Berdo

Autor:

Anna Cieślar

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 7
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2020
Ilość stron
352
Wydawnictwo
Inne wersje (1)
Outlet, Książka, op. twarda
za 36,99 zł
Nasza cena: 31,08 zł 42,99 zł Taniej o: 28%

Powieść, która wzbudza skrajne emocje i sięga głębi duszy. Co może łączyć zimnego, oschłego ojca i jego wrażliwego, czułego na krzywdę innych syna?

"Berdo" to książka opowiadająca niezwykłą historię i z czasem przemieniająca się w osobliwą powieść drogi. Radek jest sześcioletnim chłopcem, który mieszka na odludziu w Bieszczadach. Wokół rozciągają się lasy, pełne mroku, tajemnic i dzikiej przyrody. Radkowi towarzyszy jego ojciec, mrukliwy Berdo, chłopiec jednak woli przebywać z sąsiadem, który okazuje mu znacznie więcej zainteresowania. Pod jego opieką Radek uczy się rysować, a w swoim ukochanym szkicowniku powołuje do życia piękne, szlachetne wilki. Właśnie te zwierzęta szczególnie przypadły mu do gustu.

Gdy ojciec na oczach Radka zabija dwa wilki, życie chłopca wywraca się do góry nogami. Berdo jest kłusownikiem. Kiedy Radek myśli, że nie może już być gorzej, nieprzewidziany splot wydarzeń sprawia, że jest zmuszony wraz z ojcem wyruszyć w niebezpieczną podróż. Czy uda im się znaleźć wspólny język? Czy ktoś, kto zabija zwierzęta, może być jednocześnie czuły i wrażliwy? A może Berdo wciąż toczy walkę z samym sobą, starając się postępować w zgodzie z własnym sumieniem?


O autorce

Anna Cieślar pochodzi z Krakowa. "Berdo" to jej literacki debiut, który wywołuje ogromne emocje wśród czytelników, poruszonych skomplikowaną relacją między ojcem a synem.

Recenzje (7)
 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Witajcie

  Czytam bardzo
  dużo książek... różnych książek: od biograficznych aż do s-f.

  Czytam kilka... kilkanaście książek równocześnie, wpadając do nich jak do najlepszych znajomych lub rodziny...

  Jednak Berdo pochłonęła mnie tak, że dla niej zostawiłam wszystkie... zapomniałam o innych...

  Historia ludzi i zwierząt z Bieszczad pochłonęła mnie całkowicie, oderwała od mojej rzeczywistości i została ze mną już na zawsze...Tak inny klimat, tak inny świat, tak inni bohaterowie... i takie prawdziwe problemy... Od pierwszych stron pokochałam małego chłopca, staruszka, wilki i o dziwo nawet niepokornego głównego bohatera. Do końca trzymałam kciuki za to, aby pięknie się skończyło. A łzy leciały same...

  Autorce składam wielkie podziękowania i gratulacje za tak piękną historię...

  polecam tym, którzy szukają Wielkich Wzruszeń, Wielkiej Miłości i Bezgranicznej Ufności

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Samotne rodzicielstwo to wyzwanie. Sytuacja trudna z każdego punktu widzenia. Każda decyzja okupiona jest podwójną dawką stresu i wątpliwości. Debiutancka powieść Anny Cieślar pt.: "BERDO" opowiada o takiej relacji, z tym że autorka postawiła sobie poprzeczkę pod samo niebo. Akcja toczy się w malowniczych Bieszczadach, które odkrywają przed czytelnikiem swoje mroczne, niedostępne dla turystów, tajemnice. W tym surowym, dzikim miejscu mieszka Berdo, młody, zielonooki mężczyzna, który pod swoją opieką ma Radka, sześcioletniego chłopca, którego pasją jest obserwacja przyrody. Pod pieczą przybranego dziadka uczy się rysować, obserwując zwierzęta w naturalnym środowisku.

  Dziecko zdane jest na rodzica, w którym buzuje ogrom emocji, które skrywa pod warstwą szorstkiej nieprzystępności. W tej sielankowej scenerii mamy wiele brutalnych scen, których świadkiem jest Radek. Obraz śmierci zostaje wdrukowany w psychikę dziecka i pozostanie tam na zawsze, zmieniając niewinne dzieciństwo w to przepełnione bólem, strachem i niepewnością. Każdy popełniony tu czyn niesie z sobą tragiczne w skutkach konsekwencje, za które częściowo płaci najmłodszy bohater tej powieści.

  BERDO to świetnie skonstruowana powieść drogi. Wędrówka zbliża do siebie tę dwójkę outsiderów, ale wiąże się to z niesamowitym wyrzeczeniem i fizycznym wycieńczeniem. Dramat, w którym główną rolę odgrywa strata, i nie mówię tu tylko o rzeczach materialnych. W życiu najtrudniejsze jest podejmowanie decyzji, ta ostatnia, podjęta przez BERDO, wprawi Was w osłupienie.

  Cieślar znakomicie oddała emocje nie tylko dorosłych, ale przede wszystkim dziecka. Pochłaniając kolejne kartki powieści, pochłaniałam też bunt, niepokój i wątpliwości Radka, obawy, który musi rozwiać samotny rodzic, zapewniając dziecku spokój ducha. To jeden z piękniejszych debiutów, jakie przyszło mi czytać. Dla kochających naturę i ogrom emocji, lektura obowiązkowa.

  IG @angelkubrick

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Często łapię się na popadaniu w skrajności. Stwierdzenia o tematach tabu stały się tak powszechne, że przestały być tabu. Wszystkiego jest pełno, wszędzie króluje przemoc i strach. Literatura oferuje masę emocji, gamę tematów ciężkich i happy endów dających nadzieję na lepsze jutro. Z jakiego powodu mam zachęcić Cię do sięgnięcia po debiut Anny Cieślar? Spróbuję.

  Jak cenne jest ulotne spojrzenie dziecka, prostota świata, pełno wyrazistych barw. Tylko czerń i biel, w jego świadomości nie istnieje szarość. Dobro i zło, smutek i radość, dzień i noc. Tak prostej rzeczy potrzebowałam w tej lekturze. Historia nie jest łatwa.

  Wędrujemy w Bieszczady, poznajemy kłusownika Berdo. Mężczyzna twardy jak głaz, zimny i silny. Morduje z zimną krwią, autorka nas nie rozpieszcza. Krew bezbronnych zwierząt prawie tryska na czytelnika z pierwszych rozdziałów książki. Szybko okazuje się, że temu wszystkiemu przygląda się sześcioletni chłopiec. Radek kocha wilki, fascynują go zwierzęta, czuje silną więź z przyrodą, coraz słabszą z ojcem. Dziecko ucieka w objęcia przybranego dziadka. Mądry starzec ma dużo cierpliwości. Tłumaczy, nie naciska, traktuje dziecko z ogromnym szacunkiem. Liczy na cud. Ma nadzieję, że ojciec i syn znajdą wspólną drogę. Relacje są trudne, a stają się jeszcze trudniejsze gdy na małą rodzinę spada kolejna fala nieszczęść.

  Życie nie rozpieszcza bohaterów, szybko kończą się zapasy, nie ma co włożyć do garnka, więc kłusownik przyjmuje kolejne zlecenie. Tym razem nic nie idzie gładko, zwierzęta okazują się bardziej bystre, czy może to Berdo stał się powolny i mniej czujny? Zleceniodawca nie ma cierpliwości. Ustala własne zasady i nie przyjmuje do wiadomości odmowy. Kreślony w wielu lekturach przestępczy świat, jak zwykle wyznaje jedną zasadę, łatwo jest wejść w ten biznes, szybki zarobek kusi. Jednak nie tak łatwo jest wyjść z szemranych interesów. Bohaterowie działają pod wpływem silnych emocji, straszą, grożą i szantażują. Czytałam i czuła, że wydarzy się tragedia. Berdo sam zaciskał pętlę na swojej szyi, na samym początku książki byłam pewna, że nie mam po co liczyć na szczęśliwe zakończenie. Takie historie nie mogą kończyć się uśmiechem na twarzy czytelnika. Mają powodować zadumę i refleksję nad własnym życiem.

  Tragicznie oddziaływały na mnie opisy śmierci zwierząt. Krew, wnętrzności, pułapki i makabryczna walka o przetrwanie. Te momenty najchętniej wymazałabym z książki, z własnej pamięci, wyobraźni. Rozumiem z jakiego powodu musiały się tam znaleźć. Charakter kłusownika nie jest łatwy do opisania, więcej śmierci, to dało do myślenia.

  Przemoc wynagrodziła mi przyroda, góry i lasy. Potoki, strumienie, drzewa i krzewy. Strony książki są magiczne, zabierają do innego świata. Słychać szum, drzewa się kołyszą, obserwuję z boku jak ojciec z synem wędrują stromym zboczem. Obaj są zmęczeni, jeden chce iść przed siebie, drugi chciałby wracać do domu. Dwa różne kierunki, jednak cel okazuje się być wspólny.

  Nie zachwycił mnie kłusownik Berdo, ani stary mędrzec kochający chłopca, nie zrobiły na mnie wrażenia sennych marzenia o matce. Dla mnie pierwsze skrzypce grał Radek. Chłopiec żyjący w chacie, bawiący się pluszowym misiem, okazał się być wyjątkowy. Dlaczego? Nie chcę zdradzać zbyt wiele, jednak prawda tkwi w kolorach. Często gdy mam w życiu problem i nie umiem się zdecydować jaką drogą iść, z pomocą przychodzi mi mój syn. W oczach ośmiolatka świat jest zupełnie inny. Nie ma szarości, jest tylko czerń i biel, dokładnie jak na okładce tej książki. Syn Berda widzi świat w tych dwóch barwach, nie jest nadzwyczaj dojrzały, nie wypowiada się jak dorosły, jest małym dzieckiem, obraża się i złości, potem kocha na zabój.

  Przeczytaj tę książkę dla Radka, sprawdź czy w sercu dziecka znajdzie się miejsce dla ojca, czy w sercu ojca znajdzie się miejsce dla dziecka. Wzruszenie gwarantowane. Poproszę o więcej takich debiutów!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Radek-to mały,wrażliwy chłopiec.Mieszka tylko z ojcem w dzikich Bieszczadach,gdzie przyroda jest na wyciągnięcie ręki.Malec kocha zwierzęta,zwłaszcza wilki,które namiętnie rysuje w swoim notatniku.Ponieważ ojciec nie okazuje mu czułości ,,przylgnął" do Millionen Jahren-starca,który pokazuje mu świat i nierzadko tuli do snu.

  Gdzie jest w tym czasie ojciec chłopca?

  Przeważnie kłusuje na zlecenie Szczurka.

  Tym razem ma upolować dwa wilki i niedźwiedzia.

  Ale nic nie idzie tak,jak powinno.

  Jeden dzień,jedna chwila,jedna zła decyzja i całe dotychczasowe życie Berdo burzy się jak domek z kart.

  Ojciec z synem muszą uciekać i nauczyć się ze sobą rozmawiać.

  Co z tego wyniknie?

  Dowiecie się z książki,która na pewno w jakiś sposób poruszyła moje serce.

  Jest surowa i dzika jak Bieszczady-góry,które kocham najbardziej na świecie.

  Mamy tutaj dosyć mocno zarysowane postaci:

  Berdo-zgorzkniały i samotny.Ta jego gorzka barwa przebija się przez całą książkę i jest mi go trochę żal,kiedy w końcu poznaję część jego historii.

  Radek-mały chłopiec i ta jego dziecięca wrażliwość,potrzeba miłości,ciekawość i irytacja-to wszystko jest tutaj na wyciągnięcie ręki.

  Millionen Jahren,Mędrzec Świata,Szczurek-każdy inny,każdy wyjątkowy,każdy z nich zaznacza w książce swoją obecność.

  ,,Berdo" to opowieść o człowieku i o miłości.

  O wszystkich jej odcieniach i ogromnej jej potrzebie.


  Bo przecież tak naprawdę każdy z nas pragnie być kochany.To nam daje szczęście.

  Nieważne,czy to będzie willa,czy skromna chata w Bieszczadach-kiedy obok nas jest ktoś,kto nas rozumie,życie staje się prostsze i piękniejsze.

  Dużo szczęścia i miłości dla Was.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Nie mogę się napatrzeć na tę okładkę - jest po prostu niesamowita. Niby prosta, a rozpala wyobraźnię i zapowiada niesamowite wnętrze. Mnie opowieść Anny Cieślar zachwyciła, jest pięknie napisana choć smutna, ale przy tym niezwykle mądra i zmuszająca czytelnika do przemyśleń.

  Berdo kojarzy mi się swoim klimatem z powieścią Droga Cormaca McCarthy'ego, którą uwielbiam pomimo jej katastroficznego klimatu. Berdo to opowieść o niełatwych relacjach, żyjących z dala od ludzi, ojca z synem. Berdo jest kłusownikiem i mieszka w chacie w lesie z małym synkiem, bardzo wrażliwym chłopcem, który kocha zwierzęta i nie rozumie, dlaczego ojciec musi je zabijać. Chłopiec uwielbia rysować i podglądać dzikie zwierzęta, uwielbia tez towarzystwo staruszka malującego ikony, Millionen Jahren. Mały spędza ze starcem dużo czasu, bo ojca się boi. Ich relacje są trudne, Berdo jest szorstki w obyciu i nie rozumie delikatności swego syna, jednak kocha go całym sobą i od kiedy porzuciła ich matka dziecka, sam go wychowuje. Pewnego dnia na skutek splotu wydarzeń, Berdo popełnia przestępstwo i postanawiam uciekać zabierając z sobą syna. Małemu trudno odnaleźć się w dziczy i ciągle ma żal do ojca o zabicie ich psa, który został pogryziony przez wilki. Tęskni za domem, za Millionen Jahren. Po wielu dniach ucieczki i życiu w lasach, Berdo postanawia oddać syna pod opiekę , a sam oddać się w ręce prawa. Ta decyzja wiele go kosztuje, jednak robi to dla syna.

  Berdo to chwytająca za serce opowieść, mroczna i smutna, a przy tym pięknie napisana i wzruszająca. Powieść tętni od emocji, a przy tym pokazuje zupełnie inne życie niż znany i jego konsekwencje. Relacje ojciec-syn są mocno zarysowane, a Autorka stara się pokazać racje i uczucia obu stron. Berdo to mocna pozycja na księgarskich półkach, tak inna, tak oryginalna - mnie zachwyciła, a Wam serdecznie ją polecam!

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 2 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Anna Cieślar
 • Wydawnictwo Znak
 • Oprawa: Twarda
 • Rok wydania: 2020
 • Ilość stron: 352
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788324071432
 • Język: polski
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788324071432
 • EAN: 9788324071432
 • Wymiary: 135x210
Warto zwrócić uwagę na...
Maszkaron 5/5 Nasza cena:
23,94 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Maszkaron

Marianna to dziewczyna brzydka, niesympatyczna – i wcale za to nie przeprasza. I dlatego właśnie ją lubię. Świetnie napisana, świeża i zabawna powieść, która może bardzo zaboleć. Olga Wróbel, Kurzojady Marianna jest brzydka. Brzydotą, która nie wywołuje współczucia – wyłącznie zdumienie i odrazę....
Poetka i książę 0/5 Nasza cena:
31,08 zł 42,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Poetka i książę

Romans niemożliwy   Ona – dopiero wchodząca w życie, spontaniczna i radosna poetka. On – starszy o trzydzieści lat, intelektualista o smutnych oczach, książę emigracji. Połączy ich uczucie – tajemnicze i skomplikowane. W 1957 roku Agnieszka Osiecka jedzie do Paryża. W walizce przemyca opowiadanie...
Włoskie szpilki wyd. 2 0/5 Nasza cena:
31,00 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Włoskie szpilki wyd. 2

Aby żyć, matka musiała odgrodzić się od swojej przeszłości. Aby żyć, córka musiała się zmierzyć z przeszłością matki. Opowieść o tym, że to, co ukryte, często ma największy wpływ na nasze życie. „Gdyby krytycy literaccy mogli – wzorem środowiska filmowego, które zgłasza swojego kandydata do Oscara...
Wszyscy ludzie których znam są chorzy psychicznie 3/5 Nasza cena:
16,02 zł 37,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wszyscy ludzie których znam są chorzy psychicznie

Krystek jest prężnym copywriterem, który trzaska masę ambitnych prodżektów. Tak można by go opisać na Fejsie. Jednak tak naprawdę Krystian jest kulturoznawcą, który żyje z pisania ogłoszeń klepanych aut dla komisu samochodowego i marzy o wydaniu swojej powieści. Stara się trzymać fason, popijając...
Wyspa łza od nowa 0/5 Nasza cena:
28,98 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wyspa łza od nowa

Autorka bestsellerów wraca na Wyspę Łzę od nowa Naprawdę można od tego zwariować. Karolina Sulej, "Wysokie Obcasy" Fragmenty książki "Są podróże, które nigdy się nie kończą. Mimo iż przeszło się od punktu A do B, jak się planowało, spakowało i rozpakowało się bagaże, pozostaje świadomość, że...
Alibi na szczęście wyd. 2 2/5 Nasza cena:
26,94 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Alibi na szczęście wyd. 2

Daj się porwać tej pięknej historii o miłości, przed którą nie da się uciec. Przestań się spieszyć i pomyśl o tym, co w życiu najważniejsze. Hania straciła wszystko. Jej życie zatrzymało się pewnego sierpniowego dnia. Przestała marzyć, a jedyne plany to te, które układa dla swoich uczniów. Kiedy na...
Lata powyżej zera 4/5 Nasza cena:
22,74 zł 37,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Lata powyżej zera

Powieść o dorastaniu w latach 2000+. O pierwszym pokoleniu, które nie pamięta PRL-u, i ostatnim urodzonym bez smartfona w ręku. Dźwięk modemu, godziny spędzone na Gadu-Gadu, granie w snejka i szok po śmierci Magika. A ty co pamiętasz z lat 2000+?
Rok królika 0/5 Nasza cena:
34,71 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Rok królika

Autorka bestsellerowych romansów historycznych Julia Mrok kieruje się dwoma pragnieniami: rozkoszy i opowieści. By je zaspokoić, z nikim się nie liczy i nie zważa na skutki swoich poczynań, ale kiedy posuwa się za daleko, w końcu musi zniknąć z własnego życia. Zmienia tożsamość i wygląd, opuszcza...
Krok do szczęścia wyd. 2 0/5 Nasza cena:
27,53 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Krok do szczęścia wyd. 2

Zaparz sobie dobrą herbatę i sięgnij po tę książkę. Zaczytaj się i zapomnij o wszystkim.Hania cieszy się ze ślubu swojej przyjaciółki Dominiki, jednak nie potrafi uciec od smutnych wspomnień związanych z dniem, który miał być najszczęśliwszy w jej życiu. Musi zmierzyć się z przeszłością i uwierzyć...
Piąta strona świata 0/5 Nasza cena:
31,00 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Piąta strona świata

Debiutancka powieść Kazimierza Kutza Śląsk, piąta strona świata, to miejsce, gdzie zacierają się granice, a historia bawi się ludźmi i narodami. Nie sposób zamknąć go w sztywne ramy ani opowiedzieć od początku do końca. Można tylko próbować odsłaniać po kawałku, zestawić z tysiąca zabawnych,...
Znikanie 0/5 Nasza cena:
19,91 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Znikanie

Proza jak zastrzyk w serce Proza, która jak żadna do tej pory przekracza granice autobiografii i łączy śledztwo medyczne, reportaż interwencyjny oraz traktat filozoficzny o chorobie. Kończy sprawdzać prace studentów, gdy nagle traci czucie w palcach. Potem przychodzą potworny ból i inne objawy. Jej...
Fynf und cfancyś 0/5 Nasza cena:
29,99 zł 49,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Fynf und cfancyś

Wiedeń ma być spełnieniem marzeń Dianki o raju. Poszukiwania szczęścia rozpoczyna od męskiego szaletu, w którym najłatwiej zarobić. Spotyka pewnego Polaka o tajemniczym pseudonimie."Fynfundcfancyś". Jeden z najlepszych polskich pisarzy współczesnych powraca do literackich korzeni i swoich...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula