Ayla. Lis, który oczarował świat

Średnia: 4.5 Ilość ocen: 4
Darmowy fragment:
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Format
205x225
Rok wydania
2019
Wydawnictwo
Ilość stron
208
Inne wersje (1)
Outlet, Książka, op. twarda
za 16,38 zł
Nasza cena: 24,95 zł 49,90 zł Taniej o: 50%

“Ayla. Lis, który oczarował świat” to ciekawa pozycja dla fanów niebanalnego reportażu i współczesnej literatury faktu, która pozostaje z czytelnikiem na dłużej.

Opowiada historię oswojonej przez człowieka lisicy Ayli.

Pierwotnie przeznaczona na rzeź jako zwierzę hodowlane do wyrobu futra, w wieku zaledwie czterech tygodni zostaje uratowana przez swoją przyszłą właścicielkę i współautorkę książki - Silje Elin Matnisdal. Tak rozpoczyna się nietuzinkowa opowieść o odpowiedzialności, bliskiej relacji i potędze niedocenianej dobroci. Książka ukazuje pełne spektrum ludzkiego podejścia do podległych mu istot. Udokumentowana w mediach społecznościowych więź między człowiekiem a zwierzęciem stała się inspiracją dla wielu posiadaczy czworonogów, gryzoni i ptaków. Piękno norweskiej natury, głębia przywiązania między istotami oraz urzekająca spontaniczność, ukazane na zdjęciach, zapierają dech w piersiach. Sama historia niepozbawiona jest zwrotów akcji. Wzruszenie i zachwyt to uczucia towarzyszące czytelnikowi podczas czytania każdej z ponad dwustu stron opowieści o małej lisicy. Warto dać się ponieść porywającym losom Ayli. Skradła serca tysiącom fanów na całym świecie, od Europy aż po Azję. Pozycja obowiązkowa dla miłośników zwierząt dużych i małych, dzikich oraz tych udomowionych.
        
“Ayla. Lis, który oczarował świat” to idealna propozycja dla fanów skandynawskich reportaży oraz książek poświęconych ekologii i otaczającej człowieka naturze. Znajdziemy tu ciepło opisu “Skandynawskiego raju” Michaela Bootha okraszone zdjęciami, których nie powstydziłby się “National Geographic”.


Przeczytaj fragment książki:


O autorach

Dwoje autorów - Silje Elin Matnisdal i Leiv Magnus Grøtte - stworzyli wspólnie dzieło literatury faktu, które łączy nowoczesność internetowych środków przekazu ze starą szkołą non fiction. Sama Matnisdal na co dzień poświęca czas zwierzętom. Leiv Grøtte od 25 lat zajmuje się tworzeniem treści reklamowych oraz jest autorem wielu norweskich przebojów. Oboje debiutowali w roli reportażystów. Książka ukazała się w języku norweskim, angielskim i niemieckim, a teraz doczekali się jej polscy czytelnicy.

Recenzje (4)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  To jest przede wszystkim pięknie wydany album. Dziesiątki zdjęć w nim. Zachwycające te fotografie bo i bohaterka wyjątkowo przystojna. Lisy to zwierzęta cudnej urody. Przy okazji tych fotografii poznajemy prawdziwą historię o tym jak to żył sobie lis z człowiekiem. Szkoda, że nie miała ona happy endu... Wiele migawek z lisiego życia. Jak AYLA żyła, jak się socjalizowała (bądź nie), co jadła, jak się bawiła. Jest i ogólnie o populacji lisów słów kilka. Wiadomo, że nie jest to podręcznik ale tego czytania trochę nam zaserwowano. W każdym razie wszystkiego, po troszku jest. Treściwie, w znośnym stylu podane. Jest też o wspaniałej Norwegii. Wprawdzie nazwy przyprawiają o zawrót głowy ale kilometrów po tym pięknym, dzikim kraju trochę robimy.

