Życie mrówek

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2018
Wydawnictwo
Ilość stron
280
Inne wersje (2)
Outlet, Książka, op. twarda
za 19,95 zł
Audiobooki mp3
za 21,56 zł
Nasza cena: 33,12 zł 39,90 zł Taniej o: 17%

Mrówka to niezaprzeczenie jedno z najszlachetniejszych, najmiłosierniejszych, najbardziej oddanych, wspaniałomyślnych i altruistycznych wśród stworzeń, które bytują na naszej planecie. Mamy tu do czynienia z rzeczpospolitą wysoce idealną, której my ludzie — niestety — nie znamy, z rzeczpospolitą matek. Aczkolwiek bezpłciowe, są z obowiązku ożywione głębszym i gorętszym poczuciem macierzyństwa, niż właściwe rodzicielki.

Nigdzie w przyrodzie nie znajdziecie równie płomiennego uczucia macierzyństwa. Kwoka broni swych kurcząt przed każdym niebezpieczeństwem, ale nie zdradza miłości ku jajom, które znosi. Urwij odwłok mrówce-robotnicy, która stara się uratować kokon, odetnij — jeśli będziesz miał wstrętną odwagę to uczynić — dwie tylne nogi, na czterech nogach, które jej pozostały — robotnica, nie wypuszczając swego drogiego ciężaru i wlokąc swe wnętrzności — gdyż zdolność zachowania życia jest u niej równie niesłychana jak miłość — pójdzie dalej i zginie dopiero wówczas, gdy larwa lub poczwarka, reprezentująca przyszły owad, znajdzie się w schronieniu. W tym heroicznym matriarchacie każdy osobnik z całym oddaniem spełnia swój obowiązek ku pożytkowi wszystkich, jak gdyby społeczeństwo składało się z niego jednego.

Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Z pewnością pamiętacie fantastyczną książkę pt. ”Życie pszczół”.

  Dziś ten sam autor zaprasza Was do kolejnej swojej powieści pt. ”Życie mrówek”.

  Jak zapewne wiecie ze szkoły, mrówka może żyć w wilgotnej glebie.

  Ale czy wiecie, że może tam przebywać prawie rok bez pożywienia?

  Mrówki należą do owadów błonkoskrzydłych, uzbrojonych w żądło i żyjących społecznie.

  Rozpowszechniły się one prawie we wszystkich częściach świata, za wyjątkiem krajów polarnych i wysokogórskich.

  Jeśli pomyślicie, to w przyrodzie, nigdzie nie znajdziecie równie dużego uczucia macierzyństwa.

  ”Kwoka broni swoich kurcząt, ale nie zdradza miłości ku jajom, które znosi.

  Urwij zaś odwłok mrówce-robotnicy, która stara się uratować kokon, odetnij jeśli będziesz miał wstrętną odwagę to uczynić-dwie tylnie nogi, na czterech nogach, które jej pozostały-robotnica, nie wypuszczając swego drogiego ciężaru i wlokąc swe wnętrzności-gdyż zdolność zachowywania życia jest u niej równie niesłychana jak miłość-pójdzie dalej i zginie dopiero, gdy larwa lub poczwarka znajdzie się w pewnym schronieniu”.

  W tym zatem heroicznym matriarchacie każdy osobnik z całym oddaniem spełnia swój obowiązek na rzecz wszystkich.

  Dziś wiadomo, że mrówka jest jednym z najszlachetniejszych, najmiłosierniejszych, najbardziej oddanych stworzeń, które mieszkają na tej planecie.

  Mrówka posiada w przednim odcinku odwłoka szczególną torebkę, którą można by nazwać torebką lub wolem społecznym.

  To wole tłumaczy nam całą psychologię, całą moralność i zasadniczą linię życia owada.

  Zachęcam Was moi drodzy sięgnijcie po tę fantastyczną książkę, która z pewnością przybliży Wam świat tych małych owadów i na pewno dowiecie się rzeczy, których jeszcze nie wiedzieliście.

  Jestem tego pewna.

  Oprócz wszystkiego, co zagraża żywym istotom na kuli ziemskiej; mrozami, suszami, powodzią, głodem i ogniem, poza wojnami jednego mrowiska z drugim, mrówka, której boją się wszyscy, ona ze swej strony obawia się znacznie niewielu wrogów.

  Mrówka zupełnie inaczej niż ludzie, jest bardziej wrażliwa na rozkosz, mniej natomiast odczuwa ból.

  Skaleczona, mając oderwany jakiś członek, nie schodzi ze swej drogi, tylko śpieszy do gniazda.

  Natomiast, jeśli głodna siostra prosi ją o pożywienie, zatrzymuje się i oddaje rozkoszy karmienia.

  Książka wydana oczywiście tylko i wyłącznie w twardej oprawie, szyta, a ilustracje i okładka książki są tak barwne, że grzechem byłoby nie wziąć do ręki tej przewspaniałej książki i nie przeczytać.

  Dlatego gorąco zachęcam do przeczytania, bo książka jest godna polecenia.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Wybór tej lektury nie był dla mnie przypadkowy. Możecie mi nie wierzyć, ale nie lubię mrówek. Ba! Czasami mam nawet poczucie, że się ich boję. Podczas leśnych spacerów spotykam mrowiska, które omijam szerokim łukiem - chociaż, co zaskakujące - mam wielką ochotę pochylić się nad ich kopcem i zajrzeć do środka, by popatrzeć jak pracuję. To sprzeczność, której od dawna nie potrafię przepracować, wiec "Życie mrówek" spadło mi jak z nieba - dzięki lekturze postanowiła bliżej przyjrzeć się mrówką i na nowo przeanalizować swoje uczucia.

  Chociaż pojawiły się dwie wcześniejsze książki Maurice Maeterlinck z zakresu fauny i flory, to moje pierwsze spotkanie z autorem. Rzadko kiedy sięgam po książki inne niż typowa beletrystyka, ale czasami zdarza się, że sięgnę po książkę bardziej naukową i potrafię całkiem dobrze się w niej odnaleźć. Tak właśnie było w tym przypadku, gdzie niespodziewanie autor porwał mnie w intrygującą podróż po świecie mrówek i - zgodnie z moim oczekiwaniami - pozwolił mi trochę inaczej spojrzeć na te owady.

  Wiele dobrego czyni tutaj sam styl autora. Książkę czyta się z dużym zaangażowaniem przede wszystkim dlatego, że widać jak na dłoni wielką pracę ze strony autora i jego zamiłowanie do tego. Z przekonaniem Maurice Maeterlinck opowiada o świecie mrówek, w jasny sposób oddając ich hierarchię oraz sposób bycia, by prosty czytelnik nie miał żadnych pytań i chwytał wszystko z otwartym umysłem. A to nie jest takie proste w przypadku książki pierwszy raz wydanej w roku 1992! Kto by pomyślał zatem, że cykl esejów filozoficzno-przyrodniczych może przetrwać tyle czasu i po latach wciąż ze świeżością i uwagą nauczać o owadach żyjących stadnie.

  Autor nie wychwala mrówek dlatego, że takie ma upodobanie. Wraz z czytelnikiem analizuje wszystkie czyny tych owadów, pokazuje jak wielką pracę wykonują każdego dnia oraz ile oddania dla innych członków stada mają w sobie a następnie pozwala by czytelnik sam zdecydował co o tym wszystkim sądzi. Robi to jednak w dość bezpośredni sposób, kompetentny i rzeczowy, omijając przydługie wstępy czy niewiele wnoszące odwołania do innych książek autorów o tym temacie - jedynie o nich wspominając, by skusić być może do dalszej lektury - dzięki czemu czytając o historii mrówek z każdą stroną zrzucałam z siebie upór, że nie znoszę tych owadów.

  "Życie mrówek" przybliża życie owadów, które niemal przypominają istoty ludzkie - pokazują jak ciężka i opłacalna jest praca, ile miłości ma w sobie matka oraz dotyka tematykę przyjaźni czy wzajemnego oddania. Do tej pory nieświadoma prawdziwego życia w mrowisku od dziś - po przeczytane lekturze - diametralnie zmieniam swoje zdanie na temat mrówek. Warto czytać takie książki i na pewno warto zdecydować się na lekturę Maurice Maeterlinck - to pozycja obowiązkowa dla każdego czytelnika, który szuka książki intrygującej i wartościowej.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Mrówka jest niezaprzeczalnie jednym z najszlachetniejszych, najmiłosierniejszych, najbardziej oddanych, wspaniałomyślnych i altruistycznych wśród stworzeń, które bytują na naszej planecie."

  Po rewelacyjnej i oczarowującej "Inteligencji kwiatów", wybornym i fascynującym "Życiu pszczół", nadszedł czas na "Życie mrówek". Kolejny raz jestem pod ogromnym wrażeniem uroczej i dbającej o najmniejszy szczegół szaty graficznej książki, w tym pięknych ilustracji idealnie korespondujących z omawianymi zagadnieniami. Jeden z rysunków mrówek jest dziełem szkicowników żyjących w siedemnastym wieku, przyglądając się mu, jak i pozostałym, czujemy dreszcz emocji związany z wielowiekową nienasyconą ciekawością człowieka odnoście otaczającego go środowiska. "Życie mrówek" to świadectwo zainteresowań i zdobyczy wiedzy z zakresu myrmekologii, zebranej do lat trzydziestych dwudziestego wieku, gałęzi entomologii badającej, obserwującej i poznającej mrówki w naturalnym i sztucznym środowisku.

  Maurice Maeterlinck w sympatycznym stylu oprowadza czytelnika po świecie mrówek, żyjących we wszystkich niemal regionach Ziemi. Odkrywa tajemnice tych malutkich owadów, tajniki życia i fenomen zadziwiającego współdziałania członków społeczeństwa. Uświadamia, że ile gatunków mrówek, tyle odmiennych postaci, zabarwień, wielkości, a także rodzajów, sposobów, zwyczajów, charakterów i inteligencji. Spoglądamy na budowę ciała, konstrukcje mrowisk, praktyki zakładania nowych gniazd. Przekonujemy się, że mrówki miłują porządek, chętnie nie tylko pracują, ale też odpoczywają, uczestniczą w zabawach, a nawet zapasach sportowych. Mają wyraźne poczucie własności, stąd między innymi doskonale zorganizowana armia, zaawansowana obrona, toczenie gwałtownych wojen zaczepnych, pełnych forteli najazdów i przewlekłych wojen terytorialnych.

  Ich niewątpliwym atutem jest sprawnie funkcjonujący system orientacji i porozumiewania się, elastyczność i talent przystosowania się do zastanych warunków, niezniszczalne zdrowie i niezwykła trwałość życia. Zaprzyjaźniamy się z wywiadowczyniami, zbieraczkami żywności, pasterkami mszyc, grzybiarkami, żniwiarkami, rolniczkami, ogrodniczkami, kopaczkami, prządkami i miodonośnymi. Autor niejednokrotnie odwołuje się do pokrewieństwa inteligencji ludzkiej i mrówczej, antropomorfizacja przenika przez tekst, ta perspektywa nadawania ludzkich cech i motywów postępowania rodzinie mrówkowatych oddziałuje na wyobraźnię czytelnika, pomaga dokonać porównań i wzbudzić szacunek wobec tych owadów. Książkę czyta się z przyjemnością i zaangażowaniem, choć nie ukrywam, że poprzednie bardziej mnie do siebie przekonały, bo oprócz popularnonaukowego charakteru miały w sobie sporą dawkę poetyczności, wytworności i elegancji, a za to mniej przytoczonych cytatów i odsyłaczy do innych publikacji.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Maurice Maeterlinck
 • Wydawnictwo Mg
 • Oprawa: Twarda
 • Rok wydania: 2018
 • Ilość stron: 280
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788377794692
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: La vie de fourmis
 • Tłumacz: Adam i Maria Czartkowscy
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788377794692
 • EAN: 9788377794692
 • Wymiary: 14.8x20.9x4.3 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Wyśnione życie 5/5 Nasza cena:
23,94 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wyśnione życie

Prowokujący i niezwykle mocny debiut o kobiecie, która musi pogodzić rzeczywistość z kuszącym światem pochodzącym ze świata snów Denver, 1962. Kitty Miller to samotna kobieta po trzydziestce, która wiedzie niekonwencjonalne życie. Kocha księgarnię, którą prowadzi z najlepszą przyjaciółką Friedą i...
Życie. Podręcznik sztuki przetrwania 5/5 Nasza cena:
15,30 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Życie. Podręcznik sztuki przetrwania

Strach się bać! Ziemię najechała tajemnicza rasa z kosmosu. Chodzą w białych kitlach i wykonują eksperymenty na ludziach. Doszło już do tego, że barmani w restauracjach serwują paliwo i nawet nie bezołowiowe, straż pożarna straszy ogniem, a samoloty zadarły z panem Newtonem i nie spadają! W dodatku...
Drugie życie Bree Tanner 4/5 Nasza cena:
14,95 zł 29,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Drugie życie Bree Tanner

wyd.DOLNOŚLĄSKIE Akcja powieści - na motywach trzeciej części sagi Zmierzch "Zaćmienia" -rozgrywa się w świecie wampirów, tak mrocznym i złowrogim, jak nigdy dotąd. Drugie życie Bree Tanner to połączenie tajemnicy, suspensu i romantycznej intrygi. Losy Bree Tanner, postaci z `Zaćmienia`, która...
Restauracja na końcu wszechświata Życie wszechświat i cała reszta 3/5 Nasza cena:
45,65 zł 55,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Restauracja na końcu wszechświata Życie wszechświat i cała reszta

KOLEJNE CZĘŚCI KULTOWEJ POWIEŚCI, KTÓRA ŁĄCZY WIZYJNĄ FANTASTYKĘ ZE ZWARIOWANYM BRYTYJSKIM HUMOREM Kilka sekund przed zniszczeniem Ziemi w celu przygotowania terenu pod budowę drogi szybkiego ruchu Arthur Dent zostaje zabrany z Ziemi przez swojego przyjaciela Forda Prefecta, specjalistę od badań...
Restauracja na końcu wszechświata Życie wszechświat i cała reszta 0/5 Nasza cena:
27,51 zł 55,02 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Restauracja na końcu wszechświata Życie wszechświat i cała reszta

KOLEJNE CZĘŚCI KULTOWEJ POWIEŚCI, KTÓRA ŁĄCZY WIZYJNĄ FANTASTYKĘ ZE ZWARIOWANYM BRYTYJSKIM HUMOREM Kilka sekund przed zniszczeniem Ziemi w celu przygotowania terenu pod budowę drogi szybkiego ruchu Arthur Dent zostaje zabrany z Ziemi przez swojego przyjaciela Forda Prefecta, specjalistę od badań...
Idealne życie 4/5 Nasza cena:
26,44 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Idealne życie

„Znalazłam ją. Zabrało mi to trzy lata, ale wreszcie ją znalazłam. Dali jej na imię Grace i mimo tego, że nie jest podobna do żadnego z nich, należy do nich. Ale jest także moja.”   Dla fanów Dziewczyny z pociągu oraz Za zamkniętymi drzwiami. Autumn Carpenter prześladuje wspomnienie córki, którą...
Życie na wynos 5/5 Nasza cena:
21,45 zł 33,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Życie na wynos

Emilia Przecinek, znana autorka powieści dla kobiet, w wieku czterdziestu lat zostaje rozwódką z dwójką nastoletnich dzieci, kredytem hipotecznym do spłacenia oraz matką i teściową na karku. Dzieci nalegają, żeby chodziła na randki, a obie starsze panie, no cóż, jak to one, włażą z butami, gdzie...
Ósme życie (dla Brilki). Tom 1 4/5 Nasza cena:
31,56 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ósme życie (dla Brilki). Tom 1

Przejmująca epicka opowieść rozgrywająca się na tle zmieniającej się Europy XX wiekuPoczątek XX wieku. Mroźna zima. Na świat przychodzi Stazja, córka najsłynniejszego w carskiej Rosji gruzińskiego wytwórcy czekolady. Wraz ze Stazją i kolejnymi pokoleniami rodziny Jaszich zanurz się w gąszcz...
Ósme życie (dla Brilki). Tom 2 0/5 Nasza cena:
33,68 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ósme życie (dla Brilki). Tom 2

Druga połowa XX wieku. Zimna wojna. Kitty Jaszi i jej brat Kostia żyją po dwóch stronach żelaznej kurtyny. On jest radzieckim oficerem zaangażowanym w budowę podwodnych okrętów atomowych, ona odnoszącą sukcesy piosenkarką. Dla obojga los bywa jednak podobnie niełaskawy. I dla ich bliskich. Kobietom...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula