Żywica

Autor:

Riel Ane

Średnia: 4.9 Ilość ocen: 9
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
280
Rok wydania
2020
Inne wersje (3)
eBook, mobi, epub
za 27,20 zł
Audiobook CD
od 28,62 zł
Nasza cena: 27,77 zł 39,90 zł Taniej o: 30%

Jak daleko możesz się posunąć, by ocalić kogoś, kto jest dla Ciebie całym światem? Czy zrobisz wszystko, żeby zatrzymać go przy sobie?

Haarder wraz z rodziną mieszka na niewielkiej, spokojnej wyspie, porośniętej świerkami. Kontakt z innymi ludźmi ograniczają do niezbędnego minimum, uważnie pilnując swoich sekretów. Mieszkańcy sąsiedniej wioski uważają ich za dziwnych i specyficznych ludzi, ale nie wtrącają się w ich życie. Każdy ma prawo dowolnie decydować o sobie. Czas powoli mija i nikt nie przeczuwa nadchodzącej tragedii.

Kiedy ojciec zgłasza śmierć swojej młodej córki, wszyscy szanują ich żałobę i jeszcze bardziej się od nich oddalają. Nikt nie interesuje się rzeczami, które mają miejsce w odosobnionym domostwie. Ta ignorancja, skrywana pod pretekstem uszanowania decyzji skrytej rodziny, może sprowadzić nieszczęście na wszystkich mieszkańców wysp. Co się dzieje w niewielkiej chacie? A przede wszystkim, jakie sceny rozgrywają się w głowie zrozpaczonego ojca?

"Żywica" jest poruszającą i emocjonującą książką, napisaną przez Ane Riel. Opowiada o mroku ludzkiej duszy oraz o szaleństwie, do którego może doprowadzić traumatyczne przeżycie, jakim jest utrata bliskiej osoby. Człowiek, pragnący za wszelką cenę zamknąć się przed światem zewnętrznym, aby uniknąć dalszych cierpień, nieuchronnie zbliża się ku upadkowi. Całkowite bezpieczeństwo i niedopuszczanie do siebie myśli o stracie, może być przyczyną problemów i chorób psychicznych, będących źródłem nieporównywalnie większego bólu.

Mimo dotykania poważnych tematów i ciężkiego klimatu autorka zapewnia czytelnikom wiele rozrywki i zaskakujących zwrotów akcji, które nie pozwalają oderwać się od lektury. Powieść "Żywica" otrzymała liczne nagrody, między innymi: "Golden Bullet", "Golden Crowbard" oraz "The Harald Mogensen in Denmark". Jest to pierwsza książka autorki przetłumaczona na język polski.
Recenzje (9)
 1. Recenzent Wybitny
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Żywica" to książka, która wykracza poza ramy jednego gatunku. Łączy w sobie elementy powieści obyczajowej, thrillera i kryminału. Posiada za to pewną mroczność i surowość charakterystyczną dla literatury północy.

  "Gdy tata zabijał babcię, w białym pokoju panowała ciemność" - tak brzmi pierwsze zdanie tej książki, które niesamowicie intrygujące. Napiszę Wam tylko, że ostatnie zdanie jest jeszcze bardziej szokujące 😱 Ale po kolei...

  Rodzina Haarder mieszka samotnie na małej wysepce i rzadko kontaktuje się z obcymi. Mieszkańcy głównej wyspy uważają ich za dziwaków, a kiedy ginie ich syn, a kilka lat później ojciec zgłasza śmierć córki wszyscy im współczują. Jednak, czy 9 letnia Liv naprawdę umarła?

  Jeansa Haardera od dziecka fascynowała żywica i jej właściwościami leczenia, zabijania i konserwowania. Jako młody chłopak wspólnie z ojcem produkował trumny i spał w nich razem z nim testując ich wytrzymałość. Gdy odziedziczył po ojcu warsztat w jego domu i otoczeniu zaczął panować niewyobrażalny bałagan i chaos. Wszędzie piętrzyły się śmieci i rupiecie oraz panował straszny bród. Tylko beczki z żywica stanowiły jedyny uporządkowany element.

  "Żywica" to wstrząsająca opowieść o ludzkim upadku i szaleństwie, a także o próbie zatrzymania za wszelką cenę kogoś kogo się kocha. To historia o tym, jak szaleństwo jednej osoby prowadzi do upadku całej rodziny. Tytuł książki kryje w sobie ogromną szokującą symbolikę. Żywica nie tylko służy do leczenia, gojenia ran drzew, ale także jest środkiem konserwującym i zniewalający.

  Powieść Ane Riel to wzruszające i przerażające studium ludzkiej psychiki. Książka szokuje i wzrusza, a także uświadamia jak działa efekt tzw. domina. A wszystko to utrzymane w mrocznym i tajemniczym skandynawskim klimacie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Żywica" to duński kryminał autorstwa Ane Riel, za który otrzymała nagrodę Glass Key Award za najlepszą powieść nordycką w 2016 r.

  Rodzina Haarder z pokolenia na pokolenie mieszka na wyspie Głowa, która jest niedostępna dla zwykłego mieszkańca, z powodu gęsto porośniętych wyspą drzew. Pogłoski głoszą, że rodzina z wyspy dziwaczała [Adres usunięty]. przez dziwną manie zbieractwa przez Jensa Haardera. Każdy snuje na temat rodziny różne teorie i plotki, ale tak naprawdę nikt nie mam śmiałości zainterweniować, zwłaszcza po tragedii jaką spotkała rodzinę. W końcu śmierć dziecka to niewyobrażalny ból dla rodziców. Historia opowiedziana oczami 9-letniej dziewczynki Liv, która umarła za nim poznała smak prawdziwego życia...

  "Żywica" to zdecydowanie najbardziej intrygujący kryminał, który przeczytałam w ostatnim czasie. Książka, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie i wywołała we mnie dużo emocji. Nigdy nie czytałam samych opisów z tak wielkim zainteresowaniem, bo powiedzmy sobie śmiało nie każdy opis bywa ciekawy i zachęcający, a książka tak naprawdę składała się z większości ze samych opisów i przemyśleń naszej małej bohaterki. Do tego listy Marii skierowane do Liv, które robiły dodatkowy klimat. Gdy się zagłębimy się fabułę to widzimy dokładnie ten tragizm, który spotkał bohaterów. Poniekąd rozumiem i tłumaczymy zachowanie Jensa, w końcu dla miłości potrafi posunąć do wielu rzeczy i niekoniecznie tylko do tych dobrych. Na koniec śmiało mogę napisać, że ten kryminał pochłonęłam jednym tchem. Tym bardziej mogę się tylko cieszyć, że z tak dobrą książką żegnam rok 2020. Polecam

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  W "Żywicy" nie ma szybkiej akcji, fabuła toczy się raczej spokojnie i powoli (choć z elementami dynamiki), skupiając się na drobiazgach, które dla wielu mogą być nudne i monotonne. Te szczegóły składają się na obraz rozwijającego się szaleństwa. Tutaj wydarzenia są epizodami, ukazującymi życie w odosobnieniu, z dala od rozwijającej się cywilizacji, z dala od sąsiadów, sam na sam z tragicznymi wydarzeniami i bólem, które w pewnym momencie zakrzywiają obraz rzeczywistości, pozostawiając pole do wynaturzeń.

  Rodzina Haarder żyje sobie spokojnie, nie wadząc nikomu na małej wyspie, oddalonej od głównej jedynie krótkim przesmykiem. Autorka zapoznaje nas z życiem małego Jensa, którego największą miłością jest przekazane mu przez ojca umiłowanie natury. Ojciec Jensa to stolarz, który fachu uczy także synów. Utrzymują się z różnych napraw, sprzedaży choinek, stolarki. Gdy ojciec umiera, umiera również część duszy chłopca, bardzo mocno związanego z tatą. Od tego momentu wraz ze starszym bratem Mogensem zmuszeni są zastąpić ojca i zapewnić byt swojej rodzinie. Niestety, wkrótce potem z domu ucieka brat Jensa, który nie potrafi i nie chce żyć dłużej w odosobnieniu. Autorka opowiada o tych wydarzeniach bez większych emocji, bez nacisku. To my czytelnicy widzimy, jak te wydarzenia wpływają na młodego chłopaka, to my musimy czytać między wierszami i dostrzegać, jak wielki wpływ na rozwój emocjonalny i psychiczny ma sposób życia, w którym od urodzenia znajduje się Jens. On nie potrafi i tak naprawdę nie chce wyrwać się z niego, nie chce niczego zmieniać. I właśnie to jest kluczem powieści, o którym czytamy w opisie książki.

  Zaglądanie w psychikę bohaterów, odkrywanie ich motywów, podążanie za ich niezrozumiałym zachowaniem to czynniki, które sprawiały, że ciężko było mi powieść odłożyć na bok. Kiedy Jens zakłada rodzinę, mamy nadzieję, że wszystko będzie dobrze, że jego życie będzie proste, ale szczęśliwe. Czytając jesteśmy świadkami szczęścia, które niestety nie trwa długo, przerwane wypadkiem, które na zawsze zmieniło tę rodzinę. Nie wiemy w jaki sposób doszło do wypadku i kto jest za niego odpowiedzialny, podejrzani są wszyscy - świetnym posunięciem jest oddanie głosu każdemu bohaterowi i uczynienie narratorem każdego z nich, przy czym głównym pozostaje mała Liv - córka Jensa.

  Autorka dawkuje nam wiedzę, nie podaje wszystkich szczegółów, świetnie wprowadza atmosferę napięcia, jednocześnie odkrywając przed nami patologię zachowań rodziny Haarder. Uwidocznione jest to przede wszystkim w sposobie wychowywania Liv. Towarzyszymy małej dziewczynce w poznawaniu świata, które przedstawia jej ojciec - mrok zabiera cierpienie, kradzież jest usprawiedliwiona itp. Historia w "Żywicy" opowiadana jest w sposób, który wymaga od nas skupienia, który nie narzuca oceny bohaterów, pozwala nam je poznawać, zagłębiać się w psychikę, poznawać motywy, ale robi to bardzo powoli.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  “Gdy tata zabijał babcię, w białym pokoju panowała ciemność. Byłam tam. (...) Był poranek wigilijny, prószył śnieg, ale tamtego roku nie było białych świąt”

  “Żywica” opowiada historię rodziny Haarder mieszkającej na odosobnionej, porośniętej świerkami małej wyspie Głowie. Mieszkańcy sąsiedniej wyspu rzadko kontaktują się z mieszkańcami Głowy i uważają ich za dziwnych. Pewnego dnia Jens Haarder zgłasza na policję zaginięcie i śmierć swojej 9-letniej córki. Mieszkańcy sąsiedniej wyspy szanują żałobę i ból rodziny po stracie dziecka i przestają się interesować tym co się dzieje w opuszczonym domostwie.

  “Żywica” to historia rodziny Haarder, w której miłość i troska rodziców o swoje dziecko doprowadza do obłędu. To jedna z tych książek, przy której czytelnik wie, że opisane wydarzenia są fikcją ale mogą też dziać się naprawdę. Książkę czyta się bardzo szybko, jednak wydarzenia w niej przedstawione są przytłaczające i przerażające, a zakończenie mnie rozwaliło. Nie spodziewałam się tego. Już dawno nie czytałam nic tak mocnego.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Żywica" to środkowa powieść Ane Riel, duńskiej pisarki, która jako jedyna (jak na razie!) ukazała się na polskim runku wydawniczym. Do tej pory została wydana w prawie 30 krajach, została obsypana skandynawskimi nagrodami literackimi, a także w roku 2019 ukazała się jej ekranizacja. I od razu muszę przyznać, że ta powieść faktycznie robi wrażenie! Mocne! Opowiada o szaleństwie jednego człowieka, który przez nikogo nie powstrzymany doprowadza do tragedii całą swoją rodzinę. To opowieść o tym jak jedna, niepohamowana skłonność przeradza się w chorobę, która zżera wszystko. To też historia małej dziewczynki, która wychowana w taki sposób, nie rozumie, że jej życie wygląda całkowicie inaczej niż powinno. To powieść mocna, mroczna, odsłaniająca pokręconą ludzką psychikę, która tym bardziej szokuje przez styl, w jaki jest przedstawiona. Styl spokojny, dosyć neutralny, obojętny, tak jakby to wszystko było normalne. To naprawdę mocno szokuje. To jedna z tych książek, które na pewno na długo zostaną w mojej pamięci. Mam też ogromną nadzieję, że wydawnictwo Zysk i S-ka pokusi się o wydanie kolejnej powieści autorki. Coś czuję, że Riel to nazwisko godne zapamiętania!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 4 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
eBook Żywica mobi epub 0/5 Nasza cena:
27,20 zł 32,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Żywica mobi epub

Co się dzieje, jeśli kochasz kogoś tak bardzo, że chcesz go zatrzymać przy sobie za wszelką cenę, w bezpiecznym miejscu? Rodzina Haarder mieszka na odosobnionej, porośniętej świerkami małej wysepce i z rzadka kontaktuje się z obcymi. Mieszkańcy sąsiedniej wyspy uważają ich za dziwnych, ale nie...
Człowiek, który był Czwartkiem 4/5 Nasza cena:
27,07 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Człowiek, który był Czwartkiem

Metafizyczny thriller G.K. Chestertona łączy surrealizm z fantastyką w konwencji utrzymanej w zawrotnym tempie opowieści grozy W Londynie za czasów króla Edwarda z młodym człowiekiem nazwiskiem Gabriel Syme nawiązuje kontakt agent Scotland Yardu. Szybko zwerbowany przez policję, która dąży do...
Szpiedzy i żołnierze 0/5 Nasza cena:
33,12 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Szpiedzy i żołnierze

Zima, rok 1942. Richard Canidy i Erik Vollmer, członkowie ściśle zakamuflowanej komórki OSS, organizują trasę przerzutową, pozwalającą ewakuować z Niemiec osoby, na których szczególnie zależy aliantom. Wywiezienie z III Rzeszy - a w najgorszym razie eliminacja - naukowców uczestniczących w tajnych...
Sherlock Holmes studium w szkarłacie / znak czterech / pies baskervilleów Tom 1 5/5 Nasza cena:
32,54 zł 45,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sherlock Holmes studium w szkarłacie / znak czterech / pies baskervilleów Tom 1

KOMPLETNA EDYCJA PRZYGÓD NAJSŁYNNIEJSZEGO DETEKTYWA WSZECH CZASÓW! Z ORYGINALNYMI ILUSTRACJAMI SIDNEYA PAGETA! Nowe, ekskluzywne wydanie w 3-tomach Nowe tłumaczenie STUDIUM W SZKARŁACIE Doktor Watson i Sherlock Holmes, po raz pierwszy razem w akcji, rozwikłują zagadkę dwóch niezwykłych zbrodni w...
Odwrót, do cholery! 0/5 Nasza cena:
29,80 zł 35,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Odwrót, do cholery!

Kroniki Korpusu Piechoty Morskiej okazały się jednym z najbardziej popularnych cykli powieściowych poświęconych II wojnie światowej. Teraz Griffin wprowadza nas na arenę wojny koreańskiej.          Jest jesień roku 1950. Piechota morska przeprowadziła błyskotliwą operację desantową pod Inchon,...
Mroczna materia 5/5 Nasza cena:
37,35 zł 45,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mroczna materia

"Jesteś w życiu szczęśliwy?" To ostatnie słowa, które słyszy Jason Dessen, zanim zamaskowany porywacz pozbawia go przytomności. Gdy się budzi, jest przywiązany do noszy i otaczają go ludzie w kombinezonach zabezpieczających przed działaniem substancji niebezpiecznych. Uśmiecha się do niego...
Tajemnica lady audley 5/5 Nasza cena:
40,67 zł 49,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tajemnica lady audley

Najsłynniejsza powieść sensacyjna epoki wiktoriańskiej Gdy piękna i młoda Lucy Graham przyjmuje oświadczyny sir Michaela Audleya, jej szczęście i przyszłość wydają się zabezpieczone. Lecz przeszłość lady Audley spowita jest tajemnicą i bratanka sir Michaela, Roberta, zaczynają dręczyć złe...
Arcyszpiedzy 0/5 Nasza cena:
33,12 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Arcyszpiedzy

Pasjonującą powieść sensacyjna o wojnie szpiegów w cieniu Projektu Manhattan, którego efektem było skonstruowanie bomby atomowej Lato 1943 roku. Zagrożone dekonspiracją są dwa wielkie plany aliantów – desant na północne wybrzeże Europy oraz Projekt Manhattan, którego celem jest skonstruowanie bomby...
Puszczyk 0/5 Nasza cena:
37,27 zł 45,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Puszczyk

Przyjaciel spadł z drabiny akurat w wieczór, gdy wreszcie zdecydował się udostępnić mu pełen osobistych zapisków egzemplarz książki Tomasza a Kempis. Próbując rozwikłać zagadkę śmierci księdza, staje wobec pytań dotyczących własnego życia. Zaczyna wątpić, czy jego ucieczka z miasta i zamieszkanie w...
Sabotażyści 0/5 Nasza cena:
33,12 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sabotażyści

Miłośnicy cyklu OSTATNI BOHATEROWIE od lat wyczekiwali, kiedy autor powróci do opowieści o OSS i oto stało się - wspomagany przez doświadczonego redaktora i wydawcę w osobie swego syna Williama E. Butterwortha IV,  W.E.B. Griffin znów rzuca swych bohaterów w ciąg niesamowitych wojennych przygód....
Ukryty 0/5 Nasza cena:
33,12 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ukryty

`Ukryty` to opowieść o zagadce trzech śmierci, które wydarzyły się w warszawskim środowisku artystycznym w lecie 2010 roku. Próba ich rozszyfrowania to także odsłanianie kolejnych warstw III RP po tragedii smoleńskiej, w cieniu walki o krzyż na Krakowskim Przedmieściu. To opowieść o manipulacji, w...
Chaszcze 0/5 Nasza cena:
37,27 zł 45,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Chaszcze

Stanisław Madej pięćdziesięcioletni kawaler, miał kiedyś szanse zostać pisarzem. Jednak po swoim debiutanckim tomiku otrzymał list z druzgoczącą krytyką jego książki. Zawarta była w nim groźba, że jeśli jeszcze raz ośmieli coś opublikować zazna publicznego linczu. Bohater „Chaszczy” kurczy się,...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula