Chmura

Średnia: 4.5 Ilość ocen: 6
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
400
Rok wydania
2019
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 27,20 zł
Nasza cena: 27,42 zł 39,00 zł Taniej o: 30%

"Chmura" to niezwykle realistyczny i wciągający thriller psychologiczny dla młodzieży.

Emma zakochuje się w poznanym w sieci chłopaku - Paul zwierza jej się z najskrytszych tajemnic, ale nie chce spotkać się z nią w realu.

Nigdy jeszcze go nie widziała. To znaczy nie widziała go w prawdziwym życiu. Emma zna jedynie awatar Paula, mimo to czuje, że chłopak ten bez reszty ją oczarował. Czy to normalne zakochać się w człowieku poznanym przez Internet? On przecież chyba także coś do niej czuje. Jednym kliknięciem spełnia jej marzenia i zwierza się z najskrytszych tajemnic. Mimo swojej fascynacji Paulem Emma czuje się coraz bardziej osaczona. Kim jest poznany w sieci chłopak? Dlaczego nie chce spotkać się z nią w realu? Czy to po prostu sprytny oszust? A może Emma jest dla niego jedynym oknem na świat?

"Chmura" to znakomicie napisany thriller psychologiczny dla młodzieży. Książka wciąga czytelnika w zawrotny wir akcji już od pierwszej strony, a z każdą kolejną coraz trudniej przychodzi oderwać się od lektury. Powieść trzyma w napięciu od początku do końca. Zaskakuje, gra z czytelnikiem niemal na każdym kroku - a przy tym to niesamowicie wartościowa opowieść! Opowieść, która uświadomi każdemu, jakie potencjalne zagrożenia czyhają na nas w sieci. Czy każdy jest tym, za kogo się podaje? W jaki sposób zdobyć zaufanie ludzi po drugiej stronie ekranu? Do jakich celów zaufanie to można wykorzystać? Czym różni się znajomość wirtualna od tej zawartej w rzeczywistym świecie?


O autorce

Claudia Pietschmann przyszła na świat w roku 1969. To znana pisarka niemiecka specjalizująca się w literaturze młodzieżowej. Ukończyła w Berlinie studia z zakresu administracji biznesowej, a później przez wiele lat pracowała jako copywriterka i konsultantka marketingowa. Już w dzieciństwie odkryła miłość do książek i z dobrą lekturą spędza każdą wolną chwilę. Inną jej fascynacją jest sen - pisarka opanowała nawet technikę świadomego śnienia. Czy właśnie stąd bierze się niesamowita atmosfera "Chmury", powieści mimo wszystko bardzo realistycznej? Sprawdź sam i przekonaj się na własnej skórze!

Recenzje (6)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Literatura dla młodzieży ale czuję się młoda duchem - przeczytałam z ogromną przyjemnością. Książka daje do myślenia: czy możemy zaufać komuś poznanemu w internecie? czy nowoczesne technologie mogą nam zapewnić całkowite bezpieczeństwo ? jak sobie poradzić ze stratą kogoś bliskiego ? Polecam młodzieży i nie tylko. Warto przeczytać!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Emma Stone po stracie swojego brata, przeprowadza się z rodzicami do inteligentnego domu, który ma zapewnić im bezpieczeństwo. W budynku praktycznie wszystko sterowane jest za pomocą aplikacji w telefonie, a drzwi otwierają się i zamykają przed domownikami po zidentyfikowaniu ich za pomocą chipa przy kluczach i telefonu komórkowego. Oświetlenie, które samo się włącza, gdy domownicy poruszają się po korytarzach, ekspres do kawy sterowany przez telefon czy lodówka, która sporządza listę zakupów rejestrując ilość produktów. Czy to nie jest dom idealny? Ale wszystko do czasu.

  Emma źle sobie radzi z żałobą. Czuje się niezrozumiana przez rówieśników, za każdym razem wyrzucając im, że nie wiedzą co ona przeżywa. Nie potrafi otrząsnąć się z traumy, a kłopoty w związku jej rodziców tylko potęgują zagubienie. Ukojenie przynosi jej internetowa znajomość z Paulem, który kilka lat wcześniej stracił mamę. Chłopak doskonale rozumie co przeżywa dziewczyna i potrafi znaleźć odpowiednie słowa, które przynoszą Emmie ulgę. Dziewczyna powoli zakochuje się w tajemniczym internaucie i chce go bliżej poznać. Dziwi ją jednak jego opór przed spotkaniem, skoro tak dobrze się ze sobą dogadują. Jaką tajemnicę skrywa Paul? Czy na pewno jest tym za kogo się podaje?

  Książka porusza bardzo ważny i aktualny temat, jakim są internetowe znajomości. Historia Emmy przestrzega nas przed ujawnianiem zbyt dużo informacji o sobie, w Internecie. Bo nigdy tak do końca nie wiemy, kto siedzi po drugiej stronie ekranu i jakie ma wobec nas zamiary.

  Książkę czyta się szybko i rosnącym zainteresowaniem. Jest kilka punktów kulminacyjnych, które sprawiają, że czytelnik czuje narastającą panikę. Choć są też momenty, gdy fabuła zwalnia i zaczyna lekko nudzić. Ale może ma to uśpić czujność czytelnika.

  Sama Emma troszkę mnie denerwowała. Jej uczucia do Paula dość szybko zamieniają się w niezdrową fascynację. Jej decyzje również widać, że są nie do końca przemyślane. Ot logika nastolatki, która woli zataić przed rodzicami prawdę, byleby tylko ich nie denerwować, czym jeszcze bardziej pogarsza swoją sytuację. Trudno mi było także zrozumieć, że mając kłopoty ze zrozumieniem zadania z matematyki, dziewczyna nie mogła poszukać rozwiązania w necie, albo wśród swoich znajomych z klasy? Ale mam wrażenie, że pójście na łatwiznę jest dość powszechną metodą wśród młodych ludzi.

  "Chmura" to powieść dość złożona poruszająca ważne tematy. W tym młodzieżowym thrillerze, który wykorzystuje istniejącą już technologię do zbudowania przerażającej rzeczywistości, czytelnik znajduje przestrogę. Książka uzmysławia młodym ludziom, że warto podchodzić do internetowych znajomości z dystansem. Nie można bezgranicznie ufać osobom poznanym w sieci, bo nie wszyscy ludzie mają dobre intencje. Internet to bardzo przydatne narzędzie w codziennej pracy, ułatwiające komunikację, ale warto od czasu do czasu zostać offline.

  Nie do końca przekonuje mnie tajemnica Paula. Ten wątek jest dla mnie za bardzo przesadzony. Choć rozumiem, że jest dość znaczący dla rozwoju fabuły, ale można było bardziej realistycznie go poprowadzić, co wzbudziłoby jeszcze większe przerażenie u czytelników.

  Jednak całość oceniam pozytywnie i polecam zapoznać się z treścią książki szczególnie młodym pokoleniom, które od małego obcują z technologią, aby poznać także zagrożenie płynące z jej użytkowania.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Dociera do mnie, że niezależnie od tego, gdzie jestem i dokąd idę, Paul zawsze znajdzie się tam przede mną”, czyli jak nowoczesne technologie mogą zniszczyć życie.

  Chmura to pozycja dla młodzieży, ale podejmująca ważny temat – bezpieczeństwo w sieci. Wydawnictwo Media Rodzina, aby promować tę książkę, postanowiło stworzyć nietypową akcję. W dniu premiery książki otrzymałam dość tajemniczy SMS z informacją, abym zajrzała na pocztę mailową. Myślę sobie „okej, zobaczę, o co chodzi”. Na poczcie znajdowała się mail, który został wysłany z niezidentyfikowanego adresu. Od razu zapaliła mi się czerwona lampka w głowie. Spam? Wirus? Ale potem przypominałam sobie o książce Pietschmann. Otwieram maila i odpisuję na niego, wiedząc już, o co może chodzić. Po kilku wiadomościach otrzymałam informację, aby oczekiwać w swojej skrzynce pocztowej na przesyłkę i tak tym sposobem otrzymałam Chmurę autorska Claudii Pietschmann.

  Paraliżująco realistyczny, porywający thriller dla młodzieży. Emma chyba się zakochała. Nikt nie rozumie jej tak dobrze, jak poznany online Paul. Choć jeszcze nigdy nie spotkali się w realu, w sieci dzielą się najskrytszymi tajemnicami. Chłopak ma dla dziewczyny mnóstwo niespodzianek, które jest w stanie urzeczywistnić jednym kliknięciem. Problem w tym, że każda najmniejsza przysługa zaczyna niebezpiecznie przypominać osaczanie dziewczyny... Czy dla Paula Emma jest jedynym oknem na świat? Dlaczego chłopak nie chce się z nią spotkać? Co przed nią ukrywa?

  Książka przekonała mnie do siebie nowoczesnymi technologiami, którymi na co dzień się interesuję, a po ciekawej akcji promocyjnej nie mogłam się doczekać lektury. Twitter, Facebook, Instagram – w dobie Internetu nic nie wydaje się niemożliwe. Jednak Internet niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Mam wrażenie, że nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Ludzie bezmyślnie dodają informacje o sobie, zdjęcia i przemyślenia, które już na zawsze zostaną w sieci. Przeraża mnie, to gdy widzę, jak publikują zdjęcia np. ze swoich wakacji z rodziną z geofiltrami. Tym samym dają wskazówkę dla włamywaczy: „Chodź, nie ma mnie w domu!”. A potem wielkie zaskoczenie. Publikują każde wydarzenie ze swojego życia, nieświadomi tego ile informacji o sobie udostępniają.

  W dobie Facebooka, Twittera i Instagrama możemy dowiedzieć się wszystkiego o ludziach, których nawet nie znamy. Ich upodobania, zainteresowania, grono znajomych. Uważam, że społeczeństwo albo nie wie, albo ignoruje bezpieczeństwo w sieci. Myślę, że jest to problem edukacji. Na informatyce w szkole zapewne kiedyś słyszałeś o zagrożenia płynących z Internetu, ale czy przykuwałeś do tego większą uwagę? Powinno mówić się o tym więcej i częściej! Następnym razem zastanów się dwa razy, zanim coś umieścisz na Facebooku, jakie zdjęcia dodasz na Instagram czy jakiego tweeta wyślesz.

  Chmura to opowieść o naiwności nastolatków. Emma poznaje nieznajomego i już po kilku wiadomościach opowiada mu o sobie. Dziewczyna ujawnia nawet, jak wygląda jej dom albo droga do szkoły. Nieznajomy wie o niej wszystko, ponieważ dziewczyna w tak lekceważący sposób opowiada mu o swoim życiu. To jest przerażające!

  Chmura może być dobrym kompendium wiedzy, ukazującym co czyha na nas w Internecie. Może jej lektura uświadomi nastolatków (ale nie tylko... przecież dorośli robią to samo!) o niebezpieczeństwach i skutkach naiwności.

  Akcja tutaj nawet na moment nie zwalnia. Trzyma w napięciu od początku do ostatniej strony. Po drodze czyhają na nas zaskakujące momenty i zwroty akcji. Tym, co mnie zdziwiło to brak reakcji rodziców czy przyjaciół Emmy, gdy ta opowiada im o swoim internetowym przyjacielu. Pozostają obojętni, a nawet (w przypadku przyjaciółki) zachęcają do dalszych kontaktów. Czy tylko ja tutaj widzę potencjalne zagrożenia? Ci bohaterowie są tacy nijacy i tworzą jedynie tło.

  Ciężko mi pisać coś więcej o fabule, ponieważ nie chcę za wiele zdradzać i odbierać Wam przyjemności z czytania. Z każdą kolejną stroną książka nam dostarcza coraz więcej emocji. Wątek Paula jest dosyć mroczny i intrygujący. To była naprawdę dobra lektura, idealna dla młodzieży, ale nie tylko.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Emma poznała Paula na portalu internetowym zrzeszającym ludzi zmagających się ze stratą bliskiej osoby, na którym zaczęła udzielać się po śmierci brata. Szybko połączyła ich wyjątkowa więź. Emma ma wrażenie, że nikt nie jest w stanie zrozumieć jej tak jak Paul. Choć ani razu nie spotkali się w rzeczywistości, każdego dnia wymieniają wiadomości na czacie. Z biegiem czasu ich relacja obiera jednak coraz bardziej niepokojące tory. Emma staje się bardzo ufna w stosunku do Paula i zaczyna zdradzać mu zbyt wiele szczegółów swojego prywatnego życia, a ten wydaje się coraz bardziej osaczać dziewczynę.

  Wkrótce Emma zaczyna wątpić w to, czy naprawdę może polegać na Paulu. Gdy w grę dodatkowo wchodzą nowe technologie, na jakich opiera się ich znajomość, bezpieczeństwo dziewczyny w sieci powoli staje się iluzją. Kim tak naprawdę jest Paul? Co zrobi Emma, gdy odkryje prawdę o nim?

  Technologia rzadko kiedy bywa tematem książek młodzieżowych. W zasadzie nigdy nie spotkałam się z żadną powieścią, która w aż tak dużym stopniu skupiałaby się na tym temacie. Dom głównej bohaterki, Emmy, śmiało można by wyobrazić sobie w filmie science fiction o nieodległej przyszłości – znajdujące się w nim urządzenia są ze sobą ściśle połączone i znają potrzeby domowników. Gdy Emma wstaje, w kuchni czeka już na nią gorąca kawa z ekspresu. Gdy wypija ostatni karton mleka, lodówka automatycznie robi zamówienie na brakujące produkty. Gdy jest jej zimno, temperatura w domu rośnie o kilka stopni, dopasowując się do jej upodobań. Dom jest również opatrzony w skomplikowany system ochrony bezpieczeństwa, który nie pozwala nieproszonym gościom zbliżyć się do posesji. Można powiedzieć, że dom zna doskonale nawyki rodziny Stoneów, a wszystkie znajdujące się w nim wynalazki techniki zapewniają im bezpieczeństwo i wyręczają w wielu rzeczach.

  Życie Stoneów nie zawsze tak wyglądało. Dopiero od paru miesięcy rodzice Emmy przykładają tak wielką wagę do bezpieczeństwa, że zdecydowali się na przeprowadzkę i powierzenie domu technice. Wydarzeniem, które spowodowało taką zmianę, była tragiczna śmierć małego braciszka Emmy, Ethana. Dziewczyna do tej pory nie pogodziła się ze stratą, dlatego szuka pomocy w sieci. Odwiedza portale internetowe, na których czyta wpisy ludzi, którzy mają za sobą podobne przejścia, odwiedza fora i pisze posty aż… pewnego dnia odzywa się do niej chłopak – Paul. Emma szybko zaczyna czuć się swobodnie w rozmowie z chłopakiem, który staje się jej powiernikiem. Poczucie zrozumienia i wspólnoty cierpienia pozwala jej otworzyć się przed nim i pozwolić się poznać. Dziewczyna nie zachowuje jednak zdrowego rozsądku w kwestii relacji z nieznajomym poznanym w Internecie i zaczyna zdradzać mu niepokojąco wiele szczegółów ze swojego życia prywatnego, co wkrótce może stać się przyczyną kłopotów.

  Zacznijmy dziś od negatywów. Chmura jest książką młodzieżową, co oznacza, że nie mogło obyć się w niej bez wątku romansowego. Początkowo znajomość Paula i Emmy zmierza bardzo widocznie w kierunku rozwijającego się uczucia. Żadne z nich nie kryje się z tym, że zaczyna czuć coś do tego drugiego. Z drugiej strony pojawia się również postać Matta – przyjaciela Emmy, który – choć bohaterka oczywiście jest tego kompletnie nieświadoma – jest w Emmie zadurzony. Uroczy trójkąt miłosny, jaki stworzyła Claudia Pietschmann, wpędzał mnie w coś w rodzaju politowania połączonego z zażenowaniem i chęcią roześmiania się. Relacje między bohaterami są bardzo sztuczne, płytkie i mało wiarygodne – szczególnie w przypadku Emmy i Paula. Chłopak ten od samego początku znajomości z dziewczyną na czacie sprawiał wrażenie niesamowicie sztywnego; używał zwrotów, których prędzej użyłby w stosunku do niej jej własny ojciec, a nie przyjaciel. Emma jednak była oczarowana nowo poznanym Paulem, choć wszyscy wokół oprócz niej dostrzegali w nim coś niepokojącego.

  Emma generalnie była bohaterką dosyć niezrozumiałą. W jednej chwili bywała przesadnie rozegzaltowana, a w kolejnej bardzo chłodna i powściągliwa. Zachowywała dystans w stosunku do swoich rówieśników, a po poznaniu Paula nie miała żadnych skrupułów przed wpuszczeniem go do swojego życia. Była bardzo niedomyślna i zawsze musiała najpierw się sparzyć, aby zauważyć, że coś jest złe. Trudno było mi darzyć ją sympatią. Bardzo starałam się przez całą lekturę mieć do niej neutralny stosunek, ale było to trudne. Brakowało jej zdecydowania, ostrożności i umiejętności mówienia „nie”.

  Chmura miała jednak swoje zalety, które ściśle wiązały się z motywem technologii. Uważam, że ten temat w młodzieżówkach jest na tyle rzadki, że można uznać go za prawdziwy powiew świeżości, którego nie spotyka się już często. Powieść Claudii Pietschmann doskonale obrazuje zagrożenia wynikające z przesadnego ufania wynalazkom techniki oraz korzystania z sieci w sposób nierozsądny. Emma przy swoim braku rozwagi była idealnym przykładem na to, jak nie postępować. Można więc stwierdzić, że z tej książki wypływa morał – morał przystający do dzisiejszych czasów, w których zewsząd otacza nas na pierwszy rzut oka zupełnie bezpieczna technologia. W związku z tym do głowy przyszła mi również myśl, że fabuła tej powieści mogłaby z powodzeniem stać się inspiracją do napisania scenariusza do jednego z odcinków serialu Black Mirror.

  Na okładce Chmurę okrzyknięto „thrillerem młodzieżowym”, a ja mogę się zgodzić z takim zaklasyfikowaniem tej książki. Choć nijak nie zmroziła mi ona krwi w żyłach, to jej druga część, gdy nabrała już tempa, aż do samego końca była bardzo emocjonująca. Przyznaję, że nie raz losy Emmy wprawiły mnie w osłupienie i nie zdziwię się, jeśli część czytelników będzie przy tej lekturze obgryzać paznokcie ze zdenerwowania.

  Książkę tę podzielić można na dwie części – pierwszą gorszą, wprawiającą w zakłopotanie niewiarygodnością zachowania głównej bohaterki, oraz drugą znacznie lepszą, bardziej dynamiczną i wciągającą. Gdyby autorka zdecydowała się skondensować pierwsze 200 stron do pięćdziesięciu, byłaby to właściwie znakomita decyzja. Chmura była jednak nieco nierówna przez tę różnicę w jakości rozdziałów. Na samym początku lektury znacznie skłaniałam się ku skwitowaniu Chmury oceną negatywną, a dopiero na sam koniec moja opinia uległa zmianie. Odrobinę żałuję, że od pierwszych rozdziałów książka ta nie była tak ciekawą i trzymającą w napięciu.

  Chmura Claudii Pietschmann jest młodzieżówką, która wyróżnia się spośród innych lektur tego gatunku dzięki użyciu motywu nowych technologii. Nie należy jednak bać się specjalistycznych naukowych określeń i przeładowania tekstu danymi – motyw ten został zgrabnie wpleciony w fabułę, w której przeplatają się wątek społeczny i romansowy. Choć Chmura ma zarówno wady, jak i zalety, to skłaniam się do stwierdzenia, że jest to dobra książka godna polecenia. Co jak co, ale oryginalność trzeba doceniać.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Życie nie jest proste, nigdy wcześniej też takie nie było, nikt też nam nie obiecywał, że takie będzie. Czasami bywa podstępne, potrafi wykorzystać nawiną istotę, która jedynie się błąka usiłując znaleźć ukojenie i zrozumienie. Należy pamiętać, że to my je takim tworzymy. Otrzymaliśmy dar, a jak ono wygląda zależy od nas samych, co naturalnie nie wypływa na poziom jego trudności czy złożoności. Czasami po prostu mamy możliwość jego zmiany, wystarczy jedynie zaryzykować i pochwycić szansę, która się dla nas ukazuje. Strata bliskiej osoby bywa bolesna, trudna do zaakceptowania, nie każdy potrafi przejść z nią do porządku dziennego, czy przepracować bólu, który wciąż kiełkuje w sercu. Kiedy tego nie dostrzeżemy może dojść do negatywnych skutków. W poszukiwaniu zrozumienia, odrobiny serca i przyjaźni przez naiwność potrafimy wpaść w kłopoty, z których wydostać się nie będzie tak łatwo. Czy to właśnie przed tym przestrzega nas Claudia Pietschmann? Pamiętajcie by mieć zawsze i wszędzie szeroko otwarte oczy, by nie umknął Wam żaden alarmujący szczegół.

  Główną bohaterką książki „Chmura” jest siedemnastoletnia dziewczyna o imieniu Emma, która próbuje sobie poradzić z żałobą. Nie jest to proste, kiedy przebywa się w domu, w którym w każdym kącie dostrzega się braciszka, którego życie dobiegło końca. Dla Emmy jest to bardzo trudne, tak samo dla jej rodziny, dlatego też postanawiają się przeprowadzić do nowego domu. Napędzany strachem o bezpieczeństwo żony i córki, pan domu decyduje się na dodatkowe zabezpieczenia, dlatego postanawia ich nowe lokum unowocześnić. Kupuje „smarthouse”, dzięki któremu staje się nowoczesny i skomputeryzowany. Rodzina może zmieniać ustawienia dzięki swoim smartfonom, co jest dla nich niezwykle wygodne. Wiele elementów codziennego życia zostaje zawartych w kilku przyciskach, dzięki czemu ich inteligentny dom wykonuje je za nich, jest to spore ułatwienie, a jednocześnie nie można oprzeć się wrażeniu, że stajemy się więźniami technologii mieszkającymi w złotej klatce. W takim miejscu Emma nie potrafiła odnaleźć swojego miejsca i pogodzić się ze śmiercią brata, więc postanowiła poszukać pomocy i wsparcia na własną rękę. W małżeństwie jej rodziców nie wszystko jest tak, jak powinno, dorośli też zawodzą, kłócą się i nie potrafią dogadać, dlatego Emma przesiadywała na Facebooku, gdzie natrafiła przypadkiem na grupę, w której użytkownicy wspierają się nawzajem i próbują przetrwać żałobę, z którą się zmagają. Tam poznaje sympatycznego chłopaka, który tak, jak ona cierpi z powodu straty bliskiej osoby. Paul często rozmawia z Emmą przez co ich relacja zdaje się rozwijać, z początku wszystko wygląda niewinnie i niegroźnie, jednak, jaką dziewczyna ma pewność, kto siedzi po drugiej stronie monitora? Paul zdaje się wiedzieć o dziewczynie niemal wszystko przekraczając wszystkie granice prywatności. Dlaczego nie chce się z nią spotkać? Czego się obawia, skoro tak dobrze się dogadują? Kim tak naprawdę jest Paul i czy Emma znalazła się w niebezpieczeństwie?

  „Chrmura” jest ostrzeżeniem nie tylko dla nas, ludzi technologicznie rozwiniętych, korzystających z mediów społecznościowych, ale także, a może i przede wszystkim dla rodziców. Internetowe znajomości są tematem rzeką, potrafimy z nich wynieść wiele dobrego, poznać ludzi, z którymi dzielimy wspólne pasje, mamy tematy do rozmowy, czy doradzenia w chwilach zwątpienia. Często dzielimy się informacjami, które mogą nas narazić na niebezpieczeństwo, czy utratę tej pozornej co prawda anonimowości w sieci. Bohaterka jest młodą i nawiną dziewczyną, która jest pogrążona w bólu i wręcz desperacko potrzebuje kogoś, kto poświeci jej czas, zrozumie i pomoże przez to przejść. Popełnia wiele błędów ukazując Paulowi wiele szczegółów z najbliższego otoczenia, co przyczynia się do wydarzeń, które sprawiają, że włos się jeży na głowie.

  Autorka świetnie rozwinęła akcję, nadała jej dość szybkie tempo, nie rozwlekała wątków w nieskończoność, potrafiła zaintrygować czytelnika. Mimo, że lata nastoletnie mam za sobą potrafiła utrzymać moje zainteresowanie fabułą. Nie jest to taki thriller, jakiego możecie się spodziewać, bo jest skierowany do młodzieży i myślę, że zamiast tak mocno szokować do czego jesteśmy przyzwyczajeni, ma nas również ostrzegać przed naiwnością, która w pewnym stopniu dopada każdego, kiedy stajemy się bezbronni, a pokus ciągle przybywa. Muszę Wam powiedzieć, że prawda, której się dowiadujemy jest mocna, Paul opanował sztukę manipulacji do tego stopnia, że trudno mi było czasami wyłapać, co mogłoby być kłamstwem, a co prawdą. Oprawca pochwycił łatwą ofiarę, która jest tak bezbronna, że nie stanowi zbyt dużego wyzwania.

  „Chmura” jest niezwykle ciekawą powieścią, z którą spędziłam bardzo przyjemne czas, byłam zaintrygowana tym, co się wydarzy za chwilę, czy z takiej sytuacji da się wybrnąć, jak to rozegra autorka. Myślę, że powieści o takiej tematyce są potrzebne, aby ostrzec młodszych czytelników o zagrożeniach, które niesie za sobą technologia, bo to nie tylko dobrodziejstwo i usprawnienia. Każdy rodzic nastolatka powinien zastanowić się, czy na jeden z gwiazdkowych prezentów nie zarezerwować miejsca na „Chmurę” Claudii Pietschmann.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Harry Potter i Czara Ognia. Wydanie ilustrowane 5/5 Nasza cena:
49,53 zł 79,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Harry Potter i Czara Ognia. Wydanie ilustrowane

Czwarty tom cyklu w nowej okładce autorstwa Jonny’ego Duddle’a. W tym roku w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart rozegra się Turniej Trójmagiczny, na który przybędą uczniowie z Bułgarii i Francjii. Zgodnie z prastarymi regułami w turnieju uczestniczyć ma trzech uczniów - reprezentantów każdej ze...
Krowa Matylda na czatach 4/5 Nasza cena:
18,75 zł 25,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Krowa Matylda na czatach

Codziennie rano już przy dojeniu Matylda niecierpliwie wyglądała na podwórze. Było bowiem coś, co krowa Matylda kochała nad życie...Ciekawa książka o zawadiackiej krowie, przeganianym listonoszu i gospodyni, która chciałaby dostawać niezniszczone paczki.Książka autorstwa ilustratora znanego z serii...
Operacja złoto 0/5 Nasza cena:
17,18 zł 22,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Operacja złoto

Siedzibę Biura Detektywistycznego nr 2 odwiedza Marte Krogh, praprawnuczka słynnego pirata, kapitana Conrada Krogha. Nieznany sprawca włamał się do jej domu. Wydaje się, że nic nie zostało skradzione, ale ktoś zostawił na stole w salonie kwiatek. Wizyta staje się początkiem polowania na złoto....
Harry Potter i Czara Ognia 5/5 Nasza cena:
38,94 zł 59,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Harry Potter i Czara Ognia

W tym roku w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart rozegra się Turniej Trójmagiczny, na który przybędą uczniowie z Bułgarii i Francjii. Zgodnie z prastarymi regułami w turnieju uczestniczyć ma trzech uczniów - reprezentantów każdej ze szkół, wybranych przez Czarę Ognia. W tajemniczych i...
Siddhartha 5/5 Nasza cena:
19,14 zł 29,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Siddhartha

Niezapomniana powieść o inspirującej duchowej podróży jest wyrazem fascynacji noblisty Hermana Hessego orientalnymi Indiami. Młody Siddhartha próbuje nadać wartość swoim życiowym doświadczeniom, podejmując wysiłki pogodzenia kontemplacyjnych skłonności i cielesnych potrzeb. Porzuca dom rodzinny w...
Kot Prot znów gotów do psot 5/5 Nasza cena:
18,75 zł 25,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kot Prot znów gotów do psot

Bajkowy Kot Prot znów jest gotów do psot! Nie wszystkim się to jednak podoba. Mała Hania i jej braciszek nie mają powodów do zadowolenia, ponieważ Kot Prot ponownie przysporzy im kilku kłopotów. Oby tylko udało im się uporządkować wszystko przed powrotem mamy! Tym razem będą mieli wielu pomocników....
Ciocia Jadzia. Tęcza 0/5 Nasza cena:
18,75 zł 25,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ciocia Jadzia. Tęcza

Ciąg dalszy przygód cioci Jadzi i jej niezależnie myślącej siostrzenicy. Ciocia Jadzia jest zawsze zadowolona i uśmiechnięta. Ma też niekonwencjonalne pomysły i oryginalnych znajomych, a przepisy na potrawy po prostu wymyśla. Z ciocią Jadzią wszystko jest ciekawe, zabawne, ale też pouczające –...
Pixi Ja wiem! Rycerze 0/5 Nasza cena:
3,74 zł 4,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pixi Ja wiem! Rycerze

Bardzo interesująca książka o rycerskich obyczajach, broni, turniejach, zamkach i - jak je budowano. Znajdziecie tu także informacje, czym się różnił paź od giermka, jaką grubość miały mury zamku obronnego oraz czy rycerze jadali czekoladę. Pixi Ja wiem! to seria skierowana do dzieci nieco...
Jak Pan Bóg stworzył owieczki 0/5 Nasza cena:
16,50 zł 22,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jak Pan Bóg stworzył owieczki

Pan Bóg postanowił dla dopełnienia swego dzieła stworzyć jeszcze owieczki. Diabeł mu pozazdrościł i stworzył kozy. Opowiada o tym ta pełna humoru bajka, świetnie zilustrowana przez Annę Kaszubę-Dębską.
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula