Farma Heidy

Średnia: 4.0 Ilość ocen: 3
Darmowy fragment:
Wysyłka w
48 godzin + czas dostawy
Rok wydania
2019
Format
13.5 x 20.5
Ilość stron
312
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 23,73 zł
Nasza cena: 32,41 zł 39,90 zł Taniej o: 19%

"Farma Heidy” Steinunn Sigurðardóttir to ciepła opowieść o marzeniach, przekraczaniu granic i poszukiwaniu siebie.

Jak daleko trzeba zajść, aby móc stwierdzić, że osiągnęło się sukces?

Każdy z nas chciałby osiągnąć życiowy sukces. Nie oznacza to, że wszyscy marzymy o tym samym. Choć istnieje kilka powszechnych wyznaczników tego, że komuś dobrze się wiedzie, szczęście postrzegane jest w sposób bardzo indywidualny i subiektywny. Z tego powodu niektóre decyzje innych mogą budzić w nas zdziwienie i powątpiewanie. Warto zaryzykować i podążać za głosem swojego serca, co doskonale udowadnia historia Heidy Ásgeirsdottír, głównej bohaterki książki pod tytułem "Farma Heidy”, którą napisała Steinunn Sigurðardóttir. Sięgnij po tę lekturę i poczuj moc inspiracji do chwycenia życia we własne ręce!

Heida dostała szansę, o jakiej marzyło tysiące dziewcząt w jej wieku - mogła robić karierę modelki w Nowym Jorku. Światowe wybiegi, luksus, blichtr i sława czekały właśnie na nią, ona podjęła decyzję, która dla większości osób byłaby kompletnie niezrozumiała. Zrezygnowała z tego wszystkiego na rzecz powrotu do swojego ojczystego kraju, Islandii. Zamieszkała na farmie, gdzie oddała się ciężkiej, codziennej pracy, polegającej na dbaniu o zwierzęta i gospodarstwo, oraz uprawie ziemi. Troska o swój mały kawałek świata stała się dla niej dopiero początkiem walki o większe dobro, a konkretniej o naturalne bogactwa Islandii.

Heida postanowiła działać, by przemówić do rozsądku politykom, innym mieszkańcom oraz globalnym firmom, których działalność stała się zagrożeniem dla islandzkiej fauny i flory. Tym samym zdobyła ogromną popularność i znacznie cenniejszy dla niej szacunek, które pomogły jej zaszczepić słuszną ideę również w innych osobach. Każdy z nas jest w stanie zapoczątkować istotne zmiany, a Heida Ásgeirsdottír wspaniale to udowodniła.


Przeczytaj darmowy fragment:


Opinie o książce

Urzekła mnie i sama książka, która literacko oddaje piękno Islandii i Heida, superwoman na islandzkiej farmie. Kobieta pewna siebie, bezkompromisowa, która ponad swoją karierę stawia ochronę dóbr naturalnych swego kraju. Jak dla mnie – niezwykła i inspirująca.

Karolina Gruszka

Wyłaniający się z tej niezwykłej historii portret może wydawać się sprzeczny. Nieśmiała indywidualistka, która jest członkinią parlamentu. Wycofana samotniczka z zamiłowaniem do wędrówek. Czarująco uczciwa. We współczesnych czasach jest idealnym wzorem do naśladowania. 

Helen Davies, "The Times"

Nowoczesna islandzka saga o Heidzie Ásgeirsdottír, to dziennik zarówno jej kampanii w obronie islandzkiej natury, jak i opowieść o wyczerpującej farmerskiej codzienności podzielonej na pory roku.

Tim Adams, "The Guardian"

Arcydzieło. Oda do islandzkiej natury i pracy islandzkich farmerów.

Farmers' Gazette

Autobiografia oporu. Wobec sprzedawania Islandii; niszczenia natury. Heida swoją walkę zaczęła od przekonywania sąsiadów, którzy uważali ją za przeciwniczkę postępu blokującą oferty firm energetycznych. Dziś przemawia w islandzkim parlamecncie.

Paul Jandi, "Neue Zurcher Zeitung"


O autorce

Steinunn Sigurðardóttir to popularna islandzka pisarka, która zajmuje się tworzeniem prozy i wierszy. Swoją literacką karierę rozpoczęła w wieku zaledwie 19 lat, gdy opublikowała debiutancki tomik poetycki. Z wykształcenia jest psychologiem, ukończyła University College Dublin. Wśród wydanych przez nią książek znajdują się między innymi “Die Liebe der Fische” oraz “Farma Heidy”.

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Steinunn Sigurdardottir
 • Wydawnictwo Wydawnictwo Kobiece
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2019
 • Ilość stron: 312
 • Format: 13.5 x 20.5
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788366436152
 • Język: polski
 • Podtytuł: Owce, islandzka wieś i naprawianie świata
 • Oryginalny tytuł: Heiða – fjalldalabóndinn
 • Tłumacz: Jacek Godek
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788366436152
 • EAN: 9788366436152
 • Wymiary: 13.5 x 20.5 cm

Recenzje książki Farma Heidy (3)

 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Na islandzkich polach

  Z czym kojarzy ci się Islandia? Z brakiem przestępczości? Z ograniczoną biurokracją? Z brakiem bezdomnych osób? To wszystko prawda, ale kraj ten przede wszystkim kojarzony jest z bliskością natury, z „ziemią lodu i ognia”, czyli z lodowcami i wulkanami, a także z rozległymi łąkami.

  To właśnie na jednej z tych łąk swoje owce wypasa niezwykła modelka… Tak, tak, to nie błąd – owa bowiem o pewnej jasnowłosej i błękitnookiej młodej kobiecie, która zamieniła wybiegi Nowego Jorku na spacery w błocie, ciuchy znanych projektantów na robocze ubrania, a światła fleszy na … słońce. Mimo szansy na międzynarodową karierę Heida Ásgeirsdottír wybrała farmę i ciężką fizyczną pracę. Co więcej, mimo iż nigdy to nie było jej celem, stała się znana jako kobieta, która wypowiedziała walkę koncernowi energetycznemu.

  O tej niezwykłej osobie, o ciężkiej pracy na farmie, o Islandii, a także o tym, dlaczego owce są lepsze niż modeling, przeczytać możemy w niezwykle wciągającej książce non-fiction, pt. „Farma Heidy”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Kobiecego polecana pozycja, to nie tylko niezwykle malowniczy obraz islandzkiej wsi, gdzie pomimo trudów, wielogodzinnej pracy, życie wydaje się być bardziej autentyczne, prawdziwe. To również wołanie o rozwagę i bodziec do zastanowienia się, gdzie przebiegają granice ludzkiej zachłanności i jak daleko jesteśmy w stanie posunąć się w naszym dążeniu, by zawładnąć każdym skrawkiem planety, bezlitośnie go niszcząc.

  Po książkę sięgnąć mogą nie tylko kobiety samodzielne, silne, ceniące sobie ludzi, którzy biorą sprawy w swoje ręce i są gotowi do poświęceń w imię wyższych celów. Opowieścią tą zachwyceni będą wszyscy kochający naturę i sprzeciwiający się tym, którzy w bezlitosny sposób chcą ją zniszczyć w imię zysku. Książka została napisana przez powieściopisarkę, Steinunn Sigurðardóttir, która tym razem postanowiła sięgnąć po zupełnie inny gatunek literacki po to, byśmy wszyscy mogli poznać zarówno „superbohaterkę z Islandii”, jak i wysłuchać jej głosu sprzeciwu.

  Autorka przemawia do nas za pośrednictwem swojej bohaterki, w której życiu uczestniczyła przez kilka miesięcy. Złożyły się też one na niezwykłe ujęcie tematu – funkcjonowanie farmy oraz rzeczywistość, z którą zmaga się na co dzień Heida, zostały przedstawione w czterech odsłonach, czterech porach roku. Uczestniczymy wraz z modelką w różnego rodzaju konferencjach, śledzimy jej działalność polityczną i zaangażowanie w ochronę dóbr naturalnych, ale i ciężko pracujemy wraz z nią, uprawiając ziemię i hodując stado owiec. Przenosimy się też w przeszłość, by móc śledzić drogę, jaką Heida pokonała z farmy rodziców, poprzez szkolę, pierwsze kursy dla modelek i kroki na wybiegu, aż po powrót do korzeni, czyli zarządzanie farmą. Przy okazji możemy podziwiać niezwykły rozwój kobiety, która z zakompleksionej i samotnej dziewczynki, która musiała wymyślać sobie przyjaciółkę, zmieniła się w niezwykle pewną siebie i swoich racji farmerkę.

  Lektura książki, mimo iż brak jej płynności, spójności, chwilami też przypomina szkolne wypracowanie, to wspaniała przygoda. Nie tylko możemy spojrzeć na ten kraj z perspektywy kobiety ceniącej go sobie bardziej niż cały blichtr związany z karierą modelki, ale także możemy uczestniczyć w czymś ważnym. Świadoma decyzja o zajęciu się farmerstwem, a także o podjęciu walki o przyrodę, o edukowanie społeczeństwa imponuje, a także … inspiruje. Pora przyłączyć się do tego głosu protestu, zmieniając w pierwszej kolejności siebie i swoje podejście do ekologii, a następnie próbując zmienić świat!

  Justyna Gul

  Qultura słowa

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Heida to kobieta wszechstronna, która żadnej pracy się nie boi. Kariera modelki nie była do końca tym co ją satysfakcjonowało, więc poświęciła ją na rzecz pracy w gospodarstwie, która mimo tego, że jest ciężka to sprawia jej radość. Bohaterka zajmuje się wszystkich od uprawy roli, po hodowle owiec, a do tego podjęła się walki o ochronę dóbr naturalnych Islandii. Heida to kobieta, która wiele w swoim życiu przeszła i widziała. Z nieśmiałej, skromnej dziewczyny, przeobraża się w pewną siebie i swojego zdania kobietę, która wie czego chce i potrafi o to walczyć. Wykonuje każde zajęcie, mimo, że niektórzy są zdziwieni, że kobieta jest w stanie się ich podjąć, a ona to robi bez mrugnięcia okiem. Heida to nie tylko farmerka z krwi i kości, ale również kandydatka do parlamentu, która ma zamiar zabrać głos w ważnej sprawie, kiedy inni milczą.

  "Farma Heidy" to książka po której spodziewałam się czegoś innego. Nie oznacza to jednak, że nie czytało mi się jej dobrze, czy że była zła, a wręcz przeciwnie. Przyjemnie spędziłam z nią czas i bardzo dużo dowiedziałam się o gospodarstwie i pracy jaką trzeba włożyć w jego utrzymanie. Jednak myślałam, że ta książka będzie się opierać na walce Heidy o ochronę dóbr naturalnych Islandii jak i samej Islandii, a tak naprawdę te wątki były mało rozwinięte, przez co czuje pewnie niedosyt. Mimo wszystko książka ta jest niezwykle inspirująca i ciekawa. Podobała mi się główna bohaterka, która była również narratorką książki. Prawdziwa, silna, nie boją się niczego kobieta z własnym zdaniem i mnóstwem pomysłów, których realizacji nie boi się podjąć. Była to naprawdę dobra lektury i jeśli ktoś Was chciałby poznać i dowiedzieć się więcej o wyjątkowej postaci jaką jest Heida, to warto sięgnąć po tę książkę.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  „Farma Heidy” to opowieść-monolog Heiðy Guðný Ásgeirsdóttir, głównej bohaterki – zaangażowanej społecznie islandzkiej farmerki. Autorka oddaje jej głos, pozwala mówić o tym, o czym sama chce. A jej bohaterka korzysta z tego i prostym językiem, od serca, choć może nieco chaotycznie snuje swoją opowieść. Opowiada o sobie, swojej rodzinie, farmie, o walce z budową elektrowni, która zniszczy tereny wypasu owiec, rzekę przepływającą przez tamte okolice, a także ogólnie środowisko naturalne tych surowych terenów. Relacjonuje też swoją krótką karierę modelki, opowiada o szkołach jakie skończyła, o propozycji startowania w wyborach parlamentarnych i o implikacjach jej decyzji w tej sprawie.

  Z opowieści Heiðy wyłania się obraz kobiety silnej, pracowitej, twardo stąpającej po ziemi, takiej, która nie potrafi usiedzieć w miejscu, która chce działać, pewnej siebie, znającej swoją wartość, ale zarazem skromnej i skrępowanej publicznymi wystąpieniami. Widzimy w niej bowiem kobietę, która pracuje z mężczyznami, wykonuje często bardzo trudną, męczącą pracę, dla której podział na prace „męskie” i „kobiece” jest dziwny i nienaturalny. To taka „Wonder Woman” wychowana na farmie w surowym, islandzkim klimacie.

  Drugim „bohaterem” tej książki jest natura – piękne islandzkie krajobrazy, przyroda, której broni Heiða, ale też takie codzienne obrazy: owce pasące się gdzieś na łąkach, mroźne zimy i olbrzymie śniegi, lato spędzone na traktorze, sianokosy… To wszystko to życie głównej bohaterki, a więc nie tylko tło opowieści, ale jej ważna część. I chociaż nie używa ona w swojej opowieści górnolotnych określeń i nie za bardzo potrafi malować słowem, to możemy wyczuć z jej słów wielką miłość do ziemi, natury, do Islandii.

  Czytanie o życiu, pracy i walce Heiðy było bardzo ciekawe i inspirujące. Bardzo lubię historie o prawdziwych postaciach – silnych, wartościowych kobietach, które umieją sobie poradzić z przeciwnościami losu i właśnie główna bohaterka tej książki do takich należy. Dlatego też całą książkę czytało mi się wyjątkowo szybko i przyjemnie, polecam ją też Wam, jeśli szukacie ciekawej opowieści o tak nietuzinkowej postaci, jaką jest Heiða.

  Za możliwość przeczytania tej interesującej książki dziękuję serdecznie Wydawnictwu Kobiecemu. Moją opinię znajdziecie też na blogu "Rabe i książki"

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
Warto zwrócić uwagę na...
Niezwykła historia charyzmatycznej kobiety, która walczy o dobra naturalne Islandii. Wizja kariery modelki na wybiegach Nowego Jorku okazała się mało atrakcyjna dla Heidy Ásgeirsdottír. Dziewczyna postanowiła powrócić w rodzinne strony – i to nie do modnego Reykjaviku, ale do odległej farmy u stóp...
dodaj do schowka Do koszyka 23,73 zł
Słoneczny Paryż kontra wulkany i lodowce Islandii! Pełna humoru i lodowatej ironii rozprawa z feminizmem i wolnością seksualną! Podczas służbowej podróży do Paryża Maria Holm Magnadottir, "kobieta z gór", duma islandzkiej wulkanologii, nawiązuje znajomość z tajemniczą Włoszką – ucieleśnieniem...
dodaj do schowka Do koszyka 19,95 zł
Słoneczny Paryż kontra wulkany i lodowce Islandii. Pełna humoru i lodowatej ironii rozprawa o feminizmie i wolności seksualnej. Maria Hólm, islandzka wulkanolog, która cudem przeżyła wypadek na lodowcu, jest u szczytu kariery. Kiedy wyrusza do Paryża, aby wygłosić wykład, w samolocie poznaje...
dodaj do schowka Do koszyka 23,73 zł
Podziwiania na całym świecie za swój upór, determinację i niezwykłą odwagę. Ceniona przez takie osobistości jak Oprah Winfrey, Elizabeth Gilbert, Deepak Chopra. Światowej sławy snowboardzistka, zdobywczyni brązowego medalu na paraolimpiadzie w Soczi.
dodaj do schowka Do koszyka 23,45 zł
A gdyby tak rzucić to wszystko i wyjechać na Arktykę? Blair Braverman ma nieco ponad 18 lat, mieszka w słonecznej Kalifornii i marzy o życiu na kole podbiegunowym. Kiedy udaje się jej wyjechać na Arktykę, odbywa niezwykłą podróż przez śnieżyce, klaustrofobiczne jamy w śniegu i pulsującą zorzę...
dodaj do schowka Do koszyka 31,91 zł
Niezwykła historia sekretnej czterdziestoletniej przyjaźni między dwiema kobietami, które choć pochodziły z wrogich obozów, miały wspólną pokojową misję Ta podwójna biografia przedstawia burzliwe życie Rut Dajan – założycielki słynnego izraelskiego domu mody i Raymondy Tawil – palestyńskiej...
dodaj do schowka Do koszyka 32,41 zł
Wybrane bestsellery
Najlepsze chwile w życiu to te, kiedy zaczynasz odliczanie dni do śmierci. Trzy kobiety. Narkotyki. Wielka wygrana. I zdrada. Kiedy Drwalu, dawny zawodnik, kibol i gangster, kończy odsiadkę i zostaje taksówkarzem, jego życie staje się mierne i nudne. Nie dodają mu barw ani drobna dealerka...
dodaj do schowka Do koszyka 36,09 zł
Kontynuacja Fourth Wing, bestsellerowej serii Empireum. Najlepsze romantasy 2023 roku według Goodreads! Wszyscy spodziewali się, że Violet Sorrengail umrze w trakcie pierwszego roku w Uczelni Wojskowej Basgiath. Jednak Odsiew był zaledwie pierwszym testem mającym na celu pozbycie się kadetów o...
dodaj do schowka Do koszyka 84,99 zł
Anna Wolf powraca z nową serią mafijną. Renado nie jest kimś, z kim warto zadzierać, o czym niektóre osoby zapominają. Leo dowiaduje się, że zawiązano przeciwko niemu spisek. Sytuacja przybiera nieoczekiwany obrót, gdy poznaje tożsamość zdrajcy. To osoba związana ze światem przestępczym. Osoba, od...
dodaj do schowka Do koszyka 32,59 zł
Bestsellerowa międzynarodowa seria thrillerów. Simon Sax mógłby być szczęściarzem. Jest młody, inteligentny, a jeśli sprzeda swój niesamowity algorytm międzynarodowej korporacji, zostanie także miliarderem. A mimo to czuje się samotny. Jego sukces kontrastuje z całkowitym brakiem zdolności...
dodaj do schowka Do koszyka 42,74 zł
Anna Wolf powraca z nową serią mafijną. Renado nie jest kimś, z kim warto zadzierać, o czym niektóre osoby zapominają. Leo dowiaduje się, że zawiązano przeciwko niemu spisek. Sytuacja przybiera nieoczekiwany obrót, gdy poznaje tożsamość zdrajcy. To osoba związana ze światem przestępczym. Osoba, od...
dodaj do schowka Do koszyka 26,58 zł
Oszałamiający rozmachem chiński bestseller, który stał się wydawniczym fenomenem w USA. Nagroda Hugo dla najlepszej powieści 2015 roku Trylogia "Wspomnienie o przeszłości Ziemi", największego w ostatnich latach wydarzenia w światowej fantastyce naukowej, porównywalnego z klasycznymi cyklami...
dodaj do schowka Do koszyka 111,96 zł

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula