Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka

Książka
28,96 zł
eBook
29,99 zł
od 22,69 zł
od 14,36 zł

Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Seria: Reportaż
Oprawa: Twarda
Wydawnictwo: Czarne
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 319
Opis
Sprawa brutalnie zamordowanego przez milicję dziewiętnastoletniego Grzegorza Przemyka do dziś budzi kontrowersje. Władze PRL nie chciały wziąć na siebie odpowiedzialności - winni byli lekarze, sanitariusze. Każdy, oprócz prawdziwych zbrodniarzy, którzy doprowadzili do śmierci maturzysty. Ilu niewinnych, młodych ludzi zginęło?

Cezary Łazarewicz powraca do roku 1983, by jeszcze raz przyjrzeć się tamtej sprawie. Przedstawia, w jaki sposób ówcześni włodarze manipulowali i zacierali ślady zbrodni. Wstrząsający reportaż, nie pozostawiający złudzeń co do metod władz. Łazarewicz przypomina tragedię rodziców, którzy walczyli o sprawiedliwość - bez skutku. Z reporterską precyzją relacjonuje przebieg tamtych wydarzeń od momentu zatrzymania chłopaka. Dołącza zeznania świadków, przyjaciół, rodziny, którzy walczyli o ukaranie zbrodniarzy.

Śmiertelne pobicie Grzegorza Przemyka to jedna z najgłośniejszych zbrodni PRL-u, która nie doczekała się sprawiedliwego wyroku. Sprawa Przemyka na zawsze stała się symbolem niesprawiedliwości, bezduszności i zakłamania władz PRL-u. Zrobili wszystko "żeby nie było śladów"...

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii reportaż lub z serii Reportaż

Szczegóły
  • Tytuł: Żeby nie było śladów
  • Autor: Cezary Łazarewicz
  • Wydawnictwo Czarne
  • Seria Reportaż
  • Oprawa: Twarda
  • Rok wydania: 2016
  • Ilość stron: 319
  • Format: 13,3x21,5 cm
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788380492349
  • Język: polski
  • Podtytuł: Sprawa Grzegorza Przemyka
  • Nr wydania: 1
  • ISBN: 9788380492349
  • EAN: 9788380492349
  • Wymiary: 1350x2200
  • Dane producenta: Wydawnictwo Czarne sp. z o. o., Wołowiec 11, 38-307 Sękowa, Polska, redakcja@czarne.com.pl, tel. 515 274 298
Recenzje książki Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka (3)
  1. taniaksiazka.pl
    Początkujący Recenzent
    Ocena:
    5/5
    Opinia potwierdzona zakupem
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest naszym Klientem i kupił ten produkt w naszym sklepie.
    Dodana przez Małgorzata T. w dniu 2020-12-08
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    4 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

    Bardzo dobrze napisana książka, czytałam z wielkim zainteresowaniem. Grzegorz był moim rówieśnikiem, a zatem byłam obserwatorem tych czasów i teraz z pełną świadomością stwierdzam, że obecnie łatwo zapomina się prawdziwy obraz lat PRL-u. Zapomina, ale tylko do czasu przeczytania książki Pana Łazarewicza. Warto aby przeczytali tę książkę i Ci którzy żyli w tych czasach świadomie lub mniej świadomie, i Ci którzy urodzili się już w lepszych czasach. Warto wiedzieć jak było w PRL-u i co robili postkomuniści już po transformacji, a na dodatek jak łatwo i bez skrupułów odnaleźli się w nowych czasach.

    Żyjący w PRL-u nie mieli wątpliwości kto był winien i kto mataczył w takich sprawach jak sprawa Grzegorza Przemyka.

    Jest to świetne przypomnienie czasów komuny i lat zaraz po transformacji. Co ważne książka napisana jest bez nadmiernych emocji, ale po przeczytaniu nie można pozostać obojętnym.

    Naprawdę warto poświecić parę dni.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  2. taniaksiazka.pl
    Początkujący Recenzent
    Ocena:
    5/5
    Opinia potwierdzona zakupem
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest naszym Klientem i kupił ten produkt w naszym sklepie.
    Dodana przez Luiza G. w dniu 2021-12-22
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    Reportaż w najlepszym wydaniu. Napisany bez odrobiny subiektywizmu, chłodno ale precyzyjnie relacjonujący fakty i wydarzenia dzień po dniu. Autor zostawia czytelnikowi ocenę przedstawianych wydarzeń, nic nie sugeruje i nie podaje prostych rozwiązań.

    Sprawę Grzegorza Przemyka znamy prawdopodobnie wszyscy, w większym lub mniejszym stopniu. Ta książka pozwala odświeżyć swoją wiedzę ale także poznać nowe fakty i sylwetki osób zaangażowanych w sprawę.

    Zupełnie zasłużona nagroda Nike. Gorąco polecam

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  3. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    4/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Anna G. w dniu 2018-02-02
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    5 z 6 osób uznało recenzję za przydatną

    „Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza na szczęście nie zajmuje się tylko sprawą Grzegorza Przemyka, ale całością lat osiemdziesiątych. W tych latach się urodziłam. I były zawirowania w mojej rodzinie więc nawet mama i tata nie śledzili tej sprawy. Wyjściem jest oczywiście zabójstwo młodego maturzysty. Kto zawinił? Czy Grzegorz był aniołem czy narkomanem i pijakiem? Nie mnie oceniać. Ale to że go zamordowali, bez powodu, ot tak, za cichy chód po ulicach, za to że matka jego chodziła z bibułą to już moja bo każdy ma prawo do sprawiedliwego wyroku. Był młody, dopiero świat się przed nim otwierał. Chciał iść na studia, podróżować – a skończył w grobie. Łazarewicz pokazuje nie tylko śmierć Grześka ale to co działo się później – nagonkę na świadków zdarzenia, psychiczne i fizyczne udręczenie jego matki, Barbary, pokazowe śledztwo i skazanie niewinnych ludzi. I muszę być adwokatem diabła i brawo bić władzom PRL za środki, którym dysponowało – nie było przecież telefonów komórkowych, internetu, rozwiniętych satelitów – a jednak zawsze władza wiedziała co, gdzie i ile razy. Oczywiście były podsłuchy, dyktafony ale jednak wiedziało wszystko. Po trzydziestu pięciu latach od śmierci Przemyka Cezary Łazarewicz próbuje do tej sprawy powrócić i wykonuje symboliczny wyrok na ludzi zamieszanych w sprawę. „Gdy sześćdziesiąt tysięcy ludzi wspólnie milczy na jeden temat, to jest to głośniejsze niż krzyk z tysięcy gardeł. Głos tego milczenie wzmacnia nasze serca, a może w innych obudzi drzemiące sumienia” – tak było na pogrzebie Grzegorza Przemyka. Może po tylu latach ktoś odpowie lub opowie. Polecam.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula