Ani złego słowa

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
3-5 dni + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
270
Rok wydania
2019
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
za 26,03 zł
Audiobooki mp3
za 28,34 zł
Nasza cena: 34,71 zł 39,90 zł Taniej o: 13%

"Ani złego słowa" to kolejna znakomita powieść w dorobku autora "Bestii znikąd".

Opowieść o tolerancji, emigracji i o tym, że czasami słowa potrafią ranić najmocniej.

Niru jest synem nigeryjskich imigrantów, którzy na amerykańskiej ziemi rozpoczęli nowe życie. Chłopak z pozoru nie wyróżnia się niczym spośród swoich rówieśników. Jest chrześcijaninem, chodzi do kościoła, osiąga znakomite wyniki jako sportowiec. Jesienią ma rozpocząć studia na Harvardzie. W głębi duszy skrywa jednak tajemnicę, z którą z pewnością nie mógłby pogodzić się jego konserwatywny ojciec. Dlatego wyrusza w podróż w poszukiwaniu własnej tożsamości. Najpierw są dzikie imprezy z zakochaną w nim Meredith u boku, później kolejne inicjacje i mroczne, nowojorskie kluby. A wszystko to zmierza do finału, który na zawsze pozostanie w pamięci czytelnika!

Powieść "Ani złego słowa" zdobyła szeroki rozgłos i uznanie, została też uhonorowana kilkoma prestiżowymi nagrodami. Krytycy są zgodni, że to kawał znakomitej, współczesnej prozy. Ta opowieść wciąga od pierwszej strony i nie sposób odłożyć ją na bok choćby na chwilę. Dawno już nikt w tak porywający sposób nie pisał o tolerancji, nienawiści, emigracji, o brutalności policji i o słowach, które potrafią niekiedy ranić najbardziej dotkliwie.


Opinie o książce

Ledwie zaczynasz czytać i zapadasz głęboko w ten świat, odnajdując siebie w kolejnych postaciach, aż w końcu odnosisz wrażenie, jakby autor znał cię na wylot.

Marlon James

Niezwykle mądra książka, której nie sposób odłożyć.

Gary Shteyngart


O autorze

Uzodinma Iweala to amerykański pisarz nigeryjskiego pochodzenia. Urodził się w roku 1982. Ukończył studia na Harvardzie, obecnie mieszka w Nowym Jorku. Jego literackim debiutem była powieść "Bestie znikąd". Książka została znakomicie przyjęta przez krytyków, a autora okrzyknięto jednym z najlepiej zapowiadających się pisarzy młodego pokolenia. Uzodinma Iweala zaangażował się następnie w pracę z dziećmi w nigeryjskich obozach dla uchodźców. Nie porzucił jednak pióra, a niniejszą powieścią bez wątpienia zaspokoił wysokie oczekiwania tych, którzy pokładali w nim nadzieję.

Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Inny

  „Bo chłopcy
  nie powinni lubić innych chłopców” – te słowa słyszało zapewne wielu chłopców, którzy odważyli się wykazać jakiekolwiek zainteresowanie ich płcią. Tak samo wygląda sytuacja, jeśli chodzi o dziewczynki. Zakazy, nakazy, wszystko po to, by wtłoczyć nas w narzucone z góry ramy, by zrobić z nas idealne kopie, ludzi, których nie sposób odróżnić z tłumu, którzy nie odstają od reszty. Bo tak jest lepiej, bezpieczniej. Dzięki temu inność nie razi, nie zwraca uwagi, nie szkodzi, nie zmusza do zastanowienia się nad sobą i światem…

  O inności, o akceptacji (a właściwie jej braku), o wyrażaniu siebie i o tym co znaczy słowo, możemy przeczytać w powieści, która zapada na długo w pamięć i w serce, pt. „Ani złego słowa”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Poznańskiego książka porusza temat, który wciąż, pomimo rozwoju świadomości, jest tematem tabu. Homoseksualizm, uprzedzenia rasowe – to wszystko pojawia się w powieści Uzodinma Iweala, bulwersując, ale i otwierając nas naprawdę o świecie. Tym samym jest to pozycja dla tych, którzy chcą wiedzieć i widzieć więcej. Dla wrażliwych, ale takich, którzy potrafią znieść prawdę. Dla tych, którzy kochają słowo, nawet jeśli niesie ono ze sobą ból i krzywdę.

  Poznajemy Niru, syna nigeryjskich imigrantów, czarnoskórego nastolatka stojącego u progu życiowych wyborów. Ma ON wszelkie predyspozycje, by zostać wybitnym sportowcem, marzy również o tym, by studiować na Harvardzie. Mogłoby się wydawać, że jest dzieckiem, jakie chciałby mieć każdy rodzic. Gdyby nie to, że skrywa ON tajemnicę, która burzy uporządkowany świat jego konserwatywnego ojca i sprawia, że sam Niru nie potrafi się odnaleźć, nie wie, kim tak naprawdę jest. Swojej prawdziwej tożsamości poszukuje nieco po omacku, imprezując z zakochana w nim Meredith, która marzy o jego dotyku, to znowu zanurzając się w mrocznej atmosferze nowojorskich klubów.

  Odrzucenie prawdziwej orientacji seksualnej i zagubienie w świecie, który zresztą sam z Niru zrezygnował prowadzi do prawdziwej tragedii. Kiedy czarnoskóry, homoseksualny chłopiec styka się z białymi przedstawicielami policji, scenariusz może być tylko jeden. Nikt nie daje wiary słowom chłopca, możemy przekonać się również, w jaki sposób jest ON traktowany przez stróżów prawa, którzy powinni stać na straży równości i sprawiedliwości.

  Tym samym autor daje świadectwo tego, w jaki sposób wciąż traktowane są odmienne jednostki, w pozornie tylko tolerancyjnym społeczeństwie Stanów Zjednoczonych. Mamy nie tylko obraz tego społeczeństwa, ale przede wszystkim możemy obserwować dramat chłopca, który lubi innych chłopców, mimo iż „nie powinien”. Kryzys tożsamości ma dramatyczne skutki, a sama lektura pozostawia nas nie tylko z mieszanymi emocjami, ale i z kryzysem wiary. Wiary ludzi i w to, że mają serce, że są w stanie kochać bliźniego. Nawet wówczas, jeśli jest inny.

  Justyna Gul

  Qultura słowa

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Jeden, jedyny wniosek, jaka masakrycznie smutna i dołująca, ale niestety prawdziwa książka. Trudno po niej spać, trudno o niej zapomnieć. Dawno czegoś takiego nie czytałam.

  Opowiada ona o odmienności, imigracji i brutalności policji, o ludzkiej tożsamości, jej negowaniu, odczłowieczaniu ludzi tylko dlatego, że są skądś, są inni, czyli o tym, co dotyka nie tylko opisywaną Amerykę, ale całą Europę teraz, w XXI wieku i co moim zdaniem jeszcze bardziej, z każdym rokiem, będzie się nasilać.

  To także opowieść o samotności i to tej wielkiej, ogromnej.

  Najmocniejsza stroną opisywanych historii są jej bohaterowie, ludzie, których spotykamy, lub za moment spotkamy po sąsiedzku, obok nas. To imigranci w różnym wieku, którzy próbują ułożyć sobie życie w nowym miejscu, stworzyć dom, mieć rodzinę, wpoić dzieciom jakieś wartości, dać im lepsze życie, odnaleźć siebie, nie zagubić tożsamości.

  To także opowieść o poszukiwaniu własnej drogi w życiu, o tym, jak młody człowiek staje na progu dorosłości i zastanawia się co dalej, którą drogą iść, która będzie, jest tą właściwą.

  Nakreśleni bohaterowie mogą się od nas różnic czy to pochodzeniem, kolorem skóry, czy religią, podejściem do życia. Jednak jestem głęboko przekonana, iż w opisywanej historii znajdziemy coś z siebie, z nas samych, jakiś okruch, który będzie pasował do naszego wnętrza, do naszych uczuć. W postaci głównego bohatera znajdziemy bez wątpienia cząstkę siebie. Każdy z nas przez dłuższą lub krótszą chwilę był takim Niru, synem nigeryjskich imigrantów, czy jego ojcem.

  Książka zaskakuje i to po każdym względem. Niesamowite są opisywane historie, wciągające losy obcych nam, a jednocześnie tak bliskich ludzi.

  Zaskakuje fakt, iż na tak niewielkiej ilości stron (książka liczy niewiele bo 260 stron) można zawrzeć, przekazać tak wiele. Autor udowadnia, iż nie ilość, a jakość się liczy.

  Na tak niewielu stronach autor zawarł wiele wątków. Część z nich skończył, część pozostawił w niewielkim zawieszeniu, pozwalając nam czytelnikom myśleć o tym, jaki będzie koniec danej historii.

  Iweala mocną wymową książki, bolesną treścią zwraca uwagę na wiele aspektów, zmusza do myślenia, zastanowienia się nad kilkoma sprawami, które nie ukrywajmy, większości z nas na ogół nie interesują.

  Nie ukrywam, to trudna lektura, nie każdemu przypadnie do gustu. Nie jest to książka, którą czyta się wieczorem, przed snem, dla relaksu. Trudne problemy, skomplikowane postaci, wielka gama różnorodnych odczuć i dialogi wkomponowane w treść. Dodatkowo wiele różnych możliwości odbioru tej pozycji. Każdy może odebrać ją inaczej, każdy na co innego zwróci uwagę.

  Gorąco zachęcam do lektury. Warto.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Niru, jest synem nigeryjskich imigrantów. Na pozór wiedzie idealne życie. Chodzi do kościoła, wierzy w Boga, jest wybitnym sportowcem, a jesienią idzie na Harvard. Tyle że chłopak nie jest taki, jak wyobraził sobie to jego konserwatywny ojciec. Gdy ten dowiaduje się prawdy o synu, postanawia wyrwać go ze szponów grzechu.

  Główny bohater, Niru, to chłopak stojący na progu dorosłego życia. Miota się między tym, kim jest, a tym, kim powinien być, zwłaszcza według jego konserwatywnego ojca. Przez przypadek jego sekret wychodzi na jaw. Jak zmieni to jego życie? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w tej książce.

  Nie była to łatwa powieść. To nie jest jedna z tych pozycji, które można sobie czytać do poduszki. Już sama konstrukcja wymaga od czytelnika pełnego zaangażowania. Dlaczego? Ponieważ dialogi są wkomponowane w treść i trzeba się skupić, żeby wiedzieć, co i kto powiedział. Odradzam raczej czytanie po ciężkim dniu, bo szybko odpadniecie. I nie, nie chodzi mi o to, że książka jest nudna, po prostu trzeba ją czytać z w miarę świeżym umysłem.

  Po lekturze tej powieści mam mętlik w głowie. Wywołała we mnie wiele złych emocji, ale nie powiem przez to, że jest zła i macie się od niej trzymać z daleka, nie to mam na myśli. To na pewno nie jest książka dla każdego, to pomimo niewielkiej objętości dość ciężki kaliber. To przede wszystkim historia o poszukiwaniu tożsamości. Często bolesna, ale mnie dała sporo do myślenia. Mowa tu też o szeroko rozumianej odmienności. I specjalnie nie chcę mówić za bardzo o fabule, żeby nie streszczać całości. To nie jest obszerna powieść i łatwo powiedzieć o parę słów za dużo.

  Myślę, że spokojnie można było jeszcze trochę rozbudować tę historię, bo pewne wątki nie do końca wybrzmiewają, ale mimo wszystko całość mnie zaangażowała i chciałam poznać zakończenie tej opowieści.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Iweala Uzodinma
 • Wydawnictwo Poznańskie
 • Oprawa: Twarda
 • Rok wydania: 2019
 • Ilość stron: 270
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788366381971
 • Język: polski
 • Tłumacz: Piotr Tarczyński
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788366381971
 • EAN: 9788366381971
 • Wymiary: 14x21 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Ale mnie strzeż od wszelkiego złego... 0/5 Nasza cena:
8,94 zł 34,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ale mnie strzeż od wszelkiego złego...

Co się stanie, jeśli pewnego dnia twój anioł stróż cię opuści? Przełom 1939 i 1940 roku. Do szpitala psychiatrycznego w małej miejscowości Płonna trafiają dwie młode kobiety: cierpiąca na depresję poporodową Pola i zmagająca się ze schizofrenią Baronka. Odizolowane od swoich najbliższych i swoich...
Bez słowa 5/5 Nasza cena:
28,52 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Bez słowa

Siedem idealnych dni. Potem on zniknął.Gdy Sarah poznaje Eddiego w mgnieniu oka zapomina o reszcie świata. Nie może nacieszyć się każdą chwilą, nie chce się rozstawać. Spędzają razem - jak zgodnie stwierdzają - najpiękniejszy tydzień w ich życiu. Aż nadchodzi nieuchronne rozstanie… Obiecują się...
Książę Ciemności T.2 Siła złego na jednego 0/5 Nasza cena:
35,18 zł 42,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Książę Ciemności T.2 Siła złego na jednego

Jesteś miłośnikiem rosyjskiej fantasy? Lubisz Olgę Gromyko? Oksanę Pankiejewą? Aleksandrę Rudą? Ta pozycja jest dla ciebie! Siła złego na jednego to drugi tom tom trylogii Książę Ciemności napisanej przez duet autorek: Ksenię Basztową i Wiktorię Iwanową. Dużo magii, przygód i wartkiej akcji,...
Zostały mi słowa miłości 0/5 Nasza cena:
71,10 zł 79,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zostały mi słowa miłości

„Hiszpańska należy do najpopularniejszych polskich grafików. Jest jednym z nielicznych artystów, których dzieła spotyka się na ścianach przypadkowo odwiedzanych mieszkań. Jej grafika podoba się ludziom skądinąd dalekim od świata sztuki” ? pisał o niej prof. Jan Białostocki. Wydana z okazji...
Niewypowiedziane słowa 4/5 Nasza cena:
18,21 zł 34,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Niewypowiedziane słowa

Państwo Szulc wiodą spokojne życie. Łucja jest okulistką. Andrzej prowadzi rodzinną aptekę żony. Ona - wychuchana przez rodziców jedynaczka, on od zawsze w cieniu młodszego brata. Łucja interesuje się malarstwem i pasjonuje się muzyką operową, której on nie cierpi. On przepada za filmami...
Czarcie słowa 5/5 Nasza cena:
28,62 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Czarcie słowa

Austria, rok 1279.Po zakończeniu krwawej wojny o koronę Królestwa Niemiec kraj cieszy się chwilowym spokojem. Chcąc zadowolić krnąbrnych wasali, król Rudolf Habsburg nakazuje zorganizować turniej na zamku Rappottenstein - zaprasza na niego wojowników i władców z ościennych krajów. Atmosfera...
Naiwna sztuka słowa 0/5 Nasza cena:
20,70 zł 23,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Naiwna sztuka słowa

Ala Rabiko-Woźniak - poetka-debiutantka, ur. na początku lat dziewięćdziesiątych ub. w. w Żarach; mieszka w Toruniu, całym sercem związana z Ziemią Lubuską i Zieloną Górą, w której dorastała. Z wykształcenia trochę hotelarz, trochę biolog, przede wszystkim jednak dietetyk w służbie zdrowego...
Słowa w ciemności 0/5 Nasza cena:
26,78 zł 31,50 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Słowa w ciemności

Poznaj historię kapłana, który nieoczekiwanie dostaje zaproszenie na królewskie zaślubiny. Niedługo potem udaje sie z ową posługą do zamku, by odprawić ją należycie. Jednakże z biegiem czasu zaczyna odkrywać pewną mroczną tajemnicę, która drzemie w murach starej gotyckiej twierdzy. Zaskoczony...
Jubiler słowa 0/5 Nasza cena:
33,15 zł 39,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jubiler słowa

"Jubiler słowa" ...to poezja dystyngowana... niczym przyciszona bossa nova, otula jak dym cygara, pozwala się zrelaksować i pod zamkniętą powieką przewinąć klisze z pytaniami, na które często nie ma odpowiedzi…" Bianka Kunicka Chudzikowska – plastyk, kulturoznawca, historyk sztuki, z zamiłowania...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula