy komfortu, a nie suchych faktów o zabytkach. Opisane w niej doświadczenia pozwalają zrozumieć, że podróżowanie to nie tylko przemieszczanie się, ale przede wszystkim wewnętrzna przemiana.

Jakie konkretne regiony Kenii poznajemy podczas lektury tej publikacji?

Autorka zabiera czytelników w podróż przez stolicę Nairobi, wybrzeże Oceanu Indyjskiego w Mombasie oraz okolice Jeziora Wiktorii w Kisumu. Relacja obejmuje przejazd pociągiem przez kraj, podczas którego można niemal poczuć klimat afrykańskiej sawanny i obserwować dzikie zwierzęta. Gierak opisuje zarówno barwne targowiska, jak i mniej oczywiste, prozaiczne aspekty życia w kenijskich miastach, takie jak mycie samochodów w jeziorze. Dzięki temu pozycja ta pozwala poczuć realną atmosferę wschodniej Afryki bez zbędnego retuszu. Wyprawa ukazuje kontrasty między tętniącymi życiem miastami a spokojem afrykańskiej przyrody.

Czy ta pozycja jest odpowiednia dla osób planujących swoją pierwszą samotną podróż?

Tak, ta pozycja stanowi doskonałe wsparcie dla początkujących podróżników, ponieważ autorka szczerze opisuje swoje lęki i proces budowania wiary w siebie. Historia dwudziestodwuletniej Pauli, która samotnie wyrusza do Kenii, udowadnia, że brak doświadczenia nie jest przeszkodą w spełnianiu marzeń. Czytelnik dowiaduje się, jak radzić sobie z tęsknotą za domem oraz jak nawiązywać relacje w zupełnie obcej kulturze. Książka motywuje do działania i pokazuje, że najtrudniejsza podróż odbywa się często wewnątrz własnego umysłu. Dzięki temu lektura staje się swoistym mentorem dla każdego, kto obawia się samodzielnie ruszyć w nieznane.

Jakie aspekty kultury kenijskiej zostały poruszone w tej opowieści?

Publikacja kładzie duży nacisk na codzienne życie Kenijczyków, w tym lokalną kuchnię oraz zasady panujące na targowiskach. Autorka przybliża znaczenie ugali, czyli tradycyjnej masy ryżowej, i opisuje swoje próby gotowania polskich pierogów dla goszczących ją gospodarzy. W tekście znajdziemy praktyczne spostrzeżenia dotyczące negocjacji z kierowcami taksówek oraz zrozumienie specyficznych zwyczajów społecznych. To wartościowe źródło wiedzy o kulturze kraju, przedstawione z perspektywy gościa mieszkającego blisko lokalnej społeczności. Zrozumienie tych niuansów pozwala czytelnikowi lepiej przygotować się na szok kulturowy, który często towarzyszy pierwszej wizycie w Afryce Wschodniej.

Dla kogo ta książka może okazać się nieodpowiednim wyborem?

Pozycja ta nie będzie satysfakcjonująca dla osób szukających technicznych wskazówek logistycznych, aktualnych cenników hoteli czy gotowych planów zwiedzania. Skupia się ona na subiektywnych przeżyciach i refleksjach, a nie na dostarczaniu twardych danych turystycznych niezbędnych do organizacji wyjazdu krok po kroku. Jeśli oczekujesz luksusowych opisów kurortów lub profesjonalnej analizy polityczno-gospodarczej regionu, ta emocjonalna narracja podróżnicza może nie spełnić Twoich oczekiwań. Jest to przede wszystkim literatura faktu z silnym rysem psychologicznym i bardzo osobistym. Wybierz ten tytuł tylko wtedy, gdy interesuje Cię autentyczna, momentami trudna relacja z plecakowej wyprawy.

Szczegóły
  • Autor: Paula Anna Gierak
  • Wydawnictwo Bernardinum
  • Seria Biblioteka Poznaj Świat
  • Oprawa: Twarda
  • Rok wydania: 2016
  • Ilość stron: 200
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788378237358
  • Język: polski
  • Nr wydania: 1
  • ISBN: 9788378237358
  • EAN: 9788378237358
  • Wymiary: 14.5x21 cm
  • Dane producenta: Wydawnictwo Bernardinum, ul. Biskupa Dominika 11, 83-130 Pelplin, Polska, bernardinum@bernardinum.com.pl, tel. 585361757
Recenzje
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula