Czy lubicie książki nieszablonowe, historie niezwykłe, których genezę trudno sobie nawet wyobrazić? A może interesuje Was twórczość Vonneguta?
Jeśli Wasza odpowiedź na poprzednie pytania brzmi twierdząco, a nie mieliście jeszcze okazji zapoznać się z książką "Galapagos" – zdecydowanie powinniście to zrobić.
"Galapagos" Kurta Vonneguta to książka o przyszłości cywilizacji ludzkiej - przyszłości, jakiej nikt się nie spodziewał... Ci, którzy przeżyli jedynie dzięki przypadkowi, po milionie lat w niczym nie przypominają już dawnych ludzi. O tym, jak doszło do takiego stanu rzeczy, opowiada duch Leona Trouta. Właśnie na tym skupia się główna oś fabuły - jak stworzenia o wysoko rozwiniętych mózgach po wielu tysiącleciach upodobniły się do fok.
Sam mózg odgrywa zresztą niebanalną rolę w utworze; sytuacja na Ziemi prowokuje bowiem pytanie, co jest lepsze: wielki ludzki mózg, którego wytworem są wojny i zbrodnie, czy uproszczony mózg powstały na drodze trudnej do pojęcia ewolucji - mózg człowieka, którego celem jest jedynie przetrwanie...
Książkę można uznać za powiastkę filozoficzną, podejmującą ważny problem człowieczeństwa, wagi ludzkiego rozumu i samodzielności decyzji ludzkich. Powieść wciąga, a przede wszystkim zmusza do refleksji.
O autorze
Kurt Vonnegut znany jest z szokującego, nietuzinkowego spojrzenia na najróżniejsze tematy powiązane z życiem ludzkim. Znany jest przede wszystkim z utworów "Kocia kołyska" czy "Rzeźnia numer pięć" - zwłaszcza druga z tych książek jest niezwykle popularna. Autor przedstawia w niej autentyczne wydarzenia z XX wieku, ale także satyryczne spojrzenie na II wojnę światową. Pełna nazwa utworu to "Rzeźnia numer pięć, czyli Krucjata dziecięca, czyli Obowiązkowy taniec ze śmiercią" - już to może zasugerować nietuzinkowy charakter powieści.