Kurtyka Sztuka wolności

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 6
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
400
Rok wydania
2018
Nasza cena: 32,37 zł 44,99 zł Taniej o: 28%

"Kurtyka Sztuka wolności" to pierwsza biografia Wojciecha Kurtyki, jednego z najlepszych polskich himalaistów i alpinistów, laureata Złotego Czekana za całokształt osiągnięć.

Chociaż dla większości z nas góry są wyłącznie pięknym elementem krajobrazu, dla innych stanowią sens życia. Wspinanie się, zdobywanie szczytów, odkrywanie nowych dróg wejścia. Jedną z takich osób, która nie wyobraża sobie życia bez wspinaczki jest właśnie Wojciech Kurtyka. Książka Bernadette McDonald "Kurtyka Sztuka wolności" to pierwsza biografia mężczyzny, który już stał się legendą.

Wojciech Kurtyka urodził się w 1947 roku. Jest polskim taternikiem, alpinistą i himalaistą. W 2016 roku otrzymał prestiżową nagrodę Złotego Czekana, za całokształt swoich osiągnięć górskich. Jego przejście Świetlistej Ściany Gasherbruma IV uznane zostało za jedno z najważniejszych dokonań XX wieku. Wspinał się między innymi z taką legendarną postacią jak Jerzy Kukuczka.

"Kurtyka Sztuka wolności" to bardzo poruszająca książka, opowiadająca o człowieku wybitnym, ale również skomplikowanym. Unikał rozgłosu, nie potrzebował uwagi z żadnej strony. To indywidualista, który traktuje góry jak sztukę i robi to, co kocha, w najlepszy i najbardziej możliwy dla siebie sposób. Wojciech Kurtyka opowiedział o swoich uczuciach, wspomnieniach, podejściu do wielu spraw. To pozycja niezwykle interesująca i ukazująca, jak różne może być nasze wyobrażenie o kimś w porównaniu z tym, kim jest naprawdę.

Bernadette McDonald w umiejętny sposób przeprowadza nas przez kolejne góry i snuje opowieść o człowieku odważnym, ale równocześnie mocno pokornym wobec natury. Nie raz ryzykował, nie raz spróbował za wiele, jednak zawsze wiedział, kiedy nadchodzi niemożliwa do przekroczenia granica. Na pewno niejeden miłośnik wspinaczki powinien sięgnąć po pozycję i sprawdzić, na czym polega prawdziwa znajomość gór. To nie tylko odpowiednie przygotowanie fizyczne i materialne. Przede wszystkim liczy się silna psychika, odporna i wielokrotnie sprawdzona w najgorszych warunkach. Wojciech Kurtyka to idealny przykład na to, jak górska miłość może przetrwać wszystko.

Bernadette McDonald jest jednym z największych ekspertów w dziedzinie kultury górskiej. Wydała wiele pozycji dotyczących najsłynniejszych himalaistów i nie tylko, między innymi: "Tomaz Humar", "Alpejscy wojownicy", "Kurtyka Sztuka wolności", "Ucieczka na szczyt".

Recenzje książki Kurtyka Sztuka wolności (6)

  1. Recenzent Wybitny
    Ocena: 4/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Dodana przez w dniu
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    5 z 6 osób uznało recenzję za przydatną

    Gdy usłyszałam, że książka "Kurtyka. Sztuka wolności" zostanie przetłumaczona i wydana w Polsce wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Jednym z najwybitniejszych polskich himalaistów, który mnie fascynuje swoimi osiągnięciami, a także przede wszystkim swoją osobowością, jest Wojtek Kurtyka. Biografia nie musiała długo czekać w kolejce do czytania. Zaczęłam przekartkowywać ją niemal od razu po otrzymaniu przesyłki.

    Książka została bardzo dobrze wydana w twardej oprawie i idealnie pasuje do biografii Bieleckiego i Kukuczki (ja tę drugą mam w miękkiej oprawie). Na okładce jest czarno-białe zdjęcie Kurtyki, które niesamowicie przypadło mi do gustu. Grzbiet książki, tytuł i nazwisko autorki są koloru czerwonego, natomiast nazwisko himalaisty jest w kolorze morskiej zieleni i ma inną fakturę (pięknie odbija światło). Po otwarciu egzemplarza widzimy wklejkę, która w odróżnieniu do wcześniejszych biografii, nie została urozmaicona o drobne detale i jest cała w kolorze czerwonym. Dalsze strony są ślicznie ozdobione, ponieważ nad każdą liczbą stron widać mały czarny zarys góry i również tytuły rozdziałów są przystrojone w podobny sposób. Pod każdym z nich znajduje się jakiś cytat pasujący do treści.

    Biografia została napisana przez Bernadette McDonald i to ona opisuje wydarzenia z życia Wojtka. Czasem jednak wplata w swoją opowieść wypowiedzi himalaisty, które są świetnym komentarzem do rozgrywających się na stronach książki wydarzeń. Na początku przedstawiono losy rodziców Wojtka, a następnie głównego bohatera. Opisano jak dorastał, jakie sytuacje wpłynęły na jego osobowość, relacje z ojcem, a także to jak rozpoczął przygodę z górami i wspinaniem. Przyznam szczerze, że czytałam to wszystko jednym tchem i nie mogłam uwierzyć, że w czasach kiedy o wszystko było ciężko, Kurtyka dawał sobie jakoś radę.

    Najlepsze moim zdaniem rozdziały to te, które poświęcono na przywoływanie historii związanych ze zdobywaniem poszczególnych szczytów. Dowiedziałam się z nich wielu rzeczy, o których nie mówią żadne filmy i książki. Są również fragmenty poświęcone wyprawom Wojtka z Jurkiem Kukuczką i... ich wspólne zmagania w górach to coś bardzo interesującego! Oprócz tego część historii mrozi krew w żyłach i dzięki dokładnym informacjom dotyczącym rzeźby terenu, pogody, warunków itd. potrafiłam przenieść się w wyobraźni do owych miejsc. Bernadette niewątpliwie ma talent do opisywania gór, ponieważ zrobiła to w przepiękny sposób. Niektóre zdania były napisane niemal poetyckim stylem i idealnie pasowało to do pięknej i skomplikowanej duszy Wojtka. Szkoda jednak, że w biografii nie ma więcej wypowiedzi Wojtka. Na pewno całość wyszłaby jeszcze ciekawiej.

    Książka zawiera bardzo dużo zdjęć, jednak nie są one bezpośrednią ozdobą tekstu. Co parę rozdziałów pojawia się kilka stron, na których są wyłącznie fotografie. Myślę, że jednak lepiej byłoby je umieścić między tekstem, ponieważ jest go bardzo dużo. Jeżeli chodzi o zdjęcia, to ich oglądanie było czystą przyjemnością. Wiele z nich dotyczy gór i wspinaczki, ale są również takie, które przedstawiają Wojtka Kurtykę z rodziną. Każde jest dokładnie opisane, co ułatwia zrozumienie tego, co fotografia przedstawia.

    "Kurtyka. Sztuka wolności" Bernadette McDonald to obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów gór i himalaizmu. Myślę też, spodoba się osobom, które lubią czytać o niebanalnych postaciach. Wojtek jest właśnie taką osobą. Nie "bawił się" w kolekcjonowanie szczytów, zależało mu przede wszystkim na drodze, jaką ten szczyt zdobędzie i w jakim stylu. Lubił w górach piękno, harmonię, spokój i jedność z naturą. Ta książka to świetna opowieść o pokonywaniu swoich lęków i słabości, a także o spełnianiu marzeń. Musicie koniecznie po nią sięgnąć!

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena: 5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Dodana przez w dniu
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

    Wojciech Kurtyka. Jeżeli choć odrobinę interesujecie się tematyką górską, z pewnością to imię i nazwisko jest Wam doskonale znane. Zdobywca Złotego Czekana za całokształt dokonań, nagrody traktowanej jako Oscara wspinaczkowego świata, co więcej przyznawanej ze strony alpinistów, której przyjęcia wcześniej niejednokrotnie odmawiał. Całe swoje życie unikający rozgłosu, wystąpień publicznych, medialnego szumu. Dlatego też biografia ta jest tak bardzo interesująca, bo chociaż niesamowite dokonania i światowej klasy osiągnięcia Kurtyki są wszystkim doskonale znane, to jego powściągliwość sprawia, że ON sam wciąż w pewnym stopniu pozostaje nieodgadniony.

    "Zrealizowałem tę wspinaczkę na potrzeby mojej duszy (...) Każda wspinaczka jest opowieścią samą w sobie. Z każdej wracasz odmieniony. Twoja świadomość rośnie i to jest najważniejsze. A jeżeli cieszy cię każda z tych podróży, to nie ma już nic więcej do dodania"*

    Chociaż są to słowa Tomaža Humara, a nie samego Wojtka Kurtyki, to mimo wszystko idealnie podsumowują filozofię i podejście, jakim kierował się ON w swoim życiu. Jako jeden z niewielu znanych wspinaczy tamtych czasów o wiele bardziej cenił sobie aspekt estetyczny, wręcz duchowy, niż nieustanne dążenie do odhaczania kolejnych szczytów z listy. Dzięki wspinaczce wciąż uczył się nowych prawd o sobie samym, tworzył poprzez te podróże hierarchię wartości, odkrywał, co tak naprawdę jest ważne w jego życiu.

    W biografii tej poznajemy Kurtykę jeszcze z czasów jego dzieciństwa, ujawniona zostaje jego dosyć trudna relacja z ojcem, pisarskie aspiracje, stosunek do religii, czy też pierwsze, młodzieńcze miłości. Ale przede wszystkim odkrywamy, jak na przestrzeni lat zmieniało się jego podejście do gór, jak coraz intensywniej rosło w nim zamiłowanie do technicznie trudnych skalnych ścian, pięknych i wciąż niepokonanych trawersów, stylu alpejskiego. Przejście w 1985 roku wraz z Robertem Schauerem zachodniej ściany Gasherbruma IV, zwanej również Świetlistą, raz na zawsze przeszło do historii. Nazywana przez innych "wspinaczką stulecia", dla samego Kurtyki miała bardziej estetyczne podłoże. Osiągnięcie to wzbudzało zachwyt wśród innych, równie niezwykłych i znanych na całym świecie wspinaczy, zapewniło mu również niesamowitą sławę, której tak bardzo starał się uniknąć - "Alpinizm jednak może nas w tej mierze wynieść na wyżyny lub zdegradować w sensie psychicznym. Możemy zbliżyć się do gwiazd lub przeciwnie, zachwyceni górskim wzlotem, możemy stoczyć się w niebezpieczną dumę, która łatwo przeistacza się w bezczelną pychę".**

    Pin ON Pinterest

    Bernadette w biografii przytacza również historię wielu innych górskich podróży, a skrupulatne, bardzo szczegółowe opisy danych miejsc oraz niesamowicie plastyczny język, jakim posługuje się autorka sprawiają, że bez problemu mogłam zobaczyć je oczami mojej wyobraźni. W pamięci szczególnie utknęła mi wspinaczka na Trango Tower, podczas której towarzyszył mu Szwajcar, Erhard Loretan. Z pewnością nie jest to szczyt, który zachwycał będzie ogromną wysokością, ale wystarczy spojrzeć na niego raz, by wiedzieć, że jest w nim coś niezwykłego, coś niezaprzeczalnie pięknego. Wspominane zostały także wspinaczki z legendą polskiego himalaizmu, Jerzym Kukuczką. Z rozbawieniem śledziłam epizod związany z kontrolą celną, która sprawdzała ich bębny wypełnione whisky, oczywiście skrzętnie ukrytą w śpiworach i ubraniach, czy też słynny, składający się z trzech etapów test jajek, precyzyjnie przeprowadzany przez Kurtykę na kilkuset sztukach w poszukiwaniu tych właściwych, które ostatecznie i tak w całości nie dotarły do bazy. I chociaż spora część osób uważała ich za zgrany, idealnie dopełniający się duet, to w pewnym momencie ich wspólna droga dobiegła końca. Zbyt duża różnica temperamentów, charakterów i przede wszystkim podejścia do gór rozdzieliła ich na zawsze, a sam Kurtyka podsumował to następującym zdaniem: "Nasze wspinaczkowe partnerstwo było jak rozbite małżeństwo; przestaliśmy uważać, że jesteśmy atrakcyjni dla siebie nawzajem".

    "Tylko w sztuce brakujące ogniwo przyczynia się do znaczenia całego dzieła"

    Wojtek Kurtyka nie bał się porażki. Nie przyszło to samoistnie, ale z upływem czasu narodziło się w nim przekonanie, że to właśnie niezdobycie szczytu, co w znacznej większości przypadków uznawane jest za przegraną, skrywa w sobie prawdziwe piękno. Piękno, które starał się odkrywać w każdej podróży, w samej drodze, która była dla niego najważniejsza. W pozycji tej nie ma zbyt wielu wypowiedzi samego Kurtyki, co więcej, jego wspomnienia chociażby z dzienników pisanych na przestrzeni lat zdają się mieć czasami odmienny wydźwięk z tym, jak przedstawia to obecnie. Jednak to tylko utwierdza czytelnika w fakcie, że przecież również my sami, jak i nasze podejście do pewnych spraw wciąż się zmienia, ewoluuje, dojrzewa.

    Chciałabym również wspomnieć kilka słów o samym wydaniu, które jest naprawdę przepiękne. Składa się na to twarda oprawa, czarno białe zdjęcie znajdujące się na okładce, świetnie kontrastujące z czerwienią i granatem napisów oraz niewielkie kontury tworzące zarys góry, znajdujące się nad numeracją, a tym samym zdobiące każdą ze stron. Jedynym minusem są moim zdaniem fotografie, które umieszczone są w grupach po kilku rozdziałach, w przeciwieństwie do biografii Kukuczki, gdzie umieszczone były między tekstem, co moim zdaniem sprawdzało się o wiele lepiej.

    Podsumowując, pozycja ta była niezwykłą, pasjonującą przygodą, którą dawkowałam sobie jak tylko mogłam, by móc cieszyć się dłużej lekturą. Polecam tę biografię nie tylko miłośnikom tematyki górskiej, ale również osobom, których fascynują nieoczywiste osobowości. Wojtek Kurtyka z pewnością do nich należy, jego nieszablonowość, pasja i przede wszystkim jego nietypowe podejście do sensu wspinaczki tworzą niepowtarzalną mieszankę.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  3. Początkujący Recenzent
    Ocena: 5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Dodana przez w dniu
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    Witam! Ja też chciałbym dodać swoje odczucia po lekturze książki Bernadette McDonald o życiu Wojtka Kurtyki; była to dla mnie bardzo ciekawa i momentami wręcz poruszajaca lektura.

    BERNADETTE MCDONALD “KURTYKA SZTUKA WOLNOŚCI”

    “Art of Freedom: The Life AND Climbs of Voytek Kurtyka”

    Wydawnictwo Agora, Warszawa 2018

    Ta książka mnie zaskoczyła, chociaż znając kilka pozycji autorstwa Bernadette McDonald mogłem się spodziewać innego, niż najczęściej spotykane w górskiej literaturze podejścia do tematu. Przy pewnym dystansie w stosunku do osoby Wojtka Kurtyki, autorka wykazuje jednocześnie dużo delikatności. Stara się jednak zachować obiektywizm, nawet przy opisywaniu najbardziej intymnych, mogących uchodzić za dyskusyjne momentów w życiu i poglądów Kurtyki. Można wręcz przypuszczać, że nie z wszystkimi się zgadza… Jest to podejście rzadko spotykane u autorów biografii. Uwagę zwraca doskonała znajomość u autorki problematyki wspinaczkowej, himalaizmu, terminologii “fachowej”. A przecież Bernadette McDonald z wykształcenia jest… historykiem muzyki! Od wielu lat wrosła jednak w środowisko wspinaczy, stała się w nim osobą znaną, uczestniczy w odbywających się w La Grave we Francji ceremoniach wręczania Złotych Czekanów - nagród będących uhonorowaniem najwyższych osiągnięć wspinaczkowych na świecie. Wojtek Kurtyka zresztą kilkakrotnie odmawiał przyjęcia tego wyróżnienia. Przyjmowanie publicznych honorów, nagród, nagłaśnianie swoich osiągnięć było całkowicie sprzeczne z jego filozofią życiową. Pod tym względem zdecydowanie różnił się od takich himalaistów jak chociażby Andrzej Zawada, Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki, czy Reinhold Messner, kolekcjonujących ośmiotysięczniki “Korony ziemi”. To nigdy nie było jego celem. Zresztą wspinaczki Kurtyki były nierozerwalnie związane z bardzo silnymi przeżyciami duchowymi, wręcz niejednokrotnie mistycznymi; ta sfera była dla niego bardzo często ważniejsza od wyniku sportowego! Jako przykład można podać np. “poczucie jedności ze światłem i przestrzenią” podczas trawersu Broad Peaku w lipcu 1984 r. i wielowymiarowe podejście do wspinaczki. Sportowy i fizyczny wymiar wspinaczki oraz wymiar estetyczny, prawie duchowy, czy w późniejszym czasie pojęcie “krea”- wyrażające kluczową energię we wszelkich przejawach jego życia.

    Na koniec garść aforyzmów autorstwa Wojtka Kurtyki obrazujących podejście do wspinaczki i do życia, które przedstawił między innymi w swojej książce “Chiński maharadża”.

    o różnych skalach trudności dróg wspinaczkowych: “Nikczemny kult cyfry sprowadził szlachetną sztukę wzlotu do pojedynczego wymiaru pozbawionego duszy i artyzmu”

    “nie będziesz winił bliźniego swego za używanie okularów, prezerwatyw i tlenu”

    “Stosunki między mężczyzną a kobietą oraz stosunki między człowiekiem a górami są lepsze bez przewodników”

    “Nie lubię perfekcjonizmu. Jestem perfekcjonistą”

    Miał również swój pogląd na temat starzenia się: “Przykazanie pierwsze: nie będziesz omijał pochopnie żadnej toalety. Przykazanie drugie: nie będziesz marnował twardego.Przykazanie trzecie: nie będziesz ufał własnym pierdnięciom”.

    Na koniec refleksja Wojtka Kurtyki na temat ambicji: “Jeżeli marzenie zmienia się w jawną ambicję, to bardzo źle dla marzenia” I właśnie tą refleksją można by podsumować książkę i całe górskie życie Wojtka Kurtyki.

    Pozdrawiam serdecznie

    Andrzej Tusiewicz

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena: 5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Dodana przez w dniu
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    Do tej pory nie mogę zrozumieć, kiedy właściciel samochodu mówi, że tam mu coś nie działa, tu słychać stukot, a tam coś się ociera. Dla mnie to jednostajny hałas, który generuje auto, kiedy się porusza. Podobnie jest w górach. To, co dla wielu jest naturalnymi odgłosami przyrody, dla Wojtka Kurtyki było Pieśnią Matki Ziemi, którą tylko ON słyszał i rozumiał. Miał "magiczną intuicję" i doskonały słuch. Kiedy współtowarzysze brnęli do przodu, ON najpierw chłonął otoczenie wszystkimi zmysłami, potem decydował, czy można bezpiecznie wędrować (doskonale rozpoznawał dźwięki podłoża, co wielokrotnie uchroniło jego samego, jaki i jego kompanów, przed zjazdem do głębokiej szczeliny czy lawinami).

    Ta daleko idąca ostrożność nie oznaczała, że był człowiekiem idealnym. Miał swoje wariactwa i niesamowitą pewność siebie, która pchała go do czynów nie do końca legalnych (ma na koncie wiele szczytów, na które wchodził bez pozwolenia). Ta nuta szaleństwa pozwalała mu też na prowadzenie biznesów, co w czasach PRL-u było nie lada wyzwaniem, ale to właśnie pozwoliło mu na utrzymanie rodziny i wyprawy. Ciągłe rozłąki nie były też dobre dla jego małżeństwa. Ewa, pierwsza żona Kurtyki, była po prostu zmęczona samotnością.

    A skoro już jesteśmy przy partnerstwie, od czasu przeczytania książki "KUKUCZKA" zastanawiałam się nad powodami rozłąki tak doskonałego duetu wspinaczkowego. Książka Wojtka Kurtyki rozwiała wszystkie moje znaki zapytania. Dla Kukuczki najważniejszy był cel. Czasem okupiony stratą współtowarzysza. Dla Kurtyki najważniejsza była droga. Droga i wolność, której poszukiwał wręcz obsesyjnie. "Każdy krok oznacza przezwyciężenie własnych słabości. Skoro pozbawione jest to przyjemności wynikającej z kontaktu z pionem, na dużych wysokościach pozostaje rodzaj twórczej postawy, polegający wyłącznie na przezwyciężaniu własnego bólu. A przezwyciężanie własnego bólu prowadzi do poczucia wyzwolenia".

    Bernadette McDonald, autorka książki, wspaniale oddała fascynację i głęboki szacunek Kurtyki nie tylko do gór, ale i przyrody w ogóle. Polecam nie tylko miłośnikom wspinaczki.

    IG @angelkubrick

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena: 5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Dodana przez w dniu
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    Książka została napisana przez Bernadettę Mcdonald - autorkę wielu pozycji o tematyce górskiej. Kanadyjka nie pierwszy raz sięgnęła po historie polskiego himalaisty, mieliśmy z nią do czynienia między innymi w książce „Ucieczka na Szczyt”. Genialnej pozycji opisującej zjawisko „ucieczki” w góry przed swoimi problemami lub trudnościami życia na nizinach wśród najbardziej znanych himalaistów. Już w tamtej książce autorka opisała historie Wojciecha Kurtyki, obok którego znalazły się takie sławy jak: Jurek Kukuczka, Krzysztof Wielicki, Wanda Rutkiewicz czy Reinhold Messner. Widzimy więc z nazwiskiem, jakiego formatu mamy do czynienia. Napisanie jego biografii stanowi jednak wyzwanie skrajnie bardziej skomplikowane niż pozostałych gwiazd światowego himalaizmu, co moim skromnym zdaniem sprawia, że jest to książka wybitna.

    Wojciech Kurtyka, o którego życiu jest cała „Sztuka wolności” to tutaj postać zupełnie nieszablonowa, a zarazem tak inspirująca, że podczas lektury sami mamy ochotę zrzucić z siebie łańcuchy życia w społeczeństwie i oddać się błogiej samotności utożsamianej przez niego z wolnością. Pozostać sam na sam z górą, którą Wojtek opisuję jako zbyt piękną i doskonałą, aby dawała się tak łatwo zdobyć. Oprócz tematyki wspinaczek Kurtyki pisarka stara się nam wytłumaczyć - co w danym czasie dzieje się w głowie tego nietuzinkowego człowieka. Zabieg ten wykonuje poprzez dodanie fragmentów z dziennika Wojtka. Sprawia to, że historia jest kompletna, tekst sam przelatuje nam przed oczami w momencie, gdy my wyruszamy ze wspinaczem spod Kłodzka na najwyższe góry świata.

    Książka jest także zaopatrzona w niesamowite zdjęcia pochodzące w większości ze zbiorów samego Kurtyki. Biografia ta przypaść do gustu może wszystkim czytelnikom poszukującym literatury niosącej z sobą głębokie wartości. Z historii Wojtka, jego punktu widzenia oraz rozumienia świata, możemy wynieść motywacje do pielęgnowania swoich pasji, która może „przenosić góry”.

    Rysiu, lat 17

    źródło: [Adres usunięty]

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Elizabeth Ann Hawley to amerykańska dziennikarka i kronikarka wypraw w Himalaje. Postać legenda, dzięki której świat poznał najważniejsze wydarzenia światowego himalaizmu. W latach czterdziestych XX wieku pracowała jako researcher dla magazynu Fortune. Szybko jednak opuściła Stany, by podróżować po...
dodaj do schowka Do koszyka 20,96 zł
Autorka znakomitych książek wysokogórskich non fiction ("Kurtyka. Sztuka wolności", "Alpejscy wojownicy", "Ucieczka na szczyt") znów kieruje wzrok na najwyższe szczyty Ziemi. Tym razem opisuje najtrudniejsze zimowe wyprawy na ośmiotysięczniki. Bernadette McDonald relacjonuje nie tylko pierwsze...
dodaj do schowka Do koszyka 35,74 zł
Po znakomicie przyjętym literackim debiucie Urszula Dudziak powraca z nową książką. Wyśpiewam wam więcej to porcja świetnych anegdot i inspirujących historii z życia fenomenalnej artystki, charyzmatycznej osobowości, elektryzującej kobiety. Kto przeczytał Wyśpiewam wam wszystko i polubił...
dodaj do schowka Do koszyka 29,34 zł
Adin, dwa, tri… Kto nie pamięta telewizyjnych seansów, w których Anatolij Kaszpirowski „leczył” miliony Polaków? Rosyjski psychiatra zaczynał jako jeżdżący po kołchozach specjalista od „numerów z hipnozą”, niedługo potem zahipnotyzował całą, dopiero co uwalniającą się z cienia Imperium Polskę....
dodaj do schowka Do koszyka 27,59 zł
Denis Urubko to pierwsza liga współczesnego himalaizmu. W ostatnich miesiącach świat z zapartym tchem śledził jego poczynania - najpierw gdy wspólnie z Adamem Bieleckim bohatersko ruszyli na ratunek Elisabeth Revol i Tomka Mackiewicza pod Nanga Parbat, potem gdy podjął kontrowersyjną decyzję o...
dodaj do schowka Do koszyka 29,58 zł
Urodziłem się z sercem ekscentryka. Niezwykła książka przebojowego artysty, który odkrywa, że najlepszą wersją siebie stał się wtedy, kiedy nauczył się poddawać. Historia życia Bono, pełna luźnych historii, prześmiewcza, wnikliwa i pouczająca, jest ułożona - ale nie nazbyt schludnie - wokół...
dodaj do schowka Do koszyka 50,57 zł
Wybrane bestsellery
Jak uzdrowić swoje relacje z innymi i z samym sobą? Relacje, w których jesteśmy i to, jak się w nich czujemy w ogromnym stopniu wpływają na nasze poczucie szczęścia i życiowej satysfakcji. Czym różnią się zdrowe relacje od niezdrowych? Jak wychodzić z tych toksycznych np. z przemocowym partnerem,...
dodaj do schowka Do koszyka 32,75 zł
ABY ODKRYĆ PRAWDĘ, MUSI ŚCIGAĆ SIĘ Z CZASEM Jack i jej mąż Gabe to najlepsi w branży testerzy systemów zabezpieczeń. Jedno z rutynowych zleceń wymyka się jednak spod kontroli zawodowców i gdy kobieta wraca do domu, znajduje w nim martwego męża. Policja ma jedną podejrzaną - Jack. Podczas ucieczki...
dodaj do schowka Do koszyka 30,16 zł
Najlepsze chwile w życiu to te, kiedy zaczynasz odliczanie dni do śmierci. Trzy kobiety. Narkotyki. Wielka wygrana. I zdrada. Kiedy Drwalu, dawny zawodnik, kibol i gangster, kończy odsiadkę i zostaje taksówkarzem, jego życie staje się mierne i nudne. Nie dodają mu barw ani drobna dealerka...
dodaj do schowka Do koszyka 34,19 zł
W labiryncie ludzkich losów Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podczas seansu wybucha pożar, podczas którego ginie większość osób na widowni. Wśród ofiar są rodzice małego chłopca. O jego narodzinach nie wie nikt poza miejscową akuszerką. Decyzja o jego dalszym...
dodaj do schowka Do koszyka 37,01 zł
Opowieść o afrykańskiej podróży, w trakcie której wszystko może się wydarzyć. Joy Makeba odbywa staż w redakcji miejscowej gazety i marzy o karierze dziennikarki. Przepustką do nowego etapu w jej życiu ma być podróż po najdalszych zakątkach Afryki, wraz z przyjacielem z Polski. Nie spodziewa się,...
dodaj do schowka Do koszyka 29,06 zł
 Wszystkie podręczniki ekonomii mówią to samo. Pieniądz wynaleziono po to, by zastąpić uciążliwy i skomplikowany barter – aby starożytni nie musieli już nosić swoich towarów na rynek. Problem z tą wersją historii? Nie ma cienia dowodu na jej prawdziwość. Antropolog David Graeber w porywający sposób...
dodaj do schowka Do koszyka 58,69 zł

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula