Zmyślenie

Autor:

Jess Ryder

Średnia: 4.5 Ilość ocen: 6
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
368
Rok wydania
2020
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 26,35 zł
Nasza cena: 21,15 zł 39,90 zł Taniej o: 47%

Wymarzony dom, piękne krajobrazy i wizja sielankowego życia wydają się być spełnieniem marzeń Stelli. Od momentu przeprowadzki wszystko się zmienia, a idealne miejsce zdaje się skrywać mroczną przeszłość, której nikt nie chce poznać.

Dzięki pokaźnemu spadkowi Stella postanawia kupić wymarzony dom i przekonuje do tego pomysłu swojego męża, Jacka. Mężczyzna z miłości do żony niechętnie zgadza się opuścić Londyn i podejmuje się generalnego remontu podupadającej posiadłości. Stella widzi, że mąż źle znosi przeprowadzkę, więc przymyka oko na jego coraz późniejsze powroty do domu.

Okazuje się, że wizja sielankowego życia nie pasuje do zakupionego domu. Posiadłość "z duszą” skrywa w sobie mroczne tajemnice i niepokojącą przeszłość, z którą małżeństwo musi się zmierzyć. Brutalne dziecięce rysunki pod tapetą czy podejrzane notatki wywołują u Stelli i Jacka dziwny niepokój. Intuicja podpowiada im, że przeprowadzka do tej posiadłości nie była najlepszym wyborem, a szansa na sielankowe życie odchodzi w zapomnienie.

Sytuacja staje się bardziej napięta gdy pewnego mroźnego wieczoru do drzwi puka przerażona Lori. Szukając pomocy i schronienia przed brutalnym mężem, zostaje skierowana do domu Stelli. Okazuje się, że wymarzony budynek był kiedyś schronieniem dla osób uciekających przed przemocą. Stella postanawia pomóc kobiecie i oferuje jej dach nad głową. Angażując się w życie nieznajomej, zaczyna oddalać się od męża, a ich szczęśliwy związek powoli zaczyna się rozpadać.

Pojawienie się Lori wydaje się nie być przypadkowe, a kobieta wie o posiadłości zdecydowanie za dużo. Za jej przyczyną Jack i Stella oddalają się od siebie i zaczynają brnąć w coraz większe kłamstwa, z których nie da się tak łatwo wyplątać.

"Zmyślenie” przedstawia trudny temat przemocy domowej oraz konsekwencje wypowiedzianych kłamstw i podejmowanych wyborów. Zarówno ta pozycja jak i "Wszystkie nasze tajemnice” przyniosły autorce, Jess Ryder, dużą popularność. Obydwie książki stanowią wciągające thrillery, które poruszają trudną tematykę związaną z codziennym życiem oraz przedstawiają doskonale zarysowaną psychikę postaci.

Recenzje (6)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Łatwo jest patrzeć na sytuację z zewnątrz i wydawać sądy na temat życia innych ludzi."

  Thriller przyjemnie wypełnił wieczór, chętnie przebywałam w jego świecie, dałam się wciągnąć w niepokojące nuty klimatu. Jess Ryder zgrabnie wytwarza atmosferę niepewności i uczuciowych zawirowań. Wprowadza główną bohaterkę w stan odbiegający od spokojnej codzienności, wystawia na niebezpieczną próbę, zmusza do osobliwych zachowań. Autorka umiejętnie podgrzewa napięcie i niecierpliwość poznawania kolejnych stron. Dobrze bawiłam się zwłaszcza podczas docierania do sekretów i tajemnic, których w powieści nie brakuje. Każda postać wnosi elementy kłamstwa i niedomówień, ukrywa coś przed światem i bliskimi, stara się ponownie poskładać własne życie. Ryder potrafi zaskoczyć obrotem spraw, sprawić, że białe staje się czarnym, zaś czarne ukazuje wiele odcieni szarości. Nie wszystkie składowe scenariusza zdarzeń w pełni przekonały, podobnie jak momentami naiwne zachowania Stelli, ale przy tego typu rozrywce liczymy właśnie na coś mniej realnego, a nawet irracjonalnego. Wolałabym też otrzymać bardziej prawdopodobne zakończenie, bo to zaproponowane nadaje jedynie na fikcyjnych falach, ale i ono wpasowuje się w klimat powieści. Sporo drobnych nieścisłości, jakby naciągnięć na siłę, wymykania się prawu i zdrowemu rozsądkowi, jednak w całościowym spojrzeniu, wszystko zręcznie się ze sobą łączy, trzyma jednolity ton i nie razi nielogicznościami.

  Nevansey, podstarzały nadmorski kurort, przyciągnął dwójkę młodych Londyńczyków. Wybrali nieruchomość Westhill House jako nową rodzinną siedzibę. Budynek jest jednak w opłakanym stanie i wymaga generalnego remontu. Jess Ryder ciekawie ukazuje, jak mocno spokojne życie uzależnione jest od dobrze zorganizowanej przestrzeni codzienności. Wydaje się, że bałagan związany z adoptowaniem pomieszczeń do zamieszkania w pewien sposób przekłada się też na chaos w relacjach kobiety i mężczyzny. W zasadzie wszystko wokół i w nich nosi znamiona tykającej bomby, która za sprawą lekkiego dotknięcia może wybuchnąć, a skutki jej rażenia będą ogromne. Najpierw spodziewałam się zogniskowania na kontaktach Stelli i Jacka, ale szybko przekonałam się, że to nie w tym kierunku przebiegać będzie akcja. Dochodzą nowe osoby, których obecność diametralnie zmienia barwy powieści, zaś przeszłe zdarzenia domagają się odkrycia, wyjaśnienia i interpretacji. Fascynujące, że autorka nie uwalnia postaci od aury tajemnic, a jedynie pozwala się im z nimi zmierzyć, jednocześnie podkreśla, że sekrety potrafią się mnożyć i ewoluować w dynamicznych i nieoczekiwanych kierunkach.

  B[Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  W sieci kłamstw

  „Troska o innych pozwala naszym ranom szybciej się zagoić.”

  Wiem, wiem, wiem! Książek nie ocenia się po okładce. No, ale co ja zrobię jak jedne mnie zachęcają a inne wręcz przeciwnie? „Okrycie wierzchnie” nowej powieści Jess Ryder bardzo mi się spodobało. Minimalistyczne, surowe, stonowane i wzbudzające uczucie niepokoju. A co kryje wnętrze?

  Stella znajduje w końcu upragniony dom z widokiem na kanał La Manche. Jej partner starał się sprowadzić ją na ziemię nazywając rzecz po imieniu – to nie dom tylko rudera do generalnego remontu. Stella jednak pełna optymizmu wołała uznać, że dom ma nieograniczony potencjał. Jack jej uległ i rozpoczął się remont posiadłości.

  Pewnego wieczoru do drzwi zapukała zakrwawiona, posiniaczona kobieta o imieniu Lori prosząc o pomoc. Twierdziła, że adres otrzymała z infolinii pomocy ofiarom przemocy, ale nie potrafiła podać ani numeru telefonu, pod który dzwoniła, ani nie mogła znaleźć ulotki, z której zaczerpnęła informacje. Ponadto panicznie bała się powiadomić policję. Stella bez wahania przyjęła kobietę pod swój dach dając schronienie, lecz Jack był pewien, że Lori zachowuje się w sposób zbyt wyćwiczony by mogło to być prawdziwe. Stella zignorowała jednak jego podejrzenia, poza tym sama miała sekrety schowane głęboko na dnie umysłu i serca.

  Atmosfera się zagęszcza, gdy wbrew zdrowemu rozsądkowi ukrywa kobietę na poddaszu wmawiając przy tym partnerowi, że znalazła dla niej schronisko dla maltretowanych kobiet. Kłamstwo zaczęło gonić kłamstwo …

  „Najlepsze kłamstwa to te oparte na prawdzie.”

  Równocześnie z historią Stelli zostajemy zapoznani z życiem Kay. Jako piętnastolatka urodziła dziecko. Jej rodzice zaakceptowali ten fakt, ale nigdy nie wybaczyli jej błędu wakacyjnej nocy. Kay przez 7 lat samotnie wychowywała córkę aż do momentu, w którym oczarował ją mężczyzna o imieniu Alan. Nazywał ją swoją Wiewióreczką, a ona myślała, że jej życie nabierze w końcu blasku. Nie trzeba było długo czekać by Kay na własnej skórze doświadczyła jak bardzo jej marzenia minęły się z rzeczywistością.

  W pewnym momencie historie bohaterek nabierają rozpędu i gwałtownie się scalają wywołując tym dreszcze i efekt grozy.

  To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Jess Ryder i było ono naprawdę bardzo, ale to bardzo udane. Zaciekawiła historią już od pierwszych zdań. Wciągająca, niepokojąca, pełna niedopowiedzeń i oplatająca czytelnika intrygą i sekretami jak pajęczyna. Była też wstrząsająca, bowiem dotykała niesłabnącego i wciąż niestety aktualnego problemu, jakim jest przemoc domowa. Wspomnienia Kay podnosiły włosy na karku. Opisana historia to ciekawe studium różnych postaw i ludzkich zachowań. Nie można się oderwać od lektury. Myślę, że koneserzy thrillerów psychologicznych nie będą zawiedzeni – „Zmyślenie” to naprawdę jedna z lepszych pozycji, które ostatnio czytałam.

  Za możliwość zapoznania się z treścią książki dziękuję Wydawnictwu Burda!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Wyobraź sobie, że masz właśnie wolny wieczór, który chcesz miło spędzić z bliską osobą. Nagle wszechobecna cisza i spokój zostają zakłócone dzwonkiem do drzwi. Na progu staje kobieta. Nie znacie jej. Wygląda na ofiarę przemocy domowej. Co byś zrobił/a? Jak daleko jesteś w stanie zaufać obcej osobie? Gdzie jest granica między zdrowym rozsądkiem, chęcią odkupienia własnych grzechów a naiwnością?

  Od pierwszych stron książki wiedziałam, że zapewne nic tu nie jest takie, na jakie wygląda. Z wielką podejrzliwością przyglądałam się nieznajomej kobiecie. Z kolei główna bohaterka irytowała mnie swoją naiwnością i głupotą. Wzbudzała we mnie skrajne emocje, bo z jednej strony ją rozumiałam, a z drugiej miałam ochotę nią wielokrotnie potrząsnąć. W miarę rozwoju wydarzeń czułam się coraz bardziej zagubiona. Potęgował to fakt przeplatania się z bieżącymi wydarzeniami innej historii. Plus pojawiło się wspomnienie strasznego czynu, grzechu popełnionego przez główną bohaterkę. Oczywiście, ten grzech przez większą część historii nie został nazwany.

  Kłamstwo ma krótkie nogi i do tej maksymy sprowdza się rozwiązanie wszelkich zawiązanych i stopniowo pogłębiających się zagadek i wątków. Tych kłamstw jest tu dużo i są udziałem całego opisanego towarzystwa. Ciekawość rośnie ze strony na stronę i na szczęście nie pozostaje bez wyjaśnienia. W pewnym momencie wszystko zdaje się wkraczać na właściwe tory i już rozumiecie, co tu jest grane. Ale proces przejścia z punktu A do B jest bogaty w podekscytowanie, pogubienie, nutki grozy i dreszczyk emocji. To te uczucia, które wreszcie jakiś thriller we mnie wywołał!

  Przemoc domowa jest niewątpliwie czymś strasznym. Trudnym nie tylko dla samej ofiary ale i jej całego otoczenia.Mimo, że to motyw chętnie wykorzystywany ostatnimi czasy przez autorów, każdy ma na niego troszkę inny pomysł. Ten pomysł na kreację opowiedzianej historii był rewelacyjny! Bardzo Wam polecam! Mnie „Zmyślenie” podobało się zdecydowanie bardziej niż poprzednia książka autorki „Wszystkie nasze tajemnice”.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzent Wybitny
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Ogólnie książka ciekawa. Jestem zwolennikiem akcji rozprowadzonej po całości a tutaj początek ciągnie się do mniej więcej połowy! Efekt końcowy zaskakujący.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Intrygi, kłamstwa, niespodziewane zwroty akcji, tajemnice i powolne budowanie napięcia przez autorkę - wszystko to w jednej książce, która okazała się czymś wspaniałym! O "Zmyśleniu" Jess Ryder dowiedziałam się od @panda_z_ksiazka i niezwłocznie postanowiłam ją przeczytać. I nie dość, że pochłonęłam ją bardzo szybko to do tego była genialna! Dziękuję Ci bardzo za polecenie jej.

  Poprzedniej książki autorki "Wszystkie nasze tajemnice" jeszcze nie czytałam, ale już czeka na swoją kolej. Różne opinie o niej krążą więc tym bardziej jestem ciekawa czy mnie się spodoba :)

  Okładka "Zmyślenia" od razu przyciąga oko prawda? A dwa krótkie zdania "Wszyscy kłamią. Niektórzy zapłacą za to wysoką cenę." od razu intrygują. I tak było z całą książką. Od samego początku na rękach pojawia się gęsia skórka kiedy czyta się już prolog. W książce poruszony jest ciężki temat jakim jest przemoc domowa. Do końca jest ona opowiedziana pobieżnie, bowiem takie było zamierzenie autorki. Nie ma za wielu brutalnych fragmentów, ale może to i dobrze bo książka mogłaby być za "ciężka" w odbiorze. Niestety do przemocy w rodzinach często podchodzi się z dystansem, najlepiej udając, że nic się nie dzieję. A ja znowu uważam, ze takim osobom powinno się pomagać i nie być obojętnym na ludzką krzywdę i jak najbardziej karać zwyrodnialców, którzy dopuszczają się przemocy na słabszych.

  I taka też jest główna bohaterka - była w stanie zrobić wszystko byleby pomóc. Pewnego dnia, po śmierci rodziców i odziedziczeniu pokaźnej sumy pieniędzy kupuje ona nieruchomość, która ma być jej domem marzeń. Niestety ów dom jest praktycznie w ruinie. Wraz z partnerem Jackiem postanawiają się do niego wprowadzić i rozpoczynają remont. Pewnej nocy do drzwi dobija się kobieta . Jej twarz jest zakrwawiona i posiniaczona, a ona sama prosi o pomoc i twierdzi, że mąż chce ją zabić ... Z momentem przestąpienia przez kobietę progu tego domu wszystko się zmienia.... zaczynają się intrygi, kłótnie, oskarżenia - momentami sama nie wiedziałam, kto mówi prawdę a kto rzeczywiście kłamie. Wszystko tak świetnie ze sobą współgrało i pasowało do całej historii, że momentami czytałam ją na wdechu a z każdą stroną stawałam się coraz bardziej ciekawa, jak to się wszystko zakończy. I wiecie co? Zakończenie też nieźle mnie zszokowało.

  Książkę jak najbardziej Wam polecam, jest to świetny thriller, który naprawdę zapamiętacie na długo :) mniej

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Wszystkie nasze tajemnice 4/5 Nasza cena:
22,54 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wszystkie nasze tajemnice

Jeśli podobała ci się "Dziewczyna z pociągu", to na pewno zakochasz się w tej książce Nigdy nie ufaj mężczyźnie, który zdradził żonę. Natasha niedawno wyszła za mąż. Ma wspaniały dom, kochającego męża i śliczną córeczkę Emily. Żyliby długo i szczęśliwie, gdyby nie Jen, była żona jej męża, która nie...
eBook Wszystkie nasze tajemnice mobi epub 0/5 Nasza cena:
26,35 zł 31,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Wszystkie nasze tajemnice mobi epub

Masz wszystko to, czego ona pragnie… Natasha niedawno wyszła za mąż. Ma wspaniały dom, kochającego męża i śliczną córeczkę Emily. Żyliby długo i szczęśliwie, gdyby nie Jen, była żona jej męża, która nie chce zostawić ich w spokoju… Pewnego dnia po powrocie do domu Natasha odkrywa, że jej mąż i...
eBook Samo Sedno - Inteligencja emocjonalna mobi epub 0/5 Nasza cena:
21,45 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Samo Sedno - Inteligencja emocjonalna mobi epub

Czy zastanawiałeś się, dlaczego ludzie z wysokim poziomem wiedzy nie zawsze robią karierę? Czy wiesz, że sukces w życiu osobistym i zawodowym tylko w niewielkim stopniu zależy od posiadanych informacji i wykształcenia? Wiedza naukowa nie czyni cię mądrym i szczęśliwym. Inteligencja emocjonalna –...
eBook Trup w sanatorium mobi epub 0/5 Nasza cena:
19,85 zł 23,92 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Trup w sanatorium mobi epub

W świnoujskim sanatorium zostaje popełnione morderstwo. Traf chce, że w uzdrowisku zjawia się Szymon Solański, prywatny detektyw. Wraz z dziennikarką Różą Kwiatkowską wybrali się właśnie na pierwsze wspólne wakacje. Nie będzie im jednak dane wypocząć. Solański przyjmuje zlecenie odnalezienia...
Mock. Golem (autograf) 0/5 Nasza cena:
33,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mock. Golem (autograf)

Breslau, 1920. W mieście pojawia się sekta "mesjaszy", którzy na ulicach wpadają w taneczny trans. Przewodzi im cyniczny dwulicowy guru Theodor Jauch - "tańczący Jan Chrzciciel", który umiejętnie podsyca tlący się w mieście antysemityzm. Wkrótce on sam stanie się narzędziem w rękach spiskowców,...
eBook O kobiecie pracującej. Dlaczego mniej zarabia, chociaż więcej pracuje mobi epub 0/5 Nasza cena:
28,90 zł 34,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook O kobiecie pracującej. Dlaczego mniej zarabia, chociaż więcej pracuje mobi epub

Jest taki gorzki rysunek Janka Kozy: dwie sprzątaczki, jedna pochylona szoruje kibel, druga stoi nad nią z miotłą i pyta: „Jaką masz umowę?”. „O dzieło” – odpowiada pochylona. Kamil Fejfer, twórca „Magazynu Porażka”, przyjrzał się kobietom pracującym. Ten rynek jest okrutnie niesprawiedliwy, co...
Bubu Baba Karty obrazkowe Kolory i kształty 0/5 Nasza cena:
17,59 zł 19,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Bubu Baba Karty obrazkowe Kolory i kształty

Lis Bubu i Niedźwiedzica Baba zapraszają maluchy do zabawy. Dzięki kartom obrazkowym najmłodsi poznają pyszne owoce i warzywa, nazwy kolorów, kształtów oraz wielu przedmiotów, które znajdują się w ich najbliższym otoczeniu. W pudełku znajduje się 20 kolorowych kart z obrazkami i ich nazwami ?...
Audiobook Kółko się pani urwało mp3 0/5 Nasza cena:
25,12 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Kółko się pani urwało mp3

Najpierw włamano się do jej mieszkania. Złodzieje nie tylko ukradli pieniądze, biżuterię czy cenne dokumenty, lecz również sprofanowali najcenniejszą pamiątkę po mężu - jego galowy mundur. Policja zabiera się do śledztwa jak pies do jeża, chociaż ślepy wpadłby na to, że wszystkie tropy prowadzą do...
Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął 0/5 Nasza cena:
12,74 zł 15,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął

Właśnie minęło dziesięć dekad nadzwyczaj bogatego w wydarzenia życia Allana Karlssona. Problem tylko w tym, że zdrowie nie odmawia posłuszeństwa i wygląda na to, że wielka feta z okazji setnych urodzin będzie musiała się odbyć w domu spokojnej starości. Jednak człowiek, który jadł kolację z...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula