Błękit

Autor:

Średnia: 4.4 Ilość ocen: 8
Wysyłka w:
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
336
Rok wydania
2018
Inne wersje (3)
eBook, mobi, epub
za 27,97 zł
Audiobook CD mp3
od 28,73 zł
Nasza cena: 30,22 zł 44,90 zł Taniej o: 33%

Kolejna część bestsellerowej "Historii pszczół" autorstwa Mai Lunde. Przekonaj się, jakie znaczenie ma dla nas woda i co mogłoby się stać, gdyby jej zabrakło.

Jest rok 2017. Signe, siedemdziesięcioletnie kobieta, zawsze miała słabość do natury i chciała chronić środowisko przed zgubnym wpływem człowieka. Postanawia wybrać się w rodzinne strony. Oczywiście, powrót do niekoniecznie wygodnej przeszłości jest nieunikniony. Signe przypomina sobie Magnusa, uczucie, które niestety było wielkim rozczarowaniem, a także utratę dziecka. Kiedy przybywa na miejsce, dostrzega zmiany, które tam zaszły. Przede wszystkim doskwiera jej brak wodospadów Dwie Siostry, które użyto do napędzania wodnej elektrowni. Kobieta chce zapobiec zniszczeniu lodowca przeznaczonego na ekskluzywne kostki do drinków. Jej jedyną broń stanowi Błękit, okręt, będący prezentem na osiemnaste urodziny.

Rok 2041. W Europie panuje niespodziewana susza. Ten stan prowadzi do kolejnych wojen, w wyniku których dochodzi do kolejnych zniszczeń w ramach kontynentu. Pożar rozprzestrzenia się szybko, ogarniając kolejne miejsca na lądzie. David ucieka przed niszczycielską siłą, zabierając ze sobą jedenastoletnią córkę, Lou. Niestety, nawet obóz uchodźców nie jest teraz bezpiecznym miejscem. W końcu jednak docierają do żaglówki, która jakimś cudem znalazła się w ogrodzie i tam chcą czekać na lepszy czas, gdy tylko spadnie deszcz.

Maja Lunde to norweska pisarka, która zajmuje się literaturą dziecięcą oraz przygotowywaniem scenariuszy. Urodziła się w 1975 roku. Pierwszą powieść dla najmłodszych napisała w 2012 roku. Trzy lata później została wyróżniona nagrodą Norwegian Booksellers. Największą sławę przyniosła jej jednak powieść "Historia pszczół", która traktuje o klęsce związanej z przyszłym wyginięciem tego gatunku.

Czytaj całość

Recenzje (8)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-07-18
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Akcja książki toczy się dwutorowo - współcześnie i w...przyszłości,a konkretnie w roku 2041.

  Bohaterkami na płaszczyźnie współczesnej są - wiekowa kobieta Signe i Norwegia. Signe wspomina swoją młodość, dojrzewanie, lata dzieciństwa, początki dorosłości, jej kontakty z ludźmi, to co dobre i złe w jej życiu.

  Druga bohaterka top Norwegia, a w zasadzie to jak ten kraj się zmienił, jak zmienia. Jedynym stałym elementem jest wielki lodowiec. Ale i ON wkrótce ma zniknąć. obojętnie, jak to absurdalnie zabrzmi, ma zostać przerobiony na wielką górę kostek lodu. Firma, która ma takie plany popada w niełaskę Signe. Kobieta wypowiada korporacji wojnę. Co z tego wyniknie?!

  To się dzieje w teraźniejszości. Wydarzenia z przyszłości to Francja i ogromna, od dawna niszcząca kraj (podobnie, jak i resztę kuli ziemskiej) susza. Pożary, reglamentowanie do absurdu wody, braki żywności, związane z tym niedogodności, zwiększająca się przestępczość, to wszystko jest normą we Francji w 2041 roku. Bohaterami przyszłości jest przeciętna rodzina 2+2 oraz to co ich spotkało, a co ja traktuję jako ostrzeżenie dla ludzi nam współczesnych.

  Czy te wątki da się połączyć? Co one mają ze sobą wspólnego? Czym jest tytułowy Błękit? Tego dowiecie się w trakcie lektury.

  Obie części książki są przestrogą, sygnałem, że coś nader poważnego dzieje się z naszą planetą, z nami samymi. Losy dwóch konkretnych krajów to także losy całej naszej planety. Losy konkretnych osób, to losy nas samych. Wszystkie z pozoru nie mające ze sobą wiele wspólnego elementy Lunde bardzo zręcznie połączyła. Powstała w ten sposób ciekawa, poruszająca ważne zagadnienia książka i do tego bardzo aktualna. Tematy suszy i wszystkiego co z tymi związane, bazowania ludzi w maksymalny sposób na naszej ziemi i kwestie zamknięcia granic bo... są jako żywo przeniesione z 2017, 2018 i wielu innych lat. Warto przeczytać i przemyśleć.

