Droga

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 2
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2020
Wydawnictwo
Ilość stron
266
Inne wersje (3)
eBook, mobi, epub
za 21,17 zł
Audiobooki mp3
za 25,42 zł
Audiobook CD
za 28,62 zł
Nasza cena: 26,36 zł 38,00 zł Taniej o: 31%

Największe arcydzieło Cormaca McCarthy'ego. Bestseller dziennika The New York Times wyróżniony Nagrodą Pulitzera.

Ostatnie chwile naszej planety. Ostatni ludzie – krwiożercze bestie. Ostatnie ślady naszej cywilizacji – puszka coca-coli i strzępy starych gazet. Piekło apokalipsy spełnionej w uhonorowanej Nagrodą Pulitzera powieści Cormaca McCarthy’ego. Tę książkę czyta się ze ściśniętym gardłem i pełnym przerażenia zachwytem…

W przyszłości, która może zdarzyć się jutro lub za tysiąc lat, nastąpił straszliwy kataklizm, który zniszczył naszą cywilizację i większość życia na Ziemi. Wszędzie zgliszcza i ciemność. Kamienie pękają od mrozu. Ani jednego ptaka, ani jednego zwierzęcia, gdzieniegdzie tylko bandy zdziczałych kanibali. Na tle martwego pejzażu dwie ruchome figurki – to ojciec i syn przemierzają zniszczoną planetę. Przed nimi pełna niebezpieczeństw droga w nieznane, wokół nich – świat umarłej nadziei, rozpaczy, strachu, a w nich – wciąż tląca się miłość…


O książce słowami innych

Opowieść o skazanej na tragiczny koniec wędrówce, podana zaskakująco pięknym językiem, w najbardziej ponurych momentach osiągającym lotność poezji – jakby cmentarne ballady Nicka Cave’a czy Toma Waitsa przepisać na oszczędną, chirurgiczną prozę. „Droga” to czarna jak węgiel elegia o tym kolorowym raju, w którym żyjemy, nie zdając sobie sprawy z naszego szczęścia. Niewiele znam książek tak silnie grających na emocjach.

Jacek Dukaj

Olśniewająca niezwykłą delikatnością... Prosta, ale tajemnicza, zagadkowa, ale i zdumiewająco jasna. "Droga" nie niesie obietnicy pocieszenia czy ucieczki do lepszego świata. Lecz ukryta w niej mądrość oferuje czytelnikowi znacznie więcej niż jakiekolwiek słowa pociechy.

"The New York Times"

McCarthy "Drogą" wyrywa z marazmu, jego wizja rzuca się na czytelnika jak wściekłe zwierzę i zmusza go do zadawania sobie pytań, o których istnieniu zdążył już dawno zapomnieć. A wszystko to przebiega z pecyzją diamentowego cięcia - tak czysty i zwięzły jest styl Amerykanina. Jeśli współcześnie powstają jeszcze powieści wybitne, "Droga" jest niewątpliwie jedną z nich.

Jakub Żulczyk, "Dziennik"


O autorze

Cormac McCarthy (właśc. Charles McCarthy, ur. 1933), amerykański pisarz, scenarzysta, mieszka w Nowym Meksyku. Uważany za jednego z czterech - obok Thomasa Pynchona, Dona DeLillo i Philipa Rotha - najlepszych współczesnych pisarzy amerykańskich, następcę Fulknera. Jest autorem powieści, scenariuszy (m.in. "Adwokat", 2013) oraz dramatów. W Polsce wydano jego powieści: "Rącze konie" (1996), "Przeprawa" (2000), "To nie jest kraj dla starych ludzi" (2008), "Droga" (2008), "Dziecię Boże" (2009), "Krwawy południk" (2010), "Strażnik sadu" (2010), "W ciemność" (2011), "Suttree" (2011), "Sodoma i Gomora" (2013).

"The New York Times" uznał "Krwawy południk"... za jedną z pięciu najciekawszych amerykańskich książek ostatnich 25 lat; na podstawie "Rączych koni" powstał film (2000) z Mattem Damonem i Penelope Cruz. Inną jego powieść, "To nie jest kraj dla starych ludzi", sfilmowali (2007) bracia Coen; otrzymali nagrodę Złotego Globu 2008 za scenariusz, a film zdobył aż cztery statuetki Oscara 2008.

Recenzje (2)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Droga” to już niemal pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów powieści postapokaliptystycznych. Dodatkowo, to prawdziwy majstersztyk. Ta książka, chociaż niepozorna, jest doskonała w każdym calu. Nie dziwię się, że spotkałam na swojej drodze tyle pozytywnych opinii. Ta historia wdziera się do serca czytelnika, oplata go, przeraża, ale nie pozwala się od siebie oderwać.

  Ojciec i syn. Wciąż w drodze, zmierzający na południe, aby uniknąć zimna i mrozu. Pozbawieni dostępu do czystej wody, jedzenia, ubrań wciąż idą. Pokonują kolejne kilometry, a cały ich dobytek mieści się w dwóch plecakach i wózku sklepowym. Dlaczego świat, który ich otacza jest aż tak zniszczony? Dlaczego to, co spotykają na swojej drodze wzbudza aż takie przerażenie?

  „Droga” to historia ojca i syna, którzy żyją w świecie przerażającym i bardzo prawdziwym i realnym. To studium ludzkiej psychiki w obliczu zagłady, kiedy kończy się jedzenie i woda, a do głosu dochodzą głębsze intynkty. Autor prostymi słowami opisuje to, co dzieje się w człowieku, ani na chwilę nie opuszczając dwóch bohaterów. To ich oczami czytelnik ogląda świat przedstawiony, to z nimi wędruje i przeżywa wszystko to, co ojciec z synem. Bohaterów dzieli pewien kontrast – dziecko patrzy na świat z pewnym optymizmem, charakterystycznym dla jego wieku. Chcę pomóc innym, wierzy, że uda im się zachować człowieczeństwo. Jednak każde niepowiedzenie, każdy napotkany człowiek, każde zdarzenie powoli zabija w nim tę wrodzoną radość. Ojciec kocha swoje dziecko i za wszelką cenę chcę przeżyć. Nie żywi złudzeń co do tego, w jakim świecie żyje i do czego zdolni są inni, napotkani na drodze ludzie. Chcę ochronić syna przed całym światem, jednak wie, że nie może. Chłopiec musi dorosnąć szybciej niżby chciał; musi stawić czoła codzienności i zrozumieć, że w świecie, w którym żyje nie ma ograniczeń ani zasad moralnych. Patrząc na bohaterów, na ich rozmowy, wyraźny kontrast między dwoma bohaterami widzimy przepaść, która ich dzieli, a jednocześnie wielką, prawdziwą miłość.

  Chociaż bałam się tego, co spotkam na kolejnej stronie książki, to nie mogłam się od niej oderwać. Spokojnie można ją przeczytać w jeden, maksymalnie dwa wieczory. To historia, po której nie można się otrząsnąć. Jednak trzeba do niej dojrzeć – z wiekiem, doświadczeniem dostrzega się więcej. Ja, jako rodzic, odebrałam codzienną walkę o przetrwanie jako prawdziwą, niczym nie zmąconą miłość. I niewyobrażalny ból ojca, który musiał codziennie widzieć cierpienia swojego dziecka – głód, smutek, żal, rozpacz, strach. Nie zrozumie tego nikt, kto nie doświadczył tego uczucia. W czasie lektury pojawiają się pytania – czy nie większym wyrazem miłości byłoby zabranie syna z tego świata, a nie codzienna trudna i mozolna walka o przetrwanie w tym pozbawionym życia świecie? Nie wiem. Chłopiec nie dorastał w świecie, jaki znał jego ojciec. Już w chwili narodzin został skazany na śmierć. Jednak czy to nie chłopiec motywował ojca do tego, aby walczyć o pokarm, miejsce do spania, nawet większe ubrania?

  „Droga” to książka, którą warto przeczytać. Autor popisał się niezwykłym kunsztem i stworzył prawdziwe arcydzieło gatunku. Piękne w swej prostocie. Opisujące to, do czego jest zdolny posunąć się człowiek aby przetrwać. Pokazujące prawdziwą, głęboko skrywaną ludzką naturę. W „Drodze” towarzyszymy bohaterom przez jakiś urywek czasu – nie wiadomo jak doszło do zagłady ludzkości – pojawiają się pojedyncze retrospekcje czy zdania, które pozwalają ułożyć sobie coś w głowie. Powieść McCarthyh’ego to powieść piękna, opisująca najdoskonalszą formę miłości, ale zarazem przerażająca ze względu na świat, w którym przyszło temu uczuciu się rozwijać.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Poetycka apokalipsa.  „Droga” to dziś kanon literatury post apo. Absolutny top w tej kategorii literackiej. Niby mało tu stron, tekstu, pozornie niewiele się na kolejnych stronach dzieje, a jednak ładunek emocjonalny i sam przekaz są niezwykle silne. I poetyckie – mało kto mógłby się spodziewać, że o katastrofie ludzkości można pisać tak pięknie.

  Mężczyzna i chłopiec. Ojciec i syn. Idą drogą w stronę morza. Niewiele mają, cały ich majątek mieści się w wózku sklepowym. Mozolnie pchają go przed sobą. Czasem mają szczęście i znajdują jakieś zapasy. Czasem głodują. Nieustannie spoglądają na drogę - zarówno tą przed sobą, jak i tą za sobą, w lusterku wstecznym zamocowanym do sklepowego wózka. Żyją nadzieją, że dojdą do morza, że wcześniej nikt ich nie zabije i… nie pożre… Przetrwanie za wszelką cenę to priorytet. Choć zakończenie beznadziejnie wyglądającej rzeczywistości szybkim strzałem z pistoletu bywa nader kuszące… Wszędzie popiół, szadź, szarość, deszcz, zimno… beznadzieja… Apokalipsa.

  Niesamowite wrażenie w „Drodze” robi na czytelniku sposób opisania świata przedstawionego. Świat w wizji McCarthy’ego stał się jałowym pustkowiem, w którym ludzkie życie dramatycznie zależy od takich reliktów przeszłości jak choćby zwykła konserwa. Sami zaś ludzie stali się potworami. Niejednokrotnie kanibalami… Jeden unika drugiego, bo na wzajemną pomoc nie ma co liczyć w tym świecie. Wydarzenia ukazane na kolejnych stronach dobitnie o tym świadczą. Jak więc żyć? I czy w ogóle warto?

  Warto, jeśli jeszcze się w coś wierzy. Lub jeśli – jak mężczyzna – ma się pod opieką dziecko. W takiej sytuacji własne potrzeby czy kwestie wiary/niewiary schodzą na drugi plan: ważne jest tylko własne dziecko. Karykatura cywilizacji otaczająca dwójkę głównych bohaterów zionie pustką, śmiercią i brakiem nadziei, jednak oni wciąż idą dalej. Czy znajdą coś w ogóle na końcu drogi? Można w takiej rzeczywistości coś na jej końcu znaleźć? Cokolwiek poza śmiercią?

  Książka robi ogromne wrażenie. Nic dziwnego, że „Droga” wymieniana jest jednym tchem w jednym rzędzie z najlepszymi pozycjami gatunku post apo. McCarthy dodaje jednak do tej opowieści jeszcze aspekt człowieczeństwa i walki o jego zachowanie we własnym sercu, całość zaś opisuje wszystko pięknym, prostym, niesamowicie trafiającym w sedno językiem, który bardzo mocno trafia do odbiorcy. Ta lektura zdecydowanie godna jest uwagi. Zarówno jeśli chodzi o literaturę post apo, jak również szeroko pojętą literaturę piękną.

  Polecam.

  Więcej na:

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Cormac McCarthy
 • Wydawnictwo Literackie
 • Seria Klasyka Literatury
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2020
 • Ilość stron: 266
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788308068687
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: The Road
 • Tłumacz: Sudół Robert
 • Nr wydania: 3
 • ISBN: 9788308068687
 • EAN: 9788308068687
 • Wymiary: 12.5x19.5 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Droga królów. Archiwum Burzowego Światła. Tom 1 5/5 Nasza cena:
42,66 zł 59,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Droga królów. Archiwum Burzowego Światła. Tom 1

Chirurg, zmuszony do zastania żołnierzem w brutalnej wojnie. Skrytobójca, morderca, który płacze, kiedy zabija. Oszust, młoda kobieta, skrywająca za płaszczem kłamstw swoją prawdziwą naturę. Arcyksiążę, wojownik, owładnięty żądzą krwi. Ta czwórka jest kluczem. Jedno z nich może zbawić świat. A...
Droga Szamana. Etap 1. Początek 4/5 Nasza cena:
29,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Droga Szamana. Etap 1. Początek

Wyjątkowa powieść fantasy nowego gatunku LitRPG. Numer jeden na liście najpopularniejszych e-booków w Rosji. Barliona. Wirtualny świat pełen potworów, walk, przygód, tajemnic i graczy spragnionych tego, co w prawdziwym życiu niedostępne: elfów i magii, krasnoludów i gnomów, smoków i księżniczek...
Saga Sigrun. Północna Droga. Tom 1 5/5 Nasza cena:
25,96 zł 35,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Saga Sigrun. Północna Droga. Tom 1

Saga Sigrun to pierwsza część cyklu "Północna Droga" Mamy w tej książce wszystko, co pozwala zupełnie zatopić się w napisanej z epickim rozmachem opowieści o życiu wikingów i na czas lektury stać się jednym z nich. Ogromna erudycja i wyobraźnia Autorki sprawia, że uczestniczymy w świecie absolutnie...
Droga Szamana. Etap 3: Tajemnica Mrocznego Lasu 4/5 Nasza cena:
29,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Droga Szamana. Etap 3: Tajemnica Mrocznego Lasu

Wirtualny świat Barliony to miejsce relaksu i rozrywki. Właśnie tam toczy się drugie życie amatorów fantastycznych przygód i emocjonujących doznań ‑ wszystkiego, czego nigdy nie doświadczyliby w realu. A ponieważ w Barlionie można łatwo zarobić najprawdziwsze pieniądze, nic dziwnego, że w...
Droga do Nidaros. Oko Jelenia. Tom 1 5/5 Nasza cena:
29,82 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Droga do Nidaros. Oko Jelenia. Tom 1

Zaczyna się jak u Hitchcocka. W dodatku nie od trzęsienia, lecz od całkowitej zagłady Ziemi. A potem... napięcie wciąż rośnie. Występują: " Kosmiczni Nomadzi, którzy rąbnęli 5 milionów książek razem z opakowaniem, czyli gmachem Biblioteki Narodowej, " Przypadkowi turyści, ze swoich czasów wrzuceni...
Droga Szamana. Etap 2. Gambit Kartosa 4/5 Nasza cena:
29,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Droga Szamana. Etap 2. Gambit Kartosa

Barliona – wirtualny świat rozrywki stworzony dzięki najnowocześniejszym technologiom, z pełną imersją i niesamowitymi doznaniami. Gwarantem waluty w grze jest rząd, co przyciąga całe rzesze amatorów łatwego zarobku. Jednak Barliona ma też mroczną stronę: darmową siłę roboczą są w niej skazańcy ze...
Daleka droga do małej gniewnej planety 4/5 Nasza cena:
26,39 zł 37,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Daleka droga do małej gniewnej planety

 Pełna przygód kosmiczna wyprawa, w trakcie której zuchwała młoda podróżniczka wraz z barwną załogą stawiają czoło niezwykłym wydarzeniom w odległych zakątkach wszechświata. Kiedy Rosemary Harper dołącza do załogi starzejącego się „Wędrowca”, nie spodziewa się wiele. Połatany statek, który okres...
Droga donikąd. Fabryczna zona. S.T.A.L.K.E.R. Tom 3 0/5 Nasza cena:
29,82 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Droga donikąd. Fabryczna zona. S.T.A.L.K.E.R. Tom 3

Zanim nastał Ołowiany świt. Misza porzuca warszawski apartament i wyrusza w nieznane. Poprzez ulice Mińska i zaułki Brahina trafia do samej Zony, gdzie po raz pierwszy styka się z tajemnicami, które będą prześladować go przez całe późniejsze życie. Doskonały popis możliwości pisarskich osadzony w...
Akademia Dobra i Zła. Tom 4. Droga do sławy 5/5 Nasza cena:
24,83 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Akademia Dobra i Zła. Tom 4. Droga do sławy

Baśniowy świat, w którym zwyczajni młodzi ludzie mogą być bohaterami i złoczyńcami jednocześnie. Uczniowie z Akademii Dobra i Zła byli przekonani, że znaleźli już swoje szczęśliwe zakończenie, gdy pokonali Złego Dyrektora Akademii. Teraz, w czwartym roku swojej nauki, muszą wypełnić misje...
Droga do Misty 5/5 Nasza cena:
25,60 zł 34,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Droga do Misty

Misty to dziewczyna-katastrofa, obdarzona sawanckim „darem”, który sprawia, że nie potrafi kłamać. W wyniku tej niekontrolowanej prawdomówności na każdym kroku pakuje się w kłopoty. Kiedy poznaje Alexa, przystojnego, pewnego siebie i nieprawdopodobnie czarującego chłopaka, Misty w jednej chwili...
Audiobook CD mp3 droga 0/5 Nasza cena:
28,62 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook CD mp3 droga

ARCYDZIEŁO JEDNEGO Z NAJLEPSZYCH PISARZY AMERYKAŃSKICH Opowieść o skazanej na tragiczny koniec wędrówce, podana zaskakująco pięknym językiem, w najbardziej ponurych momentach osiągającym lotność poezji – jakby cmentarne ballady Nicka Cave’a czy Toma Waitsa przepisać na oszczędną, chirurgiczną...
Audiobook CD MP3 Księga Bezimiennej Akuszerki. Droga donikąd. Tom 1 0/5 Nasza cena:
31,09 zł 37,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook CD MP3 Księga Bezimiennej Akuszerki. Droga donikąd. Tom 1

„Opowieść podręcznej” w świecie postapo. Laureatka Nagrody im. Philipa K. Dicka w kategorii science fiction i Książka Roku według „Publishers Weekly” Kiedy zasypiała, świat był skazany na zagładę. Gdy się obudziła, był już martwy. Przetrwanie apokalipsy to jednak dopiero początek. Na skutek...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula