Marcin Braun

Marcin Braun jest polskim pisarzem, a także autorem podręczników do matematyki oraz fizyki. Jako specjalista w tej dziedzinie prócz nich opracowywał także zbiory zadań oraz książki pomocnicze do nauki.

Braun urodził się w 1971 roku. Przez pewien czas uczył w szkole, gdzie zajmował się prowadzeniem zajęć dla uczniów szczególnie uzdolnionych oraz warsztaty kierowane do nauczycieli. Był znany z tego, że został założycielem pisma "Matematyka w szkole", którego redakcji podjął się samodzielnie. Książki te spotkały się z ciepłym przyjęciem wszystkich entuzjastów przedmiotów ścisłych. W 2017 roku napisał również powieść "Krojcok".

"Krojcok" przedstawia losy studenta historii, Michała. Chłopak wybiera się na wycieczkę rowerową po Pomorzu, a jego trasa została skrupulatnie wybrana. Z jednej strony liczy na to, że dokładnie pozna region, w którym obecnie mieszka, z drugiej natomiast chce znaleźć skarb, który podczas okupacji ukrył gdzieś Wilhelm Frelke. Michała interesują dawne dzieje, a zwłaszcza to, jak radzili sobie ludzie, mieszkający na podbitych terenach. Chłopak wymienia się swoimi poglądami z pewną niemiecką studentką, Ingą. Rozmawiają więc o II wojnie światowej, a także o tym, czy wina oraz kara za wszelkie tamtejsze zbrodnie rzeczywiście przysługuje Niemcom. A może mimo wszystko da się jakoś temu zapobiec? Wiarygodne postaci i ich ciekawe spojrzenia na tamtejszą rzeczywistość rzucą na pewno nowe światło na trudny okres w dziejach polskiej historii.