Chirurg. Krew, złodzieje ciał i narodziny nowoczesnej chirurgii

Autor:

Wendy Moore

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 6
Wysyłka w
Produkt niedostępny
Wydawnictwo
Ilość stron
576
Rok wydania
2020
Nasza cena: 41,47 zł 54,99 zł Taniej o: 25%

Produkt niedostępny

"Chirurg" to książka dla ludzi o stalowych nerwach. Popularnonaukowa opowieść o Johnie Hunterze, osiemnastowiecznym lekarzu, którego uznaje się za ojca współczesnej chirurgii.

Oto historia Johna Huntera: historia krwawa i wstrząsająca. To opowieść o człowieku, który ręce po łokcie splamione miał ludzką posoką i który nierzadko łamał najsurowsze zakazy prawa. Ale takie były realia życia i naukowej działalności w osiemnastowiecznym Londynie - zdobycie ciała do sekcji graniczyło z cudem, a właśnie o taką możliwość chodziło Hunterowi. Nie był ON jednak bynajmniej ani mordercą, ani rzeźnikiem. Choć w tamtych czasach nikt nie wiedział, ile będziemy mu zawdzięczać, dziś śmiało możemy nazwać Johna Huntera ojcem nowoczesnej chirurgii.

Przed pierwszą sekcją bardzo starał się, by skalpel nie drżał mu w dłoni. Trudno było wykonać to pierwsze, otwierające wszystko cięcie. A jednak zrobił je i już do końca życia nie przestał zgłębiać tajemnic ludzkiego ciała. Aby móc to robić, nawiązał kontakty z przestępczym półświatkiem: opłacał bandziorów, którzy wykradali dla niego świeżo pogrzebane ciała. Zgromadził imponującą kolekcję okazów, w której można było zobaczyć zarówno zakonserwowane w ogromnych słojach ciała pięcioraczków, jak i szkielet olbrzyma. Dla dobra nauki był gotów na każde ryzyko, nawet jeśli wiązałoby się ono z niebezpieczeństwem dla niego samego.

"Chirurg: Krew, złodzieje ciał i narodziny nowoczesnej chirurgii" to nie książka dla każdego. Precyzja i sugestywność opisów, które znajdziemy na jej stronach, sprawiają, że jest to raczej lektura dla ludzi wytrzymałych. Lecz przecież chirurgia, zwłaszcza zaś ta pionierska, właśnie takich ludzi wybierała na swoich adeptów. Smród ludzkich wnętrzności, rozdzielanie poszczególnych tkanek za pomocą prymitywnych narzędzi (często własnoręcznie sporządzonych) były codziennością Johna Huntera i jego naśladowców.

Wszystko było robione dla dobra nauki, z chęci poznania i zrozumienia najniezwyklejszych tajemnic ludzkiego ciała. Niemniej ważne było, rzecz jasna, przekucie tej wiedzy dla dobra ludzkości, choć weźmy pod uwagę także i fakt, że operacji chirurgicznych w tamtych czasach większość pacjentów nie przeżywała. Brak anestetyków i antyseptyków był poważnym przeszkodą, o czym wiedzą doskonale nie tylko profesjonaliści, ale i wielbiciele takich popularnonaukowych bestsellerów jak książki Jürgena Thorwalda czy też "Rzeźnicy i lekarze" Lindsey Fitzharris.

Książka Wendy Moore ukazała się pierwotnie w roku 2005. Zebrała wówczas znakomite recenzje i mimo swej często brutalnej wymowy zyskała sobie ogromną popularność wśród czytelników. Teraz ukazuje się w Polsce nakładem wydawnictw Znak i Literanova.

Recenzje książki Chirurg. Krew, złodzieje ciał i narodziny nowoczesnej chirurgii (6)

 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Opinia potwierdzona zakupem
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Dużo ciekawostek z XVIII wiecznej Anglii. Przyjemnie się czyta bez ciężkich branżowych słów

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Ostatnio coraz częściej gości u mnie literatura faktu, choć najczęściej jednak oscyluje ona wokół tematów, którymi interesuję się od lat. Jednym z nich jest zdecydowanie medycyna oraz jej początki, historia rozwoju, że nie wspomnę o dziwacznych i mrocznych stronach medycznych eksperymentów. A chirurgia? Nie da się ukryć, że to jedna z ciekawszych jej dziedzin. Niejednokrotnie każdemu z nas zapewne obiło się o uszy, jak to niegdyś leczono poważne uszkodzenia ciała czy przeprowadzano operacje. I chociaż nie były to zbyt przyjemne kwestie, to gdyby nie te wszystkie próby i uczenie się na błędach, medycyna z pewnością by się nie rozwinęła.

  Chirurg autorstwa Wendy Moore to opowieść o jednym z pionierów chirurgii, który mocno skupiał się na podejściu eksperymentalno-obserwacyjnym. Działał, a potem obserwował konsekwencje swoich czynów i z nich wyciągał wnioski. Pasjonował się nie tylko samą chirurgią, ale także wieloma innymi aspektami nauki, ale taka była kolej rzeczy w czasach, w których żył – nie było jednoznacznych specjalistów, lekarze musieli być wszechstronni i elastyczni, a tacy, którzy posiadali w sobie duszę naukowca, sięgali do wielu źródeł i badali niemal wszystko, co się akurat nawinęło. Ssaki, jaszczurki, owady, a i ludzie. Łącznie z martwymi ludźmi, wykopanymi niedawno z grobu…

  Niestety, rozwój medycyny wiązał się czasami właśnie z tak okrutnymi rzeczami jak wykradanie zwłok, bezczeszczenie ich, czy też z dziwacznymi próbami leczenia, które prędzej pacjenta wykańczały niż ratowały. Ale taki pacjent, czy też przeżył, czy nie, zawsze był dobrym obiektem do badań. A Hunter, jako człowiek niezwykle wszechstronny, choć również nieco ekscentryczny, śmiało podejmował się analizy wielu różnych aspektów ludzkiego życia, fizjologii, anatomii. Skoro już nadarzała się okazja, to czemu by z niej nie skorzystać, prawda?

  I chociaż Wendy Moore dobrze zaprezentowała rozwój kariery Johna Huntera, który trwał praktycznie przez całe jego życie, to tak naprawdę ta książka niesie ze sobą znacznie więcej. To nie jest jedynie historia jednego człowieka, który poświęcił się nauce i medycynie. To opracowanie daje nam świetny obraz tego, jak w XVIII wieku wyglądało leczenie ludzi, zabiegi chirurgiczne i medyczne, jak lekarze uczyli się na swoich błędach, czy potrafili wyciągać wnioski z obserwacji tego, co się dzieje z pacjentem. I chociaż chwilami bywało to wszystko brutalne czy nieprzyjemne, chwilami wręcz pozbawione moralności i pewnych granic, tak zdecydowanie przyczyniło się do rozwoju medycyny takiej, jaką znamy dzisiaj. I wierzcie mi, przełom jest GIAGANTYCZNY. Całe szczęście…

  W opracowaniu tym można znaleźć wiele ciekawostek, w które chwilami niemal ciężko uwierzyć. Zastanawiające jest zdecydowanie to, że niegdyś podejmowano się chociażby prób przeszczepiania zębów. Gdzieś tam pojawia się kwestia różnych chorób wenerycznych, które w tamtym okresie były na porządku dziennym. A złodzieje ciał? To jest dopiero zagwozdka – dzisiaj jest to myśl absurdalna, karalna, a niegdyś wychodzono z założenia, że przecież martwe ciało i tak już do nikogo nie należy, więc zabranie je sobie nie jest żadną zbrodnią! A wiecie, że Hunter założył nawet muzeum, w którym prezentował różnego rodzaju skamieniałości, preparaty czy narządy z objawami różnych chorób? Niewątpliwie było to urokliwe miejsce!

  Ta książka to istna gratka dla wszystkich fanów medycyny i chirurgii, która nie tylko pięknie pokazuje drogę kariery Johna Huntera i prezentuje prowadzone przez niego badania czy sposoby leczenia ludzi i odkrywania tajemnic ludzkiego ciała, ale też daje dobry obraz historyczny tamtych czasów, pod wieloma względami. Co więcej, czyta się ją naprawdę dobrze. Z zainteresowaniem. Ani razu nie zabrakło mi tutaj chęci do dalszego zgłębiania lektury, moje zaangażowanie w tę opowieść nie słabło, dlatego z czystym sercem polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  ,,Od początku wydawało mi się(...),że nikt z otoczenia pana Huntera nie potrafił go docenić.Miałem wrażenie,że urodził się zbyt wcześnie i umarł,zanim został naprawdę zrozumiany."

  John Hunter to XVIII-wieczny lekarz,uznawany za jednego z pionieróweksperymentalnego podejścia do chirurgii.Swoją niezwykłą znajomość anatomii zawdzięczał zdobytym świeżo pogrzebanym zwłokom,które kradli dla niego z cmentarza opłacani złodzieje.To właśnie na nich ćwiczył swoje umiejętności przeprowadzając sekcje zwłok.

  Hunter kolekcjonował również anatomiczne ,,ciekawostki" w postaci zdeformowanych fragmentów ludzkich ciał!!!

  Leczył nie tylko bogatych,ale również biedotę,a swoje operacje przeprowadzał metodą racjonalnego rozumowania,obserwacji i eksperymentu.Dzięki temu chirurgia stała się skuteczniejsza i bezpieczna.

  Hunter wyuczył setki lekarzy,którzy po jego śmierci kontynuowali jego spuściznę.

  *****************************************

  Jeśli,sięgając po ,,Chirurga" liczycie na nudną biografię,to niestety muszę Was rozczarować.

  Książka jest pasjonująca,czasami sensacyjna i makabryczna.

  Nie tylko możemy z niej poznać życie doktora,ale i obyczaje XVIII wiecznej Anglii.

  I najważniejsze-mamy tu wplecione opisy różnych przypadków medycznych.

  Czyta się ją bardzo dobrze,bo jest napisana przystępnym językiem i ja Wam śmiało ją polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Bardzo wnikliwy życiorys Johna Huntera, który zmienił podejście do chirurgii. Jego niekonwencjonalne metody często budziły sprzeciw społeczeństwa. Wykradanie zwłok potrzebnych do badań, liczne eksperymenty oraz nowatorskie rozwiązania przez jednych były krytykowane, przez innych uważane za konieczne. Prowadzona przez niego szkoła była najchętniej odwiedzana przez młodych uczniów, a wiedza, którą wynieśli z zajęć "rozniosła" się po całym świecie.

  John Hunter to człowiek, który nie znosił szkoły, jednak jego chęć do wiedzy poprzez obserwacje, badanie i porównania, sprawiły, że zgromadzona przez niego kolekcja okazów była największa na świecie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Autorka bardzo dobrze wiedziała jak od początku zaciekawić czytelnika do dalszej lektury, książka jest bardzo dobrze napisana, mimo swojej objętości czyta się ją szybko, styl pisania i język jest bardzo zrozumiały. Z łatwością można sobie wyobrazić niektóre przedstawione sceny. John Hunter poprzez swoje “doświadczenia” zyskał sobie duża rzesze sprzymierzeńców (w 1776 r został chirurgiem króla Jerzego III), lecz jak to zawsze bywa miał też swoich wrogów, którzy nie podzielali jego metod co do leczenia pacjentów. Hunter poprzez swoje zamiłowanie do poznania ludzkiej i zwierzęcej anatomii dorobił się sporej kolekcji rzadkich i niespotykanych okazów, którą wystawił w swoim własnym muzeum. Jeśli chcecie poznać początki powstania chirurgii i dowiedzieć się jak powstały pierwsze zabiegi tak popularne w naszych czasach jak operacja tętniaka, sztuczne szczęki, metoda sztucznego odżywiania czy początki resuscytacji polecam przeczytać biografię Johna Huntera na pewno zaciekawi niejednego czytelnika.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Uczyć się u Karola, to znaczy być zdolnym do nieskrępowanego myślenia w dialogu z Innymi, o tym, co jest i co powinno być. prof. Krzysztof Mech Z okazji osiemdziesiątych urodzin profesora Karola Tarnowskiego ofiarowujemy Jubilatowi eseje skupione wokół Jego twórczości, a także wokół pytań o...
dodaj do schowka Do koszyka 41,85 zł
NIE TRAĆ CZASU, ZACZNIJ KOCHAĆ! Ks. Jan Kaczkowski uczył nas czułości, bliskości i miłości do drugiego człowieka. Jego słowa zawsze trafiały prosto w najdelikatniejsze struny naszej duszy i nierzadko poruszały najgłębiej ukryte lęki i pragnienia. Zdecydowanie za wcześnie zabrakło nam jego mądrego...
dodaj do schowka Do koszyka 33,62 zł
Profesor Andrzej Szczeklik to lekarz legenda. Humanista o niewiarygodnej erudycji, który podniósł medycynę do rangi sztuki. Leczył najwybitniejszych polskich pisarzy i artystów: Lema, Miłosza, Szymborską, Wajdę, Tischnera, Mrożka. Znany z gry na fortepianie w Piwnicy pod Baranami i z brawurowej...
dodaj do schowka Do koszyka 41,47 zł
Jesteśmy jak ludzie w Czarnobylu, którzy idą w kierunku katastrofy - ostrzega David Attenborough Zmiany klimatu, utrata bioróżnorodności, wylesianie czy zakwaszanie oceanów ­­– to kilka z dziewięciu granic planetarnych, które określają, jak wielkim obciążeniem dla środowiska jesteśmy....
dodaj do schowka Do koszyka 44,63 zł
Dwadzieścia tajemnic, wobec których nauka pozostaje bezradna. Zagadki, które fascynują ludzkość od stuleci. Pytania, na które być może nigdy nie poznamy odpowiedzi. Czy faktycznie otrzymaliśmy słynny sygnał "Wow!" od obcej cywilizacji? Co się stało z załogą Mary Celeste, statku widmo, który...
dodaj do schowka Do koszyka 33,89 zł
My kontra oni. Prawica vs. lewica. Liberałowie przeciwko konserwatystom. Linie kolejnych podziałów wyznaczają rytm naszego życia. Coraz częściej okopujemy się na z góry przyjętych pozycjach, gotowi bronić ich za wszelką cenę. Przekonani przekonują tylko przekonanych, a ci, którzy wychodzą z...
dodaj do schowka Do koszyka 35,99 zł
Wybrane bestsellery
Wydanie Makbeta kompletne bez skrótów i cięć w treści. W tym wydaniu znajdziesz odpowiedzi na pytania z podręcznika - „pewniak na teście”, czyli wskazanie zagadnień, które zwykle pojawiają się w pytaniach z danej lektury we wszelkich testach sprawdzających wiedzę, a także w podręcznikach i na...
dodaj do schowka Do koszyka 8,07 zł
64 strony do kolorowania, a na nich bohaterowie kreskówki Bluey! Pokoloruj uroczą suczkę Bluey (w polskiej wersji opowieści znaną także jako Blue), jej sympatyczną siostrę Bingo, a także rodziców i wszystkich innych bohaterów fantastycznego serialu! Duże i wyraźne obrazki, grube kontury, minimum...
dodaj do schowka Do koszyka 14,40 zł
Jeśli twoja wizja relacji ogranicza się do kupowania mi kwiatków i zabierania na kolacje, ale jednocześnie zatajania przede mną swoich problemów, bo są zbyt poważne, by zawracać nimi moją słodką małą główkę, to przepraszam, ale nie ma szans, byśmy się dogadali. Nie szukam kolejnego starszego...
dodaj do schowka Do koszyka 31,90 zł
Seria książek „Zaczynam czytać” to duże litery, proste wyrazy, bardzo krótkie zdania, ilustracje dopowiadające tekst oraz ciekawe dla dzieci historie. Wszystko po to, by ułatwić dzieciom pierwsze kroki w nauce czytania.
dodaj do schowka Do koszyka 7,17 zł
Shōgun to bodaj najsłynniejsza (także dzięki kultowemu serialowi) część azjatyckiej sagi  Jamesa Clavella (1924-94) – jednego z najpopularniejszych amerykańskich pisarzy, słusznie nazywanego „Mr. Bestseller”, a był także wziętym scenarzystą filmowym (m.in. Mucha i Wielka ucieczka). Ale także...
dodaj do schowka Do koszyka 59,54 zł
BEZ WZGLĘDU NA TO, W KTÓREJ ERZE JESTEŚ, TA KSIĄŻKA JEST DLA CIEBIE Każdy zna Taylor Swift – jej reputacja ją wyprzedza. Najbardziej popularna piosenkarka na świecie i pierwsza w historii kobieta czterokrotnie wyróżniona Grammy za najlepszy album roku. Nieustraszona skandalistka i delikatna...
dodaj do schowka Do koszyka 24,99 zł Cena regularna: 49,99 zł -50% Najniższa cena z 30 dni: 34,65 zł -28%

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula