Życie za wszelką cenę

Autor:

Lisa Genova

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 2
Wysyłka w
4 dni + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
360
Rok wydania
2019
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
za 23,92 zł
Audiobook CD
za 35,91 zł
Nasza cena: 26,44 zł 39,90 zł Taniej o: 34%

W literaturze liczy się prawda.

Ważne, by opowiedziana historia trafiła prosto w serce czytelnika i pozwoliła mu uwierzyć, że to, co zostało zapisane na kartach książki, mogło się wydarzyć naprawdę.

Tak jest właśnie z “Życiem za wszelką cenę”.

Komu zdarza się poszukiwać winnych swoich porażek poza własną osobą? Jak często staramy się zrzucić odpowiedzialność na zły los, niesprzyjające okoliczności lub brak wsparcia, zamiast przyznać, że za mało się staraliśmy, może to nie nasza ścieżka życiowa lub nie wystarczyło nam talentu i determinacji? Przedstawieni bohaterowie, Richard i jego żona Karina, są tacy sami jak my. Dopiero w obliczu nieszczęścia konfrontują się z prawdą na temat samych siebie i życia, jakie do tej pory wiedli. Czy znajdziesz w ich historii coś o samym sobie? Przekonaj się, sięgając po tę wzruszającą i pełną przesłań powieść.

Richard to wielkiej sławy pianista, który jest rozchwytywany na całym świecie. Spotyka się z ogromnym uznaniem, które powoduje, że staje się trudnym do zniesienia egocentrykiem. Mimo zdumiewającego talentu brak mu cech, które pozwalają prowadzić udane życie społeczne, a przede wszystkim stworzyć satysfakcjonujący związek małżeński. Wszystko zmienia się, gdy lekarze przekazują mu diagnozę o stwardnieniu zanikowym bocznym. Powoli traci sprawność w prawej kończynie górnej, co niweczy jego dalsze plany zawodowe i jakąkolwiek szansę na kontynuowanie gry na pianinie. Dla muzyka tej klasy to prawdziwy dramat.

Tymczasem choroba postępuje, zabierając siłę w kolejnych partiach ciała. Z kolei jego żona, Karina, przepełniona jest goryczą spowodowaną nieudaną karierą. Sama jest nauczycielką gry na pianinie, a za swoje niepowodzenia obwinia męża. Pogłębiająca się choroba powoduje, że Karina, mimo swojego nastawienia do Richarda, zmuszona jest mu towarzyszyć i otoczyć go opieką. Staje się to impulsem do przemyśleń i próby naprawy dawnych błędów. Czy ten dramat pozwoli zaznać im spokoju i spełnienia, o którym wcześniej nie było mowy? Jaką rolę odegra przebaczenie?


Fragment książki

Richard się uśmiecha. Docenia trosę, ale nie tak działa atrofia przy ALS. Choroba nie dyskryminuje pomiędzy silnymi i mocnymi mięśniami, młodymi czy starymi. Bierze je wszystkie. Nie zyska dzięki ćwiczeniom na czasie. Nadciąga przypływ. Wysokość i wielkość zamku z piasku nie ma znaczenia. Morze w końcu zaleje plażę i zgarnie z niej każde ziarenko.


Opinie o książce

Niesamowite połączenie szczegółów naukowych z emocjonalną, szczerą opowieścią.

Bookreporter

Każda scena poruszy Cię do granic.

The Boston Globe

Czasami łatwiej jest opowiedzieć prawdę w fikcji ... A Genova mówi to z sercem i nadzieją.

NPR


O autorce

Lisa Genova to amerykańska pisarka oraz neurobiolog. Zadebiutowała wydaną w self publishingu książką “Motyl”, która przez 6 miesięcy nie opuściła listy bestsellerów “New York Timesa”.  To również autorka “Lewej strony życia”.

Recenzje (2)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Przegrany egocentryk.

  Kochani,
  dziś będziemy rozmawiać o chorobie, która w jednej chwili może odebrać nam wszystko i zmienić nas i nasze życie w zupełną ruinę. Kiedy jesteś człowiekiem w pełni sił i robisz to, co kochasz, każdego dnia trwasz w przekonaniu, że całe życie stoi przed tobą otworem i ostatnie, o czym myślisz, to świadomość tego, że za chwilę możesz to wszystko stracić. A kiedy przychodzi czas na pokorę i refleksję, często bywa już za późno, bo życie nie zawsze daje drugą szansę.

  Oczywiście, nie poruszam tego tematu bez powodu. Tym razem impulsem do tak, bez wątpienia trudnych rozważań stała się dla mnie najnowsza książka jednej z moich ulubionych autorek, której twórczość ogromnie sobie cenię Lisy Genowa „Życie za wszelką cenę”. Zanim opowiem Wam o samej książce, chciałabym, abyście wiedzieli, czym autorka zasłużyła sobie na moje uznanie, bo to pozwoli Wam docenić wartość nie tylko tej, ale wszystkich Jej książek.

  Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który czyni każdą z opisywanych przez nią historii wyjątkową, jest ogromna wiedza i świadomość tego, co chce przekazać swoim czytelnikom.

  Lisa jest doktorem nauk medycznych, uznanym specjalistą w dziedzinie neurobiologii. Nadrzędnym celem, który przyświeca jej podczas pracy nad każdą kolejną książką, jest podnoszenie świadomości społecznej na temat chorób, które dla osób na nie cierpiących stały się wyrokiem, czyniąc je bezwładnymi marionetkami w rękach bezlitosnego przeciwnika. Bez naszej pomocy i wsparcia wielu badań, które są prowadzone nad każdą z tych jednostek chorobowych, ci chorzy nie mają szans, aby poprawić komfort swojego życia, a to często niestety jedyne, co możemy dla nich zrobić.

  Kolejny nie mniej ważny aspekt jej książek, to bezkompromisowość w przedstawieniu obrazu życia z daną chorobą. Autorka nie boi się podejmować trudnych tematów, dlatego nigdy niczego nie ubarwia. Nie próbuje też przedstawić danego schorzenia delikatniej, niż ma to miejsce w rzeczywistości. Tym samym konfrontuje nas ze wstrząsającą prawdą, która zapewniam Was, nikogo nie pozostawi obojętnym.

  Tak też dzieje się i tym razem. Na kartach książki „Życie za wszelką cenę” poznajemy historię Richarda, wielkiej sławy pianisty cenionego w środowisku muzyki poważnej, oklaskiwanego przez tłumy, którego sława sprawiła, że przegrał swoje życie, lecz nie zdawał sobie z tego sprawy, dopóki... ale o tym za chwilę.

  Mężczyzna, mając świadomość wielkości swojego talentu pianistycznego i poklasku, jaki ON ze sobą niesie, stał się zapatrzonym w siebie egocentrykiem. Rodzina, o której marzył, będąc jeszcze u progu swojej kariery, została odstawiona na boczne tory. Żona Richarda Karina, która również była utalentowaną muzycznie osobą, poświęciła się w imię kariery męża wychowywaniu ich jedynej córki i podporządkowaniu swojego życia tak, aby to ON mógł się rozwijać. Za swoje oddanie została niestety nagrodzona licznymi zdradami i mnożącymi się kłamstwami. Z biegiem czasu przepaść między małżonkami pogłębiała się, co w rezultacie skończyło się rozwodem. Ten jednak nie przyniósł opamiętania. Pokorę bardzo powoli przyniosła ze sobą druzgocąca diagnoza, którą usłyszał mężczyzna. ALS – stwardnienie zanikowe boczne, które zaczęło się od prawego ramienia. Nie muszę chyba nikomu uświadamiać, że takie rozpoznanie choroby, to dla pianisty wyrok śmierci za życia. Co więcej, ALS to bezwzględny przeciwnik, który odbiera wszystko, nie pozostawia złudzeń i nadziei, więc nasz bohater wie, że, wkrótce zaatakuje całe jego ciało.

  „Richard się uśmiecha. Docenia troskę, ale nie tak działa atrofia przy ALS. Choroba nie dyskryminuje pomiędzy silnymi i mocnymi mięśniami, młodymi czy starymi. Bierze je wszystkie. Nie zyska dzięki ćwiczeniom na czasie. Nadciąga przypływ. Wysokość i wielkość zamku z piasku nie ma znaczenia. Morze w końcu zaleje plażę i zgarnie z niej każde ziarenko”.

  Czterdziestopięcioletni mężczyzna zostaje zupełnie sam ze swoją chorobą. Nie będę oczywiście opisywała Wam szczegółów postępu choroby i jej następstw, bo ta książka powstała właśnie po to, abyście po nią sięgnęli i sami czytając o ALS, mogli choć przez chwilę zobaczyć, jak żyją, a raczej wegetują osoby nią dotknięte, jak również doświadczyć tego, co czują i co dzieje się w ich głowach. Zaryzykuję bowiem stwierdzenie, że świadomość, która zostaje z nimi do końca w sytuacji, kiedy nie są już w stanie samodzielnie żyć, jest dla nich największą katorgą. I tu dochodzimy do tego, jak życie potrafi być paradoksalne. Bo nagle to właśnie Karina staje się opiekunką Richarda. Ta, którą okłamywał i zdradzał, podaje mu pomocną dłoń. W tym miejscu dochodzimy do ważnej kwestii, tego, co oboje czują, tego, jak czuje się Richard, wiedząc, że była żona widzi go zupełnie bezbronnego, obdartego z godności. Co czuje Karina, która wie, że również nie ma do końca czystego sumienia, a jednocześnie ma w sobie dużo żalu do byłego męża. A co najważniejsze, czy padną słowa przeprosin i wybaczenia? A może już na to za późno?

  Sięgając po „Życie za wszelką cenę”, musicie przygotować się na nie łatwą i bardzo emocjonalną lekturę, o życiu z chorobą, która po cichu, ale konsekwentnie i bardzo szybko zabiera choremu wszystko, co kochał i kim był. Daje trudną lekcję pokory, ale nigdy nie daje drugiej szansy. Możesz wydłużyć czas walki z nią, ale nigdy nie będziesz zwycięzcą. I tak stajemy przed kolejnym trudnym pytaniem, które nie jest pozostawione w tej książce bez odpowiedzi.

  W momencie, kiedy mięśnie, oddech i głos Richarda zanikają, oboje z Kariną stają przed trudną próbą i niełatwym pytaniem:

  Czy o życie należy walczyć za wszelką cenę?

  Moi drodzy, już teraz zdaje sobie sprawę z tego, że wielu z Was pomyśli sobie, że nie jest w stanie sięgnąć po ten tytuł z uwagi na trudną tematykę i ogromny ładunek emocjonalny w niej zawarty. Oczywiście, ja to rozumiem i nie chcę nikogo do tego zmuszać. Jedyne co chcę to prosić Was, abyście nie bali się tej historii, wszak wszystko, co w niej przeczytacie to samo życie, które mogłoby być również naszym. Ta książka wzbudza empatię i chęć niesienia pomocy, daje do myślenia nad tym, co i kto jest w naszym życiu najważniejszy.

  To niezwykła opowieść o pasji, miłości, marzeniach, trudnych wyborach i ich konsekwencjach, zmaganiach z chorobą próbie wybaczenia i prośbie o nie.

  Mimo że książka nie należy do lekkich, łatwych i przyjemnych, czyta się ją z ogromnym zainteresowaniem, przez cały czas mając wrażenie, że jesteśmy bardzo blisko głównego bohatera i osób, które go otaczają. Wszystko to w połączeniu ze swobodą pisania autorki sprawia, że książka czyta się niemal sama i trudno się od niej oderwać.

  Chciałabym, abyście wiedzieli, że do powstania tej książki przyczyniło się wiele osób, u których również zdiagnozowano ALS, a których historie stały się inspiracją dla autorki. Ja sama jestem ogromnie wdzięczna autorce za ogrom wysiłku, pracy i serca, jaki wkłada w każdą ze swoich książek. Każda z nich ma miejsce w moim sercu i z niecierpliwością czekam na kolejne.

  Jeśli chcielibyście poznać moje odczucia po lekturze wcześniejszych książek autorki, serdecznie zapraszam: MOTYL | LEWA STRONA ŻYCIA.

  Zachęcam Was również do tego, abyście w komentarzach wypowiedzieli się na temat tego, czy według Was o życie należy walczyć za wszelką cenę?

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Czytając obszerne opinie na temat tej książki nie widzę powodu by zamieszczać podobną... Powiem tylko od siebie, że opowieść poruszyła mną do reszty... bardzo długo zastanawiałam się jak postąpiłabym na miejscu Richarda i nie jestem w stanie tego stwierdzić. Okropnym musi być cierpieniem zamknięcie myślącego człowieka w powłoce bez ruchu, niezdolnej do wykonywania podstawowych czynności z tak pełnym refleksji umysłem, byciem niepewnym miłości bliskich, czującym się ciężarem dla innych. Chcąc żyć, a zarazem myśląc o śmierci by pozwolić żyć innym... Wspaniała, a zarazem przejmująca i dołująca opowieść...

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Lisa Genova
 • Wydawnictwo Filia
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2019
 • Ilość stron: 360
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788380757165
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: Every Note Played
 • Tłumacz: Dziubińska Joanna
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788380757165
 • EAN: 9788380757165
 • Wymiary: 14.0x20.0x3 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Lewa strona życia 4/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Lewa strona życia

Sarah Nickerson jest kobietą sukcesu, ucieleśnieniem marzeń o spełnieniu – świetna praca, szczęśliwa rodzina, piękny dom na przedmieściach Bostonu. Bez przerwy w biegu, perfekcyjnie łączy obowiązki rekruterki w dużej korporacji z odwożeniem dzieci do żłobka i na zajęcia pozalekcyjne, będąc...
eBook Motyl mobi epub 0/5 Nasza cena:
23,11 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Motyl mobi epub

Neurony w głowie Alice zaczęły obumierać, lecz cały proces odbywał się zbyt cicho, by mogła go usłyszeć. Jej ciało nie było w stanie jej ostrzec, że umiera. MOTYL to jedna z najpiękniejszych powieści ostatnich lat. Alice Howland zaczyna tracić pamięć. Lekarze kładą to na karb zmęczenia i stresu....
eBook Lewa strona życia mobi epub 0/5 Nasza cena:
23,92 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Lewa strona życia mobi epub

Sarah Nickerson jest kobietą sukcesu, ucieleśnieniem marzeń o spełnieniu – świetna praca, szczęśliwa rodzina, piękny dom na przedmieściach Bostonu. Bez przerwy w biegu, perfekcyjnie łączy obowiązki rekruterki w dużej korporacji z odwożeniem dzieci do żłobka i na zajęcia pozalekcyjne, będąc...
Inna 4/5 Nasza cena:
25,20 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Inna

Jestem porywaczem, a może również mordercą.Mikołaj Popławski budzi się w luksusowej rezydencji nad Bałtykiem. Poza swoim imieniem i nazwiskiem nie pamięta niemal niczego.W piwnicy odnajduje skrępowaną kobietę. Czy to możliwe, że jest porywaczem? Czy odważy się zdjąć knebel z ust dziewczyny, aby...
Requiem 5/5 Nasza cena:
28,85 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Requiem

Od dwóch lat Alek chowa się przed wspomnieniami o wydarzeniu, które zmieniło jego życie. Gdy rozpoczyna studia, wszystko wydaje się układać po jego myśli. Poznaje nowych ludzi, zawiązuje przyjaźnie, a wolny czas spędza na studenckich wypadach. Przeszłość jednak po niego wraca... Łucja w akcie buntu...
Witajcie w Puppet Show 5/5 Nasza cena:
28,85 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Witajcie w Puppet Show

W malowniczym Lake District na północy Anglii grasuje seryjny morderca, który pali ludzi żywcem. Nie zostawia żadnych śladów, więc policja jest w beznadziejnej sytuacji. Na trzeciej ofierze policja odkrywa wyryte w spalonych szczątkach imię – „Poe”. Zdegradowany detektyw Washington Poe, zostaje...
Spotkanie w Pensjonacie Leśna Ostoja 5/5 Nasza cena:
26,68 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Spotkanie w Pensjonacie Leśna Ostoja

Stary, uroczy dworek w leśnej głuszy, pensjonat Leśna Ostoja, kolejny raz otwiera swoje podwoje! Drzewie przez długi czas było dla Justyny i jej bliskich oazą spokoju. Tutaj, wśród bujnej przyrody i oddanych przyjaciół odnaleźli w sobie wielkie pokłady wrażliwości i pogody ducha. Tu nauczyli się...
Jeden krok 5/5 Nasza cena:
30,84 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jeden krok

Jedna szkoła.Jeden uzbrojony mężczyzna.I twoje dziecko.Emocjonująca powieść, w której napięcie wzrasta z każdą umykającą minutą, a na światło dzienne wychodząukryte lęki i konflikty małej społeczności Broken Branch.Mieszkańcy próbują ustalić tożsamość napastnika z bronią, przetrzymującego w szkole...
Serce z szuflady 5/5 Nasza cena:
26,44 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Serce z szuflady

Pierwszy tom serii "Dom Pod Trzema Lipami”Na palcu błyszczał diament, w szafie wisiała piękna sukienka, a serce Klary przepełniała radość. Jeszcze chwila i zmieni marzenie w rzeczywistość – uda jej się ułożyć życie, przez które pójdzie pod ramię ze swoim idealnym mężem. Nie to co mama. I babcia. I...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula