Fascynująca powieść fantasy autorstwa Katarzyny Puzyńskiej. Przenieś się do świata, w którym mitologia słowiańska odgrywa kluczową rolę i rozwiąż niejedną zagadkę.
"Chąśba" to książka pełna kryminalnych zagadek, rozgrywających się w starosłowiańskich realiach. W pewnej świątyni dochodzi do kradzieży tarczy, którą mieszkańcom podarował Jarowit, gwałtowny i bezkompromisowy bóg wiosny i wojny. Nieubłaganie nadciąga równonoc wiosenna, co oznacza, że na odszukanie i odebranie przedmiotu pozostało naprawdę niewiele czasu.
Do tych kłopotów dochodzi jeszcze odnalezione ciało kobiety, która najprawdopodobniej musiała zostać zabita. Najprawdopodobniej zbrodnia ma jakiś związek z niespodziewanym wyjazdem, a także obietnicą, do której niemal zmusiła męża. Być może kluczem do wszystkiego jest chromy chłopiec z lasu. Jedno jest pewne: jeśli mieszkańcy nie podejmą odpowiednich działań, wszystkim będzie groziło potworne niebezpieczeństwo.
O książce
Znakomita autorka kryminałów tym razem prezentuje nam fantasy - i to w stylu starosłowiańskim. Jednak nawet w takiej scenerii mamy klasyczne kryminalne zagadki: znalezione w dziwnym miejscu zwłoki, kradzież cennego artefaktu, licznych podejrzanych i nieoczekiwane rozwiązanie. Do tego polityczne intrygi, interwencje istot magicznych różnych klas i różnej mocy (niekoniecznie skuteczne), walki, miłość... I nie każdy jest tym, kim się wydaje. Do tego potoczysty, wciągający język i konstrukcja będąca gawędziarską formą hipertekstu. Polecam.
Piotr W. Cholewa
O autorce
Katarzyna Puzyńska jest polską pisarką, słynącą przede wszystkim z powieści kryminalnych. Urodziła się 1985 roku. Jako psycholog z wykształcenia, przez pewien czas spełniała się w roli nauczyciela akademickiego wydziału psychologicznego. Aktualnie zajmuje się tylko pisarstwem, które uważa za swoją największą życiową pasję. Znana jest przede wszystkim z cyklu "Lipowo". Składają się na niego: "Motylek", "Więcej czerwieni", "Trzydziesta pierwsza", "Z jednym wyjątkiem", "Utopce", "Łaskun", "Dom czwarty", "Czarne narcyzy", "Nora", "Rodzianice", "Pokrzyk", "Śreżoga" oraz "Martwiec".