Koniec pierwszej wojny światowej wywrócił do góry nogami cały dotychczasowy porządek świata. Jak zmieniło się życie w znanym z poprzedniej części sagi Tynczynie? Czy wraz z niepodległością dotarło tam więcej spokoju i radości?
Po przedstawionych w poprzednim tomie wydarzeniach z początku XX w. książka pt. "Gościniec" autorstwa Kasi Bulicz-Kasprzak przenosi nas do pierwszej połowy lat dwudziestych, kiedy po ponad stu dwudziestu latach Polska powraca na mapę świata. W powieści nie poznajemy jednak "wielkiego" świata polityki, a losy zwykłych, szarych mieszkańców jednej ze wsi, do których wieści z zewnątrz docierają niezmiernie rzadko. Z pozoru życie toczy się tutaj spokojnie, wręcz nudno, bo funkcjonowanie lokalnej społeczności ma swój własny, niepowtarzalny klimat.
Wraz z autorką towarzyszymy mieszkańcom Tynczyna w ich radościach i smutkach, obserwujemy konflikty, zdrady, miłość i szczerą nienawiść oraz ucieczki. Czy wchodzący w dorosłość młodzi będą podążać ścieżkami utartymi przez ojców i matki? Czy postanowią coś zmienić? I czy znów nie popełnią tych samych błędów, co swoi rodzice?
Powieść "Gościniec" to drugi tom Sagi wiejskiej (pierwszy to "Skrawek pola").
O autorce
Kasia Bulicz-Kasprzak (ur. 1976 r.) - polska pisarka, specjalizująca się w książkach o tematyce obyczajowej i romansach. Zadebiutowała w 2012 roku powieścią "Nie licząc kota czyli kolejna historia miłosna" i od tamtej pory napisała kilkanaście książek, m. in. "Meandry miłości" (2013 r.), "Szlachetne pobudki" (2015 r.), "Pójdę do jedynej" (2017 r.) czy "Muszę wiedzieć" (2019 r.).