Diana Gabaldon

Diana Gabaldon – amerykańska pisarka fantasy, znana w Polsce głównie za sprawą bestsellerowej serii "Obca" ("Obca", "Uwięziona w bursztynie", "Podróżniczka", "Jesienne werble", "Ognisty krzyż", "Tchnienie śniegu i popiołu", "Kość z kości" oraz "Spisane własną krwią"). Są to opowieści o podróżującej w czasie Claire Randall i jej ukochanym Jamie Fraserze, którzy pomimo wszelkich przeciwności, walczą o swoją niespotykaną miłość. Cały cykl określany jest jako połączenie wielu różnych gatunków: powieści przygodowej, historycznej, fantastyki i romansu. Ponadto Gabaldon ma na swoim koncie serię o Lordzie Johnie Greyu, na którą składają się także krótkie nowele.

Książki Diany Gabaldon wydano w  26 krajach i przetłumaczono na 23 języki. Na całym świecie rozeszły się w ponad 18 milionowym nakładzie, czyniąc ich autorkę jednym z najgorętszych nazwisk na rynku. Na podstawie "Obcej” powstał amerykański serial telewizyjny ("Outlander"), emitowany od 2014 roku. Produkcja okazała się sukcesem, dlatego już wkrótce powstaną kolejne sezony.

Diana Gabaldon, oprócz tworzenia, zajmuje się także pracą naukową – ukończyła zoologię oraz biologię morską. Uzyskała również doktorat z zakresu ekologii i wykłada na uniwersytecie. Jeden z krytyków określił jej książki jako najmądrzejsze sci-fi napisane przez naukowca. Prywatnie Gabaldon ma trzy dorosłe córki i  mieszka wraz z mężem w Arizonie.