"Fanny Hill. Wspomnienia kurtyzany": nowy przekład na podstawie pierwotnej, pełnej wersji bez poprawek autora i ingerencji cenzury.
Fanny Hill to młoda, ładna i naiwna dziewczyna z ubogiej, wiejskiej rodziny. Osierocona przez rodziców, wyrusza do Londynu w poszukiwaniu pracy. W stolicy wpada w oko pewnej damie, która przyucza Fanny do najstarszego zawodu świata. Lecz dziewczyna szybko dorasta, nabierając przy tym nie tylko przebiegłości, ale i wyrachowania. Nie ma zamiaru długo zagrzewać miejsca w domu swojej nowej opiekunki. Wkrótce ucieka u boku pewnego przystojnego młodzieńca. To jednak dopiero początek perypetii jednej z najsłynniejszych kurtyzan literatury.
Wydana po raz pierwszy w roku 1748 powieść Johna Clelanda z miejsca stała się bestsellerem. Nic zresztą dziwnego. W połowie XVIII wieku literatury erotycznej było jak na lekarstwo. "Fanny Hill"to bodaj pierwsza powieść tego typu w literaturze angielskiej. Jej wartka akcja i śmiałe opisy miłosnych zbliżeń wzbudziły zrozumiałą sensację, ale i oburzenie. John Cleland z humorem i zarazem bardzo dosadnie piętnuje hipokryzję przedstawicieli wyższych sfer: arystokracji, urzędników, kupców, bankierów... Jego książka, oprócz oczywistych walorów rozrywkowych, jest także rodzajem społecznej krytyki stosunków panujących ówcześnie w Anglii.
"Fanny Hill. Wspomnienia kurtyzany" ukazały się nakładem wydawnictwa Vesper w ramach serii "Arcydzieła Literatury Światowej". Już wcześniej książka Clelanda znana była polskim czytelnikom pod tytułem "Pamiętniki Fanny Hill". Nowego przekładu dokonała Joanna Środa. Dzięki niej dostajemy do rąk pierwszy kompletny przekład utworu opracowany na podstawie jego pierwszej, autorskiej wersji jeszcze bez korekt i bez ingerencji cenzorskich.
W serii "Arcydzieła Literatury Światowej" ukazały się również między innymi:
- "Doktor Jekyll i pan Hyde" Roberta Louisa Stevensona,
- "Jądro ciemności" Josepha Conrada,
- "Trzech panów w łódce nie licząc psa" Jerome'a Klapki Jerome'a,
- "Księga dżungli Outlet" Rudyarda Kiplinga,
- "Zbrodnia Sylwestra Bonnard" Anatola France'a.