  Tak z założenia to ma być książka miła, lekka i przyjemna ale mi się oczywiście komplikatory włączyły. Od pierwszej strony mam maraton myśli, temat rozkładam na czynniki pierwsze. Ale dobrze, o to chodzi, aby treść wywoływała w nas emocje, żeby pojawiały się  pytania. Ja tak mam jeżeli chodzi o temat zwierząt. Cieszę się, że książka do mnie trafiła choć kilka razy mnie serce zabolało. Chyba nie taki był zamysł autorów 😆😆😆

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Lisiczka królową mediów!

  Ilość miłośników psów czy kotów na świecie jest olbrzymia, nie dziwi potężny biznes, jaki zbudowano wokół tych zwierząt. Powstają restauracje dla czworonogów, domy mody, bardzo często są one w naszych domach traktowane jak członkowie rodziny i takie tez mają prawa. Wspólnie zresztą domowników zasiadają do stołu, otrzymując co lepsze kąski, sypiają w łóżkach swoich właścicieli i zajmują najwięcej miejsca na kanapie. Wybacza się im pogryzione kapcie, podrapane meble, a nawet zdewastowane mieszkania. W zamian za to dostajemy bezgraniczną miłość i wierność futrzastych przyjaciół. I choć zdarzają się ludzie, którzy na to zaufanie, jakim obdarzają ich zwierzęta nie zasługują, to jednak wielu właścicieli zrobiłoby dla nich wszystko.

  Nawet jeśli sami nie posiadamy zwierząt, albo ich nawet nie lubimy, często jesteśmy w stanie zachwycić się domowymi scenami z ich udziałem, zdumienie budzi też ich niezwykłe przywiązanie. Co jednak w sobie takiego może mieć dzikie zwierze, jakim jest lis, by zostać gwiazdą Instagrama? Kapryśna, niesforna, niekiedy agresywna, a mimo wszystko urocza – to właśnie można powiedzieć o niezwykłym zwierzaku, który zamieszkał na jednej z norweskich farm. Ayla, bo takie imię zyskała mała lisiczka, została uratowana od śmierci, a właściwie od losu gorszego niż śmierć – od pobytu na lisiej farmie i zakończenia swojego żywota jako ozdoba kołnierza kurtki czy płaszcza.

  Od takiej przyszłości lisiczkę uratowała młoda kobieta, Silje Matnisdal, charyzmatyczna i ekscentryczna pracownica jednego z europejskich przedsiębiorstw zajmujących się obróbką blachy, a w głębi serca – rolniczka kochająca naturę. Wykupiła ją z farmy zwierząt futerkowych, kiedy była zaledwie pięciotygodniowym malcem. Wrzucając zdjęcie do sieci nawet nie podejrzewała, że słodkie maleństwo podbije serca tysięcy internautów i sprawi, że sympatyczny lisek zyska rzesze fanów.

  Tę niezwykłą historię lisicy, która stała się przyjacielem człowieka, opowiada Silje Matnisdal oraz Leiv Grøtte. Swego rodzaju reportaż „Ayla. Lis, który oczarował świat” to nie tylko opowieść o lisku, ale album wypełniony cudownymi zdjęciami lisiczki, jego właścicielki oraz niezwykłej przyrody norweskiego wybrzeża, na którym mieszka Silje. Znajdziemy tu również kilka podstawowych informacji na temat lisów, choć nie jest to poradnik dotyczący ich hodowli. Po książkę sięgnąć mogą zarówno wielbiciele Ayli, którzy obserwowali lisiczkę od dawna w sieci, jak i osoby, które dopiero chcą poznać tego pięknego, choć niekiedy złośliwego zwierzaka, a także wszyscy ci, którzy kochają naturę i pragną zrobić wszystko, by ocalić choć jej część.

  Poznajemy nieco „charakterną” lisią naturę, przekonujemy się, że lisiczka nie zawsze jest tak słodka, jak na zdjęciach, ale jednocześnie zwierzę zaprasza nas do swojego wspaniałego świata odkrywając przed nami wiele pięknych rzeczy i pozwalając przeżywać chwilę wzruszeń. Niestety jesteśmy również świadkami zaginięcia lisiczki w trakcie spaceru autorów książki, uczestniczymy w dramatycznych poszukiwaniach, w które zaangażowali się ludzie z całego świata. Trudno powstrzymać łzy czytając o śmierci zwierzęcia, choć bardziej niż sam tekst porusza nas przekaz, który ze sobą niesie oraz niezwykłe zdjęcia, oddające figlarną naturę lisiczki. To sprawia, że po książkę zdecydowanie sięgnąć warto, między innymi dlatego by przekonać się, że posiadanie dzikiego zwierzęcia w domu wymaga wielu ustępstw (ze strony człowieka), a także by zastanowić się, zanim kiedykolwiek sięgniemy w sklepie po ubranie wykończone lisim futrem.

  Justyna Gul

  Qultura słowa

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Od dzieciństwa byłam miłośniczką zwierząt, im bardziej futerkowe, tym chętniej oglądałam, czytałam, kiedy zobaczyłam wśród nowości książkę z rozkosznym rudym pyszczkiem to momentalnie zapragnęłam przeczytać. Nie słyszałam o Ayla`y, ale to świadczy że jestem na bakier z aktualnymi wydarzeniami. Dopiero później poczytałam więcej, jaki był odzew na poszukiwanie lisicy. Dzięki tej książce możemy zobaczyć jak to jest żyć z lisem, jak to jest być odpowiedzialnym za to co oswoiliśmy. Przepięknie ilustrowana. Zachwyca wizualnie, świetny pomysł na prezent dla ludzi których interesują zwierzęta.

  Lis w Polsce cieszy się raczej złą sprawą, jest symbolem fałszu, zagrożenia, przebiegłości, diabelskich forteli. Wynika to z tego, ze lis jest zwierzęciem dzikim, od człowieka się trzyma na bezpieczny i odległy dystans. Nie oznacza to, że lis nie dogada się z człowiekiem, ta książka opowiada o Silije, która kocha przyrodę, jednak z powodów zdrowotnych nie może wziąć psa którego by chciała, już raz u niej w domu żył lis, w sumie myśli, że dlaczego nie i udaje się na fermę lisowi(hodowanych na futerka) i adoptuje małego liska. Oderwanego bardzo wcześnie od matki. Silije zaczyna wychowywać lisiątko, które zachowuje się jak niemowlę, płacze w nocy, potrzebuje bliskości. Lis to nie jest pies, jest trudniejszy w życiu codziennym, potrafi bezlitośnie siać destrukcję, ale też bywa oddanym przyjacielem, po stracie którego.

  Nawet nie wiedziałam, że można mieszkać z lisem. Ayla. Lis który oczarował świat to książka która pokazuje codzienność życia z lisem od najmłodszych lat, cały proces oswajania, nie jest to cukierkowa opowieść bo pokazuje jakie to jest trudne. Przede wszystkim przypomina, że zwierzę to nie tylko słodkie fotki na insta, ale odpowiedzialność, gdy decydujemy się na posiadanie zwierzęcia musimy liczyć się ze zmianami w życiu, to ograniczenie wyjazdów, to gotowość na straty w mieniu, ale zwierzę odpłaci się przywiązaniem, odpłaca się miłością i masą radości, chociaż to również smutek gdy odchodzi.

  Ta książka jest właściwie albumem, a lis swoim wyglądem po prostu zachwyca, nie wiem jak można odbierać życie tym pięknym zwierzętom, w zamian za futro, wystarczy spojrzeć na zdjęcia lisa, to piękno samo w sobie. Nie znałam historii Ayla`y i cieszę się że mogłam się z nią zapoznać Wam też polecam!!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Wydawać by się mogło, że najbardziej popularne zwierzę domowe to pies czy kot. Czy ktokolwiek z was pomyślał o tym, że w domu można trzymać lisa? Że można się z nim zaprzyjaźnić? Okazuje się, że jest to możliwe!

  'Mimo, że potrafię podrapać i ugryźć, kradnę twoje rzeczy i siusiam na wszystko, co lubisz, wciąż jesteś moim najlepszym przyjacielem. Lisy tak już mają.'

  Historia Ayli jest intensywna, ale niestety krótka. Została uratowana z farmy futerkowej. Samo zjawisko takich miejsc jest dla mnie nie do pomyślenia. Nigdy nie zrozumiem, jak ktoś może chcieć założyć na siebie naturalne futro, które jeszcze niedawno było chodzącym i żyjącym stworzeniem. Ale nie o tym ta książka.

  Jest to przepięknie wydany album, przeplatany historią lisicy. Dokładnie w tej kolejności, bo zdjęć otrzymujemy naprawdę dużo. Jednocześnie możemy dowiedzieć się jakie życie wiodła Ayla, jak zaprzyjaźniła się ze swoją właścicielką, co jadła i gdzie spała. Urocze stworzenie, które wiodło naprawdę szczęśliwe życie.

  Polecam każdemu, zarówno osobom wrażliwym na los zwierząt, jak i tym, którzy chcą obejrzeć po prostu przepiękne zdjęcia. Spędziłam przy tej historii naprawdę miłe chwile i zostaną mi w głowie na długo.

  'Jeśli ktoś decyduje się na przygarnięcie pupila, jest także zobowiązany do zapewnienia mu jak najlepszych warunków życia - to właśnie jest filozofia. Odpowiedzialność leży po stronie opiekuna. Musi poświęcać czas i wyrzekać się znacznej części przyjemności.'

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Obrzydliwa anatomia 5/5 Nasza cena:
23,94 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Obrzydliwa anatomia

Kto zdecydował o tym, że kobiety powinny depilować nogi, wąsik czy pachy? Jak spocona pacha jest za bardzo spocona? Czy w każdym pępku zbierają się kłaczki? Jeśli kiedykolwiek podczas służbowego spotkania bałaś się podnieść rękę i odsłonić mokrą plamę potu pod pachą, pokochasz Marę Altman i jej...
Dobre wieści 5/5 Nasza cena:
11,99 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dobre wieści

Jeden z najpopularniejszych memoirów wszech czasów! Książka określona mianem najlepiej sprzedającej się publikacji odsłaniającej kulisy wielkiej polityki. Nigdzie wcześniej niepublikowane wspomnienia byłej rzeczniczki George'a W. Busha. Oto unikalna publikacja odsłaniająca kulisy pracy jednego z...
Kosmiczne dziewczyny 4/5 Nasza cena:
27,45 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kosmiczne dziewczyny

Przed tobą 50 fascynujących biografii bohaterek, które udowodniły, że inteligencja nie ma płci. Neil Armstrong, który wypowiedział słynne zdanie o „małym kroku dla człowieka” nigdy nie wylądowałby na Księżycu, gdyby nie pomoc kobiet. Kobiety na całym świecie – astronautki, matematyczki,...
Perfumy. Stulecie zapachów 5/5 Nasza cena:
22,45 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Perfumy. Stulecie zapachów

Niebywałe historie stu najsłynniejszych zapachów, które ukształtowały świat perfum Każdy flakon perfum, oprócz charakterystycznego zapachu, kryje w sobie historię – o wizjonerach, którzy je stworzyli; o fenomenalnych i śmiałych kampaniach, które wprowadziły je na rynek; a przede wszystkim o...
The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Elżbieta II, Winston Churchill i pierwsze lata młodej królowej. Tom 1 5/5 Nasza cena:
28,29 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Elżbieta II, Winston Churchill i pierwsze lata młodej królowej. Tom 1

Pierwsza część oficjalnego przewodnika po serialu „The Crown”. Odkryj sekrety brytyjskiej korony za zamkniętymi drzwiami Pałacu Buckingham i 10 Downing Street. Nagła śmierć ojca sprawiła, że dwudziestopięcioletnia kobieta stojąca u progu zmagań z nowa rolą - matki i żony - musiała zostać...
Mary McGrory. Pierwsza królowa dziennikarstwa 5/5 Nasza cena:
24,95 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mary McGrory. Pierwsza królowa dziennikarstwa

Mary McGrory to dziennikarka, która za relację z afery Watergate, jako pierwsza kobieta w historii, zdobyła nagrodę Pulitzer Prize for Commentary. Ta niezwykła postać przez pięć dekad, w niezliczonych tekstach opublikowanych na łamach waszyngtońskich dzienników, kształtowała obraz amerykańskiej...
Roślinny browar 0/5 Nasza cena:
29,94 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Roślinny browar

Jak zrobić miód pitny? Jak długo powinno fermentować wino? Czy w każdym fermentowanym napoju jest alkohol? Szampan z kwiatów bzu, piwo imbirowe, kwas chlebowy i wino z owoców lasu. Nowy rozdział w fermentacji! Wyjątkowe napoje, pełne zdrowych bąbelków! Zaskocz swoich gości domowymi miodami pitnymi,...
Magija współczesna. Dwanaście lekcji wysokiej sztuki magicznej 5/5 Nasza cena:
53,94 zł 89,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Magija współczesna. Dwanaście lekcji wysokiej sztuki magicznej

Od ponad dwóch dekad Magija współczesna to najpopularniejszy i najbardziej kompletny podręcznik do nauki magiji ceremonialnej, jaki kiedykolwiek opublikowano. Dziesiątki tysięcy adeptów sztuki magicznej z całego świata korzystało z tej książki jako z podstawowego praktycznego przewodnika po świecie...
Miodzio! Jak założyć ul, hodować pszczoły i produkować własny miód 5/5 Nasza cena:
21,45 zł 42,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Miodzio! Jak założyć ul, hodować pszczoły i produkować własny miód

I ty możesz zostać pszczelarzem! Z czego składa się ul? Skąd wziąć pszczoły? Kiedy można zebrać pierwszy miód? Oto poradnik zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych pszczelarzy, który zawiera pięćset cennych wskazówek na temat samodzielnego prowadzenia pasieki. Zaletą pszczelarstwa jest coś...
Moc kryształów 4/5 Nasza cena:
20,94 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Moc kryształów

Gorący trend, który podbił Instagram - kryształy! Gwyneth Paltrow i Cameron Diaz oszalały na punkcie zestawów kryształów tworzonych przez Kierę Fogg. Z tą książką każdy zbuduje takie kompozycje, które przyciągają szczęście, sukces, zdrowie i oczyszczają przestrzeń z negatywnych energii. Daj się...
Życie według Kintsugi 4/5 Nasza cena:
24,95 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Życie według Kintsugi

Kintsugi, czyli jak pokochać niedoskonałości życia Kintsugi to japońska sztuka naprawiania wyrobów ceramicznych, która polega na zdobieniu pęknięć metalami szlachetnymi, co dodaje im niezwykłego uroku. Ideę naprawy niedoskonałości poprzez ich podkreślenie można przełożyć również na każdą sferę...
Polowanie na potwory. Poradnik dla babysitterek. Tom 1 5/5 Nasza cena:
25,14 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Polowanie na potwory. Poradnik dla babysitterek. Tom 1

Cukierek albo całkowita zagłada ludzkości! Trzynastoletnia Kelly Ferguson marzy o tym, aby wakacje spędzić na letnim obozie. Jednak ten sporo kosztuje. Dlatego kiedy w Halloween szefowa jej mamy potrzebuje opiekunki do kilkuletniego Jacoba, dziewczyna zgłasza się na ochotniczkę. Co prawda...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula