"Co kryje się w naszych genach?" to znakomicie napisana książka popularnonaukowa, w której znana polska genetyczka opowiada o najważniejszych zagadnieniach swojej dziedziny.
Na początku lat 60. XX wieku Francis Crick wraz z Jamesem D. Watsonem, Maurice'em Wilkinsem i Rosalindą Franklin odkrył strukturę molekularną DNA. Rozwiązana została wtedy tajemnica kodowania białek w ludzkim genomie. Za to osiągnięcie zespół został nagrodzony Nagrodą Nobla. Nic zresztą dziwnego, było to bowiem odkrycie na miarę przełomu kopernikańskiego w astronomii. Ruszyła lawina badań i eksperymentów. Dzisiaj nie zdajemy już sobie nawet sprawy, jak ogromny wpływ genetyka ma na nasze życie.
Wiadomo oczywiście, że za pośrednictwem genów dziedziczymy po przodkach rozmaite cechy, a także wrodzone zachowania czy nawet atawistyczne lęki. Poza tym pewne krzyżówki genów lub mutacje powodują rozmaite choroby o podłożu genetycznym. Niektóre z nich udaje się już leczyć. Nad metodami zwalczania innych nadal trwają prace. Część schorzeń próbuje się leczyć za pomocą komórek macierzystych. Inne wymagają wprowadzenia do organizmu prawidłowego genu, na przykład za pomocą wirusa. Ale z genetyką spotykamy się nie tylko w specjalistycznych klinikach. Chyba każdy słyszał o żywności modyfikowanej genetycznie.
Na kartach książki "Co kryje się w naszych genach? Największa łamigłówka ludzkości" profesorka Ewa Bartnik objaśnia nam najważniejsze zagadnienia z zakresu genetyki. Znajdziemy tu informacje na temat:
- DNA i komórek macierzystych,
- chorób genetycznych,
- terapii genowych,
- rozwoju medycyny spersonalizowanej,
- dziedziczenia,
- wirusów i ich funkcjonowaniu,
- wpływu genów na proces starzenia się,
- manipulacji genami,
- eksperymentów dokonywanych na ludziach,
- ... i innych ciekawych zjawisk z zakresu inżynierii genetycznej.
O autorce
Profesorka Ewa Bartnik jest biolożką i genetyczką. Specjalizuje się zwłaszcza w chorobach będących skutkiem zmian w DNA. Jest znaną popularyzatorką nauki, także w mediach. Doceniło to Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych, przyznając jej w 2008 roku honorową nagrodę dla naukowca przyjaznego mediom.
Prof. Ewa Bartnik współpracuje na co dzień z pediatrami, genetyczkami, neurologami i okulistkami z wielu ośrodków medycznych w Polsce. Jest członkinią specjalnej komisji WHO, zajmującej się zagadnieniami dotyczącymi modyfikacji ludzkiego genomu. Odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi na rzecz nauki w Polsce i na świecie oraz wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej.