Chirurg. Krew, złodzieje ciał i narodziny nowoczesnej chirurgii

Autor:

Wendy Moore

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 6
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2020
Ilość stron
576
Wydawnictwo
Nasza cena: 38,18 zł 54,99 zł Taniej o: 31%

"Chirurg" to książka dla ludzi o stalowych nerwach. Popularnonaukowa opowieść o Johnie Hunterze, osiemnastowiecznym lekarzu, którego uznaje się za ojca współczesnej chirurgii.

Oto historia Johna Huntera: historia krwawa i wstrząsająca. To opowieść o człowieku, który ręce po łokcie splamione miał ludzką posoką i który nierzadko łamał najsurowsze zakazy prawa. Ale takie były realia życia i naukowej działalności w osiemnastowiecznym Londynie - zdobycie ciała do sekcji graniczyło z cudem, a właśnie o taką możliwość chodziło Hunterowi. Nie był ON jednak bynajmniej ani mordercą, ani rzeźnikiem. Choć w tamtych czasach nikt nie wiedział, ile będziemy mu zawdzięczać, dziś śmiało możemy nazwać Johna Huntera ojcem nowoczesnej chirurgii.

Przed pierwszą sekcją bardzo starał się, by skalpel nie drżał mu w dłoni. Trudno było wykonać to pierwsze, otwierające wszystko cięcie. A jednak zrobił je i już do końca życia nie przestał zgłębiać tajemnic ludzkiego ciała. Aby móc to robić, nawiązał kontakty z przestępczym półświatkiem: opłacał bandziorów, którzy wykradali dla niego świeżo pogrzebane ciała. Zgromadził imponującą kolekcję okazów, w której można było zobaczyć zarówno zakonserwowane w ogromnych słojach ciała pięcioraczków, jak i szkielet olbrzyma. Dla dobra nauki był gotów na każde ryzyko, nawet jeśli wiązałoby się ono z niebezpieczeństwem dla niego samego.

"Chirurg: Krew, złodzieje ciał i narodziny nowoczesnej chirurgii" to nie książka dla każdego. Precyzja i sugestywność opisów, które znajdziemy na jej stronach, sprawiają, że jest to raczej lektura dla ludzi wytrzymałych. Lecz przecież chirurgia, zwłaszcza zaś ta pionierska, właśnie takich ludzi wybierała na swoich adeptów. Smród ludzkich wnętrzności, rozdzielanie poszczególnych tkanek za pomocą prymitywnych narzędzi (często własnoręcznie sporządzonych) były codziennością Johna Huntera i jego naśladowców.

Wszystko było robione dla dobra nauki, z chęci poznania i zrozumienia najniezwyklejszych tajemnic ludzkiego ciała. Niemniej ważne było, rzecz jasna, przekucie tej wiedzy dla dobra ludzkości, choć weźmy pod uwagę także i fakt, że operacji chirurgicznych w tamtych czasach większość pacjentów nie przeżywała. Brak anestetyków i antyseptyków był poważnym przeszkodą, o czym wiedzą doskonale nie tylko profesjonaliści, ale i wielbiciele takich popularnonaukowych bestsellerów jak książki Jürgena Thorwalda czy też "Rzeźnicy i lekarze" Lindsey Fitzharris.

Książka Wendy Moore ukazała się pierwotnie w roku 2005. Zebrała wówczas znakomite recenzje i mimo swej często brutalnej wymowy zyskała sobie ogromną popularność wśród czytelników. Teraz ukazuje się w Polsce nakładem wydawnictw Znak i Literanova.

Recenzje (6)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Ostatnio coraz częściej gości u mnie literatura faktu, choć najczęściej jednak oscyluje ona wokół tematów, którymi interesuję się od lat. Jednym z nich jest zdecydowanie medycyna oraz jej początki, historia rozwoju, że nie wspomnę o dziwacznych i mrocznych stronach medycznych eksperymentów. A chirurgia? Nie da się ukryć, że to jedna z ciekawszych jej dziedzin. Niejednokrotnie każdemu z nas zapewne obiło się o uszy, jak to niegdyś leczono poważne uszkodzenia ciała czy przeprowadzano operacje. I chociaż nie były to zbyt przyjemne kwestie, to gdyby nie te wszystkie próby i uczenie się na błędach, medycyna z pewnością by się nie rozwinęła.

  Chirurg autorstwa Wendy Moore to opowieść o jednym z pionierów chirurgii, który mocno skupiał się na podejściu eksperymentalno-obserwacyjnym. Działał, a potem obserwował konsekwencje swoich czynów i z nich wyciągał wnioski. Pasjonował się nie tylko samą chirurgią, ale także wieloma innymi aspektami nauki, ale taka była kolej rzeczy w czasach, w których żył – nie było jednoznacznych specjalistów, lekarze musieli być wszechstronni i elastyczni, a tacy, którzy posiadali w sobie duszę naukowca, sięgali do wielu źródeł i badali niemal wszystko, co się akurat nawinęło. Ssaki, jaszczurki, owady, a i ludzie. Łącznie z martwymi ludźmi, wykopanymi niedawno z grobu…

  Niestety, rozwój medycyny wiązał się czasami właśnie z tak okrutnymi rzeczami jak wykradanie zwłok, bezczeszczenie ich, czy też z dziwacznymi próbami leczenia, które prędzej pacjenta wykańczały niż ratowały. Ale taki pacjent, czy też przeżył, czy nie, zawsze był dobrym obiektem do badań. A Hunter, jako człowiek niezwykle wszechstronny, choć również nieco ekscentryczny, śmiało podejmował się analizy wielu różnych aspektów ludzkiego życia, fizjologii, anatomii. Skoro już nadarzała się okazja, to czemu by z niej nie skorzystać, prawda?

  I chociaż Wendy Moore dobrze zaprezentowała rozwój kariery Johna Huntera, który trwał praktycznie przez całe jego życie, to tak naprawdę ta książka niesie ze sobą znacznie więcej. To nie jest jedynie historia jednego człowieka, który poświęcił się nauce i medycynie. To opracowanie daje nam świetny obraz tego, jak w XVIII wieku wyglądało leczenie ludzi, zabiegi chirurgiczne i medyczne, jak lekarze uczyli się na swoich błędach, czy potrafili wyciągać wnioski z obserwacji tego, co się dzieje z pacjentem. I chociaż chwilami bywało to wszystko brutalne czy nieprzyjemne, chwilami wręcz pozbawione moralności i pewnych granic, tak zdecydowanie przyczyniło się do rozwoju medycyny takiej, jaką znamy dzisiaj. I wierzcie mi, przełom jest GIAGANTYCZNY. Całe szczęście…

  W opracowaniu tym można znaleźć wiele ciekawostek, w które chwilami niemal ciężko uwierzyć. Zastanawiające jest zdecydowanie to, że niegdyś podejmowano się chociażby prób przeszczepiania zębów. Gdzieś tam pojawia się kwestia różnych chorób wenerycznych, które w tamtym okresie były na porządku dziennym. A złodzieje ciał? To jest dopiero zagwozdka – dzisiaj jest to myśl absurdalna, karalna, a niegdyś wychodzono z założenia, że przecież martwe ciało i tak już do nikogo nie należy, więc zabranie je sobie nie jest żadną zbrodnią! A wiecie, że Hunter założył nawet muzeum, w którym prezentował różnego rodzaju skamieniałości, preparaty czy narządy z objawami różnych chorób? Niewątpliwie było to urokliwe miejsce!

  Ta książka to istna gratka dla wszystkich fanów medycyny i chirurgii, która nie tylko pięknie pokazuje drogę kariery Johna Huntera i prezentuje prowadzone przez niego badania czy sposoby leczenia ludzi i odkrywania tajemnic ludzkiego ciała, ale też daje dobry obraz historyczny tamtych czasów, pod wieloma względami. Co więcej, czyta się ją naprawdę dobrze. Z zainteresowaniem. Ani razu nie zabrakło mi tutaj chęci do dalszego zgłębiania lektury, moje zaangażowanie w tę opowieść nie słabło, dlatego z czystym sercem polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Bardzo wnikliwy życiorys Johna Huntera, który zmienił podejście do chirurgii. Jego niekonwencjonalne metody często budziły sprzeciw społeczeństwa. Wykradanie zwłok potrzebnych do badań, liczne eksperymenty oraz nowatorskie rozwiązania przez jednych były krytykowane, przez innych uważane za konieczne. Prowadzona przez niego szkoła była najchętniej odwiedzana przez młodych uczniów, a wiedza, którą wynieśli z zajęć "rozniosła" się po całym świecie.

  John Hunter to człowiek, który nie znosił szkoły, jednak jego chęć do wiedzy poprzez obserwacje, badanie i porównania, sprawiły, że zgromadzona przez niego kolekcja okazów była największa na świecie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  ,,Od początku wydawało mi się(...),że nikt z otoczenia pana Huntera nie potrafił go docenić.Miałem wrażenie,że urodził się zbyt wcześnie i umarł,zanim został naprawdę zrozumiany."

  John Hunter to XVIII-wieczny lekarz,uznawany za jednego z pionieróweksperymentalnego podejścia do chirurgii.Swoją niezwykłą znajomość anatomii zawdzięczał zdobytym świeżo pogrzebanym zwłokom,które kradli dla niego z cmentarza opłacani złodzieje.To właśnie na nich ćwiczył swoje umiejętności przeprowadzając sekcje zwłok.

  Hunter kolekcjonował również anatomiczne ,,ciekawostki" w postaci zdeformowanych fragmentów ludzkich ciał!!!

  Leczył nie tylko bogatych,ale również biedotę,a swoje operacje przeprowadzał metodą racjonalnego rozumowania,obserwacji i eksperymentu.Dzięki temu chirurgia stała się skuteczniejsza i bezpieczna.

  Hunter wyuczył setki lekarzy,którzy po jego śmierci kontynuowali jego spuściznę.

  *****************************************

  Jeśli,sięgając po ,,Chirurga" liczycie na nudną biografię,to niestety muszę Was rozczarować.

  Książka jest pasjonująca,czasami sensacyjna i makabryczna.

  Nie tylko możemy z niej poznać życie doktora,ale i obyczaje XVIII wiecznej Anglii.

  I najważniejsze-mamy tu wplecione opisy różnych przypadków medycznych.

  Czyta się ją bardzo dobrze,bo jest napisana przystępnym językiem i ja Wam śmiało ją polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Autorka bardzo dobrze wiedziała jak od początku zaciekawić czytelnika do dalszej lektury, książka jest bardzo dobrze napisana, mimo swojej objętości czyta się ją szybko, styl pisania i język jest bardzo zrozumiały. Z łatwością można sobie wyobrazić niektóre przedstawione sceny. John Hunter poprzez swoje “doświadczenia” zyskał sobie duża rzesze sprzymierzeńców (w 1776 r został chirurgiem króla Jerzego III), lecz jak to zawsze bywa miał też swoich wrogów, którzy nie podzielali jego metod co do leczenia pacjentów. Hunter poprzez swoje zamiłowanie do poznania ludzkiej i zwierzęcej anatomii dorobił się sporej kolekcji rzadkich i niespotykanych okazów, którą wystawił w swoim własnym muzeum. Jeśli chcecie poznać początki powstania chirurgii i dowiedzieć się jak powstały pierwsze zabiegi tak popularne w naszych czasach jak operacja tętniaka, sztuczne szczęki, metoda sztucznego odżywiania czy początki resuscytacji polecam przeczytać biografię Johna Huntera na pewno zaciekawi niejednego czytelnika.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Chirurg” autorstwa Wendy Moore jest nietypową biografią, czyta się ją bowiem, niczym dobrą powieść sensacyjną, z prędkością światła. Autorka przedstawia w niej życiorys Johna Huntera - odważnego i nieco specyficznego lekarza, praktykującego w osiemnastowiecznej Anglii. Wyprzedzał ON swój czas niczym Leonardo da Vinci i nie dowierzał wiedzy starożytnych adeptów sztuki medycznej. Był odkrywczy i bezkompromisowy, był przyszłością medycyny w latach 1700+.

  Jego wyjątkowość i brawurę napędzał głód wiedzy, informacji i praktyki. Często wbrew przyjętym normom. Nie wahał się trenować lekarskich, chirurgicznych praktyk na żywych zwierzętach, martwych płodach, czy też zwłokach wykładanych z grobów dzięki przekupieniu grabarzy. Wszystko to aby zgłębić lepiej ludzką anatomię i wyrobić sobie jak najlepsze pojęcie o ciele i jego reakcjach.

  Książka podzielona została na zgrabne rozdziały, z których każdy przydzielony jest odrębnemu casusowi. Wśród tych przypadków medycznych, niejako obok i niezobowiązująco przemycone są fakty z życia Huntera. Wplecione zwinnie w opowiadaną historię nie nużą, a zaciekawiają. Stanowią uzupełnienie sprawy, doprawiają i poszerzają o koloryt. Na podobnych zasadach poznajemy również ówczesną Anglię, jej realia oraz stosunek medyków do pacjentów i zgłębiania samej nauki.

  Każdy z rozdziałów zapoczątkowany jest cytatem, który odnosi się do treści niniejszego. A jest barwnie. Opowieść zaczyna się z pozoru niewinnie w 1785 roku przypadkiem niesprawnego kolana dorożkarza, by zabrać nas w barwną podróż po przypadkach medycznych, wsród kolorytu takich zagadnień jak czaszka kangura, czy kości olbrzyma aż po penis chirurga, czy jądro profesora. Jest pieprznie i autorka dobrze wiedziała, co uczynić by zaciekawić czytelnika, a następnie jego uwagę i koncentrację utrzymać. Jak wiadomo, nie jest to zjawisko łatwe, zwłaszcza przy obszernej, liczącej blisko sześćset stron książce. Moore jednak nie miała z tym najmniejszych problemów.

  Dla wszystkich studentów medycyny to pozycja obowiązkowa. Ale nawet jeśli nie interesujesz się na codzień tą dziedziną, a myślenie o zdrowiu ogranicza się u Ciebie do okazjonalnych wizyt u lekarza pierwszego kontaktu z przeziębieniem, warto poświecić czas na książkę Moore i poznać postać Johna Huntera. Takiego barwnego, osiemnastowiecznego doktora House’a. Opowieść ta jest równie wciągająca jak popularny serial. Może nawet bardziej, bo na faktach. Polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Wendy Moore
 • Wydawnictwo Znak
 • Oprawa: Twarda
 • Rok wydania: 2020
 • Ilość stron: 576
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788324056460
 • Język: polski
 • Tłumacz: Rafał Śmietana
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788324056460
 • EAN: 9788324056460
 • Wymiary: 135x210
Warto zwrócić uwagę na...
Epoka milczenia. Przedwojenna Polska, o której wstydzimy się mówić 5/5 Nasza cena:
30,72 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Epoka milczenia. Przedwojenna Polska, o której wstydzimy się mówić

Czy o „takich” tematach w ogóle powinno się pisać? Po co wyciągać „te” brudy na światło dzienne? Nie lepiej „to” zostawić? Kamil Janicki, autor Pierwszych Dam II Rzeczpospolitej i Epoki hipokryzji, odpowiada w swojej najnowszej książce: „Nie, nie lepiej”. Pisać wprost to obowiązek historyka. Gwałt?...
Patrząc 0/5 Nasza cena:
34,71 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Patrząc

Kiedyś miałem szczęście oglądać z Czapskim wystawę Bacona. Widziałem, jak potrafi patrzeć. Czapski przyglądał się z taką uwagą, że wtapiał się w obraz, jakby był jego częścią. Zastanawiał się, jak jest zrobiony, dlaczego żółć jest śpiewająca, jak można było namalować coś tak ostatecznego....
Terra insecta. Planeta owadów 5/5 Nasza cena:
32,46 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Terra insecta. Planeta owadów

Fascynująca opowieść o stworzeniach, które rządzą światem. Są małe, zgrabne i wyjątkowo uparte, a na dodatek ratują nam życie każdego dnia. Występują w tylu gatunkach, że kalendarz ze zdjęciami „owada miesiąca” wystarczyłby na ponad 80 000 lat. Widziały, jak przychodzą i odchodzą dinozaury, więc...
Plusy i minusy. Książka dla wszystkich, którzy kiedykolwiek bali się matematyki 0/5 Nasza cena:
32,44 zł 42,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Plusy i minusy. Książka dla wszystkich, którzy kiedykolwiek bali się matematyki

Stefan Buijsman - 24-letni filozof matematyki - jest jak Sheldon Cooper z Teorii wielkiego podrywu. Robi wszystko trochę szybciej niż inni, nic więc dziwnego, że został doktorem w wieku 20 lat. A przecież w szkole niemiłosiernie się nudził i uważał, że algorytmy, różniczki i całki są kompletnie...
Godzina detektywów 0/5 Nasza cena:
48,62 zł 62,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Godzina detektywów

Kolejna - po Stuleciu detektywów - odsłona pasjonującej historii narodzin nowoczesnej kryminalistyki.Czym byłyby osiągnięcia wybitnych detektywów i policjantów bez żmudnej pracy specjalisty kryminologa i biegłego sądowego? To dzięki ich badaniom możliwe stało się rozwiązanie skomplikowanych zagadek...
Krótka historia o długiej miłości 5/5 Nasza cena:
28,85 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Krótka historia o długiej miłości

Na początku rozmawiali przy użyciu alfabetu Morse’a. Kawałkiem metalu lub knykciem stukali w dzielącą ich ścianę. Pewnej nocy ona opowiedziała mu całą historię Tristana i Izoldy. Gdy przeniesiono ich do innych więzień, pisali do siebie listy. W jednym tak Ju pisał do Małej: „Cóż za radość szalona –...
Na ratunek. Rozmowy o zwierzętach, naturze i przyszłości naszej planety 0/5 Nasza cena:
31,57 zł 44,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Na ratunek. Rozmowy o zwierzętach, naturze i przyszłości naszej planety

WYJĄTKOWE ROZMOWY MARCINA DOROCIŃSKIEGO O PIĘKNIE POLSKIEJ PRZYRODY, MIŁOŚCI DO ZWIERZĄT I WALCE O ICH OCALENIE Marcin Dorociński - jeden z najlepszych polskich aktorów, gwiazda Pitbulla, Paktu i Jacka Stronga - od lat pomaga zwierzętom i broni natury, której zagrażają ludzki egoizm i bezmyślność....
Ludzkie gadanie 0/5 Nasza cena:
35,51 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ludzkie gadanie

Jakie były początki pracy Marii Szabłowskiej i Krzysztofa Szewczyka w radiu? Kto chodził do przedszkola z Marylą Rodowicz? Jak to się stało, że na prywatce u Marii Szabłowskiej pojawił się słynny zespół THE ANIMALS? Kto sprzedawał lalki Barbie w swoim garażu? Odpowiedzi na te i inne pytania...
Dzieci Hitlera. Jak żyć z piętnem ojca nazisty. Prawdziwe historie 5/5 Nasza cena:
33,91 zł 46,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dzieci Hitlera. Jak żyć z piętnem ojca nazisty. Prawdziwe historie

Czy można być żarliwym nazistą i troskliwym ojcem? Josef Mengele wysyła setki tysięcy węgierskich Żydów do komór gazowych. Jednocześnie przeżywa z żoną drugi miesiąc miodowy w Auschwitz. Hans Frank nadzoruje trwającą w Polsce rzeź. Wieczorami jest troskliwym ojcem i godzinami ćwiczy z synem grę na...
Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności. Autobiografia 0/5 Nasza cena:
35,33 zł 49,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności. Autobiografia

Kapłan wyświęcony potajemnie i autor międzynarodowych bestsellerów opowiada fascynującą historię swojego życia Urodzony w Pradze w 1948 r., Halík spędził dzieciństwo pośród nocy stalinizmu. Nawrócił się na chrześcijaństwo w czasach prześladowań komunistycznych, ukończył zabronione studia...
Krótka historia jednego zdjęcia 5/5 Nasza cena:
36,08 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Krótka historia jednego zdjęcia

Fotografie, które skrywają niezwykłe fakty! Każde zdjęcie i historia w tej książce zaskoczą was i zmuszą do myślenia. Traficie tu na mniej lub bardziej znane wydarzenia i postaci, zobaczycie je z zupełnie innej strony. Zajrzycie na drugi i trzeci plan zdjęcia, by odkryć, że nieświadomy fotograf był...
Na tropie niewyjaśnionego. Tajemnice, wobec których nauka pozostaje bezradna 3/5 Nasza cena:
28,34 zł 44,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Na tropie niewyjaśnionego. Tajemnice, wobec których nauka pozostaje bezradna

Dwadzieścia tajemnic, wobec których nauka pozostaje bezradna. Zagadki, które fascynują ludzkość od stuleci. Pytania, na które być może nigdy nie poznamy odpowiedzi. Czy faktycznie otrzymaliśmy słynny sygnał "Wow!" od obcej cywilizacji? Co się stało z załogą Mary Celeste, statku widmo, który...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula