Największe arcydzieło Cormaca McCarthy'ego. Bestseller dziennika The New York Times wyróżniony Nagrodą Pulitzera.
Ostatnie chwile naszej planety. Ostatni ludzie – krwiożercze bestie. Ostatnie ślady naszej cywilizacji – puszka coca-coli i strzępy starych gazet. Piekło apokalipsy spełnionej w uhonorowanej Nagrodą Pulitzera powieści Cormaca McCarthy’ego. Tę książkę czyta się ze ściśniętym gardłem i pełnym przerażenia zachwytem…
W przyszłości, która może zdarzyć się jutro lub za tysiąc lat, nastąpił straszliwy kataklizm, który zniszczył naszą cywilizację i większość życia na Ziemi. Wszędzie zgliszcza i ciemność. Kamienie pękają od mrozu. Ani jednego ptaka, ani jednego zwierzęcia, gdzieniegdzie tylko bandy zdziczałych kanibali. Na tle martwego pejzażu dwie ruchome figurki – to ojciec i syn przemierzają zniszczoną planetę. Przed nimi pełna niebezpieczeństw droga w nieznane, wokół nich – świat umarłej nadziei, rozpaczy, strachu, a w nich – wciąż tląca się miłość…
Opinie o książce
Opowieść o skazanej na tragiczny koniec wędrówce, podana zaskakująco pięknym językiem, w najbardziej ponurych momentach osiągającym lotność poezji – jakby cmentarne ballady Nicka Cave’a czy Toma Waitsa przepisać na oszczędną, chirurgiczną prozę. „Droga” to czarna jak węgiel elegia o tym kolorowym raju, w którym żyjemy, nie zdając sobie sprawy z naszego szczęścia. Niewiele znam książek tak silnie grających na emocjach.
Jacek Dukaj
Olśniewająca niezwykłą delikatnością... Prosta, ale tajemnicza, zagadkowa, ale i zdumiewająco jasna. "Droga" nie niesie obietnicy pocieszenia czy ucieczki do lepszego świata. Lecz ukryta w niej mądrość oferuje czytelnikowi znacznie więcej niż jakiekolwiek słowa pociechy.
"The New York Times"
McCarthy "Drogą" wyrywa z marazmu, jego wizja rzuca się na czytelnika jak wściekłe zwierzę i zmusza go do zadawania sobie pytań, o których istnieniu zdążył już dawno zapomnieć. A wszystko to przebiega z pecyzją diamentowego cięcia - tak czysty i zwięzły jest styl Amerykanina. Jeśli współcześnie powstają jeszcze powieści wybitne, "Droga" jest niewątpliwie jedną z nich.
Jakub Żulczyk, "Dziennik"
O autorze
Cormac McCarthy (właśc. Charles McCarthy, ur. 1933), amerykański pisarz, scenarzysta, mieszka w Nowym Meksyku. Uważany za jednego z czterech - obok Thomasa Pynchona, Dona DeLillo i Philipa Rotha - najlepszych współczesnych pisarzy amerykańskich, następcę Fulknera. Jest autorem powieści, scenariuszy (m.in. "Adwokat", 2013) oraz dramatów. W Polsce wydano jego powieści: "Rącze konie" (1996), "Przeprawa" (2000), "To nie jest kraj dla starych ludzi" (2008), "Droga" (2008), "Dziecię Boże" (2009), "Krwawy południk" (2010), "Strażnik sadu" (2010), "W ciemność" (2011), "Suttree" (2011), "Sodoma i Gomora" (2013).
"The New York Times" uznał "Krwawy południk"... za jedną z pięciu najciekawszych amerykańskich książek ostatnich 25 lat; na podstawie "Rączych koni" powstał film (2000) z Mattem Damonem i Penelope Cruz. Inną jego powieść, "To nie jest kraj dla starych ludzi", sfilmowali (2007) bracia Coen; otrzymali nagrodę Złotego Globu 2008 za scenariusz, a film zdobył aż cztery statuetki Oscara 2008.