  Do tego dochodzi bardzo zaskakujące zakończenie. Czyta się dobrze, polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu 2019-02-11
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Błękit" jakoś mnie nie zachwycił,bo zwykle nie sięgam po książki,które niosą za sobą ideologię przyszłości i wizji świata. Tym bardziej ,że w tej książce wydaje mi się,że autorka jako głównych bohaterów bardziej pokazuje nam zniszczoną naturę niż samych ludzi.Co prawda mamy tu kilka osób,jest Signe ,która walczy z bezmyślnym ingerowaniem w środowisko,oraz David wraz z jedenastoletnią córką Lou,którzy w całej walce o przetrwanie zapominają o dobrych relacjach między sobą.Autorka w sumie w dobry sposób przedstawiła,że pomimo rozżalenia i tego,że zarówno David jak i Lou mają siebie dosyć to tak na prawdę zdani są tylko na siebie bo wokół nie mają nikogo innego.

  W "Błękicie" uderza mnie wizja przyszłości naszej ziemi i naszego życia na niej.Bardziej chyba autorka chciała pokazać,że jeśli nie zadbamy o środowisko to będziemy może nie my ale nasze pokolenia walczyć o każdą kroplę wody,o kawałek ziemi gdzie można się schronić przed upałem.Przyroda po prostu pokaże jaką ma siłę przetrwania.Ta powieść to takie wołanie o opamiętanie,o niezamykanie oczu na spustoszenia w naszym ekosystemie

  Ja jednak nie "kupuję" takiej wizji.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-09-04
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Maja Lunde to pisarka, którą poznałem za sprawą jej debiutu”Historia pszczół”. Jest to opowieść o świecie, w którym prawie całkowita zagłada pszczół doprowadza świat niemalże do zagłady. Aby przetrwać powstają specjalne sady, w których rolę”zapylaczy” pełnią ludzie. Jednocześnie mamy sposobność do poznania świata bliższego nam, czyli współczesnego. Oba te światy zaczynają się przenikać…

  Kolejna powieść tej pisarki, to książka którą postaram się w skrócie przedstawić. Nosi ona tytuł”Błękit”.

  Jest to kolejna pozycja, w której świat nam współczesny przenika się z tym z nieodległej przyszłości.

  W pierwszej opowieści poznajemy prawie 70-letnią kobietę Signe, która-aby zobaczyć się z mężczyzną którego niegdyś kochała wyrusza łodzią w rejs.

  A w niedalekiej przyszłość, niewyobrażalna susza zniszczyła praktycznie życie w Europie. Pewien mężczyzna, opiekuje się maleńką córeczką i aby przetrwać, postanawia opuścić europejskie pustynie. Przypadkiem odnajduje łódź, a to odkrycie zupełnie zmieni nie tylko jego życie. Zachęcam do lektury.

  Podsumowując, ta powieść to doskonały przykład na to jak można ciekawie połączyć dwie-pozornie nie związane ze sobą-historie. Walka o przetrwanie, gotowość na wszystko aby ochronić swoje dziecko, a także walka z nieprzyjazną przyrodą. Pisarka ta doskonale gra na emocjach. Jej bohaterowie są z krwi i kości i każdy może się z nimi identyfikować. A przyszłość, którą przedstawia w tej, jak i w poprzedniej powieści może być bardziej niż prawdopodobna. Ostrzeżenie, które zdaje się być spóźnione. Polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Początkujący Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-07-16
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Kiedy dowiedziałem się, że i świat literacki zaczął wreszcie "przerabiać" w swojej twórczości temat ekologii i fakt, że tak naprawdę jesteśmy na skraju jeśli nie zagłady, to bardzo poważnej zmiany świata, na którym żyjemy – miałem nadzieję, że nie skończy się to tak jak w filmie i telewizji i autorzy sięgną po bardziej subtelne środki i fabuły, niż filmowcy. Czytając "Błękit" stwierdzam, że przynajmniej ta powieść się udała. Część "współczesna" książki ujmuje bogactwem wewnętrznego świata bohaterki i nieoczekiwanym zakończeniem, część dziejąca się w przyszłości porzuca w ogóle tanie rekwizytatorstwo i pokazuje moim zdaniem to, jak naprawdę będzie wyglądał świat za kilkadziesiąt lat, kiedy nie tylko Syryjczycy, ale i inne "cywilizowane" narody staną się uchodźcami klimatycznymi (konflikt w Syrii w dużej mierze jest pokłosiem trwającej 4 lata suszy). Pełne nadziei zakończenie historii Signe wspaniale kontrastuje z tym drugim, Davida, gdzie nadzieja staje się jedynie osłodą nieco odwleczonej śmierci. Autorka (i tłumaczka) dokonuje przy okazji rzeczy pięknej, mieszcząc dwie różne frazy, dwa różne sposoby opowiadania i opisywania rzeczywistości w jednym, poetyckim lecz nie przepoetyzowanym, pełnym uwagi dla bohaterów i świata stylu. Mocna rzecz mimo pozornej łagodności.

  A, i co ważne dla niektórych, w tym mnie, zwanych bibliosmifilami – książka ładnie pachnie ;)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-06-06
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Żaby wymierają, giną w ciszy, a nikt się tym nie przejmuje. Trzecia część gatunków na Ziemi jest poważnie zagrożona, ale nikt o nich nie myśli."

  Spotkanie z wcześniejszą książką autorki "Historia pszczół" należało do malowniczych, satysfakcjonujących i refleksyjnych. Poruszająca opowieść, oryginalnie osadzona w naturze, zarazem delikatna i dosłowna, słodka i gorzka, radosna i smutna, niosąca pozytywne przesłanie i wyraźne ostrzeżenie. Podobnie jest w "Błękicie", jednak już mniej przekonująco przybliżono fragmenty z życia głównych bohaterów. Co ciekawe, to tło powieści zdobywa znamiona istotności, wymowy i siły oddziaływania na wyobraźnię czytelnika. Może właśnie dlatego w tej odsłonie serii autorka nie przywiązała wagi do pogłębienia portretów postaci, czego bardzo żałuję, bo powieść cieszyłaby na dwóch równoległych płaszczyznach.

  Obraz świata współczesnego będący podstawą do snucia wizji przyszłości za ćwierć wieku. Odmieniona na niekorzyść przez człowieka przyroda, zdewastowane środowisko naturalne, mające z założenia być oazą bezpieczeństwa i stabilności, a wykorzystywane do partykularnych biznesowych celów. Garstka obrońców przyrody niebędąca w stanie przeciwstawić się sile nacisków i presji. Woda będąca źródłem istnienia, traktowana bez należnego szacunku, bezmyślnie eksploatowana, staje się mega deficytowym towarem, rzutującym na racjonalizowanie wszelkich produktów niezbędnych do podtrzymania życia.

  Podoba mi się, że autorka podaje też szerszy kontekst spojrzenia na nasilające się w niekorzystnym kierunku zmiany klimatyczne i trudną do opanowania degradację środowiska naturalnego, choćby transformację społeczeństw, rozpad państw, minimalizacja znaczenia Unii Europejskiej, masowe migracje ludności, tragiczne warunki w obozach dla uchodźców, powszechność chorób i śmierci. Czyż to wszystko nie brzmi już niezwykle znajomo, niepokojąco i złowieszczo? A w tym wszystkim osadzona historia pojedynczych osób, zmagających się z problemami wywołanymi przez współczesne pokolenia.

  Naprzemiennie wkraczamy w świat Signe, dziennikarki i pisarki, która po pięćdziesięciu latach nieobecności wraca do rodzimego miasteczka, aby desperacko ratować norweski lodowiec, oraz młodego mężczyzny Davida, ojca nastoletniej Lou, zmagającego się z rodzinnym dramatem, starającego się przetrwać w świecie racjonowanej wody, gigantycznej suszy, wyniszczających Europę pożarów. Historie oddalone są od siebie o ćwierć wieku, jednak posiadają wspólne i styczne elementy. Obrona życia, podtrzymywana nadzieja, oczekiwanie na cud.

  Z jednej strony nie do końca przekonała mnie finalna odsłona powieści, zbyt gładka i pomyślna, liczyłam na więcej napięcia podkreślających wagę tematu, choć z drugiej większe znamiona tragedii mogłyby się okazać nadmiernym epatowaniem emocji. W powieści nie znajdziecie moralizatorstwa, narzucania opinii, bezpośrednich przekazów, to czytelnik ma w swojej głowie, sercu i czynach odszukać odpowiedzi, podchwycić odzew, nabrać większej świadomości, być może zmienić codzienne nawyki, czy ukształtować podejście do spraw ekologii.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 3 recenzje

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula