Zobacz co zrobiłam

Autor:

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 7
Wysyłka w:
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
352
Rok wydania
2018
Inne wersje (4)
Outlet, Książka, op. miękka
za 23,99 zł
eBook, mobi, epub
za 27,59 zł
Audiobook na CD
od 28,33 zł
Nasza cena: 28,39 zł 39,99 zł Taniej o: 29%

Suspens, mroczne tajemnice rodzinne i owiana złą sławą bohaterka – znakomita powieść oparta na faktach, która rzuca nowe światło na jedną z najbardziej zagadkowych zbrodni w amerykańskiej historii.

Sprawą Lizzie Borden, młodej kobiety z Massachusetts oskarżonej o zabójstwo ojca i macochy siekierą w 1892 roku żyła niemal cała Ameryka. W procesie kobietę uniewinniono, a przyczyn morderstwa nigdy nie wyjaśniono. Autorka tego fascynującego thrillera próbuje dociec, co naprawdę zdarzyło się w rodzinie Bordenów.

Czytaj całość

Recenzje (7)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-07-22
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Lizzie Borden, na tyle wrosła w popkulturę w Stanach Zjednoczonych, że jej imię i nazwisko jest synonimem osoby która dopuściła się podobnej co ona zbrodni, a w czasie kiedy kobieta jeszcze żyła ułożono nawet wierszyk, którym straszono dzieci. Na okładce książki którą właśnie przeczytałem przywoływany jest film z Kristen Stewart, opisujący całą sprawę. Ja jednak-jeśli mam być szczery, polecam waszej uwadze serial na pewnej platformie streamingowej, w którym główną rolę gra Christina Ricci i moim zdaniem ta produkcja jest znacznie ciekawsza. A co do samej książki, jej autorką jest Sarah Schmidt i jest to fabularyzowana wersja wydarzeń, a do głosu dochodzi nie tylko Lizzie, ale i jej siostra, czy służąca, a nawet tajemniczy mężczyzna.

  A wszystko zaczyna się w 1892 roku, kiedy to w domu pewnego zamożnego przedsiębiorcy zostają odkryte jego zwłoki a także ciało jego drugiej żony. Odkrycia tego dokonuje trzydziestodwuletnia Lizzie Borden. Zbrodnia jest szczególnie makabryczna, ciałom zadano liczne ciosy prawdopodobnie siekierą, a sprawcy nigdy nie odnaleziono. Wprawdzie Lizzie została oskarżona o morderstwo, jednak ława przysięgłych uniewinniła ją, a sama kobieta żyła sobie spokojnie jeszcze przez trzydzieści lat, nic sobie nie robiąc z szumu który narósł wokół niej.

  W swojej książce, autorka przedstawia swoją wersję wydarzeń, każąc swoim bohaterom wypowiadać się w swoim imieniu. Nic tu nie jest jednoznaczne, a sama Lizzie jest doprawdy zdolna do takiej zbrodni, przynajmniej w tej powieści. Być może Borden, zemściła się na ojcu za to, że ten zabił jej wszystkie gołębie, które kobieta hodowała. Zapewne nigdy się nie dowiemy.

  Pisarka mimo zbeletryzowania całej sprawy opierała się na dosyć dobrze zachowanych relacjach z tamtego okresu, to znaczy zeznania świadków, czy artykuły w prasie. A co ważniejsze nie stawia jasno sytuacjji. Nie wiemy czy kobieta zabiła swego ojca, możemy ją o to jednak podejrzewać. Polecam do zapoznania.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-06-02
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Zobacz co zrobiłam" to jedna z najlepszych książek jakie czytałam w tym roku. Genialnie napisana i świetnie wydana.

  Kiedy tylko otwiera się tę powieść czuć niesamowity zapach książki, strony są wspaniale szorstkie i przyjemność sprawia trzymanie jej w dłoniach. Kolor stron i rozmiar czcionki to również duże zalety.

  Historia przedstawiona wewnątrz opowiada o zabójstwie Pana Bordena i jego drugiej żony, a narratorami są jego córki Lizzie i Emma, brat matki kobiet, służąca i tajemniczy mężczyzna. Całość jest utrzymana w ciekawym klimacie. Wydarzenia oparte są na prawdziwej historii, więc czytelnik mimo iż wie jak to się skończy odczuwa wszystko co się dzieje razem z biegiem wydarzeń. Według historii to Lizzie zabiła swojego ojca i macochę, ponieważ już w trakcie odbieramy sygnały o ich podtruwaniu, jednakże wszystko jest tak zagadkowe, że chyba nigdy nie dowiemy się jak było naprawdę. Poza tym musimy pamiętać, że to także fikcja literacka.

  Rodzinne konflikty przeplatane są z retrospekcjami, gdzie możemy bliżej poznać naszych bohaterów i ich charaktery. Już od początku miałam swoich ulubieńców, a to że w historii jest mało postaci bardzo pomaga czytelnikowi na skupieniu się na tylko na nich. Nie ma tutaj momentów kiedy nie wiemy o kim właśnie jest mowa. Jest to ogromna zaleta, ponieważ nie jesteśmy zalani falą imion, które szybko można zapomnieć.

  Całość wywołuje gęsią skórkę. Od tej pozycji ciężko mi było się oderwać i niemal cierpiałam kiedy trzeba było wrócić do nauki. Dopełnienie to także tłumaczenie - fantastyczne.

  instagram - unirosbooks

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu 2018-05-22
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Czy Lizzie Borden byłaby w stanie popełnić tak drastyczny czyn? Kobieta wydaje się być osobą niezrównoważoną psychicznie. Jest niesamowicie intrygującą postacią ,niepokojącą i zagadkową. Dodatkowo jej relacje z ojcem nie były kryształowe. Ojciec Lizzy nie był człowiekiem, który akceptowałby jakiekolwiek sprzeciwy swoich córek. Jego jedynym atutem były pieniądze, których podejrzana potrzebowała i tylko dlatego się nie wyprowadziła. Wydaje się, że naprawdę mogłaby się dopuścić tej zbrodni, jednak nie tylko ona miała motyw.. Z retrospekcyjnych wstawek dowiadujemy się, że w domu Borden nie działo się za dobrze. Jej członkowie byli dość osobliwymi ludźmi, o zaskakująco irracjonalnych zachowaniach.

  Tę wstrząsającą oraz krwawą sprawę postanowiła roztrząsnąć Sarah Schmidt. Autorka przedstawia tę historię z perspektywy postaci, które w jakiś sposób były powiązane z miejscem zbrodni i ofiarami. Schmidt przedstawia to wszystko wnikliwie i dociekliwie, w dość przystępnym stylu. Ogólnie uważam, że książka jest dobra, choć momentami ciężko było się wciągnąć w lekturę.

  Brak niezbitych dowodów sprawił, że Lizzy Borden została uniewinniona. Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się, kto stał za śmiercią Andrew’a i Abby Bordenów.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-05-15
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Morderstwo, które stało się inspiracją dla wielu artystów.

  Słowa „zobacz, co zrobiłam” brzmią niewinnie - jak słowa dziecka. Jednak za nimi chowa się okropna i przerażająca tajemnica - Lizzie Borden prawdopodobnie zabiła swojego ojca i macochę. Na myśl nasuwa się tylko jedno pytanie – czy rzeczywiście byłaby do tego zdolna? Oto morderstwo wykonane z zimną krwią, bez skrupułów w bardzo brutalny sposób. Po mimo procesu sądowego, nie udało się rozstrzygnąć owej zagadki. Któż dokonał się takiego czynu? Czyżby morderstwo idealne?

  Oto książka oparta na faktach, która przedstawia cztery punkty widzenia osób najbliższych zamożnej rodziny Bordenów. Już od pierwszych stron można wysunąć wniosek, że Lizzie Borden to niezrównoważona psychicznie kobieta i na pewno jest winna. Ale, czy na pewno? Otóż, tak jak książki nie powinno oceniać się po okładce, tak również i w tym wypadku. Byłam zaskoczona, gdy kolejne strony wywoływały we mnie zwątpienie w ludzką egzystencję. Ukazywane przez autorkę motywy, jak i zachowania oraz profile psychologiczne bohaterów tej książki, sprawiły, że podejmowałam próby utożsamiania się z postaciami, aby lepiej ich zrozumieć – co więcej – sama się zastanawiałam, co bym zrobiła w danej sytuacji.

  Autorka posługuje się lekkim i przystępnym stylem, co tylko ułatwia zagłębienie się w tajemnice i sekrety owej rodziny. Jedynym niuansem jest to, że opisane są również wspomnienia z przeszłości (jeszcze przed morderstwem), które sprawiają, że można się trochę pogubić podczas czytania, dlatego warto być skupionym. Jedną z największych atrakcji tej książki było to, że czytelnik może osobiście oceniać i wysuwać wnioski, a na samym końcu odpowiedzieć sobie, według własnych kryteriów, na jedno bardzo ważne pytanie – Kto dokonał się tak brutalnego czynu?

  Słowami podsumowania mogę rzec, że „z rodziną dobrze wygląda się tylko na zdjęciu...”

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-05-13
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  4 sierpnia 1892 roku w Fall River w stanie Massachusetts córka znajduje zmasakrowane zwłoki ojca. Lizzie nie widziała ani nie słyszała niczego niepokojącego. W chwili ataku tylko ona i służąca Bridget przebywały w domu. Dwie ofiary, Andrew i Abby, macocha Lizzie. Dziewczyna nie potrafi poskładać w całość wydarzeń dnia, który skończył się tak makabrycznie. Jest roztrzęsiona, zmienia wersję zeznań, gubi się w tym co mówi i ma spore luki w pamięci. Trudno się dziwić, w końcu to ona odnalazła ojca ze zmasakrowaną twarzą. Staje się jednak główną podejrzaną i wszyscy przekonani są o jej winie. Czy to ona zabiła siekierą swoich najbliższych?

  Mamy możliwość dokładnego wgłębienia się w relacje panujące w tej rodzinie dzięki retrospekcjom, przebiegiem zdarzeń z perspektywy głównych bohaterów. Lizzie wydaje się osobą rozbitą emocjonalnie. Cały świat musi kręcić się wokół niej. Prawdziwym oparciem jest dla niej starsza siostra Emma, która odcięła się od rodziny, lecz w obliczu tragedii wraca i wiernie trwa u boku siostry. Córki nie dogadywały się z ojcem, który nie potrafił znieść żadnego sprzeciwu z ich strony. Na ten temat wiemy więcej z relacji służącej Bridget. Dziewczyna potrzebując pieniędzy trafiła do ich domu z którego nie da się już uciec. Wuj John Morse, brat biologicznej matki kobiet zleca Benjaminowi, aby przypomniał Andrew Bordenowi, że nie pozwoli by jego siostrzenicom działa się krzywda. W tych czterech ścianach szanowanej rodziny Bordenów wiele się działo. Nie jedna osoba miała motyw do popełnienia tego brutalnego morderstwa. Brak dowodów pozwolił uniewinnić Lizzie. Kto naprawdę zabił? Do dziś nie wiadomo.

  "Zobacz co zrobiłam" jest powieścią opisaną na faktach autentycznych. Morderstwo Bordenów stało się najbardziej zagadkową zbrodnią w amerykańskiej historii. Tym zdarzeniem żyła cała Ameryka a proces Lizzie śledziło tysiące osób. Autorka pozwoliła w zupełnie nowy sposób spojrzeć na tę znaną historię. Ta powieść jest bardzo kontrowersyjna. Napisana w bardzo wnikliwym, złożonym stylu. Opisy zbrodni, relacji dostarczają bardzo niepokojącego klimatu pełnego grozy. Powieść intryguje już od pierwszych stron. Z jednej strony wiemy co wydarzyło się w tej rodzinie ale z drugiej strony autorka rzuca na sprawę nowe światło. Mamy okazję wnikliwie wgłębić się w akcje, relację Lizzie oraz innych bohaterów oraz snuć własne domysły.

  "Zobacz co zrobiłam" to nietypowy thriller psychologiczny. Pełny niepokoju, napięcia i wnikliwego spojrzenia na znaną historię Lizzie. Thrillery oparte na faktach autentycznych od zawsze mnie intrygowały. Oczekiwałam mrocznej i klimatycznej atmosfery i właśnie taką dostałam. Wydarzenia odwzorcowane zostały z pełną precyzją a bieg zdarzeń nie został zmieniony. Z ciekawością śledziłam rozwój wypadków i muszę przyznać, że jestem w pełni usatysfakcjonowana tą lekturą. Polecam!

  https://zaczytanapatka.blogspot.com/2018/05/zobacz-co-zrobiam-sarah-schmidt.html

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 2 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: Zobacz, co zrobiłam
 • Autor: Sarah Schmidt
 • Wydawnictwo W.A.B.
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2018
 • Ilość stron: 352
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788328053502
 • Język: polski
 • Tłumacz: Jankowska Dobromiła
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788328053502
 • EAN: 9788328053502
 • Wymiary: 13.3x20.1x2.8 cm
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula