Jedna ze światowych potęg gospodarczych, ekonomicznych i militarnych. "Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura" to opowieść o technologii w służbie "żelaznej ręki" i działaniu dyktatury na wielu poziomach.
"Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura" to niezwykle interesująca literatura faktu, po którą chętnie sięgną szczególnie osoby zgłębiające tematykę kultury Chin. Jest to dobrze napisany reportaż dotyczący Państwa Środka, budowania jego potęgi i zwiększania siły. Autor przedstawia w nim politykę, oparty na dyktaturze model rządzenia, postęp technologiczny, wszechobecną cenzurę, zmanipulowane społeczeństwo, a na tle tego wszystkiego maluje obraz technologicznej przyszłości. Ukazuje, jak Chiny potrafią korzystać z baz danych i sztucznej inteligencji, w jaki sposób wykorzystują najnowsze osiągnięcia techniki w tworzeniu najlepszego na świecie systemu obserwacji. Rządzącym przyświeca jeden cel: totalna kontrola partii nad wszystkimi i wszystkim. Kai Strittmatter w swojej książce pokazuje też, jaki wpływ procesy zachodzące w Chinach mogą mieć na państwa Europy Zachodniej.
"Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura" to publikacja, w której przedstawione zostało działanie chińskiej dyktatury na wielu poziomach. Widzimy więc nie tylko powszechną propagandę, ale i konsekwencje powrotu do kultu jednostki oraz próby zastraszania zagranicznych przedsiębiorstw przez ChRL. Czytamy o manipulacji stacjami telewizyjnymi oraz ograniczeniach w Internecie, jak również skuteczności bombardowania spreparowanymi wiadomościami w celu kontroli myśli społeczeństwa. Szczególnie wstrząsający jest opis ocenzurowanego chińskiego Internetu, wykorzystywanego do sterowania obywatelami. To sieć z wyposażeniem i oprogramowaniem niezależnym od reszty świata, bez aplikacji służących do komunikowania się, bez możliwości budowania zażyłości między ludźmi.
"Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura" to spójna i logiczna opowieść o współczesnych Chinach, napisana z publicystycznym zacięciem. Na każdym kroku udowadnia, jak daleko ChRL jest od bycia prawdziwie wolnym, kapitalistycznym krajem.
O autorze
Kai Strittmatter to urodzony w 1965 roku niemiecki dziennikarz i publicysta. Ukończył studia w monachijskiej szkole dziennikarzy. Studiował sinologię w Monachium, Xi'an i Tajpej. Pracuje w "Süddeutsche Zeitung". Przez osiem lat był korespondentem tej gazety w Pekinie, a w 2005 roku z uwagi na tę funkcję zamieszkał w Stambule. Jest autorem książek: "Chiny. Instrukcja obsługi", "Stambuł. Gdzie Europa spotyka Azję" oraz "Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura".