Glatz

Średnia: 4.3 Ilość ocen: 8
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
408
Rok wydania
2019
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 23,86 zł
Nasza cena: 25,89 zł 36,99 zł Taniej o: 30%

Wciągający, mocny kryminał retro

Mroczna historia zabójstw, osadzona w skrywającym tajemnice mieście.

Kłodzko, wiosna 1920 roku. Profesor miejscowego liceum znajduje na moście okaleczone zwłoki. Kilka dni wcześniej na ruchliwej ulicy zostaje zastrzelony wysoki rangą oficer. Czy morderstwa coś łączy? Czy mieszkańcy Glatzu mogą się spodziewać kolejnych ofiar? I dlaczego do rozwiązania obu spraw sprowadzono z Berlina kapitana Wilhelma Kleina, wojskowego śledczego, którego przeszłość wydaje się równie zagadkowa jak popełnione zbrodnie?

Klein, przy wsparciu niepokornego wachmistrza Koschelli i asystenta policyjnego Jürgena Rotha, rozpoczyna dochodzenie. Wie, że na drodze staną mu zarówno miejscowi notable, jak i własne słabości. Nie przypuszcza natomiast, że sam otrzyma zaproszenie do niebezpiecznej gry.

Mistrzowsko skonstruowany kryminał Tomasza Duszyńskiego trzyma w napięciu do ostatniej strony. Jego szczególnym bohaterem jest Glatz - dolnośląskie miasteczko, w którym wciąż pobrzmiewają echa niedawno minionej wojny. W cieniu kłodzkiej twierdzy skrywa się wiele ponurych tajemnic.

Elektryzujące! Książkę Tomka Duszyńskiego czyta się z wypiekami na twarzy od pierwszej do ostatniej strony.
Jarosław Rybski, autor książki Warkot

Rasowy męski kryminał osadzony w ciekawych czasach i dobrze oddający ducha epoki.
Adam Wieczorek, Interia.pl
 

Recenzje (8)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Czyta się przyjemnie i lekko. Niby przenosimy się w czasie do roku 1920, ale też jakoś specjalnie tego nie czuć, może nie licząc metod śledczych :) i tu jest własnie spory minus tej książki- jest akcja, jest tzw. ciąg przyczynowo- skutkowy, ale w jaki sposób i na jakiej podstawie kapitan Klein wpadał na te swoje genialne pomysły to nie mam pojęcia. Chyba taki dr House swoich czasów i w swojej dziecinie. Ale i tak myślę, że warto było sięgnąć po tą lekturę. Polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzent Wybitny
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Kryminały retro są moim nowym objawieniem. Odkryłam niesamowitą reakcję mojej wyobraźni na spędzanie czasu w poprzednim stuleciu. Oczarowana tym klimatem, nie rozmarzyłam się zbyt mocno, ze względu na brutalność zbrodni i szalenie ekspresyjne metody prowadzenia śledztwa. Gdy zaczynałam przygodę z Tomaszem Duszyńskim, najbardziej obawiałam się zbyt słabego tempa. Żyjąc w świecie współczesnym i czytając współczesną literaturę, człowiek przyzwyczaja się do ciągłej akcji. Coraz częściej czytam opinie i recenzje, w których czytelnicy uskarżają się na zbyt długie opisy. Jednak jak można przenieść się sto lat wstecz w czasie bez świadomości wyglądu otoczenia? Całe szczęście ja nie mam współczesnej alergii na opisy, chłonęłam każde słowo, powoli wyobrażając sobie Kłodzko, dorożki, witryny sklepów oraz hotelowe restauracje. Książka nie zawiodła mnie nawet przez chwilę, wręcz złapałam się na dawkowaniu sobie kolejnych stron, nie chciałam żeby ta historia zakończyła się zbyt szybko.

  Wiosną 1920 roku, na pozór spokojne miasteczko, staje się celem geometrycznych morderców. Dwie pierwsze ofiary, są tylko przedsmakiem, dalej czeka nas jeszcze kilka niespodzianek. Z Berlina sprowadzono kapitana Wilhelma Kleina, wojskowy śledczy przy wsparciu miejskich funkcjonariuszy, ma za zadanie ująć morderców, wyjaśniając motywy zbrodni. Już na samym początku książki, wracają do nas demony przeszłości, które będą nawiedzać bohaterów coraz częściej. Przedstawię teraz ten kontrowersyjny zespół:

  Wilhelm Klein, tajemniczy, to najlepsze określenie jakie do niego pasuje. Jego ciało nosi mnóstwo blizn, jego dusza nie daje wojskowemu spokoju. Dziwne ataki przenoszą jego świadomość do przeszłości. Karty odkrywają się bardzo powoli, nie do końca dając satysfakcję czytelnikowi. Dużo moich myśli kierowało się w stronę tajemnicy skrywanej przez Kleina, nie spodziewałam się jednak tak szokującego finału. Poza tym, jest zdecydowanie najbardziej bystrą i intrygującą osobą w całej opowieści. To bohater, z którym ciężko się rozstać.

  Jurgen Roth zyskuje miano najbardziej ambitnego asystenta policyjnego. Wychowuje się w trakcie śledztwa, kształtują się kluczowe cechy charakteru. Czeka go wiele wyzwań, musi szybko podejmować decyzje, stanąć po odpowiedniej stronie barykady. Może angażować się w oficjalne śledztwo lub w śledztwo prowadzone przez zespół Kleina. Ta postać rozwija się najbardziej, na każdej stronie zyskując męstwo, testując własne zachowania i odruchy. Autor w ciekawy sposób sprawdza odporność Rotha na kobiece wdzięki. Cały czas trzymałam za niego kciuki, wzbudza sympatię.

  Franz Koschella to typowy twardziel. Największy zawadiaka w całym zespole. Potrafi podejmować ryzyko, działać na pograniczu prawa. W mieście czuje się jak ryba w wodzie, ma informatorów i nie zawaha się ich użyć. Jako policyjny wachmistrz, też musi zadecydować, po której stronie stoi. Współpraca z Kleinem może przekreślić jego karierę, a Franz ma na utrzymaniu rodzinę. W trakcie wydarzeń, mamy przyjemność poznać jego syna, skóra zdjęta z ojca, malec jest nieustraszony. Koschella poświęcił się przy śledztwie, uważam, że należy mu się nagroda.

  Jedyny ważny kobiecy akcent, piękna Agnes. Tajemnicza opiekunka, pielęgniarka, pomagając innym, walczy z własnymi demonami. Spostrzegawcza i zdeterminowana do działania. Nikt nie wie co ją motywuje, jednak należy przyznać, swoje obowiązki wykonuje wyśmienicie. W wielu scenach, jej rola była pomijana, ja czułam niedosyt. Chciałabym tej postaci zdecydowanie więcej. Emanuje od niej siła charakteru i kobiecy rozsądek. Mam nadzieję na spotkanie z bohaterką w kolejnym tomie Glatz.

  „Puder skojarzył teraz chaotyczne słowa profesora Taube, który odnalazł ciało. Mówił, że z ust trupa wypadło coś, co przypominało długiego robaka.”

  W lekturze znajduje się mnóstwo brutalnych opisów makabrycznych zbrodni. Metody działania zabójców są bardziej spektakularne. Odgrywają przedstawienie przed czytelnikiem, do tego dołączamy całą gamę tortur. Nie było łatwo, były wydarzenia, podczas których czułam się jak bym czytała thriller, gęsia skórka i włosy stające dęba. Akcja toczyła się szybko, przecinały ją opisy, wędrówki po sklepach, przymiarki ubrań i relacje z ekskluzywnego przyjęcia. To tworzyło klimat retro, rozbudzało wyobraźnię do granic możliwości. Jednak zabrakło mi małego elementu związanego z damską garderobą, choćby w trakcie zakupu sukni przez piękną Agnes. Mała sugestia do autora, może w kolejnym tomie znajdzie się miejsce na uciskający gorset, ewentualnie drapiącą koronkę.

  Powyżej opisałam trzech męskich bohaterów, ich relacje, ewaluująca współpraca i hierarchia występująca w zespole, bardzo mnie zadowoliły. Nie potrzebne były zbędne dialogi, wystarczyły spojrzenia i subtelne zachowania. Typowi twardziele, którzy jednak mają mózg i są w stanie logicznie myśleć, odkrywający przed czytelnikiem swoje emocje, intelekt i rozterki, to jest coś co ja lubię.

  Podsumowując, jestem na tak! Polecam dla szukających mocnych wrażeń, nie bojących się opisów i ceniących podróże z własną wyobraźnią u boku.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Jestem zachwycona! Nie przeszkadzał mi język niemiecki, wręcz przeciwnie, dodał swoistego uroku opowieści. Od pierwszej kartki znakomita intryga, zawiła, pobudzająca do myślenia, z zaskakującym finałem. Czyta się z zapartym tchem. Finał dopracowany, przemyślany. Dawno nie czytałam tak dobrze napisanej książki, czułam się często jak bym znajdowała się w opisywanych miejscach. Tym bardziej, że niedawno zwiedzałam Twierdzę w Kłodzku. I co zdarza się niezmiernie rzadko w kryminałach, naprawdę współczułam zabójcom i rozumiałam ich motywy a kapitan Klein swoim surowym obyciem i przenikliwością wzbudzał moją ciekawość. Polecam wszystkim!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzent Wybitny
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Akcja powieści toczy się w 1920 roku w niemieckim Kłodzku. Dochodzi tam do serii brutalnych morderstw na wysoko postawionych obywateli, a w miarę upływu akcji denatów wciąż przybywa. Do rozwiązania zagadki zostaje sprowadzony z Berlina kapitan Wilhelm Klein, wojskowy śledczy, który sam skrywa wiele tajemnic.

  Bardzo lubię kryminały retro za to, że zagadki kryminalne rozwiązywane są tam nie za pomocą DNA i pęknięcia w kościach, ale głównie dzięki inteligencji prowadzącego śledztwo i dodatkowo przenoszą nas w świat, który już nie istnieje.

  Śląskie miasteczko Glatz zostało w bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawione przez Tomasza Duszyńskiego, więc czytelnik nie ma problemów, aby się tam przenieść i poczuć jego atmosferę. Duży plus za to dla autora.

  Bardzo mi się spodobała postać głównego bohatera - Wilhelma Kleina, bo był to człowiek inteligentny, nietuzinkowy, oryginalny i właściwie niewiele było o nim wiadomo, zaś jego tajemnice poznawaliśmy w czasie lektury.

  Przez większość książki akcja potwornie się wlokła. Intryga kryminalna skonstruowana przez autora okazała się jak dla mnie zbyt skomplikowana. Mnogość postaci i niemieckie nazwiska (nie znam tego języka) sprawiły, że myliło mi się kto jest kim, jak jest z innymi powiązany, więc w konsekwencji nie miałam takiej przyjemności z lektury jak oczekiwałam. Na szczęście w pewnym momencie akcja przyspieszyła i do końca było już zdecydowanie lepiej, choć nie aż tak, abym nie mogła się oderwać.

  Rozwiązanie zagadki kryminalnej nie przyniosło mi oczekiwanej satysfakcji. Wydało mi się całkowicie nierealne i przekombinowane. Bardzo żałuję, bo po przeczytaniu wielu pozytywnych opinii spodziewałam się rewelacyjnego kryminału retro od którego nie będę się mogła oderwać.

  „Glatz” to książka dosyć dobra, ale dla mnie to niestety za mało. Po lekturze pozostałam z uczuciem niedosytu.

  Za możliwość przeczytania dziękuję portalowi .czytam pierwszy

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Uwielbiam sięgać po kryminały retro i ten również mnie nie zawiódł i pozwolił przenieść się w zupełnie inny i odległy czasowo świat! Tutaj przeniesiemy się do małego miasteczka Glatz, które znajduje się na Dolnośląsku. Cofamy się prawie sto lat temu i akcja dzieje się w 1920 roku, czyli zaraz po wojnie. W tym miejscu cały czas da się odczuć jej wpływ na życie i społeczeństwo.

  W miasteczku, które zawsze było spokojne i bezpiecznie, niespodziewanie robi się coraz groźniej i pojawiają się kolejne makabryczne morderstwa. Jakby zabójca chciał wszystkim pokazać na, ile go stać i próbuje wręcz stworzyć z nich sztukę teatralną. Do odkrycia kart zostaje oddelegowany Wilhelm Klein. Bardzo tajemnicza postać, która jest skryta i zdecydowanie nosi za sobą ciemną przeszłość, którą nie chce się z nikim podzielić. Od razu jednak widać, że zna się na rzeczy i wie, jak prowadzić sprawę. Dla tutejszej policji jest ON ogromną zagadką i oczywiście konkurencją. Sprawa robi się jednak coraz poważniejsza, odkrywane są kolejne karty i widzimy, że morderca lub mordercy mają obrany jakiś plan działania i chcą nam wszystkim "coś" pokazać. Czy uda się ich złapać, zanim spełnią swój plan?

  Książka bardzo klimatyczna i mocna! Mnie wciągnęła od pierwszych stron i uważam, że jest to bardzo dobrze napisany i przeprowadzony kryminał. Przy jej czytaniu po raz pierwszy spotkałam się z twórczością Pana Tomasza Duszyńskiego i z miłą chęcią sięgnę po jego inne książki!

  Książkę odebrałam za punkty w portalu Czytam Pierwszy.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 3 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Glatz. Kraj Pana Boga 5/5 Nasza cena:
27,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Glatz. Kraj Pana Boga

1921 rok. W pobliżu Zieleńca zostają odkryte zwłoki. To zaginiona w 1916 roku Sabine Hunfeld, córka znanego importera cygar. Sprawę przejmuje kłodzka policja w osobie Franza Koschelli, szefa nowo utworzonego Wydziału Kryminalnego. Koschella mozolnie odkrywa okoliczności zaginięcia dziewczyny. Przez...
Impuls 5/5 Nasza cena:
27,82 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Impuls

Taka Polska mogła się wydarzyć!Rok 1932, wojna z Moskalami i Niemcami trwa już od ponad dekady. Mazurek Dąbrowskiego, opowieści o Cudzie nad Wisłą i nieśmiertelny patriotyzm pozwalają dzielnym polskim chłopcom trwać na linii frontu. Mimo odzyskania niepodległości ojczyzna wciąż walczy, by ponownie...
Impuls 0/5 Nasza cena:
18,45 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Impuls

Taka Polska mogła się wydarzyć!Rok 1932, wojna z Moskalami i Niemcami trwa już od ponad dekady. Mazurek Dąbrowskiego, opowieści o Cudzie nad Wisłą i nieśmiertelny patriotyzm pozwalają dzielnym polskim chłopcom trwać na linii frontu. Mimo odzyskania niepodległości ojczyzna wciąż walczy, by ponownie...
Pietia i Witia. Co złego to nie my! 0/5 Nasza cena:
16,18 zł 27,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pietia i Witia. Co złego to nie my!

UWAGA! Pietia i Witia, nieudany eksperyment genetyczny Towarzysza Sekretarza. Dwa klony, twory eksperymentu naukowego, wydostały się na wolność. Ruszyły w świat w sobie tylko znanym kierunku i bliżej nieokreślonym celu. Jeśli nie wiesz, co tak na prawdę wydarzyło się w Tajdze Tunguskiej, czym są...
Droga do Nawi 0/5 Nasza cena:
28,04 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Droga do Nawi

Polak - Alek Bielski, weteran z Afganistanu. Rosjanie - Misza Asieniewicz, moskiewski milicjant, i Ksenia Morozowa, (nie)zwykła dziewczyna. Losy tej trójki, początkowo wydawałoby się ze sobą niezwiązane, łączą się za sprawą intrygi tajemniczego świata, z którego istnienia zwykli ludzie nie zdają...
Toksyczni 5/5 Nasza cena:
27,89 zł 36,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Toksyczni

Zbyt wiele spraw nakładało się na siebie, właśnie tu, w miejscu, w którym od dziesięcioleci nie działo się nic niezwykłego. To nie mógł być przypadek. Janek nie łączył w tej chwili tych spraw, nie miał do tego podstaw, ale mimowolnie czuł, że wszystko jest systemem naczyń połączonych. Trzy trupy...
eBook Glatz mobi epub 0/5 Nasza cena:
28,42 zł 31,57 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Glatz mobi epub

Wciągający, mocny kryminał retro Mroczna historia zabójstw, osadzona w skrywającym tajemnice mieście. Kłodzko, wiosna 1920 roku. Profesor miejscowego liceum znajduje na moście okaleczone zwłoki. Kilka dni wcześniej na ruchliwej ulicy zostaje zastrzelony wysoki rangą oficer. Czy morderstwa coś...
eBook Droga do Nawi mobi epub 0/5 Nasza cena:
21,14 zł 25,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Droga do Nawi mobi epub

Polak - Alek Bielski, weteran z Afganistanu. Rosjanie - Misza Asieniewicz, moskiewski milicjant, i Ksenia Morozowa, (nie)zwykła dziewczyna. Losy tej trójki, początkowo wydawałoby się ze sobą niezwiązane, łączą się za sprawą intrygi tajemniczego świata, z którego istnienia zwykli ludzie nie zdają...
eBook Staszek i straszliwie... pomocna szafa mobi epub 0/5 Nasza cena:
14,55 zł 18,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Staszek i straszliwie... pomocna szafa mobi epub

To coś więcej niż przygoda. Nowy dom, nowa szkoła i nowi znajomi. Wszystko nowe, oprócz starych... szkolnych problemów. Czy Staszek jest nastoletnim Supermanem? A może zwykłym gimnazjalistą, który potrafi poradzić sobie z każdym problemem? Trójki klasowe to nowy pomysł polskiego szkolnictwa......
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula