Jane eyre autobiografia

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
Produkt niedostępny
Nasza cena: 49,90 zł

Produkt niedostępny

Najsłynniejsza powieść Charlotte Bronte, która przyniosła jej międzynarodową sławę.Bronte opowiada historię młodej dziewczyny, która po stracie obojga rodziców, trafia do domu brata swojej matki. Nie potrafi jednak obudzić uczuć u ciotki, która - gdy tylko nadarza się okazja - pozbywa się dziewczynki, wysyłając ją do szkoły dla sierot, słynącej z surowego rygoru. Jane daje sobie jednak radę, zdobywa wykształcenie i wreszcie znajduje pracę jako guwernantka, w domu Edwarda Rochestera, samotnie wychowującego przysposobioną córkę. Wydawałoby się, że tu wreszcie znajdzie prawdziwe szczęście. Jednak los upomni się zadośćuczynienia za winy z przeszłości jej ukochanego pana. Jane nocą ucieka szukać swojej własnej drogi…To jest autobiografia - być może nie w ujęciu nagich faktów i okoliczności, lecz prawdziwego cierpienia i doświadczenia - pisał angielski filozof, George H. Lewes - to właśnie nadaje książce jej urok: dusza przemawia tutaj do duszy; jest to wypowiedź z głębin wewnętrznego zmagania i bólu ducha, który wiele przeszedł.Jane Eyre to powieść, o której wnet po jej opublikowaniu gazety angielskie pisały codziennie, do tego - niemal w samych superlatywach, a taki publiczny zachwyt nie zdarza się często. Książka Charlotte Bronte rzeczywiście porwała tłumy. Po ponad stu sześćdziesięciu latach nadal pozostaje powieścią kultową i choć epoka wiktoriańska dawno przeminęła, Jane Eyre wciąż żyje w umysłach czytelników. W czym tkwi jej fenomen? Wydaje się, że w wierności samemu życiu. Charlotte Bronte była pisarką, której nigdy nie myliło się ono ze sztuką. Bez względu na epokę, w której człowiek żyje, samotność, tęsknota i cierpienie są zawsze te same i zawsze tak samo przeżywane. Zwłaszcza jeśli jest to samotność wśród ludzi, tęsknota za zwykłym ciepłem drugiego człowieka i cierpienie wynikające z odtrącenia przez innych. Czy działo się to dawno temu, czy działo się wczoraj - trauma odrzucenia pozostaje ta sama, a lekcja miłości do odrobienia. Tymczasem Jane Eyre ukazała tę drogę nie tylko jako możliwą do przezwyciężenia, ale pewną, przykładem własnej osoby ręcząc, że sprawiedliwość istnieje, a cierpienie zostaje wynagrodzone.
Recenzje (3)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  5 z 8 osób uznało recenzję za przydatną

  Do tej pory moje doświadczenie z dziełami sióstr Brontë ograniczało się do dwóch pozycji: „Agnes Grey” oraz „Lokatorki Wildfell Hall” autorstwa Anne, dlatego postanowiłam to zmienić i zapoznać się z twórczością najstarszej siostry, czyli Charlotte. Moją uwagę od razu przykuła książka „Jane Eyre. Autobiografia” ( znana także jako „Dziwne losy Jane Eyre” ), która zdobyła wiele entuzjastycznych recenzji i doczekała się kilku ekranizacji filmowych. Czy historia rozrysowana na kartach powieści Charlotte Brontë spełniła moje czytelnicze oczekiwania?

  Główną bohaterką jest tytułowa Jane Eyre, 18-letnia sierota, której ciotka pozbyła się, gdy miała 10 lat, umieszczając ją w rygorystycznej szkole, prowadzonej przez surowego i szorstkiego duchownego. Przeciwności losu nie złamały jednak ducha dziewczyny, której udaje się zdobyć należyte wykształcenie i znaleźć pracę guwernantki dla córki ekscentrycznego pana Rochestera. Czy zdoła zaznać choć trochę szczęścia w nowym domu?

  „Jane Eyre. Autobiografia” to pozycja, do której zabierałam się od dłuższego czasu, a gdy już to zrobiłam, nie mogłam się oderwać. Chłonęłam każde słowo z takim entuzjazmem, jakbym nie miała w rękach książki od bardzo dawna. Nie pamiętam kiedy ostatnio czytanie sprawiło mi taką przyjemność! Bo tym właśnie było śledzenie losów głównej bohaterki – przyjemnością samą w sobie. Charlotte Brontë stworzyła wielowątkową i przejmującą historię, traktującą o samotności, cierpieniu i cieniach przeszłości, z którymi musimy się w końcu zmierzyć. Jest to też jednak opowieść o nadziei, miłości i szczęściu, które jest na wyciągnięcie ręki, jeśli tylko odważymy się po nie sięgnąć. Wciąż nie mogę wyjść z podziwu, jak autorce udało się do tego stworzyć tak wyraziste, tak prawdziwe postacie, które sprawiają, że nie sposób nie zaangażować się w ich losy. Tak świetnie dopracowane sylwetki bohaterów są po prostu idealnym dopełnieniem fabuły. Nie wspominając już o wątku miłosnym, który nie zdominował treści, ale subtelnie wkomponował się w historię Charlotte Brontë – muszę przyznać, że czuję wręcz lekki niedosyt i bardzo chętnie poczytałabym o dalszych losach Jane i pana Rochestera ;)

  Nigdy nie przypuszczałam, że znajdę historię, która wywrze na mnie takie wrażenie, która wzbudzi we mnie tak szeroką gamę emocji! „Jane Eyre. Autobiografia” Charlotte Brontë oficjalnie wpisuje się na listę pozycji, które podbiły moje serce ;) To wielowymiarowa i niezwykle barwna powieść, która przeszła moje najśmielsze oczekiwania! Bezapelacyjnie jest to perełka klasyki literatury angielskiej, do której z przyjemnością będę powracać. Niewiele jest historii, które chce się przeżywać po raz kolejny, ale Jane Eyre jest tak niesamowita i fascynująca, że pragnie się ją wciąż odkrywać na nowo! Polecam, polecam i jeszcze raz serdecznie polecam, zwłaszcza miłośnikom gatunku. To po prostu pozycja, z którą trzeba się zapoznać ;)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  6 z 10 osób uznało recenzję za przydatną

  Istnieją takie plany, które ciągle krążą człowiekowi po głowie, lecz z różnych przyczyn ich nie realizuje. Moim takim planem było przeczytanie książki ,,Jane Eyre" Charlotte Bronte. Co róż namawiałam siebie by ją przeczytać, lecz jakoś tego nie robiłam. Jednak przy okazji nowego wydania utworzonego przez wydawnictwo MG postanowiłam, że w końcu ją przeczytam. I jakie są moje wrażenia? Jak najbardziej pozytywne. Bardzo się cieszę, że w końcu przeczytałam tę książkę i mam ochotę na więcej podobnych historii.

  Teraz trochę o nowym wydaniu. Nie mogłabym nie wspomnieć o pięknej okładce, która przyciągnęła moje oczy odkąd zobaczyłam ją po raz pierwszy. Gdybym mogła to bym poświęciłabym na jej oglądanie więcej czasu, lecz rozpierała mnie ciekawość co znajdę w środku. Wydawnictwo można pochwalić także za czcionkę, gdyż użyła mojej ulubionej wielkości, dzięki której szybciej czyta mi się książkę.

  Nie potrafię zaprzeczyć, książka wciągnęła mnie już od pierwszych stron. Moja ciekawość oraz spełnienie moich oczekiwań sprawiło, że spędziłam przy tej książce cały dzień. Nie potrafiłam jej odłożyć przed poznaniem całej historii, która okazała się być niezwykle ciekawa. Jestem zachwycona tą książką i mam nadzieję, że ten stan utrzyma się jeszcze przez jakiś czas.

  Jestem bardzo zadowolona, że przeczytałam tę książkę dopiero teraz, gdyż w pełni mogłam delektować się historią znajdującą się na jej stronicach. Myślę, że gdybym sięgnęła po nią parę lat temu, kiedy pojawiła mi się pierwsza myśl o jej przeczytaniu, to tak by mi się nie spodobała i bym się zraziła do tej książki. A tak, teraz, jestem zachwycona i mam ochotę przeczytać ją jeszcze raz. Jeśli będę miała kiedyś jeszcze cały dzień wolny to na pewno poświęcę na jej ponownie przeczytanie. Polecam!!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  4 z 7 osób uznało recenzję za przydatną

  Wiele jest książek kultowych, klasycznych, które są wręcz wzorem gatunku, zapadają w pamięć i sprawiają, że pomimo upływu wielu lat, wciąż znajdują się na szczytach bestsellerów, kochają je czytelnicy na całym świecie. Jedną z takich powieści jest właśnie "Jane Eyre". Nie przesadzę, jeśli napiszę, że chyba nie ma na świecie osoby, która nie słyszałaby o tej kobiecie. Powstało o niej mnóstwo filmów, seriali, poświęcono jej wiele artykułów, recenzji i co najważniejsze, pomimo, że język książki jest już "przestarzały" i dziś prawie w ogóle nie używany, "Jane Eyre" wciąż zachwyca w niezmienionej formie. Nikogo nie rażą trudne, dziś już nieznane zwroty i język, styl, jakim napisana została ta książka.

  O tym kto jest autorką tej klasycznej powieści, nie muszę chyba wspominać. To znana, ceniona i uwielbiana Charlotte Bronte, która niezmiennie od lat świeci tryumfy w literaturze i słusznie, bo każda jej powieść jest coraz lepsza, bardziej wciągająca, a przede wszystkim, jej historie są życiowe, trafiają do czytelników bez względu na płeć czy wiek. Jednak moim zdaniem, książka recenzowana dzisiaj, jest jej najlepszą, jednocześnie moją ulubioną spośród wszystkich jej autorstwa, a tych przeczytałam już wiele.

  Bohaterką jest młoda dziewczyna, która po śmierci rodziców trafia pod opiekę swojej ciotki, Sary Reed. Jest pełna bólu i żalu po stracie obojga rodziców, nie może się z tym pogodzić, jej życie jest pełne smutku. W pogodzeniu się z sytuacją i rozpoczęciu nowego etapu w swoim życiu zdecydowanie nie pomaga jej nowe otoczenie. choć zdawałoby się, że powinna w końcu zaznać ciepła i spokoju, Jane spotyka się z brakiem miłości i moim zdaniem wręcz odrzuceniem. Ciotka nie traktuje ja jak bliską osobę, raczej jak intruza, który wtargnął w jej życie niszcząc jej plany i rutynę dni. Życie dziewczyny jest okropne, spotykają ją niesprawiedliwości i przykrości, a przy pierwszej nadarzającej się okazji, Sara od razu wysyła Jane do szkoły z internatem, w której panują rygorystyczne zasady, a uczennice traktowane są jak przedmioty, nie ludzie. Na szczęście po skończeniu edukacji, Jane, już jako guwernantka, rozpoczyna prace w domu Edwarda Rochestera, który samotnie wychowuje córkę. Między nią a pracodawcą wytwarza się uczucie, którego nie powinno być, ale historia nie zawsze jest łatwa, para spotyka wiele trudności, a Edwarda ścigają cienie z przeszłości, które zmuszają Jane do ucieczki.

  Historia Jane Eyre jest przede wszystkim wzruszająca. To dobra dziewczyna, która zaznała w życiu wiele zła i upokorzeń, a gdy już wydaje się, że wszystko zaczyna się układać, Jane w końcu zaczyna dorosłe życie na własną rękę i spotyka miłych ludzi, nagle autorka zrzuca na nią i zarazem na czytelnika kolejne ciosy, które znowu skazują bohaterkę na tułaczkę i nieprzyjemne uczucia. To jedna z powieści, które przeżywa się wręcz podwójnie za bohaterkę i siebie, bo czytając nie sposób nie wczuć się w jej rolę, to zasługa stylu autorki i niezwykłych wątków emocjonalnych, o których aż się roi w Jane Eyre. Nie jednokrotnie czytając denerwowałam się i bulwersowałam z Jane, było mi jej żal i jeszcze długo po skończeniu lektury jej przygody zostały ze mną.

  Myślę, że "Jane Eyre" to zdecydowanie książka, która wyznaczyła standardy w literaturze pięknej i po prostu trzeba ją przeczytać, a każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Ja zdecydowanie ją polecam, bo na pewno nie można się przy niej nudzić, a język, którego wiele osób się obawia w przypadku takich powieści, nie jest tutaj wadą, tylko główna zaletą, bez której książka straciłaby swój urok.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 62314901340KS
Warto zwrócić uwagę na...
Jan Paweł II. Autobiografia 0/5 Nasza cena:
23,63 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jan Paweł II. Autobiografia

Osobista opowieść Ojca Świętego Jana Pawła II o własnym życiu. Ilustrowane i świetnie udokumentowane świadectwo życia wybitnej indywidualności, jednego z największych autorytetów moralnych naszych czasów, a jednocześnie przypowieść o ludzkim losie, jego nagłych przemianach, dramatycznych wypadkach...
Ja. Pierwsza i jedyna autobiografia Eltona Johna 0/5 Nasza cena:
39,26 zł 54,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ja. Pierwsza i jedyna autobiografia Eltona Johna

W pierwszej i jedynej autobiografii Elton John, właściwie Reginald Dwight, ujawnia prawdę o swoim niezwykłym życiu. To szczera, zabawna, ale i wzruszająca historia charyzmatycznego artysty. Elton wraca myślami do trudnego dzieciństwa, które spędził na przedmieściach Londynu, i pierwszych porażek w...
Tyson Fury. Bez maski. Autobiografia 5/5 Nasza cena:
28,11 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tyson Fury. Bez maski. Autobiografia

Szczera, zaskakująca i szokująca historia jednego z najlepszych pięściarzy świata! Przyszedł na świat, ważąc ledwie 450 gramów. Lekarze dawali mu jeden procent szans na przeżycie. 14 lat później mierzył już niemal dwa metry, a rywale uciekali, gdy tylko zobaczyli go na ważeniu. Kiedy zdobył tytuł...
Kuba wyd. 2 5/5 Nasza cena:
30,11 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kuba wyd. 2

Autobiografia wielkiej gwiazdy światowego futbolu! Obarczony brzemieniem niewyobrażalnej tragedii z dzieciństwa, dotąd niechętnie i bardzo rzadko mówił o swojej przeszłości. Teraz po raz pierwszy przerywa milczenie i w przejmująco szczerych rozmowach opowiada dziennikarce Małgorzacie Domagalik o...
Autobiografia. Część 1 0/5 Nasza cena:
20,92 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Autobiografia. Część 1

Na okładce anglojęzycznego wydania Autobiografii można przeczytać: „To najlepsza rzecz, jaką Agatha Christie kiedykolwiek napisała”. Nie bez racji. Autorka snuje opowieść o dzieciństwie, młodości, dojrzewaniu do miłości i pisarstwa. Wspomina dwie wojny światowe, rewolucję obyczajową, podróż dookoła...
Jane Goodall. Pani od szympansów 5/5 Nasza cena:
26,99 zł 44,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jane Goodall. Pani od szympansów

Opowieść o niezwykłej kobiecie, jej pasji, odwadze i sile więzi ze światem zwierząt Młoda Brytyjka Jane zabiera lornetkę, kilka talerzy, namiot i ucieka do dżungli w głąb Afryki. Bez naukowego przygotowania zamierza badać szympansy. Prawie nikt w nią nie wierzy...  Dzisiaj jej badania to...
Johan Cruyff. Autobiografia 0/5 Nasza cena:
35,18 zł 42,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Johan Cruyff. Autobiografia

Jedna z najważniejszych książek sportowych ostatnich lat. Autobiografia trenera i piłkarza totalnego. Johan Cruyff na całym świecie znany jest jako jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii. Trzykrotnie zdobywał Ballon d'Or - nagrodę dla najlepszego piłkarza grającego w Europie, w latach...
Kuba Wojewódzki. Nieautoryzowana autobiografia 4/5 Nasza cena:
31,43 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kuba Wojewódzki. Nieautoryzowana autobiografia

Przygotujcie się na największy show Kuby Wojewódzkiego. L’enfant terrible polskiego show biznesu. O jego medialnej osobowości powstały już prace naukowe, a typowa dla niego bezczelność stała się telewizyjną dyscypliną olimpijską. Pogromca osobowości płaskich i bez charakteru. Wyznawca zasady, że...
Opowieść Pielgrzyma. Autobiografia 0/5 Nasza cena:
16,00 zł 20,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Opowieść Pielgrzyma. Autobiografia

Jednakże w tym [następstwie myśli] była taka różnica: kiedy myślał o rzeczach światowych, doznawał w tym wielkiej przyjemności, a kiedy znużony porzucał te myśli, czuł się oschły i niezadowolony. Kiedy znów myślał o odbyciu boso pielgrzymki do Jerozolimy lub o tym, żeby odżywiać się samymi tylko...
Eric Clapton. Autobiografia 0/5 Nasza cena:
34,44 zł 42,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Eric Clapton. Autobiografia

Autobiografia jednego z najpopularniejszych gitarzystów rockowych świata. Muzyk z niezwykłą otwartością i bez upiększeń opisuje swoje trudne dzieciństwo, inicjację seksualną, początki kariery, pogrążanie się w piekle nałogu i walkę z uzależnieniem, rozlicza się z przeszłością i wspomina najbardziej...
Bez hamulców. Tai Woffinden. Autobiografia 0/5 Nasza cena:
36,11 zł 42,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Bez hamulców. Tai Woffinden. Autobiografia

Brutalnie szczera autobiografia jednego z najlepszych żużlowców naszych czasów! Ciężko doświadczony przez życie miłośnik łamania reguł i wielkich prędkości. Na pierwsze zawody jeździł pocztowym fordem, a gdy przyjechał do Szwecji, klub zaoferował mu motocykl bez silnika. Po śmierci ojca życie...
Francesco Totti. Kapitan. Autobiografia 4/5 Nasza cena:
29,90 zł 42,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Francesco Totti. Kapitan. Autobiografia

Zadebiutował w Serie A, mając zaledwie 16 lat. Kiedy marcowego popołudnia 1993 roku wchodził na boisko w Brescii, kibice nie mogli wiedzieć, że oto oglądają przyszłą legendę włoskiej piłki. Jego kariera szybko nabrała rozpędu: pierwsze derby, pierwsza bramka, pierwsze trofea. A wszystko to mogło...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula