Gdy na Ziemię przybywają obce formy życia, pojawia się problem komunikacji między ludźmi a obcymi. Władze zwracają się o pomoc do ekspertów, konkretnie zaś do cenionej w swej dziedzinie lingwistki. Musi ona zgłębić tajniki ich języka, by za wszelką cenę poznać intencje przybyszów. Praca nad tym zagadnieniem, odkrycie nielinearnej struktury języka obcych zaczyna ją bezgranicznie fascynować. Dzięki temu łatwiej jej radzić sobie z bagażem własnych doświadczeń - smutkiem związanym z rozwodem i żałobą po śmierci córki. A to dopiero jedna z historii zawartych na kartach tej niezwykłej książki. Zresztą w 2016 roku została ona zekranizowana w filmie zatytułowanym "Nowy początek".
Ted Chiang uważany jest za jednego z najważniejszych żyjących pisarzy science-fiction. I nie bez powodu, bowiem, jak w przypadku najwybitniejszych pozycji tego gatunku, fantastyczna otoczka utworu staje się dlań pretekstem do analizy znacznie bardziej poważnych tematów. Tematem przewodnim jednego z opowiadań jest komunikacja, problem porozumienia się z istotami kompletnie odmiennymi od ludzi. Z resztą motyw ten niejednokrotnie analizował już choćby Stanisław Lem w dziełach takich, jak "Solaris", "Niezwyciężony" czy "Eden". Inne historie skupiają się na relacji człowiek-Bóg, a choć temat religii w literaturze tego typu często był już poruszany, Chiang czyni to w sposób jedyny w swoim rodzaju. Podobnie zresztą rzecz się ma w przypadku pozostałych utworów wchodzących w skład tego tomu.
Książka jest zbiorem ośmiu opowiadań, które przeznaczone są raczej dla wytrawnych czytelników literatury science-fiction. Wytrawnych oczywiście pod względem pewnego rozeznania choćby w obecnym stanie wiedzy, dorobku współczesnej nauki itp. Ich lektura z pewnością zaktywizuje sporą liczbę szarych komórek i niejednemu z fanów fantastyki da niebywałą, intelektualną przyjemność. Z resztą autor ten osiągnął prawdziwe mistrzostwo w krótkich formach literackich - opowiadaniach i nowelach. Nie aspirował nigdy do napisania potężnej, wielotomowej sagi i na tym właśnie polega jego urok. Wychodząc od zdawałoby się prostych pomysłów i założeń analizuje ich często zaskakujące i nieoczekiwane konsekwencje. Taka właśnie jest "Historia twojego życia" i to czyni z tej pozycji prawdziwą perełkę na tle współczesnej fantastyki.
Audiobook Historia twojego życia mp3
eBook Wydech mobi epub
Audiobook Wydech CD
Audiobook Wydech mp3
eBook Historia twojego życia mobi epub
Daleka Droga Do Małej, Gniewnej Planety
Ten cholerny Księżyc
Ostatnie dni Nowego Paryża
Tasowanie w Dżokerowie. Dzikie karty. Tom 9
Pies W Studni. Kot W Windzie, Czyli...
Jednookie walety. Dzikie karty. Tom 8
Światło się mroczy
- Autor: Ted Chiang
- Wydawnictwo Zysk i S-ka
- Oprawa: Miękka
- Rok wydania: 2016
- Ilość stron: 344
- Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
- Model: 9788365676115
- Język: polski
- Oryginalny tytuł: Stories of Your Life and Others
- Tłumacz: Kopociński Dariusz, Jakuszewski Michał, Sylwanowicz Agnieszka
- Nr wydania: 1
- ISBN: 9788365676115
- EAN: 9788365676115
- Wymiary: 14x20.5 cm
- Powiązane tematy: Czarny Piątek, Noc Wyprzedaży, ekranizacje, Promocja na książki, Last Minute, Wyprzedaż magazynowa
Recenzje książki Historia twojego życia (2)
- Początkujący RecenzentOcena: 5/5Dodana przez Anna Z. w dniu 2017-02-22Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: książka
2 z 4 osób uznało recenzję za przydatnąDobre. Zaskakujące i dające do myślenia. Każde opowiadanie powinno oceniać się osobno. Momentami dość trudne, szczególnie dla osób, które są trochę mniej science, a bardziej fiction, ale warto się potrudzić i odkryć ten zadziwiający świat.
- Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 5/5Dodana przez Łukasz M. w dniu 2016-12-08Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: książka
3 z 8 osób uznało recenzję za przydatnąTed Chiang jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród m.in Nebuli, Locusa, czy Hugo a ponadto jest uważany za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy science fiction. Jak dotąd jednak nie miałem okazji poznać jego twórczości z powodu wyczerpanego nakładu jego zbioru opowiadań w księgarniach. Stało się to możliwe dopiero niedawno, kiedy Wydawnictwo Zysk i S-ka wydało Historię twojego życia, zawierające 8 opowiadań Teda Chianga w filmowej okładce. Najbardziej byłem ciekawy tytułowego tekstu, na podstawie którego powstała ekranizacja Nowy początek uznawana za jeden z najlepszych filmów dekady.
Dłuższy czas zastanawiałem się, jak opisać o czym traktują zawarte w tym zbiorze opowiadania i chyba najlepiej wybrnęło z tego samo wydawnictwo dając zamiast opisu, szereg pytań. Pytań o to co gdybyśmy odkryli, że fundamenty matematyki są arbitralne i niespójne? Co, gdyby umiejętność nadawania rzeczom właściwych nazw budziła do życia nieożywione obiekty? Co, gdyby zetknięcie z językiem kosmitów nieodwołalnie zmieniało naszą percepcję czasu? Co, gdyby wierzenia chrześcijańskich fundamentalistów były dosłownie prawdziwe i na ulicach miast codziennie oglądało się grzeszników pochłanianych przez ogniste czeluście?
Podejrzewałem, że lektura tego zbioru będzie dobrze spędzonym czasem i nie pomyliłem się. Właściwie wszystkie teksty czytało mi się nadzwyczaj dobrze, każdy na swój sposób mnie ujął i zwrócił uwagę na nieco inny problem. W kilku z nich Chiang bierze na warsztat niekiedy proste i znane od dawna pomysły i przekształca je na swój sposób. Tak jest w przypadku otwierającego ten zbiór opowiadania Wieża Babel. Wydawać by się mogło, że na jej temat napisano już wszystko a jednak czytając tekst Chianga odkrywa się tę historię zupełnie na nowo a zakończenie nie daje wcale jednoznacznych odpowiedzi... Podobnie w przypadku Siedemdziesięciu dwóch liter autor wykorzystuje motyw kabały oraz ożywania golemów za pomocą odpowiednich słów. W bardzo ogólnym zarysie łatwo znaleźć w nim nawiązania do Golema Gustava Meyrinka. Chiang stworzył świat w którym mechaniczni słudzy są wykorzystywani do ciężkich, ale prostych prac, cały czas poszukuje się nowych słów aby ich udoskonalić a w tle rozgrywa się znacznie większy problem jaki dotyka ludzkość. Natomiast tytułowe opowiadanie Historia twojego życia przypomina chwilami Piknik na skraju drogi braci Strugackich, ponieważ obcy okazują się być po prostu obserwatorami, którzy przylecieli zobaczyć naszą cywilizację. Jak się łatwo domyślić posługują się zupełnie innym językiem, stąd też do kontaktu z nimi zostaje wysłana młoda lingwistka. Nauka ich języka oraz sposobu patrzenia na naukę diametralnie zmieni jej system postrzegania rzeczywistości...
Nieodłącznym elementem opowiadań Chianga jest w mniejszym lub większym stopniu ton moralizatorski, w którym autor chce zwrócić uwagę na ważny problem bądź zagadnienie. Podejrzewam, że może to być różnie odbierane. Mnie osobiście rozważania autora bardzo przypadły do gustu - zwłaszcza, że są one bardzo inteligentnie, wnikliwe i przede wszystkim ciekawie w plecione w fabułę opowiadań. Chiang stara się przy tym zachować neutralność w osądach, pozostawiając go czytelnikowi. W Co cieszyć oczy. Reportaż autor stworzył społeczeństwo, gdzie ludzie nietrwale blokują sobie ośrodek w korze mózgowej odpowiadający za rozpoznawanie piękna czyjejś twarzy. Przez to wzrasta własna akceptacja takich osób, jak również łatwiej nawiązują kontakty, nie zwracając uwagi na drobne defekty w wyglądzie. Poprzez to autor chce byśmy zwrócili uwagę, jak bardzo w dzisiejszych czasach panuje pogoń za pięknym wyglądem, za świetnie skrojonymi rzeczami i wszechobecnymi operacjami poprawiającymi niedoskonałości. Czy jest to dobry kierunek w jakim podążamy? Czy może ludzkość skorzystałaby na podobnej blokadzie? W Zrozum natomiast autor stworzył postać, która jest leczona pewnym specyfikiem po ciężkim wypadku i uszkodzeniu mózgu. Ma ono formę monologu wewnętrznego bohatera, który obserwuje zmiany zachodzące w jego mózgu oraz postrzeganiu świata. Jest to dla mnie niezwykły przykład jak można w interesujący sposób przeanalizować ludzką psychikę i poszczególne stadia zrozumienia własnych procesów myślowych.
Historia twojego życia jest zbiorem bardzo dobrym, który mnie pozytywnie zaskoczył. Znajdziemy w nim ogromny przekrój tematów jakie porusza Chiang i z pewnością każdy odnajdzie w nim coś dla siebie. Po przeczytaniu tej książki odnoszę wrażenie, że autor nie stara się być futurologiem i przewidywać przyszłość. Chce za pomocą niekiedy prostych historii zwrócić uwagę na problemy współczesnego świata. Co ciekawe, wcale tak dużo nie brakuje, by Co ma cieszyć oczy. Reportaż stało się smutną rzeczywistością, jeśli już nią nie jest... Polecam!
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka!
[Adres usunięty]