I po bólu. Nieoczywiste źródła bólu i sposoby na jego przezwyciężenie

Autor:

Nick Potter

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
48 godzin + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
288
Rok wydania
2023
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 33,99 zł
Nasza cena: 38,10 zł 49,99 zł Taniej o: 24%

Jak zrozumieć ból? Czy istnieją pozytywne aspekty jego odczuwania? W książce "I po bólu. Nieoczywiste źródła bólu i sposoby na jego przezwyciężenie" Nick Potter skupia się na przyczynach, konsekwencjach i metodach leczenia dolegliwości bólowych.

Ból może uratować życie. Jednak przewlekły utrudnia codzienne funkcjonowanie. Często jego źródła okazują się nieoczywiste. A sposoby na przezwyciężenie wymagają ogólnego spojrzenia na organizm. Autor podchodzi do człowieka w sposób holistyczny. Wszystkie narządy ludzkiego ciała są ze sobą powiązanie. Na fizyczność wpływają też przeżywane stany emocjonalne. Mimo że stres pełni funkcję adaptacyjną, to permanentny jest już szkodliwy dla zdrowia. Może bowiem powodować uszkodzenia tkanek i kości.

Stany bólowe wymagają interdyscyplinarnego podejścia. W prezentowanym przez Pottera modelu biopsychospołecznym zachowanie równowagi między sferą biologiczną, psychiczną i społeczną wpływa na utrzymanie dobrego zdrowia oraz satysfakcjonujące życie. Zwraca także uwagę na proces samoregulacji i wskazuje, jak można go pobudzić. Osteopatia jest tą metodą, która pomaga w autoregeneracji organizmu. Wraz z prawidłowym oddychaniem, zbilansowaną dietą i odpowiednią dawką ruchu podnosi jakość życia.

Poradnik "I po bólu. Nieoczywiste źródła bólu i sposoby na jego przezwyciężenie" został wzbogacony o relacje pacjentów, którzy zmagają się z bólem. Opatrzony jest również przykładami ćwiczeń wraz z ilustracjami.


O książce

Błyskotliwa i prowokująca do myślenia książka, pokazująca, jak stres współczesnego życia sprawia nam ból. Napisał ją uznany osteopata Nick Potter - człowiek, który nauczył mnie oddychać.

Elton John


O autorze

Nick Potter jest ekspertem z dziedziny biologii i socjologii oraz wykwalifikowanym osteopatą. Obecnie prowadzi klinikę w Londynie, gdzie specjalizuje się w terapii urazów kręgosłupa szyjnego.

Proste tricki na zdrowe nawyki

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: I po bólu. Nieoczywiste źródła bólu i sposoby na jego przezwyciężenie
 • Autor: Nick Potter
 • Wydawnictwo Otwarte
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2023
 • Ilość stron: 288
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788381350273
 • Język: polski
 • Podtytuł: Nieoczywiste źródła bólu i sposoby na jego przezwyciężenie
 • Oryginalny tytuł: The Meaning of Pain
 • Tłumacz: Aleksandra Żak
 • ISBN: 9788381350273
 • EAN: 9788381350273
 • Wymiary: 155x215

Recenzje książki I po bólu. Nieoczywiste źródła bólu i sposoby na jego przezwyciężenie (5)

 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Często nie potrafimy zrozumieć bólu, bo wiemy, że np. się uderzyliśmy i to miejsce nas boli. Nie zastanawiamy się nad tym, jak to wygląda od strony medycznej, jak na nas wpływa, a też zdarza się, że pojawienie się bólów jest przyczynkiem i zwiastunem choroby. Ksiażka Nicka Pottera "I po bólu. Nieoczywiste źródła bólu i sposoby na jego przezwyciężenie" jest czymś niespotykanym na rynku. Dzięki niej będziecie mogli się dowiedzieć jak z nim walczyć, a samo jego zrozumienie może nam dać bardzo wiele. Jak najbardziej warto się z tą lekturą zapoznać. 

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Gdy obca ci sielanka w tkankach, ukojenia szukaj w ćwiczeniach"

  Poradnik "I po bólu. Nieoczywiste źródła bólu i sposoby na jego przezwyciężenie" to prawdopodobnie debiut Nicka Pottera. Ten autor jest osteopatą. Nazywają go Nick-the-Neck, ponieważ wyspecjalizował się w urazach kręgosłupa szyjnego. W swojej książce opisuje, jak doszło do tego, że wybrał zawód osteopaty. Na co dzień pomaga ludziom w pozbyciu się bólu. Czy jego metody działają? Według tego co pisze to tak. Chętnie wykonuję ćwiczenia, które znalazłam w tym poradniku. Powiem wam szczerze, że nawet lepiej się czuję. Jak to jest możliwe? Ta książka pokazała mi właściwą drogę do złagodzenia bólu i dała nadzieję na lepsze jutro. Kto wie, może za jakiś czas całkowicie się go pozbędę.

  Cieszę się, że w moje ręce trafiło dzieło Nicka Pottera. Dowiedziałam się z niego mnóstwo ciekawostek. O niektórych rzeczach nawet nie wiedziałam. Dziękuję autorowi, że się z nami podzielił swoją wiedzą.

  Czy wiedzieliście, że stres ma istotny wpływ na układy: hormonalny, odpornościowy i trawienny? Ja coś niestety, na ten temat wiem.

  Nie wiedziałam, że dopamina wydziela się również podczas korzystania z mediów społecznościowych. To dlatego niektórzy z nas nie mogą żyć bez sprawdzania swoich kont. U tych osób nasila się zjawisko zwane FOMO (Fear of Missing Out), lęk przed przegapieniem czegoś. Czy odczuwacie podobny lęk? Co jeszcze powoduje skoki dopaminy?

  Podobały mi się porady tego osteopaty. Mówi wprost kiedy należy unikać lekarza i jak ustrzec się przed naciągaczami. A w tej branży jak wiecie, ich nie brakuje. Jeżeli często chodzicie do prywatnego lekarza i nie widzicie poprawy, to możliwe, że trafiliście na oszusta. Warto przeczytać ten poradnik i prześledzić punkty, które ułatwią wam podjęcie decyzji o zmianie lekarza.

  Czy wiecie, co to jest fibromialgia? Nie martwcie się, też tego nie wiedziałam. Dzięki tej książce już wiem, co to jest. I niestety część z jej objawów posiadam.

  Co to jest ból?

  To nieprzyjemne przeżycie emocjonalne i zmysłowe...

  Poradnik "I po bólu. Nieoczywiste źródła bólu i sposoby na jego przezwyciężenie" tak wciągnął mnie, że aż przeczytałam go w ciągu jednego dnia.

  Bardzo przydatne dla mnie były rysunki, które widziałam w tej książce. Podobało mi się, to, że autor na końcu książki podał przypisy i bibliografię. Nie zabrakło również podziękowań. Okładka jest prosta, ale przyciąga wzrok.

  Pamiętajcie, ciągłe leżenie w łóżku nie jest dobre. Jeżeli już musicie leżeć, to co 30 minut wstawajcie i róbcie proste ćwiczenia rozciągające, pamiętając o tym, że nadmierna ilość ćwiczeń również nie jest wskazana.

  Jeżeli walczycie z bólem, to przeczytajcie ten poradnik. Może dzięki niemu zmienicie coś w swoim życiu, co poprawi wam komfort życia.

  I na koniec podpowiem wam, że prawidłowe oddychanie to dobra droga do sukcesu w pozbyciu się bólu. Jak prawidłowo oddychać? Doskonale to wyjaśnia Nick Potter. Skorzystałam z jego rady i jest lepiej.

  Z czystym sercem polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Każdy z nas boi się bólu. Niesie on zazwyczaj złe wieści. A czym jest ból? Na pewno nieprzyjemnym przeżyciem zmysłowym i emocjonalnym. Wynika z faktycznym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanki.

  Autor „I po bólu. Nieoczywiste źródła bólu i sposoby jego przezwyciężenie” pisząc tę książkę opiera się na prawdziwych historiach swoich pacjentów. Książka w bardzo dokładny i dość obszerny sposób opisuje czym jest ból, skąd się bierze i jaki ma wpływ na nasze samopoczucie. Nick Potter często przywołuje czasy prehistoryczne i tłumaczy nam co z nich została nam w naszych genach. Dość szczegółowo zastał tutaj również omówiony problem stresu i tego co on wywołuje w naszych organizmach.

  Z książki dowiemy się wielu ciekawych zagadnień związanych z bólem, między innymi:

  • Czym jest metoda Biopsychospołeczna?

  • Czy możemy odczuwać ból, chociaż nie ma on fizycznej przyczyny?

  • Co tak naprawdę przekazuje nam ból? Jaki komunikat?

  • Czym jest dobry i zły stres?

  • O co tak naprawdę chodzi z bólem pleców?

  • Jakie są metody łagodzenia bólu?

  Jeśli zmagacie się z jakimś mniejszym lub większym bólem, to bardzo polecam „I po bólu. Nieoczywiste źródła bólu i sposoby jego przezwyciężenie”. Być może zrozumiecie lepiej jego przyczynę, spojrzycie na niego trochę inaczej i uda się Wam rozwiązać problem z nim związany.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Nick Potter jest konsultantem osteopatii, z 27-letnią praktyką, obecnie prowadzącym klinikę w szpitalu im. Księżnej Grace w Londynie. Osteopatia przez lata „postrzegano jako metodę „alternatywną” i „uzupełniającą”, a nawet owianą mgiełką szarlataństwa i znachorstwa.” W ostatnich latach postrzeganie tej dziedziny bardzo się zmieniło, lekarze zaczęli współpracować z osteopatami. A czym właściwie jest osteopatia? Osteopatia to metoda diagnozowania i leczenia pacjenta, a także zapobiegania urazom i różnym chorobom za pomocą badania manualnego. Główne założenia medycyny osteopatycznej opierają się na filozofii, że organizm ludzki stanowi całość zarówno w ujęciu strukturalnym jak i z uwagi na aspekt chorobowy. Wszelkie zachodzące procesy są ze sobą wzajemnie powiązane na dwóch płaszczyznach, mianowicie strukturalnej oraz duchowo-psychicznej.

  W swojej książce Nick Potter przedstawia ból i jego źródła, schematy „przyzwyczajania się” do bólu. Duża część książki poświęcona jest stresowi, obecnemu w naszym życiu. Autor przedstawia wpływ stresu na efektywność, do jakiego stopnia stres jest „zdrowym napięciem”, a kiedy następuje „przełamanie” i spadek naszej efektywności. Z książki możemy dowiedzieć się również, jak oddychać właściwie i jak pomóc sobie oddechem. Wiele opisywanych tematów obrazowanych jest zapadającymi w pamięć rysunkami oraz przykładami.

  Całość napisana jest w przystępny sposób, a jeśli pojawia się fachowe słownictwo, jest klarownie tłumaczone przez autora.

  Moim zdaniem „I po bólu. Nieoczywiste źródła bólu i sposoby na jego przezwyciężenie” jest ciekawym poradnikiem, z bogatymi przypisami i bibliografią, jednak jak każdy poradnik może nas tylko nakierować na pewne istotne kwestie, ale nie zastąpi konsultacji z lekarzem.

  Dla mnie wiele kwestii było nowością, na pewno zastosuję metody „relaksacji”, aby zmniejszyć poziom stresu.

  Osobiście serdecznie polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Powiem wam, że nie sądziłam, iż przeczytam ją tak szybko i to w takim skupieniu i zainteresowaniu. Styl jakim jest napisana jest bardzo prosty, lecz zawiera bardzo dużo nazw różnych chorób, czy też dolegliwości o których w ogóle nie słyszałam. Bierze się to z lekarskiego żargonu, który autor później nam tłumaczy. Wpierw zawsze podaje sytuację bólową, opisuje ją i nazywa, a później tłumaczy o co chodziło i co mogło być tego powodem. Jednak zanim do tego przejdzie, na kliku pierwszych stronach opowie nieco o sobie, gdzie się uczył, kiedy zdobywał specjalizacje, komu pomagał, w jaki sposób uczył się pomagać innym i do czego go to doprowadziło. Następnie poznamy odpowiedź co to jest ból, skąd bierze swoją przyczynę i dlaczego możemy go odczuwać nawet w momencie, kiedy nam nic nie dolega. Nie uwierzycie, ale w końcu dowiedziałam się, że istnieje coś takiego jak zjawisko współdzielone. Autor podaje przykład kobiety po porodzie, kiedy to mężczyzna może odczuwać bóle, które ona przechodzi! Ja mogę podać swój przykład z życia wzięty. Ilekroć mój mąż za dużo wypije i ma na drugi dzień kaca, to nie uwierzycie, ale ja mam go razem z nim:-( Do tej pory nigdy tego nie rozumiałam, bo jak to było możliwe, że ja nie pijąc alkoholu zawsze miałam jego objawy? Było mi niedobrze, strasznie cały dzień bolała mnie głowa i nie miałam apetytu, a nawet nie spałam wtedy z nim w jednym pokoju. To naprawdę potrafi człowieka wykończyć. Teraz przynajmniej wiem skąd się to bierze. Podręcznik podaje, że do niedawna nasza medycyna funkcjonowała w świecie Kartezjusza. Był to francuski filozof, który sugerował, że ciało i umysł istnieją jako osobne byty. W ten sposób postrzegał człowieka do 70 lat XX wieku. Na szczęście w 1977 roku Engel stworzył model biopsychospołeczny, który kazał traktować ciało i mózg jako jedność. Mamy to bardzo prosto i dokładnie opisane. Podpowiem wam tylko, że w momencie uszkodzenia jakiejś części ciała nasz mózg dostaje informacje o rozległości uszkodzenia. Jeśli jest niewielka, to wysyła nam doznanie bólu na krótko. Jeśli jednak uszkodzenie jest rozległe, powiedzmy złamanie kostki, nasze ciało w tym miejscu puchnie, by dać nam sygnał, że nie wolno nam używać tej kończyny do czasu, aż opuchlizna zejdzie, czyli uszkodzenie się zagoi. Dodatkowo osłabia nas, byśmy zrozumieli, że potrzebny jest nam odpoczynek, inaczej może dojść do bardziej rozległego uszczerbku. Czy to nie fascynujące? Ja wiem, że ból to według nas zła dolegliwość, lecz według lekarzy jest dobra, gdyż daje sygnał, że jakaś część naszego ciała potrzebuje naprawy, tudzież odpoczynku. Bardzo chciałabym wam opowiedzieć resztę ważnych rzeczy, ale wydaje mi się, że lepiej jak przeczytacie o tym sami. Tym bardziej, że jest możliwość, by nieco odgrodzić się od większego bólu. Nie jesteście ciekawi o co chodzi? To naprawdę bardzo mądra książka i niezwykle wartościowa. Bardzo, ale to bardzo wam ją polecam!!!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
Warto zwrócić uwagę na...
Gdy wieczorami patrzysz w niebo, widzisz tylko tajemniczą i niepokojącą przestrzeń. Granatowa otchłań przetykana mrugającymi gwiazdami stanowi zagadkę, nad którą pewnie się zastanawiasz. Jednak naukowy język, którym zwykle opisuje się wszechświat, sprawia, że zamiast zgłębiać teorię Wielkiego...
dodaj do schowka Do koszyka 45,71 zł
Ta książka całkowicie odmieni twoje spojrzenie na dzieje Polski! Historia, jaką znasz z podręczników, w dużej części składa się z uproszczeń, manipulacji, przemilczanych faktów, a czasem nawet zwykłych kłamstw. Prawda jest taka, że bitwy pod Psim Polem nie było, Kazimierz Wielki nie umarł...
dodaj do schowka Do koszyka 38,09 zł
Trzech przyjaciół z pasją do historii. Jeden kanał na YouTubie. Blisko milion fanów. Wszystko zaczęło się od pomysłu wyprawy do Czarnobyla. Wtedy - zafascynowani jego historią i tajemnicami - rozpoczęli przygodę z urban exploration. Odwiedzają obiekty zbudowane przez człowieka, ale już opuszczone i...
dodaj do schowka Do koszyka 33,68 zł
"Stworzyliśmy machinę do wywoływania oburzenia, zachęcającą do propagowania bulwersujących treści. [...] Zwyczajni ludzie zaczęli się czuć jak żołnierze cyfrowej armii walczący o wspólną sprawę" - zauważyła Renée DiResta, research manager w Stanford Internet Observatory. Przejście od słów do czynów...
dodaj do schowka Do koszyka 45,71 zł
Przez piętnaście lat jeździłem w miejsca konfliktów. [...] Kiedy zrobiło się zbyt niebezpiecznie, stwierdziłem, że trzeba z tym skończyć. [...] Nie chciałem robić z siebie bohatera, leżeć na Powązkach w grobie przysypanym liśćmi i odwiedzanym przez kogoś raz na rok. Poza tym założyłem rodzinę....
dodaj do schowka Do koszyka 29,79 zł
Jesteś pewien, że widziany przez ciebie rekin to nie jakaś mała rybka? I że opowieść o bocianach przynoszących dzieci to fikcja? Czy wiesz, że dzięki umiejętnemu wykorzystaniu liczb możesz dowieść zdrady swojej żony? Albo wmówić palaczowi, że to nie palenie papierosów powoduje raka płuc? Statystyka...
dodaj do schowka Do koszyka 34,29 zł

Bestsellery z kategorii Poradniki >>

Wybrane bestsellery
Gimnazjum Grega szoruje o dno. Wyniki ogólnokrajowego testu to porażka, maskotką drużyny koszykarskiej zostaje wesoły sedes Chlapek, a szkoła zmienia nazwę na ŚMIERDŹ ROBALOM (nie, nie chcecie wiedzieć). Ech, życie ucznia jest takie ciężkie… Czy nie byłoby lepiej, gdyby na zajęcia chodziły same...
dodaj do schowka Do koszyka 22,76 zł
Pewnego dnia Kicia Kocia słyszy za oknem hałas - pracują ciężkie maszyny. Czy niszczą plac zabaw? Kicia Kocia i jej przyjaciele dowiadują się jednak, że to tylko remont. Plac zabaw będzie jak nowy.
dodaj do schowka Do koszyka 11,69 zł
Wysoko na zamglonym zboczu góry dwie pandki rude żyją szczęśliwie ze swoją mamą. Obiecały jej, że nie będą same oddalać się od domu. Jednej pandce wystarczy przytulne gniazdo na drzewie, ale jej siostrzyczka jest wszystkiego bardzo ciekawa. Marzy, by zwiedzać świat. Pewnego dnia, nie mówiąc nic...
dodaj do schowka Do koszyka 27,44 zł
Kontynuacja historii bohaterów z The Science of Temptation. Zawartość pendrive'a, który wpadł w ręce Reeda, wprowadza grę między nim i Brianą na zupełnie nowy poziom. Niemoralna zabawa będąca źródłem wielu skrajnych emocji szybko kończy się wzajemną nieufnością i rosnącymi obawami. Reed chce...
dodaj do schowka Do koszyka 34,43 zł
Kontynuacja Fourth Wing, bestsellerowej serii Empireum. Najlepsze romantasy 2023 roku według Goodreads! Wszyscy spodziewali się, że Violet Sorrengail umrze w trakcie pierwszego roku w Uczelni Wojskowej Basgiath. Jednak Odsiew był zaledwie pierwszym testem mającym na celu pozbycie się kadetów o...
dodaj do schowka Do koszyka 71,99 zł
Świat spowiło widmo mroźnej śmierci. Bóg umarł, a ludzkość tapla się w jego białej krwi. Od wielu lat trwa klimatyczna katastrofa zwana wieczną zimą. Wraz z nią przybył głód i zniszczenie starego ładu. Pierwsza jednak zginęła moralność.Dwaj templariusze – członkowie zakonu Najwyższego Kościoła...
dodaj do schowka Do koszyka 22,33 zł

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula