Agresja - nowe tabu?

Książka
22,02 zł
Outlet
14,99 zł

Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Format:12x20,5 cm
Oprawa:Miękka
Rok wydania:2013
Wydawnictwo:Mind
Ilość stron:144
Opis
Książka, która pozwoli Ci w nieco inny sposób spojrzeć na problem agresji wśród dzieci. Zobacz, jak należy reagować na agresywne zachowania, i dowiedz się, co oznaczają.

"Agresja - nowe tabu? Dlaczego jest potrzebna nam i naszym dzieciom?" to pozycja, w której Czytelnik pozna agresję od zupełnie nowej strony - jako coś, co zamiast zwalczać, należy wykorzystywać i przekształcać w coś pozytywnego. Autor przede wszystkim zwraca uwagę na to, że zachowania agresywne wśród dzieci i młodzieży są problemem bardzo złożonym. Nie można przejść nad nimi do porządku dziennego, uznając, że to po prostu z dziećmi jest coś nie tak - agresja wyrażana przez młodzież ma swoje podłoże w niezaspokojeniu potrzeb emocjonalnych. Jednocześnie wskazuje na niedowartościowanie w relacji z rodzicem.

Książka opowiada o kontakcie opiekuna z dzieckiem, a także o tym, jak dużą rolę w kształtowaniu zachowań młodego człowieka pełnią dorośli. To od nich zależy, czy dziecko poczuje się na tyle docenione, by nie próbować zwrócić na siebie uwagi tych, na których mu zależy. Autor chce przekazać, że agresja, w tym także przemoc, to często wołanie o pomoc.

Jesper Juul był duńskim pedagogiem i znanym na całym świecie terapeutą rodzinnym. Urodził się w 1946 roku, zmarł zaś w 2019. Uznaje się go za jednego z prekursorów rewolucji w podejściu do dzieci, młodzieży i relacji z nimi. Skupiał się przede wszystkim na kwestii dojrzałego przywództwa dorosłych. Jego książka pod tytułem "Twoje kompetentne dziecko" uzyskała status światowego bestsellera.

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii książki o wychowaniu dzieci i rodzicielstwie

Czy książka "Agresja - nowe tabu?" promuje przyzwalanie na przemoc u dzieci?

Nie, publikacja Jespera Juula nie zachęca do akceptacji przemocy, lecz skupia się na zrozumieniu przyczyn agresji jako naturalnej emocji. Autor argumentuje, że tłumienie tych uczuć przynosi odwrotne skutki i może prowadzić do poważnych problemów w dorosłości. Zamiast karania, proponuje on konstruktywne metody przekształcania dziecięcej frustracji w pozytywną energię i asertywność. Jest to przewodnik pomagający rodzicom dostrzec w agresji sygnał o niezaspokojonych potrzebach dziecka. Dzięki temu opiekunowie mogą budować zdrowsze relacje oparte na zaufaniu, a nie na strachu przed karą.

Jakie konkretne podejście wychowawcze znajdę w tej publikacji?

Książka oferuje perspektywę opartą na budowaniu autentycznej relacji i empatii zamiast stosowania systemów nagród i kar. Jesper Juul wskazuje, jak dorośli mogą modelować zdrowe wyrażanie emocji, ponieważ dzieci często nieświadomie naśladują zachowania swoich opiekunów. Czytelnik dowiaduje się, jak rozmawiać z dzieckiem w chwilach silnego wzburzenia, aby nie eskalować konfliktu w domu czy szkole. Publikacja kładzie duży nacisk na wyznaczanie osobistych granic w sposób szanujący godność młodego człowieka. Jest to podejście humanistyczne, które kładzie kres postrzeganiu agresji jako zjawiska czysto patologicznego.

Dla kogo książka Jespera Juula może okazać się nieodpowiednim wyborem?

Publikacja ta nie spełni oczekiwań osób poszukujących sztywnych instrukcji obsługi dziecka lub zwolenników metod opartych na bezwzględnym posłuszeństwie. Autor stoi w opozycji do tradycyjnego, autorytarnego modelu wychowania, co bywa trudne do zaakceptowania dla bardzo konserwatywnych czytelników. Książka wymaga od rodzica dużej autorefleksji i gotowości do zmiany własnych nawyków komunikacyjnych, a nie tylko korygowania zachowania dziecka. Nie jest to również poradnik kliniczny dotyczący skomplikowanych zaburzeń psychicznych wymagających specjalistycznej terapii lekarskiej. Osoby nastawione na szybkie i powierzchowne rozwiązania mogą poczuć się rozczarowane głębią analizy psychologicznej.

Czy treść koncentruje się wyłącznie na problemach wychowawczych małych dzieci?

Zagadnienia poruszane przez autora są uniwersalne i dotyczą rozwoju emocjonalnego człowieka na różnych etapach życia, w tym okresu dorastania. Mechanizmy powstawania frustracji i agresji opisane w książce mają zastosowanie zarówno w przypadku przedszkolaków, jak i nastolatków wchodzących w dorosłość. Juul analizuje wpływ tłumienia emocji na przyszłe funkcjonowanie w konkurencyjnym środowisku zawodowym i relacjach partnerskich. Dzięki temu lektura stanowi merytoryczne wsparcie dla rodziców dzieci w każdym wieku, a także dla nauczycieli i pedagogów. Pozwala ona zrozumieć, że emocje nie znika wraz z wiekiem, a jedynie zmieniają formę ekspresji.

W jaki sposób autor definiuje rolę dorosłego w procesie rozładowywania dziecięcej agresji?

Dorosły w ujęciu Juula pełni rolę przewodnika, który musi zachować spokój i pomóc dziecku nazwać przeżywane trudności. Autor podkreśla, że kluczem do sukcesu jest zaprzestanie postrzegania agresji jako tabu, które należy natychmiast wyeliminować za pomocą siły lub wstydu. Rodzic powinien stać się partnerem w dialogu, uczącym konstruktywnego radzenia sobie z napięciem emocjonalnym bez ranienia innych osób. Takie podejście buduje wzajemne zaufanie i pozwala na trwałą zmianę dynamiki rodzinnej w sytuacjach kryzysowych. Jest to lekcja odpowiedzialności za atmosferę w domu, która spoczywa przede wszystkim na barkach dojrzałych opiekunów.

Szczegóły
  • Tytuł: Agresja nowe tabu Dlaczego jest potrzebna nam i naszym dzieciom
  • Autor: Jesper Juul
  • Wydawnictwo Mind
  • Oprawa: Miękka
  • Rok wydania: 2013
  • Ilość stron: 144
  • Format: 12x20,5 cm
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788362445301
  • Język: polski
  • Oryginalny tytuł: Agression a new AND dangerous taboo?
  • Tłumacz: Syska Dariusz
  • Nr wydania: 1
  • ISBN: 9788362445301
  • EAN: 9788362445301
  • Wymiary: 12.0x20.5x1 cm
  • Dane producenta: ATENEUM M. Kogut, A. Zegiel Spółka Komandytowa, ul. Półłanki 12c, 30-740 Kraków, Polska
Recenzje książki Agresja - nowe tabu? (1)
  1. taniaksiazka.pl
    Początkujący Recenzent
    Ocena:
    5/5
    Opinia potwierdzona zakupem
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest naszym Klientem i kupił ten produkt w naszym sklepie.
    Dodana przez Dorota K. w dniu 2018-07-13
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    9 z 14 osób uznało recenzję za przydatną

    Przeczytałam już kilka książek tego autora . Wszystkie napisane są bardzo prostym językiem ,bez psychologicznych dyrdymałów .Jeśli ktoś ma dzieci zaczynające edukacje to świetna lektura aby otworzyć oczy na to co robimy z życiem naszych dzieci i z kąd bioroą się ich problemy rownież w dorosłym życiu .

    Książki tego właśnie autora powinni przeczytać rownież wszyscy pseudo pedagodzy, może zdobyli by w końcu odpowiednią wiedzę potrzebną do pracy z dziećmi !

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula