Galop'44

Książka
27,99 zł
Książka
24,04 zł
Outlet
13,44 zł
eBook
7,49 zł
Audiobook
16,99 zł

Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Wydawnictwo: HarperKids
Oprawa: Miękka
Rok wydania: 2022
Ilość stron: 320
Opis

Wyobraź sobie, że w tajemniczych okolicznościach zostajesz w jednej chwili przeniesiony do powstańczej Warszawy.

Wszystkie tragiczne wydarzenia znane nam dzisiaj z podręczników, filmów i książek stałyby się nagle rzeczywistością, w której musisz się odnaleźć. Właśnie to przeżywają bohaterowie książki "Galop '44" Moniki Kowaleczko-Szumowskiej.

Mikołaj w zupełnie niewytłumaczalny sposób teleportuje się ze współczesnej, względnie bezpiecznej Warszawy prosto w wir wydarzeń i ogień trawiący stolicę w 1944 roku. Jego starszy brat, Wojtek, postanowił wyruszyć w przeszłość, aby go uratować i ściągnąć z powrotem.

Od pierwszego sierpnia 1944 roku w Warszawie trwa powstanie zbrojne, które miało zakończyć się w ciągu kilku dni. Kiedy przeciągnęło się do ponad dwóch miesięcy, nikt nie mógł w to uwierzyć. Stolica Polski na rozkaz Adolfa Hitlera miała zostać zmieciona z powierzchni ziemi. Tak też się stało, a w tych tragicznych okolicznościach chłopcy poznają smak zwycięstwa i druzgocących porażek. Dowiadują się, czym tak naprawdę jest honor, braterstwo i przyjaźń. W brawurowo napisanej książce znalazło się miejsce nie tylko na świetnie opisaną akcję, ale również na ciekawostki historyczne.


O autorce

Monika Kowaleczko-Szumowska jest popularną autorką powieści dla dzieci i młodzieży, a jej książki zostały docenione nie tylko przez młodych czytelników, ale również przez krytyków. Do popularnych publikacji jej autorstwa należą również "Gupikowo" oraz "Fajna ferajna".

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii przygodowe i fantastyka

Szczegóły
  • Tytuł: Galop '44
  • Autor: Monika Kowaleczko-Szumowska
  • Wydawnictwo HarperKids
  • Oprawa: Miękka
  • Rok wydania: 2022
  • Ilość stron: 320
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788327673671
  • Język: polski
  • ISBN: 9788327673671
  • EAN: 9788327673671
  • Wymiary: 14x20.5 cm
  • Ostrzeżenia i pozostałe informacje: NIE
  • Dane producenta: HarperCollins Polska sp. z o.o., Domaniewska 34A, 02-672 Warszawa, Polska, info@harpercollins.pl, tel. +48 22 856 57 57
Recenzje książki Galop'44 (1)
  1. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Skr B. w dniu 2022-06-22
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    „Galop'44” to połączenie powieści młodzieżowej, sensacji, fantastyki z dużą dozą polskiej historii. Oryginalna i ciekawa. Autorka w książce dla młodzieży przemyciła mnóstwo faktów historycznych dotyczących Powstania Warszawskiego. Podała je w lekkiej, ale jakże skutecznej formie. Sama nie przepadam za książkami historycznymi, ale tę przeczytałam z prawdziwą przyjemnością. „Galop 44” to książka Moniki Kowaleczko-Szumowskiej, która współpracuje z Muzeum Powstania Warszawskiego. Poprzez tę współpracę zainspirowała się Powstaniem Warszawskim. „Galop 44” to opowieść, której autorka nie wymyśliła sama, przygody te odnalazła w Archiwum Historii Mówionej, a część z nich usłyszała od powstańców. Jej głównymi bohaterami są nastoletni, współcześni nam bracia: Mikołaj i Wojtek. Za sprawą różnicy wieku i charakterów „razem stanowili mieszankę wybuchową” – jak możemy przeczytać już na początku książki. 17-letni Wojtek nie chce być opiekunem dla młodszego o 4 lata Mikołaja. Natomiast żywiołowy 13-latek za wszelką cenę stara się zwrócić uwagę małomównego i zamkniętego w sobie Wojtka. Mimo usilnych prób rodziców między braćmi nie istnieje żadna silniejsza więź. 1 sierpnia, podczas obchodów kolejnej rocznicy wybuchu powstania, chłopcy udali się do muzeum, aby wziąć udział w głównych uroczystościach. Wojtek nie chcąc prowadzać wszędzie „za rękę” młodszego Mikołaja, jednocześnie kontestując patriotyczny charakter rocznicy, udał się do sali kinowej. Założywszy słuchawki na uszy, w odtwarzaczu mp3 włączył ulubioną muzykę i starał się odciąć od trwających wokół uroczystości. W tym samym czasie radosny Mikołaj postanowił samotnie udać się do dobrze mu znanych pomieszczeń i ekspozycji muzeum. Jednym z miejsc, które budziło w nim największe zainteresowanie była replika kanału, która dla Mikołaja stanowiła namacalny przykład powstańczej rzeczywistości. Tym razem dodatkową atrakcję dla chłopca stanowiły panujące w kanale ciemności. Zachęcony i żądny przygód postanowił po raz kolejny przejść wytyczoną w tym miejscu trasę. Pokonując ciemny i niski kanał usłyszał z oddali syreny – wybiła właśnie godzina „W”, a pod nogami chłopca nagle zachlupotała woda. Gdy wyszedł przez właz, ku swemu zdziwieniu zamiast w muzealnym pomieszczeniu, znalazł się w samym środku Warszawy 1 sierpnia 1944 roku.

    Plusem „Galopu '44” są świetnie wykreowani bohaterowie, żywcem wyrwani z rzeczywistości i umieszczeni na kartach powieści. Wojtek i Mikołaj, choć różni od siebie, wskutek niesamowitych wydarzeń uczą się, co jest w życiu najważniejsze i powoli się do siebie zbliżają. Męstwo i odwaga to cechy, którymi nieraz musieli się wykazać i pomimo całkowitego nieprzystosowania do sytuacji wyszło im to świetnie. Co lepsze, pisarka nie przesadziła i nie zrobiła ze zwyczajnych chłopców dwóch postaci, całkowicie odrealnionych.

    Ciekawe jest zestawienie i wplatanie w fabułę historyczną elementów z przyszłości, mówię tutaj choćby o „Nothing Else Matters” zespołu Metalica. W książce tej podobał mi się pomysł na zestawienie tak trudnego tematu historycznego z fantastyką, co pozwala trochę na złagodzenia smutnej tematyki, ale także połączenie bohaterów fikcyjnych z autentycznymi.

    Trzecioosobowa narracja pozwala nam na obiektywne patrzenie na rzeczywistość, dzięki tej narracji jesteśmy jako czytelnicy wszechobecni i wszechwiedzący. Krótkie konkretne opisy przecinają się z ciekawymi dialogami.

    „Galop'44” to intrygująca i bardzo realistycznie przedstawiona opowieść. Autorka zgrabnie powiązała fikcję literacką z prawdą historyczną. W treść powieści zostały wplecione fragmenty prawdziwych zapisków powstańczych. Na uwagę zasługuje również ciekawa kreacja bohaterów. Autorka zaserwowała sporą dawkę historii, w sposób, który intryguje, a nie nudzi. Powieść czyta się szybko i z ciekawością. To książka, którą po prostu trzeba przeczytać. Idealnie odzwierciedla ona wartości, które w życiu są najważniejsze, a często o nich zapominamy. Autorka podkreśla, jak istotne jest to, abyśmy nie pozwolili sobie zapomnieć o naszej historii.

    A.K i O. P.

    Szkolny Klub Recenzenta

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula