Zanim nadejdzie jutro. Tom 2. Ziemia ludzi zapomnianych

Autor:

Joanna Jax

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2019
Ilość stron
400
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
za 21,43 zł
Audiobooki mp3
za 21,20 zł
Nasza cena: 28,85 zł 39,90 zł Taniej o: 28%

Kiedy nadejdą trudne czasy, na przykład wojna, nie będzie miał znaczenia status społeczny, posiadany majątek czy wiek. Wszyscy stają się równi, kiedy trafiają do jednego wagonu, w którym przychodzi im przebywać.

Początek lat czterdziestych ubiegłego wieku; Europa tkwi w wojennych porachunkach, Polska pozostaje pod okupacją dwóch państw. Tu właśnie rozpoczyna się historia bohaterów stworzonych przez Joannę Jax w książce "Ziemia ludzi zapomnianych".

W jednym z wagonów podążających na Syberię splatają się losy zupełnie różnych ludzi. Nina, Paweł, Błażej oraz pozostali pasażerowie zostają pozbawieni osobistych rzeczy i zmuszeni do nieludzkiego wysiłku. Ich ciężka praca wystarcza zaledwie na tyle, aby dostać niewielkie ilości jedzenia. Jest im ciężko, ale pomimo przerzedzających się szeregów towarzyszy niedoli trwają, wierzą i marzą o odzyskaniu wolności i powrocie do rodzinnych domów. Chociaż każde z nich było inne, los zdecydował, że przyszło im spędzić wspólnie długie dni. Każdy z nich chciał żyć i bardzo mocno o to walczył, o przyszłość, wolność, powrót do rodziny i bliskich, jednak nie każdemu było to dane.

Czy pozornie beznadziejna walka o przetrwanie, którą utrudniają głód i choroby, wystawi na próbę moralność ludzi? Podejmowane wybory i przyjmowane postawy w tak trudnych warunkach nie zawsze są oczywiste. Traumatyczne przeżycia z pewnością na zawsze pozostawią ślad na ich psychice, ale czy zmienią ich na zawsze?

Serię książek "Zanim nadejdzie jutro", autorstwa Joanny Jax, rozpoczyna "Podróż do krainy umarłych". "Ziemia ludzi zapomnianych" to drugi tom z tego cyklu, a jego kontynuacja, stanowiąca trzeci tom, nosi tytuł "Druga strona mocy". Joanna Jax, a właściwie Joanna Jakubczak, to polska pisarka literatury obyczajowej, romansów, literatury pięknej oraz powieści historycznych, która zadebiutowała w 2014 roku. Inne książki autorki to m.in.: "Białe róże z Petersburga", "Pamiętnik ze starej szafy", "Długa droga do domu" czy też "Syn zakonnicy".
Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  W tej części bohaterowie muszą przyzwyczaić się do nowego miejsca zamieszkania, które ogromnie różni się od tego poprzedniego. Cześć z nich trafiła do łagrów, w których pracą zarabiają na życie, a druga część przyjechała do pewnej rosyjskiej wsi, w której nie jest lepiej. Każde z nich uczy się sztuki przetrwania w paskudnych warunkach sanitarnych, a także żyje nadzieją na lepszą przyszłość.

  Myślę, że nie będę się za bardzo rozpisywać na temat bohaterów, ponieważ zrobiłam to przy okazji pisania recenzji poprzedniej części.

  Chciałabym wspomnieć tylko o tym, że poruszyło mnie kilka fragmentów, w których kilka postaci całkowicie zmienia swoje podejście do miłości i potrzeby bliskości. Dzieje się tak głównie ze względu na to, że nie wiedzą oni czy jeszcze kiedyś spotkają swoje żony, czy mężów, a jednak w tych okropnych czasach brakuje im czyjegoś ciepła obok.

  Autorka świetnie przedstawiła tutaj obraz rosyjskiej wsi podczas drugiej wojny światowej. Większość powieści, jakie czytałam, skupia się bardziej na tej stronie niemieckiej, tutaj jednak pani Joanna skupiła się na stronie rosyjskiej, co dla mnie jest czymś zupełnie świeżym.

  Te opisy zmęczonych, wygłodniałych i po prostu słabych ludzi jest dla mnie czymś przykrym i przerażającym jednocześnie. Za każdym razem, kiedy wspominane było, że nie mają co do garnka włożyć, marzną bez ciepłej odzieży, krajało mi się serce. Nie wyobrażam sobie życia w takich warunkach, w tak okropnej rzeczywistości, w jakiej przyszło żyć bohaterom powieści. Równie okrutna jest wizja śmierci, która pojawia się niemal na każdym kroku. Podczas lektury nie wiedziałam, kogo za moment może zabrać mroczny kosiarz.

  Muszę przyznać, że tom drugi przypadł mi o wiele bardziej do gustu niż ten poprzedni. Tam było takie wprowadzenie do całej tej historii, przedstawienie bohaterów oraz ich dość beztroskiego wówczas życia. Tutaj mamy pokazane to, jak sobie muszą radzić z dala od rodzinnych stron, we wrogim społeczeństwie, które nie toleruje polaków. Największym marzeniem większości postaci był po prostu pełen brzuch i spokojny sen. Jest to naprawdę poruszające, ponieważ naszym marzeniem TERAZ jest nowy telefon, awans w pracy czy większy dom. W porównaniu do tamtych wydarzeń mam wrażenie, że wymagamy cholernie bezsensownych rzeczy.

  Po raz kolejny zachwyciła mnie twórczość Joanny Jax. Coś ta autorka ma w sobie, że mimo z pozoru prostej historii, przyciąga mnie i pochłania bez reszty. Jestem szalenie dumna, że nasza polska autorka napisała tak dobrą powieść.

  Bardzo chciałabym, żeby każdy zapoznał się z twórczością tej autorki, ponieważ naprawdę warto. Nie mogę się doczekać, aż w moje ręce wpadnie trzeci tom, gdzie mam nadzieję, wyjaśni się kilka spraw, które wspomniane były w tej części.

  Jeśli jeszcze tego nie mówiłam, to zrobię to teraz: przeczytajcie tę książkę.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  RÓŻNI LUDZIE, JEDNO MIEJSCE

  Młoda, zdolna aktorka oraz ta, która zdawała się jej kłaść pod nogi kłody – zazdrosna Apolonia, wciąż skłonna do tego, by irytować i się stawiać. Błażej opiekujący się swoim wiekowym dziadkiem oraz jakże różne od siebie panienki Kąckie. W nowej rzeczywistości każdy z nich, włącznie Jakubem, który jeszcze niedawno był po prostu kelnerem, musi odnaleźć swoje własne nowe miejsce. Nie jest to proste, kiedy wokół rozpościerają się niezbyt ludzkie warunki do życia. Brakuje wody, jedzenia, nie wspominając już o innych wygodach. Podczas gdy jedni postanowią zakasać rękawy i walczyć do utraty tchu, inni zatopią się w rozmyślaniach, łapiąc się wspomnień z zamierzchłych lat jak rzep psiego ogona. Są tacy, którzy w tym wszystkim pokażą swoją twarz człowieka, wciąż godną, na przekór próbom obdarcia jej z człowieczeństwa. Są tacy, którzy dopuszczą się i czynów niepochlebnych. Ale czy tak łatwo kogoś oceniać w podobnej sytuacji?

  GŁÓD I CIĘŻKA PRACA

  Akcja, jak w przypadku każdej powieści Joanny Jax, ze względy na sporą ilość bohaterów, nie zasypia. Cały czas dzieje się coś utrzymującego stałe napięcie i dynamikę fabuły. Trudno mówić o sielance czy przyjemnej atmosferze, choć to nie jest lektura, która dołuje czy wprawia w zły nastrój, wręcz przeciwnie. Angażuje, pochłania i skłania do nadziei, która gdzieś tam w tle cały czas słabo się tli. Wokół rozpościerają się obrazy ciężkiej pracy, nieraz ponad ludzkie siły, są okropne warunki życia, które zdecydowanie pozwalają bohaterom dojść do jednego wniosku. Jakże bezpieczne i wygodne, pomimo drobnych niedogodności, wiedli wcześniej życie. Cóż, kiedy to zdaje się być jedynie zamgloną przeszłością.

  WSTRZĄSAJĄCY WYDŹWIĘK

  Pojawiają się i nowi bohaterowie wprowadzeni w szeregi akcji, są dzieci, które z jednej strony przynoszą iskrę radości, z drugiej stają się dowodem na to, że podczas wojny i zsyłek cierpieli wszyscy i dla nikogo nie została przygotowana taryfa ulgowa. Nawet dla tych, którzy powinni cieszyć się beztroskim wydźwiękiem młodzieńczych lat. Autorka kolejny raz wstrząsa, bulwersuje, a plastycznymi opisami przetrzepuje wyobraźnię czytelnika. Na łamach tej książki może przecież zdarzyć się wszystko. Zwłaszcza, że bohaterowie znajdują się na ziemi ludzi zapomnianych.

  PODSUMOWANIE

  Drugi tom to kontynuacja losów bohaterów, więc chcąc rozpocząć przygodę u boku tej serii należy zacząć od samego początku. Tym bardziej, że ze względu na sporą liczbę bohaterów i ogólny przekaz historii ciężko byłoby się wbić w samo serce akcji. Przygoda u boku literatury Joanny Jax nie jest jednak czasem straconym, wręcz przeciwnie – skłaniającym do refleksji, pełnym wrażeń, pouczającym. Jeśli więc macie ochotę zmierzyć się z trudnym, ale przystępnie zapodanym tematem, nie zwlekajcie.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Stało się już normą, że na każdą kolejną książkę Joanny Jax czeka się z niecierpliwością, w szczególności, kiedy jest to kolejna część serii tak jak w przypadku "Ziemi ludzi zapomnianych". Tym razem czas oczekiwania był nieco dłuższy, ale oczywiście było warto.....jak zwykle.

  "Różni ludzie i ich życiorysy, odmienne spojrzenie na świat i inne marzenia, jednak nadchodzi chwila, gdy ich drogi się krzyżują w jednym z bydlęcych wagonów. Pozbawieni majątku, rozdzieleni z bliskimi, pewnego dnia zostają zmuszeni, by wyruszyć w daleką podróż do miejsca, w którym nic już nie będzie takie samo. Walka o przetrwanie, głód i choroby wystawiają moralność człowieka na ciężką próbę. Postawy i wybory dokonywane w ekstremalnych sytuacjach nie są tak oczywiste, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Czy trudy życia i brak perspektyw zmienią tych ludzi na zawsze, czy też zdołają ocalić resztki człowieczeństwa?"

  Przyszło mi do głowy, że książki Joanny Jax powinny być lekturami szkolnymi. W bardzo przystępny sposób można z nich pogłębiać wiedzę historyczną. I choć zazwyczaj poczynania głównych bohaterów, jak i oni sami są fikcją literacką, tak już całe tło wymyślonej przez autorkę fabuły jest, jak najbardziej zapisane na kartach naszej historii. W tych książkach nie ma miejsca na nudę, nie ma zbędnych opisów, a marka autorki gwarantuje, że każdy detal jest skrzętnie dopracowany. Jeżeli pojawiają się jakieś niejasności, to na pewno taki był zamysł autorki i można być pewnym, że wcześniej czy później wszystko zostanie dokładnie wyjaśnione.

  „Ziemia ludzi zapomnianych” to kontynuacja historii kilkorga Polaków, którzy w czasie drugiej wojny światowej zostają zesłani na Syberię. Modry Sad nazywa się miejsce, gdzie przyjdzie im w urągających człowieczeństwu warunkach spędzić lata niewoli.

  Dla wielu z naszych rodaków tak samo, jak dla niektórych z bohaterów powieści Kazachstan to miejsce, z którego już nigdy nie było dane im powrócić do ojczyzny.

  Ta część naszej historii przez dziesiątki lat była zakłamywana albo przemilczana. Dziś powoli ostatni Sybiracy odchodzą, a wraz z nimi wspomnienia o tych tragicznych wydarzeniach, dlatego naszym obowiązkiem jest ocalić je od zapomnienia i utrwalać w pamięci dla przyszłych pokoleń.

  „Kochasz i nie rozumiesz, za co i dlaczego, wierzysz, chociaż wszystko temu przeczy, byś wierzył, masz nadzieję, chociaż wszystko krzyczy, że nie powinieneś jej mieć, bo nie widzisz nawet światełka w mroku. To są paradoksy życia, a jednocześnie nasza największa siła. To z miłości, wiary i nadziei czerpiemy naszą moc. Każdego można złamać, odebrać mu honor, godność i zdrowie, ale tych trzech rzeczy nikt nas pozbawić nie może. One są z nami teraz i będą, gdy umrzemy, a nasze dusze będą krążyć w nieznanym nam świecie."

  „Ziemia ludzi zapomnianych” to książka przepełniona emocjami, niezwykle poruszająca i taka, która zapada głęboko w pamięci. Polecam gorąco!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Syn zakonnicy 5/5 Nasza cena:
28,43 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Syn zakonnicy

Historia fikcyjna, dla której inspiracją były wydarzenia, które mogły mieć miejsce w rzeczywistości. Zakazana miłość z czasów wojny, między oficerem niemieckim i siostrą zakonną. Owocem tego związku jest dziecko, które po latach dowiaduje się prawdy o swoich rodzicach i próbuje odzyskać tożsamość,...
Zemsta i przebaczenie tom 3. Rzeka tęsknoty 5/5 Nasza cena:
29,67 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zemsta i przebaczenie tom 3. Rzeka tęsknoty

Kolejne lata wojny odzierają mieszkańców Europy ze złudzeń na rychłe jej zakończenie. Nie tylko na terenie Polski ludzie stykają się z okrucieństwem, także wycieńczająca wojna na wschodzie odkrywa barbarzyńskie praktyki, gdzie pojęcie człowieczeństwa zostaje zdewaluowane i ludzkie życie wydaje się...
Długa droga do domu 5/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Długa droga do domu

Burzliwe losy Antoniny Tańskiej ukazane na tle ważnych wydarzeń w dziejach świata. Córka emigrantów z Polski zakochuje się w narzeczonym siostry i zachodzi z nim w ciążę. Wybucha wielki skandal i młodzi muszą opuścić rodzinne strony. Osiedlają się na Kubie, ale szczęście nie trwa długo. Emmanuel...
Zemsta i przebaczenie Tom 1-3 0/5 Nasza cena:
74,50 zł 149,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zemsta i przebaczenie Tom 1-3

W Zemście i przebaczeniu, pierwotnie sześciotomowym cyklu powieściowym Joanny Jax, podobnie jak w swych poprzednich książkach pisarka osadziła fabułę w kilku krajach, ukazując losy dwóch spokrewnionych ze sobą mężczyzn i ich potomków. Julian Chełmicki i Emil Lewin są przyrodnimi braćmi, ale oprócz...
Zemsta i przebaczenie T.5 Bezkres nadziei 5/5 Nasza cena:
29,67 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zemsta i przebaczenie T.5 Bezkres nadziei

Piąty tom cyklu „Zemsta i przebaczenie” II wojna światowa dobiega końca. Europa podnosi się ze zgliszcz i czuć powiew wolności. Jednak nie dla wszystkich oznacza to koniec kłopotów, a z biegiem czasu następuje głęboki podział nowego świata. Los rozdziela czwórkę bohaterów i każdego z nich stawia...
Zanim nadejdzie jutro. Tom 1. Podróż do krainy umarłych 5/5 Nasza cena:
28,73 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zanim nadejdzie jutro. Tom 1. Podróż do krainy umarłych

Historia o zwykłych ludziach, których życie zmienia się w ciągu kilkunastu minut… Początek wojny to dla Kresów Wschodnich czas wywózek w odległe i złowrogie rejony Związku Radzieckiego. Dobrze zapowiadająca się aktorka, żyjąca w szczęśliwym związku z lekarzem społecznikiem, zawadiacki lekkoduch...
Audiobook Zemsta i przebaczenie Tom 4 Morze kłamstwa mp3 0/5 Nasza cena:
21,20 zł 29,95 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Zemsta i przebaczenie Tom 4 Morze kłamstwa mp3

Czwarty tom cyklu "Zemsta i przebaczenie". Sytuacja polityczna na świecie zaczyna przybierać niespodziewany dla III Rzeszy obrót. Państwa sprzymierzone oraz Związek Radziecki powoli ujarzmiają niezwyciężone dotychczas Niemcy. W Polakach budzi się nadzieja, jednak niektórzy patrzą z niepokojem na...
Audiobook Zemsta i przebaczenie. Tom 6. Dolina spokoju mp3 0/5 Nasza cena:
21,20 zł 29,95 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Zemsta i przebaczenie. Tom 6. Dolina spokoju mp3

Bohaterowie próbują odpowiedzieć sobie na pytania, co jest w życiu najważniejsze i czym dla nich jest prawdziwe szczęście. Niektórym z nich przyjdzie zapłacić za to najwyższą cenę, a tkwiące w ludzkich duszach demony kolejny raz dadzą o sobie znać. Inni po wielu życiowych dramatach odnajdą spokój i...
Zemsta i przebaczenie T.1 Narodziny... Audiobook mp3 0/5 Nasza cena:
25,46 zł 29,95 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zemsta i przebaczenie T.1 Narodziny... Audiobook mp3

Pierwsza część nowego cyklu powieściowego Joanny Jax – autorki sagi o rodzinie von Becków. Podobnie jak w swych poprzednich książkach pisarka osadziła fabułę powieści w kilku krajach, pokazując losy dwóch spokrewnionych z sobą mężczyzn i ich potomków na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Julian...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula