Sweetfreak

Średnia: 4.4 Ilość ocen: 8
Darmowy fragment:
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2021
Wydawnictwo
Ilość stron
328
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 28,79 zł
Nasza cena: 25,92 zł 39,99 zł Taniej o: 35%

Koszmar przemocy internetowej i walka o swoją godność! Carey i Amelia są nierozłącznymi BFF. Ich relacja rozpada się jednak z dnia na dzień, gdy Amelię zaczyna trollować online użytkownik o nicku Sweetfreak, a oskarżenie o bycie autorką hejterskich komentarzy pada na jej przyjaciółkę.

Dotąd popularna w szkole Carey zostaje odrzucona przez znajomych. Nastolatka jest gotowa na wszystko, aby udowodnić swoją niewinność, demaskując prawdziwego autora wiadomości. Ale gdy zagrożenie przenosi się do życia poza Internetem, wydarzenia szybko wymykają się jej spod kontroli.

Czy Carey zdoła odkryć, kim jest Sweetfreak, nim ona i jej bliscy znajdą się w prawdziwym niebezpieczeństwie?

Przeczytaj darmowy fragment książki:

Recenzje (8)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Kto jest Sweetfreakiem? Już od początku podejrzewałam każdego kto się tylko nawinął i był tajemniczy.

  Ale od początku. Carry i Amelia to najlepsze przyjaciółki, jedna wspiera drugą, dzielą się tajemnicami, smutkami ale i radości przeżywają wspólnie. Prawdziwe przyjaciółki od serca. Amelia zwierza się Carry z nieudanej miłości z Taylorem - chłopak najpierw ją w sobie rozkochał, a teraz nie odbiera od niej telefonów i nie odczytuje wiadomości na NetterSnapie. I tak jak pięknie płynie ich przyjaźń, tak samo się i kończy.

  Pewnego dnia Caryy zostaje oskarżona o bycie Sweetfreakiem - to taka osoba, która wysyła na NetterSnapie, Amelii od jakiegoś czasu obraźliwe posty, gify, ale tym razem, jest to pogróżka śmierci. Podejrzenie pada na Carry, ponieważ policja po adresie IP doszła do komputera dziewczyny. Carry zarzeka się, że to nieprawda, niemożliwe, ktoś ją wrabia. Niestety wszystkie poszlaki i dowody wskazują właśnie na nią. Nikt jej nie wierzy, nawet własna matka.

  To jeszcze nie koniec okropnych wydarzeń jakie spotkają Carry i Amelię. Będzie się działo o wiele więcej. A my, jako czytelnik wspólnie z Carry wiemy, że to przecież nie ona. Ale kto w takim razie ją wrabia? Kto chce aby dziewczyna miała problemy, aby weszła na przestępczą ścieżkę?

  Tak jak już napisałam, ja jako czytelnik czytając książkę co chwilę wspólnie z główną bohaterką podejrzewałam każdego kto nawinął się i wydawał się być Sweetfreakiem. Tylko dokąd te wszystkie tropy nas zaprowadzą?

  „Sweetfreak” to bardzo dobra książka z wielu różnych powodów. Po pierwsze nie możecie się od niej oderwać, bo chcecie koniecznie dowiedzieć się co będzie dalej i jak potoczą się dalsze losy, po drugie doskonale widzimy co powoduje cyberprzemoc i jak bardzo powszechna ona jest wśród nastolatków.

  To straszne do czego doprowadzić może zazdrość, chęć zemsty i nastoletnie hormony.

  Bardzo dobra książka! - Dobre Recenzje

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Mimo tego, że w Polsce ukazały się inne powieści autorki, ,,Sweetfreak" było moim pierwszym spotkaniem z twórczością Sophie McKenzie.

  Carey i Amelia były prawdziwymi przyjaciółkami, takimi na dobre i na złe, choć jedna z nich może niekiedy lekceważyła problemy drugiej lub uważała, że ta przesadza. Gdy Amelia została otrzymywać pogróżki nic nie zapowiadało tego, że mogłaby stać za tym jej najlepsza przyjaciółka. Czy to Carey prześladowała Amelię? Może było zupełnie inaczej?

  Jest to typowo młodzieżowa powieść, w której pojawia się wątek kryminalny związany z prześladowaniami w Internecie. To ON zdecydowanie napędzał całą akcję do przodu. Autorka starała się mylić tropy, jednak i tak na długo wcześniej domyśliłam się kluczowych odpowiedzi. Całość jest jednak bardziej przeznaczona dla młodzieży i myślę, że większości z nich odkrycie tajemnic zajmie więcej czasu lub w ogóle nie domyślą się prawdy przed czasem.

  Prześladowania w sieci niestety są coraz bardziej na porządku dziennym. Takie osoby czują się bezkarne, jednak wcale tak nie jest. Bardzo podoba mi się oprawa graficzna książki, a dokładnie umieszczenie odcisku palca na każdej ze stron.

  ,,Sweetfreak" Sophie McKenzie to powieść, którą czyta się bardzo sprawnie. Porusza ważny problem prześladowań, nie tylko w sieci, ale także w szkole i poza nią. Bohaterowie są różnorodni, pochodzą z różnych warstw społecznych, mierzą się z różnymi problemami.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Czasami po wielu przeprawach z rozmaitymi romansami, obyczajówkami, thrillerami czy mrocznymi erotykami przychodzi moment, że potrzebuję resetu. Świetnie w tej roli sprawdziła się książka "Sweetfreak, która swoją premierę miała całkiem niedawno, bo 10 marca. Jest to tytuł skierowany głównie dla młodzieży, ale jeśli ktoś darzy sympatią opowieści z gatunku young adult to z powodzeniem powinien sięgnąć po tę właśnie historię.

  ***

  Amelia i Carey są jak te papużki-nierozłączki, wszystko i wszędzie razem. Przerażające wiadomości, które użytkownik o nazwie SWEETFREAK zaczyna wysyłać do Amelii są przyczyną nagłego kryzysu w ich relacji. Życie Carey diametralnie zmienia się w momencie, gdy zostaje oskarżona o następujące po sobie incydenty skierowane przeciwko swojej najbliższej przyjaciółce. Zaraz za tym idą wytykanie palcami, wykluczenie wśród znajomych oraz poczucie niemocy. Próba udowodnienia swojej niewinności nie jest łatwym zadaniem, szczególnie gdy nawet własna matka boryka się z wątpliwościami czy to aby na pewno nie Ty jesteś sprawcą cyberprzemocy. Okres burzliwych oskarżeń i mierzenia się z ich konsekwencjami zmusza dziewczynę do podejmowania decyzji, o które nigdy by siebie nie podejrzewała. Pośród tego mozolnego procesu Carey natrafia na swojej drodze na wielu ludzi (zarówno tych życzliwych jak i tych, którzy chcą jeszcze bardziej jej zaszkodzić) oraz doświadcza całej masy przykrości. Nastolatka nie ma pojęcia w jaki sposób mogłaby dowieść swojej niewinności. Rozum podpowiada dziewczynie, komu mogłoby zależeć na jej wykluczeniu, ale w jaki sposób temu poświadczyć, gdy wszyscy traktują ją jak psychopatkę o morderczych zapędach?

  ***

  To była naprawdę interesująca lektura! Urocza w swojej prostocie, tak przyjemnie napisana mimo poruszanego w niej problemu cyberprzestępczosci. Pokazuje nam w jaki sposób jedno, na pozór niewinne oskarżenie potrafi zmienić życie człowieka a także dość mocno akcentuje fakt, iż spirala hejtu nakręca się w takiej sytuacji niemal lawinowo. Osoby nie mające związku ze sprawą podsycają plotki, które zataczają coraz to większe kręgi, tworząc niekończącą się sieć kłamstw, pomówień oraz wyssanych z palca informacji. Historia dwóch nastolatek przestrzega zarówno młodszych jak i starszych czytelników, by być ostrożnym w internecie i korzystać z niego rozważnie, by swoją lekkomyślnością nie skrzywdzić drugiego człowieka. Całą historię pochłonęłam w jeden dzień, na plusa zasługują różne graficzne detale, które znajdziemy w środku. W dodatku jedna z głównych bohaterek jest moją imienniczką! Podczas lektury kilkakrotnie przyłapywałam się na typowaniu różnych postaci, które potencjalnie mogły stać za tym całym podłym zamieszaniem, finalnie okazało się, że moje przypuszczenia sprawdziły się tylko w połowie. Bezprzecznie bardzo miło zaskoczyłam się tę lekturą! Serdecznie polecam 💙

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Sophie McKenzie to autorka, która dość dobrze powinna być znana miłośnikom literatury dla „młodych dorosłych”. W swoim dorobku ma ona kilka interesujących pozycji z tego segmentu, które stały się światowymi bestselerami. Do tego grona pretenduje również książka Sweetfreak, starająca się pokazać pewne niebezpieczeństwa czyhające w Sieci na współczesnych nastolatków, które mogą przerodzić się w prawdziwe tragedie.

  Najważniejszymi bohaterkami powieści są dwie nastolatki Carey i Amelia, które znają się od bardzo dawna i śmiało mogą nazywać się najlepszymi przyjaciółkami. Obie nie mają przed sobą tajemnic, dzieląc się wszystkimi swoimi sekretami. Ich życie wydaje się szczęśliwe i spokojne. Wszystko jednak zaczyna się zmieniać w momencie, kiedy Amelia zaczyna być nękana w Sieci przez tajemniczego użytkownika o ksywce „Sweetfreak”. Hejterskie wiadomości zaczynają przybierać coraz drastyczniejszą formę, której nie można już ignorować. Carey stara się wspierać przyjaciółkę jak tylko potrafi. Nigdy nie przyszłoby jej do głowy, że to właśnie ona zostanie posądzona o nękanie. Postanawia ona za wszelką cenę udowodnić wszystkim swoją niewinność, niestety im więcej szczegółów sprawy odkrywa, tym bardziej zaczyna być przerażona.

  Mamy tutaj do czynienia z porcją literatury młodzieżowej, która balansuje na pograniczu dramatu i thrillera. Nie należy się jednak spodziewać tutaj treści, które mogłyby mocniej „wcisnąć” czytelnika w fotel. Książki z segmentu YA w swoich założeniach mają być łatwo przyswajalne i zapewnić rozrywkę dość szerokiemu gronu nastoletnich czytelników. Na całe szczęście nie oznacza to jednak „nijakości” zaserwowanej tutaj historii. Autora potrafiła stworzyć scenariusz, który pod wieloma względami jest prosty, ale również pełen niespodzianek fabularnych i ciekawie przygotowanych zwrotów akcji. Cała przedstawiona tutaj sprawa jest na tyle wciągająca, że powieść pochłania się w jeden wieczór. Autorka zadbała także w swoim dziele o wiele istotnych szczegółów, nadających historii dużej dawki „naturalności” i „racjonalności”. Niczego złego nie można również napisać na temat pojawiających się tutaj istotnych bohaterów. Są oni naprawdę dobrze nakreśleni, a towarzyszące im emocje nie są sztucznie przesadzone.

  Znajdzie się tutaj jednak pewna łyżeczka dziegciu, która może popsuć odbiór całości. W kilku fragmentach książki, autora moim zdaniem niepotrzebnie szafuje „młodzieżowym językiem”. Dialogi są wtedy nie tylko mało zrozumiałe (problem tylko dla starszego czytelnika), ale również pod pewnymi względami dość sztuczne. Pewne zastrzeżenia można mieć tutaj również do pokazania działań policji, która chwilami wydaje się być mocno zagubiona we mgle współczesnego cyfrowego świata.

  Sweetfreak jest więc pozycją, po którą zdecydowanie powinien sięgnąć nastoletni odbiorca, który szuka czegoś wciągającego, co można szybko i łatwo pochłonąć w krótkim

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzent Wybitny
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Nie wiem, jak Wy, ale ja w szkole często miałam prezentacje lub rozmowy o bezpieczeństwie w sieci. Pamiętam, że okropnie mnie nudziły, przecież doskonale to wszystko wiedziałam. Zresztą nie tylko ja błagałam, by owe spotkania się zakończyły jak najszybciej. Większość nastolatków wie, jakie mogą być skutki i jak zapobiegać przemocy w Internecie. Nie ma niestety pojęcia, jakie piekło może wywołać niewinny żart, o czym przekonały się bohaterki "Sweetfreaka".

  Amelia i Carey są najlepszymi przyjaciółkami, chociaż ich relacja powoli zaczyna się rozpadać. Punktem kulminacyjnym stają się groźby oraz straszne wiadomości, które dostaje Amelia. Oskarżenie pada na najlepszą koleżankę nastolatki. Życie Carey zmienia się o 180 stopni. Dotąd lubiana, staje się obiektem kpin, śmiechu i typowym outsiderem. Dziewczyna jest gotowa zrobić wszystko, aby odkryć prawdziwą tożsamość SweetFreaka. Gdy jednak zagrożenie przenosi się do prawdziwego świata, sytuacja wymyka się spod kontroli.

  Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że literatura młodzieżowa nie ma być wybitna. Co nie znaczy jednak, że jest głupia, bez przesłania i w ogóle należy ją spalić na stosie. Mimo że jeszcze jestem w wieku nastoletnim, to na początku czułam, że być może ta książka jest już nie dla mnie. Bohaterowie lekko irytowali swoim zachowaniem. Na próżno szukać w nich doświadczenia czy zdrowego rozsądku – zwłaszcza tego drugiego. Nie dziwię się temu, wręcz sama często kieruję się emocjami, zamiast ochłonąć i przemyśleć coś na spokojnie. Autorka posługuje się lekkim i prostym językiem, co umożliwia szybkie czytanie. Akcja jest wartka, można wyczuć nutę niepokoju i tajemnicy.

  Myślę, że najważniejszym przesłaniem jest to, aby naprawdę uważać w sieci. Ja wiem, że powtarzane jest to do znudzenia, ale naprawdę. Niewinne żarty mogą zmienić czyjeś życie w piekło. A kiedy wymkną się spod kontroli, wcale nie będzie nikomu do śmiechu. Na końcu książki znajdują się zasady, do których powinniśmy się stosować oraz porady dotyczące postępowania w przypadku cyberprzemocy. Uważam, że to dobry pomysł, aby zebrać wszystko w jednym miejscu. Tak dla podsumowania.

  Mimo że "Sweetfreak" to książka przeznaczona głównie dla młodzieży, jej tematyka dotyczy każdego z nas. Niezależnie od wieku możemy paść ofiarą hejtu, gróźb czy zwyczajnego żartu. Należy jednak pamiętać, że każde działanie ma skutki i ze zwykłego dowcipu może zrobić się afera. Polecam nastolatkom jako przestrogę. Granica między Internetem a rzeczywistością jest naprawdę cienka.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 3 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Audiobook Zaufaj mi mp3 0/5 Nasza cena:
27,36 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Zaufaj mi mp3

Kiedy najbliżsi kłamią, komu możesz zaufać? Julia zawsze była dla Livy tą przyjaciółką, do której można się zwrócić w trudnych chwilach. Osiemnaście lat wcześniej połączyła je tragiczna śmierć siostry Livy, Kary. Od tamtej pory zawsze mówiły sobie wszystko. A przynajmniej tak sądziła Livy... Kiedy...
eBook Zaufaj mi mobi epub 0/5 Nasza cena:
28,27 zł 31,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Zaufaj mi mobi epub

Trzymający w napięciu thriller psychologiczny autorki bestsellerowego Zamknij oczy! Skoro przyjaciele kłamią, komu możesz zaufać? W trudnych chwilach Livy zawsze zwracała się o pomoc do swojej najlepszej przyjaciółki, Julii. Odkąd połączyła je tragiczna śmierć młodszej siostry Livy, Kary, trzymały...
Jak zaistnieć w necie i być sobą? 5/5 Nasza cena:
25,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jak zaistnieć w necie i być sobą?

Książka Kompleksiary to pozycja obowiązkowa dla każdej nastolatki. Połączenie poradnika lifestylowego, modowego i pamiętnika. Idolka polskich nastolatek dzieli się w niej radami dotyczącymi odnajdywania własnego stylu, przygotowania się do szkoły, relacji z chłopakami, budowaniu swojego wizerunku w...
Historia pewnej dziewczyny 4/5 Nasza cena:
29,74 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Historia pewnej dziewczyny

Przeszłość może okazać się Twoim największym wrogiem Pacifica w stanie Kalifornia. Na restauracyjnym parkingu ojciec nakrywa swoją trzynastoletnią córkę i jej starszego chłopaka w jednoznacznej sytuacji. Nie potrzeba wiele czasu, by o tym wydarzeniu dowiedziała się cała okolica. Dziewczynie szybko...
Wynajmij sobie chłopaka 3/5 Nasza cena:
24,04 zł 36,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wynajmij sobie chłopaka

Na podstawie książki Wynajmij sobie chłopaka Netflix nakręcił film o tym samym tytule. Dostępny na platformie od 12 kwietnia. Brooks Rattigan nie robił tego dla pieniędzy. W każdym razie nie na początku. Kiedy Brooks proponuje, że zabierze na bal absolwentów kuzynkę Brudette’a, którą chłopak...
Wszystko razem 4/5 Nasza cena:
25,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wszystko razem

Kolejna powieść bestsellerowej autorki serii Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów. Sasha i Ray spędzają każde lato w starym domu na Long Island. Od dziecka wiele ich łączyło. Czytali te same książki, wędrowali tymi samymi piaszczystymi ścieżkami, jedli brzoskwinie z tego samego straganu, śmieli się...
Prawda o kłamstwach 5/5 Nasza cena:
19,49 zł 29,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Prawda o kłamstwach

Jess Wilson pamięta każdy, nawet najmniejszy szczegół każdego dnia swojego życia. Pamięta program badawczy, który kontrolował ją przez lata. Pamięta walkę o rozpoczęcie wszystkiego od nowa w szkole z internatem Dartmoor. Pamięta moment, w którym jej przyjaciółka wypadła z okna. Kiedy dziewczyna...
Dziewczyny nie biją 5/5 Nasza cena:
24,04 zł 36,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewczyny nie biją

A może by tak przestać zawracać sobie głowę stereotypami? Szesnastoletnia Fleur pochodzi z małego angielskiego miasteczka niedaleko Hastings. Jej rodzice są dobrze sytuowani, a życie Fleur toczy się bezproblemowo: szkoła, nauka, a w weekendy praca w „dziedzictwie” – Fleur wraz z przyjaciółmi,...
Twoja światłość 4/5 Nasza cena:
34,19 zł 37,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Twoja światłość

Wciągający thriller dla wszystkich, których pociągają mroczne tajemnice sekt! Szesnastoletnia Lily jest zrozpaczona zaginięciem swojej siostry przed czterema miesiącami. Gdy pewnego dnia spostrzega leżącą na ulicy ranną dziewczynę, jej serce na moment przystaje, bo ma nadzieję, że to Mella. Spotyka...
Wieczór filmowy 4/5 Nasza cena:
22,74 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wieczór filmowy

Czy przyjaźń może przerodzić się w prawdziwą miłość? Sol i Hanna to dwoje przyjaciół z dzieciństwa, którzy niespodziewanie spotykają się po latach. Opowieść rozpoczyna się 31 grudnia, kiedy to Hannę bezceremonialnie porzuca jej chłopak Danny, jeden z najprzystojniejszych w szkole. Hanna jest...
Super przypał 2/5 Nasza cena:
32,18 zł 36,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Super przypał

Ja, Bella Fisher, wylosowałam bilet w jedną stronę do Krainy Wiecznego Przegrywu. 1.Kiedyś przykleiłam się językiem do pudełka lodów w supermarkecie. 2.Zwróciłam się do osoby uczącej mnie geografii per „mamo”. Dwa razy. Facet nie był zachwycony. 3.Jestem kujonką. Ale nie uroczą kujonką, której...
Biały królik czerwony wilk 0/5 Nasza cena:
22,74 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Biały królik czerwony wilk

Siedemnastoletni Peter Blankman cierpi na poważne zaburzenia lękowe. Sparaliżowany strachem przed codziennymi sytuacjami, które wywołują w nim napady paniki, odnajduje pocieszenie w matematyce, której niezmiennym prawom może w pełni zaufać. Wsparciem służą mu też bliskie osoby: zajmująca się pracą...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula