Wznowienie powieści Jamesa Baldwina “Gdyby ulica Beale umiała mówić”, wydanej po raz pierwszy w 1974.
Przekonaj się czy rzeczywistość amerykańska lat 70. minionego stulecia jest wciąż aktualna.
Akcja powieści “Gdyby ulica Beale umiała mówić” rozgrywa się w nowojorskim Harlemie w latach 70. ubiegłego wieku. Bohaterami są: dziewiętnastoletnia Tish oraz trzy lata od niej starszy Fonny. Znają się od dziecka, od zawsze są razem. Dorastali w tej samej dzielnicy, w tej samej społeczności, a wraz z nimi rosła ich miłość. Łączące ich uczucie staje się dla nich najważniejsze. Tish ufa, że będą żyli razem długo i szczęśliwie.
Sielankę przerywa dramatyczne wydarzenie. W przeddzień ich ślubu Fonny zostaje aresztowany i fałszywie oskarżony o brutalny gwałt. Trafia do więzienia, gdzie czeka na proces. Tish wraz z rodzicami i siostrą, a także ojciec ukochanego robią wszystko, by mężczyznę stamtąd wyciągnąć.
Choć Fonny ma żelazne alibi, to ich starania przypominają bicie głową w mur. Chłopak, jako czarnoskóry, nie ma żadnych szans w zderzeniu z białym wymiarem sprawiedliwości. Obciążające go zeznania są niespójne i nielogiczne. Niestety, nie jest to przeszkodą w wysłaniu go do więzienia. Tish, wspierająca go w tym trudnym okresie, jest wyjątkowo zdeterminowana, by wyciągnąć ukochanego z więzienia. Na dodatek okazuje się, że spodziewa się jego dziecka. Fakt, że chłopak znalazł się w więzieniu staje się przyczynkiem do skłócenia ze sobą dwóch rodzin. Czy Fonny zostanie uniewinniony? Czy młodzi mają szansę na długie i szczęśliwe życie?
Adaptacja filmowa otrzymała 3 nominacje do Złotych Globów i 3 nominacje do Oscarów.
Zawsze ufaj miłości
O książce słowami innych
Gdyby ulica Beale umiała mówić celebruje nie tylko miłość kobiety i mężczyzny, ale i rzadko opisywaną we współczesnej literaturze miłość w rodzinie.
Joyce Carol Oates
Jedna z najlepszych książek napisanych przez Baldwina - być może najlepsza ze wszystkich.
"The Philadelphia Inquirer"
O autorze
James Baldwin to amerykański powieściopisarz i eseista żyjący w latach 1924-1987. Tematyka jego utworów dotyczyła głównie problemów rasizmu i prześladowania homoseksualizmu. Prócz “Gdyby ulica Beale umiała mówić” wśród jego twórczości można wymienić m.in. “Głoś to na górze”, “Mój Giovanni” czy “Inny kraj”.