Mówi się, że miłość nie zna granic. II wojna światowa dobitnie to pokazała - warto poznać przemilczaną część historii niemieckiej okupacji.
Mimo że Wehrmacht zakazał Niemcom utrzymywania jakichkolwiek kontaktów seksualnych z Polkami, zakaz nigdy nie był skutecznie egzekwowany. Niemiec był uznawany za wroga, jednak część polskich kobiet nawiązało z okupantem bliskie relacje, a wiele par połączyła prawdziwa miłość. Jak wyglądały wojenne związki Polek i Niemców i co mogło grozić za bliskość w wojennych czasach?
"Wojenne związki. Polki i Niemcy podczas okupacji" to niezwykła opowieść o uczuciach, które łączyły Polki i Niemców w czasach wojny. Bohaterki kart książki każdego dnia zmagały się z rozterkami dotyczącymi sfery uczuciowej. II wojna światowa zmusiła wiele kobiet do utrzymywania kontaktów seksualnych z Niemcami w zamian za pieniądze, ułatwienie procedur urzędowych czy drobne upominki. W niepewnych czasach dobrze było mieć podobną protekcję, dlatego takich kobiet nie powinno się dziś oceniać.
Wiele przypadków dotyczyło par, które połączyła prawdziwa miłość, jednakże rozpaczliwe próby zdobycia pozwolenia na ślub mogły jedynie pogrążyć kochanków. Nie da się ukryć, że Polki do wielu kontaktów seksualnych były przez Niemców przymuszane - część z nich padło ofiarami brutalnych gwałtów i przemocy fizycznej.
"Wojenne związki. Polki i Niemcy podczas okupacji" to dzieło Maren Röger, pełniącej stanowisko profesora na Uniwersytecie w Augsburgu. Autorka przedstawia nieznaną i pomijaną część historii, do której dotarła dzięki źródłom historycznym. Książka ukazuje prawdziwe emocje i problemy, z którymi zmagało się wiele Polek w czasach okupacji. Mimo że Niemcy byli wrogami, wielu z nich miało całkiem "ludzką" twarz, a nawet byli w stanie nawiązać mocną więź z polskimi kobietami.
"Wojenne związki. Polki i Niemcy podczas okupacji" to fascynujące relacje osób, które przeżyły miłość w czasach wojny. Warto podkreślić, że cena za nawiązanie bliskich kontaktów Polek i przedstawicieli Wehrmachtu potrafiła być bardzo wysoka....