Jak sprawdzić swoją zdolność reakcji oraz zręczność zachowując przy tym maksimum dobrej zabawy i wspaniałej rozrywki na długie godziny? Z pomocą przychodzi "Jenga" - czyli gra, przy której można świetnie bawić się zarówno w rodzinnym gronie, jak i podczas spotkań ze znajomymi. Wywodząca się z Tanzanii oraz wymyślona na początku lat 70. "Jenga" w języku suahili oznacza po prostu "budowanie", a na budowaniu właśnie ta gra polega. Jednak, aby zapewnić odpowiednią dozę rozrywki - nie obejdzie się bez utrudnień.
"Jenga" - zawartość pudełka
"Jenga" to gra, która zdecydowanie nie należy do skomplikowanych. Zasady są proste, zrozumiałe dla wszystkich, lecz sami gracze muszą wykazać się sporą dozą zręczności, aby móc z powodzeniem konstruować nową budowlę, utrudniając jednocześnie pozostałym graczom zwycięstwo. Do samej gry nie potrzeba wiele akcesoriów, a samo pudełko zawiera zaledwie trzy elementy:
- 54 drewniane klocki,
- specjalny rękaw do układania wieży,
- instrukcja obsługi.
Gra w Jengę dostarcza mnóstwo emocji oraz zabawy na długie godziny. Jednak sama zabawa to nie wszystkie korzyści płynące z grania w "budowanie". "Jenga" w znacznym stopniu:
- ćwiczy oraz wspomaga motorykę ciała,
- poprawia koncentrację,
- rozwija wyobraźnię przestrzenną oraz myślenie przyczynowo-skutkowe.
Jak grać w “Jengę”?
Same zasady gry są zatem niezmiernie proste. Gra zaczyna się w momencie ustawienia wieży z wszystkich dostępnych klocków. W “Jengę” grać może od dwóch do nawet kilkunastu graczy. Co więcej, sama gra nie posiada ograniczeń wiekowych, dlatego też w budowanie mogą grać zarówno najmłodsi, jak i również seniorzy. Liczy się jedynie fakt świetnej zabawy oraz rodzinnie spędzonego czasu. Na czym jednak "Jenga" polega?
- Kiedy wieża jest gotowa - pierwszy z graczy ma za zadanie wyciągnąć z jej środka jeden element, a następnie ułożyć go na samym szczycie budowli w taki sposób, aby całość nie uległa zawaleniu.
- Kolejny gracz powtarza powyższą czynność, jednak z każdą kolejną osobą zadanie jest coraz bardziej utrudnione ze względu na strukturę samej wieży, która z ruchu na ruch jest naruszana.
- Gra kończy się w momencie, w którym jeden z graczy sprawi, że wyciągając klocek bądź układając go na szczycie budowli - całość ulega zawaleniu.
W “Jendze” liczą się precyzja oraz zręczność
"Jenga" to obowiązkowa pozycja na każde spotkanie ze znajomymi lub rodziną. Gra jest w stanie zapewnić maksimum emocji oraz sprawia, że w każdym przedziale wiekowym można cieszyć się rozrywką. Rodzice młodszych dzieci jednak muszą pamiętać, aby ze względu na mały rozmiar elementów - pilnować pociechy przed ewentualnym połknięciem.
Warto dodatkowo wspomnieć, iż "Jenga" występuje nie tylko w wersji klasycznej. Wyróżnić można takie modyfikacje samej gry, jak:
- “Tetris Jenga" - klocki w tej wersji gry posiadają kształt jak w popularnej grze komputerowej. Sama rozgrywka jest wówczas wzbogacona o nowe doznania oraz jest dodatkowo trudniejsza. Dla lubiących wyzwania - "Jenga Tetris” będzie idealnym rozwiązaniem.
- "Jenga Boom” - emocjonująca modyfikacja Jengi, która sprawia, iż sama budowla po upływie danego czasu wybucha. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy z graczy będzie starał się wykonać swój ruch w możliwie jak najkrótszym czasie - z różnymi tego efektami.