Alicja

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
312
Rok wydania
2020
Nasza cena: 38,17 zł 44,90 zł Taniej o: 15%

Stare Miasto to niepokojące miejsce, pełne wąskich, niebezpiecznych uliczek i rozpadających się budynków. Zamieszkują je tylko najbardziej zdesperowani, biedni, pozbawieni nadziei ludzie. W sercu starego Miasta stoi szpital psychiatryczny, w którego murach rozchodzą się krzyki zapomnianych przez świat, potępionych dusz.

W szpitalu przebywa młoda dziewczyna, której niegdyś złociste, długie, jedwabiste włosy teraz opadają skołtunione na zgarbione plecy. Nie pamięta, skąd się wzięła w tym budzącym trwogę budynku. Pamięta tylko podwieczorek przy herbatce dawno, dawno temu, długie białe uszy i krew…

Kiedy w szpitalu wybucha pożar, przed Alicją i Topornikiem – jej jedynym przyjacielem, pacjentem z sąsiedniego pokoju, z którym komunikowała się tylko poprzez małą mysią dziurkę w ścianie – otwiera się szansa ucieczki, wydostania się z zimnego, przerażającego miejsca, gdzie ich tyle lat więziono. Tyle że wraz z nimi rozpadające się od pożaru mury opuszcza coś jeszcze. Coś mrocznego. Coś potężnego. Dżaberłak.

Aby odkryć prawdę o swojej przeszłości, będą musieli zmierzyć się z bossami Starego Miasta – Gąsienicą, Morsem i tajemniczym Chesirem. Droga będzie trudna, najeżona niebezpieczeństwami, a na jej końcu na swoją Alicję czeka Królik…


Opinie o książce

Ostrożnie! Ten oto biały królik zabierze cię w psychodeliczną podróż poprzez odmęty magii i szaleństwa. Jeżeli o mnie chodzi, owa wycieczka sprawiła mi nie lada radość.

Brom, autor "The Child Thief”

Wpadłam w króliczą norę dzięki tej mrocznej, odważnej w stylu opowieści – i byłam tym zachwycona. Książka stanowi niezwykłą wariację na temat klasycznej powieści i zapewnia prawdziwie dziką przejażdżkę!.

Gena Showalter, bestselerowa autorka w notowaniu "New York Timesa” za powieść "Alice in Zombieland”

Mroczna i wspaniale niepokojąca podróż w głąb króliczej nory wypełnionej szaleństwem i tajemnicą. To nie jest Alicja, o której czytała wam mama… »Alicja« ukazuje niezwykłość i odpychający urok świata napędzanego szaleństwem, gdzie rzeczywistość rozbija się na tysiące odłamków upadających u twych stóp z każdym stawianym krokiem. O ile, oczywiście, nie zachowasz ostrożności. »Alicja« to wspaniale pokręcona wariacja klasycznej powieści Carrolla, zapewniająca powiew świeżego powietrza… Jeżeli poszukujecie książki, która sprawi, że poczujecie się jak na suto zakrapianym przyjęciu z niebieskim Panem Gąsienicą, to szczerze polecam wam tą książkę.

R.S. Belcher, autor "The Shotgun Arcana”

Recenzje (5)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Retellingi powszechnie znanych książek to zawsze duże wyzwanie, ponieważ z reguły jesteśmy przywiązani do bohaterów i ich przygód, często niekonieczne chcielibyśmy coś zmieniać. Z tego powodu nie zawsze opowiadanie na nowo danej historii jest udane i odnosi sukces. W przypadku Alicji Christiny Henry nic takiego nie ma miejsca - to ciekawe i dobrze opowiedziane na nowo przygody tytułowej bohaterki. Autorka znakomicie posługuje się elementami znanymi z książki Lewisa Carrolla do stworzenia czegoś odmiennego, z nową fabułą i osadzoną w bardziej mrocznych klimatach niż oryginał. Dlatego z wielką przyjemnością śledziłem losy Alicji oraz Topornika, którzy przemierzają niebezpieczne i ciemne zaułki Starego Miasta.

  W książce Christiny Henry spotkamy postacie znane z Alicji w Krainie Czarów - Cheshire'a, Królika, czy Gąsienicę. Nie są to bynajmniej te same osoby, co w powieści Lewisa Carrolla, lecz bezwzględni bossowie przed którymi drży całe Stare Miasto. Jest i Dżaberłak, który stanowi jedno z największych zagrożeń czyhających na Alicję w Starym Mieście i wokół którego koncentruje się fabuła. Bardzo przypadło mi do gustu nadanie tym postaciom nowych ról, jakże różnych niż w oryginale. Może zastanawiać brak Kapelusznika, który jest jedną z bardziej rozpoznawalnych postaci z powieści Lewisa. Nie zdradzę zbyt wiele, jeśli napiszę, że jest nim Topornik. Niestety w języku polskim nie udało się oddać gry słów, która jest lepiej widoczna w języku angielskim (Hatter to Hatcher).

  Wszystkie wydarzenia mają miejsce w Starym Mieście, w którym żadne z nas nie chciałoby się znaleźć. Szczególnie kobiety wiodą tam okropny żywot - wiele z nich jest okaleczanych, wykorzystywanych seksualnie, a wszystko ku uciesze rzeszy mężczyzn. Pełno w tym mieście śmierci, krwi, wnętrzności i innych okropieństw. Okazywanie słabości jest równoznaczne ze śmiercią, a najlepszą obroną jest atak, stąd bohaterowie często muszą z kimś walczyć, aby samemu przeżyć. Zwłaszcza Alicja musi szybko wyzbyć się skrupułów przed zabijaniem, aby sama nie zginąć. Od pierwszych stron możemy poczuć, że Stare Miasto to mroczne i nieprzyjazne miejsce, dlatego nie jest to nie jest to powieść dla dzieci, a raczej dla starszej młodzieży i dorosłych. Dodatkowo ten niepokojący i tajemniczy nastrój pogłębiają znakomite ilustracje Macieja Kamudy, który jest też autorem pięknej okładki zdobiącej książkę.

  Alicja Christiny Henry to bardzo dobry i ciekawy retelling Alicji w Krainie Czarów Lewisa Carrolla. Autorka stworzyła mroczniejszą historię tytułowej bohaterki, wprowadzając do niej nowe elementy, ale jednocześnie mocno czerpiąc z oryginału.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Lubicie czytać retellingi? Jaki jest wasz ulubiony?

  Przyznam szczerze, że do tej pory miałam okazje przeczytać tylko te związane z „Małą syrenką”.

  15 lipca swoją premierę miała „Alicja” autorstwa Christiny Henry nakładem wydawnictwa Vesper. Z tego co się orientuję seria mrocznych retellingów tej autorki zbiera bardzo dobre oceny. Mnie osobiście „Alicja” urzekła i naprawdę swietnie spędziłam z nią czas.

  Powieść zaczyna się dość specyficznie, bo w szpitalu psychiatrycznym, które znajduje się w Starym Mieście.

  Stare Miasto to bardzo niebezpieczne i niepokojące miejsce, w którym bieda i strach przed nadchodzącym jutrem jest na porządku dziennym. W szpitalu przebywa główna bohaterka. Nie jest to ta sama Alicja, którą znacie z dzieciństwa. Dziewczyna nie wie jak się tu znalazła, w sumie bardzo mało pamięta. Przed oczami ma tylko podwieczorek przy herbatce dawno, dawno temu, długie oraz białe królicze uszy i krew.

  Kiedy w szpitalu wypucha pożar, dla Alicji oraz Topornika, który jest pacjentem w sąsiedniej celi oraz jej jednym przyjacielem, nadarza się szansa na ucieczkę z miejsca, w którym od lat ich więziono. Jednak wraz z nimi mury szpitala opuszcza coś jeszcze... Coś bardzo niebezpiecznego, mrocznego, przerażającego i potężnego - Dżaberłak.

  Bohaterowie, aby uzupełnić luki w pamięci, będą musieli zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu oraz bossami Starego Miasta - Gąsienicą, Morsem i tajemnicym Chesirem. To nie będzie łatwa podróż, a na jej końcu na swoją Alicję czeka Królik.

  Mroczna, niepokojąca i krwawa opowieść o Alicji to zdecydowanie jedna z lepszych książek jakie przeczytałam w ostatnim czasie. Miałam okazję poznać już kilka „mrocznych retellingów”, jednak przy tej pozycji zdecydowanie nie zasługują na takie miano. Powieść Christiny Henry, czyta się błyskawicznie. Czytelnik dostaje wiele niewiadomych, które z każdą kolejną stroną pochłaniają go coraz bardziej.

  Niepokój jest stałym towarzyszem podczas lektury. Śmierć i morderstwa są na porządku dziennym.

  Nie znam najlepiej „Alicji w krainie czarów”, jednak z łatwością można dostrzec najważniejsze elementy z tej historii w książce Christiny Henry.

  Wydanie jest obłędne, jak to wydawnictwo Vesper ma w zwyczaju. Dodatkowo dostajemy również piękne ilustracje, które dodają książce klimatu.

  Jeżeli jesteście gotowi, a przede wszystkim ciekawi, z całego serca polecam wam zapoznać się z mroczniejszym obliczem, dobrze większości już znanej, Alicji. Nie pożałujecie!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "To, że jestem szalony, nie oznacza wcale, że nie mogę mieć racji."

  Bardzo cieszę się, że zdecydowałam się sięgnąć po tę książkę, że szósty zmysł czytelniczy mnie nie oszukuje. Powieść okazuje się fantastyczną niespodzianką, intrygująco wciąga już od pierwszych stron, rewelacyjnie absorbuje wyobraźnię. Żałuję, że natychmiast nie dysponuję drugim tomem, ale może to i lepiej, ponieważ jest czas na wyciszenie rozbudzonych emocji i wywołanych wrażeń. Powieść atrakcyjnie konstruuje pomost między magią a mrokiem, światem czarodziejskiej sztuki a krwawym obliczem walki. Osobliwa dwoistość natury wszelkich istot, fałszywa skrajność dobra i zła, mieszanie się szlachetnych i amoralnych cech, zderzenie pozytywnych ideałów i pierwotnych żądz, magnetycznie przyciąga.

  Aby w pełni dostrzec misterne utkanie scenariusza zdarzeń, charakterystyczne nawiązania, ciekawe skojarzenia, bezpośrednie analogie, trzeba wyciągnąć z pamięci źródło inspiracji, czyli „Alicję z Krainy Czarów”. Pierwowzór oplatają baśniowe motywy, natomiast wtórną interpretację ulokowano w klimacie horroru. Kojarzymy z dzieciństwa kolorowy świat poprzedniej Alicji, teraz wkraczamy w jego negatyw, tyle, że nie w czarno-białej, a w intensywnie szkarłatnej odsłonie. Krwi, przemocy, nędzy, rozpaczy, prób przetrwania, nie ma końca. Mimo że wszystko wydaje się zbyt czerwonym piórem naszkicowane, rozmiłowanym w makabrycznych scenach, to jednak fantastycznie angażuje w zatrważający obraz złożony z mrocznych tajemnic, ułudnych potworów, zdradzieckich jezior, głębokich studni ciemności, miejsc wabiących zdradliwym zapachem róż.

  Dorosła Alicja wydostaje się z koszmaru znajomości z Królikiem, ale kosztem pobytu w zakładzie psychiatrycznym. Otumaniona lekami, zniewolona obojętnością, po dziesięciu latach udręki ucieka wraz z Topornikiem z przytłaczającego wolę i zmysły ośrodka, gdzie dni i noce zlewają się w jedno. Powoli budzi się do nieuniknionej bitwy z ciężko uchwytnym złem. Przemierza zawiłe labirynty mglistych uliczek Starego Miasta, kręte schody i wąskie alejki, owiane brzemieniem starości, brudu, bólu i zawodzenia. Zagląda w podziemne korytarze zajmowane przez osobniki reprezentujące najgorsze zepsute plugastwo. Wkracza w mroki ogarniające nawet najczystsze intencje, ciemności budzące grozę, gdyż grasuje w nich coś przerażającego. Jakże to wszystko odmienne od bogatego, czystego i zorganizowanego Nowego Miasta, z którego wywodzi się główna bohaterka. Czym tak naprawdę okazuje się siła zamknięta w ostrzu miecza?

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Dawno,dawno temu...a może całkiem niedawno...żyła sobie dziewczynka o imieniu Alicja.Nikt nie chciał jej uwierzyć,że spotkała Królika i piła z nim herbatkę.Ba...nawet ona sama pamięta tylko krew i długie,białe uszy.

  Dlatego umieszczono ją w Starym Mieście w szpitalu psychiatrycznym,w którego murach słychać krzyki dusz zapomnianych przez świat.

  To właśnie tutaj nasza dzieweczka poznaje sąsiada z pokoju obok-Topornika i razem z nim ucieka,kiedy w szpitalu wybucha pożar.

  Razem z nimi wydostaje się również ktoś jeszcze.Potężny Dżaberłak.

  Alicja i Topornik,aby pokonać Dżaberłaka i poznać prawdę o swojej przeszłości,będą musieli zmierzyć się z bossami Starego Miasta,a droga do odkrycia tajemnic będzie trudna i niebezpieczna.

  Do tego prowadzi tylko w jednym kierunku-do Królika.

  *********************************************

  Odkąd pamiętam,uwielbiałam baśnie.

  Ten magiczny,nierzeczywisty świat,gdzie wszystko jest możliwe i dobro zawsze zwycięża.Dlatego ta książka ogromnie mnie zaciekawiła.Nie wiedziałam,czego mogę się tutaj spodziewać,otworzyłam więc umysł i chłonęłam...

  A było co chłonąć!

  Po zwyczajnym początku mamy pożar.Nie tylko na kartach,ale i w głowie.Pali się wszystko,co dobre,a kiedy ulotni się dym-pozostanie smród i duchota.

  A Ty,w tej dusznej atmosferze,razem z bohaterami będziesz przemierzał najgorsze zaułki miasta,by bajce stało się zadość.Miniesz po drodze krew,burdele i łajdaków,aby na koniec stanąć oko w oko z tym,który zniszczył Ci życie.

  Czy to będzie szczęśliwe zakończenie?

  Jak w bajkach?

  Tego nie powiem.

  Dowiecie się,kiedy przeczytacie ,,Alicję".

  A ja zaręczam,że warto.

  Bo to była zabójcza książka.

  Dla mnie-jedna z najlepszych baśni,jaką kiedykolwiek przeczytałam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Stare Miasto zamieszkują najbardziej zdesperowani i biedni ludzie. Jest to bardzo niepokojące miejsce, w którego sercu stoi szpital psychistryczny. Tam właśnie przebywa Alicja. Nie wie jak się tu znalazła. Jedyne co pamięta to podwieczorek przy herbatce, białe uszy i ... krew.

  To bardzo mroczny "retelling" (jeśli można go tak nazwać) "Alicji w krainie czarów". Autorka zafundowała mi naprawdę świetną, bardzo pokręconą historię pełną emocji, od której nie mogłam się oderwać. Właśnie takich książek mi ostatnio brakowało!

  Postać Alicji jak i wszystkich postaci, jakie znajdują się w tej książce jest naprawdę świetnie wykreowana. Dla mnie każda z nich to prawdziwy majstersztyk. Ilość akcji przerosła moje najśmielsze wyobrażenia, a sama fabuła bardzo mnie zaskakuje. Przyznam szczerze, że nie raz miałam dosłowny wytrzeszcz oczu.

  Być może nie jestem wymagającym czytelnikiem, a ja dopiero co wkraczam w świat grozy i horrorów, i być może zbytnio ekscytuję się tą książką, ale kurcze... Ona była naprawdę dobra!

  Polecam wam sięgnąć po tę pozycję jak najszybciej i mam nadzieję, że podzielicie mój zachwyt!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Christina Henry
 • Wydawnictwo Vesper
 • Oprawa: Twarda
 • Rok wydania: 2020
 • Ilość stron: 312
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788377313541
 • Język: polski
 • Tłumacz: Ochab Janusz
 • ISBN: 9788377313541
 • EAN: 9788377313541
 • Wymiary: 14.0x20.5x2.8 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Mrok 5/5 Nasza cena:
31,49 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mrok

Nadchodzi mrok i nikt się przed nim nie ukryje!Laureen miała wszystko, czego tylko mogła zapragnąć: kochającą rodzinę, wymarzoną pracę i wspaniałą przyszłość. Miała, do chwili kiedy w jej życiu pojawił się tajemniczy Sigarr. W mgnieniu oka otaczający ją perfekcyjnie uporządkowany świat wypełnił...
Iskra 4/5 Nasza cena:
31,49 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Iskra

Nadszedł mrok, ale gdzieś w nim tli się jeszcze iskierka nadziei! Laureen z całych sił próbuje sprostać pokładanym w niej oczekiwaniom, ale strach i tęsknota za utraconą rodziną sprawiają, że trudno jej pogodzić się z obojętnością Sigarra i wymaganiami Ladysława. Intrygi pośród Zaprzysiężonych...
Szafir 0/5 Nasza cena:
28,90 zł 34,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Szafir

Miasteczko Foxwoods w stanie Connecticut zamieszkują istoty magiczne, żyjące wsród nieświadomych ich odmienności ludzi. Beztroskie życie czarodziejki Dyary Fallon, uczennicy Foxwoods High School, kończy się nagle, wraz z pojawieniem się w szkole nowego ucznia...
Mrok 5/5 Nasza cena:
26,39 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mrok

Nadchodzi mrok i nikt się przed nim nie ukryje!Laureen miała wszystko, czego tylko mogła zapragnąć: kochającą rodzinę, wymarzoną pracę i wspaniałą przyszłość. Miała, do chwili kiedy w jej życiu pojawił się tajemniczy Sigarr. W mgnieniu oka otaczający ją perfekcyjnie uporządkowany świat wypełnił...
Amityville Horror 4/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Amityville Horror

George i Kathleen Lutz wprowadzili się do zakupionej za bezcen imponującej posesji na Long Island w przekonaniu, że oto ziszcza się ich amerykański sen, tymczasem dwadzieścia osiem dni, jakie spędzili w nowej siedzibie, można jedynie określić jako istny koszmar. Wiedzieli wprawdzie, że poprzedni...
Terror 5/5 Nasza cena:
41,93 zł 69,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Terror

Terror odtwarza przebieg tragicznej w skutkach wyprawy badawczej z maja 1845 roku. Dwa statki – HMS Erebus i HMS Terror – pod dowództwem doświadczonego żeglarza, sir Johna Franklina, wyruszyły ku północnym wybrzeżom Kanady, celem poszukiwania Przejścia Północno-Zachodniego. To ciąg przesmyków...
Album Zew Cthulhu 0/5 Nasza cena:
45,30 zł 69,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Album Zew Cthulhu

„Największym dobrodziejstwem naszego świata wydaje się to, że człowiek nie potrafi objąć go rozumem”. Boston 1926. Francis Thurston, po śmierci w tajemniczych okolicznościach swojego ciotecznego dziadka, odkrywa w odziedziczonych dokumentach zapiski dotyczące sekty otaczającej kultem niewyobrażalną...
Sprzedaliśmy dusze 4/5 Nasza cena:
42,42 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sprzedaliśmy dusze

Kris Pulaski, gitarzystka grająca przed laty w metalowym zespole Dürt Würk, próbuje dociec, dlaczego zespół się rozpadł, a wielką karierę zrobił tylko jeden z występujących w nim muzyków, Terry Hunt. W tym celu wyrusza w podróż po Ameryce, starając się dotrzeć do innych członków grupy, a w końcu do...
Całopalenie 4/5 Nasza cena:
37,27 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Całopalenie

Ben i Marian Rolfe mają już serdecznie dość ciasnego, dusznego mieszkania na Brooklynie, które podczas upalnego lata staje się wręcz nie do wytrzymania. Kiedy więc trafia się im okazja wynajęcia luksusowej rezydencji na północy stanu za jedyne 900 dolarów za cały wakacyjny sezon, po prostu nie mogą...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula