Obrazy szczupłych kobiet o doskonałej cerze i lśniących włosach towarzyszą nam od najmłodszych lat. Bywa, że nawet pięcioletnie dziewczynki świadomie kontrolują swoją wagę. Renee Engeln w swojej przełomowej książce „Obsesja piękna" wyjaśnia, jak ciągłe monitorowanie własnego wyglądu - tak powszechne w czasach Facebooka i Instagrama - negatywnie wpływa na życie kobiet i podkopuje ich zdrowie, dobre samopoczucie i finanse. Podprogowe nękanie doskonałym wizerunkiem powoduje u kobiet depresję, redukuje ich ambicje, obniża zdolności poznawcze, wywołuje lęk przed naturalnym procesem starzenia się, a także zaburzenia w odżywianiu. Walka z potęgą mediów jest z założenia nierówna. Nie jesteśmy jednak całkiem bezradni. Dzięki tej książce nauczymy się, jak porzucić krzywdzące schematy myślenia, zmienić sposób postrzegania swojego ciała, odwrócić się od lustra i zamiast się w nim przeglądać - zacząć działać.
- Autor: Renee Engeln
- Wydawnictwo W.A.B.
- Rodzaj pliku: epub,mobi
- Licencja: WATERMARK
- Rok wydania: 2021
- Ilość stron: 416
- Stan: plik elektroniczny, do pobrania po opłaceniu
- Model: @9788328095915_52
- Tłumacz: Marta Komorowska
- ISBN: 9788328095915
- ISBN wersji papierowej: 9788328092693
Recenzje ebooka Obsesja piękna. Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety (2)
- Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 2/5Dodana przez Sylwia R. w dniu 2021-02-15Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: ebook
1 z 1 osób uznało recenzję za przydatnąPo przeczytaniu tej książki jestem trochę zawiedziona. Mimo, iż zgadzam się z autorką w głównej kwestii, że mamy w dzisiejszych czasach do czynienia ze szkodliwą obsesją piękna wpajaną nam podświadomie od dzieciństwa, to jednak odniosłam wrażenie, że temat został przedstawiony nierzetelnie i bardzo powierzchownie. W książce zawarte są historie kobiet, które zwierzają się autorce ze swoich kompleksów i opisują swoje życiowe historie. Są one bardzo poruszające i pokazują, że kompleksy nie są taką błahą sprawą, jak wydaje się wielu osobom. Jednak wiele razy miałam wrażenie, że autorka wyciąga na podstawie danej sytuacji powierzchowne wnioski, które po prostu pasują do teorii, którą chce udowodnić. Dlatego nie przeczytałabym jej drugi raz.
- Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 5/5Dodana przez Edyta L. w dniu 2018-09-04Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: ebook
1 z 1 osób uznało recenzję za przydatnąPotocznie mówi się, że ”każdy jest piękny na swój sposób”, lecz największy problem mają z tym kobiety: często rozmawiają o fizycznych niedoskonałościach, zwierzają się, że przybyło im kilogramów lub pojawiły się nowe zmarszczki.
My kobiety o ile dłużej od kolegów z pracy przygotowujemy się rano do wyjścia?
Nie możemy patrzeć na wiotczejącą skórę na szyi.
Wszak nie przebieramy się, aby pozować przed lustrem, jak robią to małe dziewczynki, ale niestety nosimy to lustro w sobie i nie przestajemy się w nim przeglądać.
Autorka książki od wielu lat bada zmagania kobiet z ideałami piękna i stanowczo stwierdza, że dziewczynki i kobiety, które źle się czują we własnym ciele nie stanowią nielicznej subkultury czy próżnej mniejszości.
Nie da się mówić o obsesji piękna nie wspominając o roli płci.
Autorka jako przykład podaje skandal, jaki wywołało dziecięce body sprzedawane w sklepie Uniwersytetu Nowojorskiego.
Fioletowe ubranko dla dziewczynek miało napis: ”Nie cierpię swoich ud”, zaś napis na przeznaczonym dla chłopców niebiesko-żółtym stroju z peleryną głosił: ”Jestem super”-czy to w porządku?
Tylko w tej książce odkryjesz całą prawdę o obsesji piękna.
Przekonasz się jak kultura krzywdzi dziewczynki i kobiety.
Z punktu widzenia kobiet ideał piękna stał się w ostatnich latach bardzo zróżnicowany, jeśli chodzi o rozmiar biustu, wzrost czy kolor włosów.
Niezmiennie zaś pozostało jedno: szczupła sylwetka.
Nawet kobiety, które podaje się jako przykład obfitszych kształtów, maja zwykle płaskie brzuchy i trudno dopatrzeć się u nich cellulitu.
Odejście od smukłego ideału jest często traktowane wrogo i wyśmiewane.
Z drugiej zaś strony trzeba przyznać, że kobiety niezadowolone ze swojej figury zaczynają się objadać, a niektóre wręcz postanawiają na pewien czas w ogóle jeść, lub wybierają jeszcze bardziej ekstremalny charakter: brać środki przeczyszczające.
Ideał kobiecego piękna jest obecnie bardzo „wyśrubowany”: idealna kobieta jest bardzo szczupła i długonoga.
Posiada przy tym duży biust i krągłe pośladki bez grama cellulitu, a do tego ich niska waga powoduje, że wyglądają wręcz jak anorektyczki.
Czy chcemy takiego wyglądu kobiet?
Autorka napisała tę książkę po to, żeby posłużyła jako drogowskaz dotyczący kobiet i ich piękna.
Współczesne kobiety zasługują na szczerą i bezwzględną ocenę roli, jaką piękno odgrywa w ich życiu oraz oparte na naukowych dowodach wskazówki, jak najskuteczniej opierać się kulturze owładniętej obsesją piękna.
Zachęcam do lektury.