Książka, która obnaża prawdę o tym, co dzieje się w domach, za zamkniętymi drzwiami.
Zobacz, czym tak naprawdę jest przemoc domowa i jak ogromna okazuje się skala tego problemu.
"Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach" to pozycja, która przedstawia szczegółowo problem przemocy rodzinnej, jakiej doświadcza wiele osób w Polsce. Ten reportaż pokazuje bardzo obszerne spojrzenie na tę kwestię, tak, by czytelnik mógł się zapoznać z wieloma jej aspektami.
W książce znalazło się miejsce na opisanie historii dzieci, które zostały poddane przemocy psychicznej lub fizycznej, a także kazirodztwu. Mowa tu również o skutkach, jakie mają dla nich takie doświadczenia w przyszłości. Prócz tego bohaterami pozycji stają się mężczyźni maltretowani przez kobiety zarówno na tle psychicznym, jak i fizycznym, a także kobiety, bite, gwałcone lub poniżane przez mężczyzn.
W publikacji zwrócono uwagę na to, jak niewiele może w tej kwestii zdziałać nasze prawo. Autor pokazuje też, że do przemocy domowej wcale nie musi dochodzić jedynie w biednych, niepełnych rodzinach, w których obecny jest problem alkoholowy. Podobny problem mogą mieć bliscy wysoko postawionych urzędników czy innych majętnych osób.
Od autora
W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trzydzieści procent – czyli ponad dziewięć milionów – dorosłych Polaków potwierdziło, że było sprawcami przemocy w rodzinie. Siedemnaście procent skrzywdziło bliskich kilka razy, a trzy procent wielokrotnie.
Mężczyźni katują żony i dzieci. Bici synowie dorastają i znęcają się nad swoimi partnerkami i dziećmi. Krzywdzone dziewczynki wpadają w szpony toksycznych mężów. Dorosłe dzieci dręczą zniedołężniałych rodziców. Silniejsi terroryzują słabszych, zdrowi niepełnosprawnych, ci, którzy mają władzę, kontrolują i ranią swoich podopiecznych. Przez nasze domy płynie rzeka agresji, bólu, cierpienia i nienawiści. Oficjalne statystyki to wierzchołek góry lodowej.
Napisałem tę książkę, by pokazać, co kryje się pod spodem – jak wygląda prawdziwe oblicze przemocy domowej.
Jacek Hołub
O autorze
Jacek Holub jest urodzonym w 1972 roku dziennikarzem. Współpracował z "Gazetą Wyborczą", a jego publikacje ukazywały się chociażby w "Wysokich Obcasach", "Newsweeku Historii" czy "Dużym Formacie". Wśród napisanych przez niego książek znajdują się "Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci" oraz "Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera".