Anioł w domu, mrówka w fabryce

Książka
38,99 zł
Outlet
22,99 zł
eBook
32,45 zł

Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Wydawnictwo:Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Seria:Seria Historyczna
Oprawa:Twarda
Rok wydania:2018
Ilość stron:288
Opis
"Anioł w domu, mrówka w fabryce" to książka opowiada o kobietach zatrudnionych w przemyśle pod koniec XIX wieku. Jak wyglądało ich codzienne życie? Kto walczył o ich prawa? Jaki udział wzięły w emancypacji kobiet?

W roku 1897 ziemie polskie znajdują się pod zaborami. Królestwo Polskie to część rosyjskiego imperium i choć faktyczną władzę sprawują Rosjanie, w Warszawie, Łodzi, Żyrardowie niczym grzyby po deszczu wyrastają kolejne fabryczne kominy. Fabryki te należą zarówno do Polaków, jak i do Żydów czy Niemców. W roku 1897 władze rosyjskie przeprowadzają spis ludności, z którego wynika, że na terenie Królestwa Polskiego zatrudnionych jest około 160 tysięcy robotników. Jedna czwarta z nich to kobiety! Jeżeli chodzi o przemysł włókienniczy, kobiety stanowiły 40% zatrudnionych. W wielu fabrykach liczba robotnic znacznie przekraczała liczbę robotników. Mimo to jednak w roku owego spisu nawet najbardziej postępowi socjaliści czy nawet emancypantki nie są skłonni uznać, że robotnica fabryczna to nowy rodzaj kobiety. Kobiety, z którą trzeba się liczyć?

Książka ta przedstawia trudny los robotnic fabrycznych na ziemiach polskich pod koniec XIX wieku. Emancypacja kobiet zataczała już wówczas coraz większe kręgi, jednak w dążeniu do równouprawnienia jakoś nie brano pod uwagę kobiet, które po szesnaście godzin na dobę pracowały w fabrykach. Do współudziału w ruchu zaproszono je stosunkowo późno i to z dużą niechęcią. Dlaczego? A jak wyglądało codzienne życie tych niezliczonych rzesz? Co musiały robić w domu, a co podczas pracy? Co się działo, gdy chorowały lub rodziły dzieci? Kto opiekował się ich dziećmi, gdy one same szły do pracy? O tym wszystkim mówi nam ta wyjątkowa książka, oparta na niezliczonych źródłach historycznych, badaniach i dociekaniach autorki.

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii historia polski lub z serii Seria Historyczna

Szczegóły
  • Tytuł: Anioł w domu, mrówka w fabryce
  • Autor: Alicja Urbanik-Kopeć
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Krytyki Politycznej
  • Seria Seria Historyczna
  • Oprawa: Twarda
  • Rok wydania: 2018
  • Ilość stron: 288
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788365853899
  • Język: polski
  • Nr wydania: 1
  • ISBN: 9788365853899
  • EAN: 9788365853899
  • Wymiary: 14.5x20.5 cm
  • Dane producenta: Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, Jasna, 10/3, 00-013 Warszawa, Polska, redakcja@krytykapolityczna.pl, tel. 22 505 66 90
Recenzje książki Anioł w domu, mrówka w fabryce (1)
  1. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Katarzyna M. w dniu 2019-05-01
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    W 1897 roku władze rosyjskie zarządziły przeprowadzenie spisu powszechnego, z którego wynikało, że na 160 tysięcy robotników zatrudnionych w Królestwie Polskim 40 tysięcy to kobiety.

    Szczególnie wybijał się przemysł włókienniczy, gdzie zatrudniano około 75 tysięcy ludzi, prawie połowę wszystkich pracujących w przemyśle. 30 tysięcy z nich, około 40%, stanowiły kobiety.

    W niektórych miejscach, jak w Żyrardowie, Łodzi czy Warszawie, w fabrykach bywało więcej robotnic niż robotników.

    Kobiety wstawały o czwartej rano, od piątej stawały przy maszynach. Pracowały dwanaście lub czternaście godzin na dobę z półgodzinną przerwą na śniadanie i godzinną na obiad, sześć dni w tygodniu. Do tego pracowały na drugim etacie w domu. Ale to nie wszystko.

    Urbaniak - Kopeć w ciekawy i merytoryczny sposób ukazuje życie ówczesnej kobiety w kontekście politycznym, historycznym, społecznym i obyczajowym. Opierając się na przeprowadzonych w latach 70. XX wieku przez naukowców z Katedry Etnologii Uniwersytetu Warszawskiego badaniach, autorka kreśli przed czytelnikiem szeroką wizję życia kobiety na przełomie XIX i XX wieku, kobiety robotnicy, matki, żony, kucharki, gosposi. Kobieta musiała sprostać wielu obowiązkom, dać sobie radę w każdej dziedzinie. Na kobiety- robotnice czyhało wiele zagrożeń.

    Czy miały one jakąkolwiek pomoc, wsparcie...nawet najmniejsze? Czy męźczyźni pomagali? A może pomocne były działające wtedy ruchy emancypantek?

    Gwarantuję, iż wynik tych badań was zaskoczy...a może jednak nie. W sumie, jak teraz po lekturze analizuję książkę i wnioski jakie w niej przedstawia autorka, uważam, iż wielu reakcji, poczynań należało się spodziewać. Smutne, ale prawdziwe. Kobiety-robotnice końca XIX i początku XX wieku były w Polsce wykluczonymi i to w każdej praktycznie dziedzinie, wykluczonymi i zagrożonymi.

    Niezwykle ciekawie napisana książka przygląda się warunkom życia robotnic. Sprawdza, gdzie pracowały, ile im płacono, kto zajmował się ich dziećmi, gdy były w fabryce. Czy umiały pisać i czytać? Co działo się, gdy chorowały, rodziły dziecko, potrzebowały pomocy?

    Książka ta prezentuje obraz kobiety arcyciekawie, dogłębnie analizując, podając fakty, które dotąd były nieznane większości osób.

    Swoją pracą Urbaniak - Kopeć wypełniła istniejącą dotychczas pustkę na polskim rynku literackim, socjologicznym i historycznym. Czyta się doskonale, choć trzeba sobie zadać odrobinę trudu żeby zrozumieć, wczuć się w położenie bohaterek, przeanalizować podane fakty. Można także dostrzec pewną smutną analogię pomiędzy życiem kobiet z przełomu XIX i XX a XXI wieku. Wiele, zbyt wiele zagadnień nadal pozostaje aktualnymi. Polecam.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula