Wielkopolska kryje w sobie niesamowitą historię. Jej teren nie był inny od reszty krain, które wchodziły w skład pruskiej monarchii. Biorąc pod uwagę jej sytuację gospodarczą i polityczną, dzieła i wszelkie wytwory, nabierały własnych podtekstów i znaczeń. W skład perełek architektonicznych XVIII i XIX wieku wchodził między innymi zamek w Kórniku, będący rezydencją rodów Działyńskich oraz Górków.
Inną budowlą cieszącą się ogromną popularnością jest późnogotycki zamek w Dębnie, wzniesiony w latach 1470-1480 przez samego wielkiego koronnego kanclerza i kasztelana krakowskiego - Jakuba z Dębna. W książce znajdziemy również omówienie wielkopolskich realizacji, do których należał Pałac w Komierowie, Posadowie oraz zamek w Smogulcu. Autor przedstawia cechy każdej z tych budowli, a także wskazuje elementy charakterystyczne dla rodzącego się wówczas stylu narodowego. Zatem, jeśli pragniesz przenieść się w czasie do poprzednich wieków, sięgnij po książkę Jana Skuratowicza i zwiedź z nim jedne z najpiękniejszych perełek architektonicznych Wielkopolski.
Jan Skuratowicz - samorządowiec, historyk sztuki oraz doktor habilitowany nauk o sztukach pięknych. Specjalizuje się w nowożytnej architekturze rezydencjonalnej. Prowadził również badania, a także opracował projekt rekonstrukcji zamku w Sierakowie. Wydał wiele dzieł, zawierających omówienie historii zrealizowanych budowli, np. dworów, czy też ratusza poznańskiego. Jest lokalnym patriotą, dlatego większość jego książek zawiera treści związane z ziemią Wielkopolską.