Scott Cawthon

Scott Cawthon jest amerykańskim twórcą wideo, choć zajmuje się też animacją i pisarstwem. Sławę przyniosła mu seria gier "Five Nights at Freddy’s".


Cawthon urodził się czwartego czerwca 1978 roku w Houston. Aby stworzyć swoją flagową serię gier, skorzystał z programów 3ds Max i Clickteam Fusion 2.5 (tak powstały postaci do gier oraz modele 3D obiektów). Przygodę z projektowaniem gier zaczął już w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Choć twierdził, że swoją pierwszą grę, "Doofas", stworzył jeszcze jako dziecko, pierwsze spośród jego oficjalnych gier wyszły dopiero na początku XXI wieku. Najpierw, w 2002 roku, wydane zostało "RPG Max". Z czasem Cawthon zdecydował się na współpracę w ramach Hope Animation i zajął się tworzeniem animacji dla najmłodszych, utrzymanych w duchu wartości chrześcijańskich.


"Five Nights at Freddy’s" zdobyło ogromną popularność. Właśnie z tego powodu Warner Bros nabył prawa do filmowej adaptacji gier. Na podstawie gier Scott Cawthon napisał również książki przedstawiające przygody bohaterów znanych z tej produkcji. Ponadto ma on na swoim koncie szereg publikacji będących pomocami dla graczy, którzy dopiero zaczynają przygodę z tą serią lub chcieliby się dowiedzieć czegoś więcej na temat jej konkretnych elementów. Co więcej, na podstawie "Five Nights at Freddy’s" zaczęły powstawać także komiksy. Obecnie można także dotrzeć do publikacji pokazującej, w jaki sposób rysować przerażające postacie wprost z gry autorstwa Scotta Cawthona.